POLTEMP 1.0H3

POLTEMP 1.0H3

Nowa wersja poltempa dostępna jest już na stronie pod adresem https://meteomodel.pl/klimat/poltemp/1.0H3/. Wartości historyczne (tj. 1781-1950) zostały “zamrożone” i nie będą już ulegały zmianom (jest to zwyczajne przeliczenie starych wartości na normę z lat 1981-2010). Na bieżąco modyfikowane będą wartości z lat 1951-2018 (i dalej). Na klasyfikację termiczną trzeba będzie jeszcze niestety poczekać.

Powyżej: anomalie temperatury w Polsce w kolejnych miesiącach 2017 roku. Okres referencyjny 1981-2010.

Trzeba przyznać, że tworzenie tej serii zajęło sporo czasu. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy był fakt, że w chwili obecnej opiera się ona o dobowe dane udostępnione przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy na stronie https://dane.imgw.pl/. Dla uzyskania w miare jednorodnej serii pomiarowej wymagana była homogenizacja niektórych serii (jak na przykład serii z Elbląga po przeniesieniu stacji do Milejewa).

Print Friendly, PDF & Email

12 Replies to “POLTEMP 1.0H3”

 1. Dziękuję, ale byłoby też bardzo miło, gdyby zaktualizowana została tabela klasyfikacji termicznej miesięcy 1981-2010, która niestety kończy się na listopadzie 2016. Z góry dziękuję.

 2. no i w końcu. Teraz już żadni ludzie stąd nie będą zakłamywać rzeczywistośći poprzez minimalizowanie skali ocieplenia klimatu Polski. Nagle od 2016 były podawane anomalie wzgledem innego, znacznie cieplejszego okresu i wszyscy sobie dość mocno lekceważyli poziom tego ocieplenia, twierdząc ze przystopowało – a nawet się odwróciło….

 3. Jak jest w końcu z tymi okresami normalnymi? W pliku poltemp-all (norma 1980/2010) widzę wartość -13.36 dla grudnia 1788, ale co dziwne taką samą wartość anomalii dla tego miesiąca widzę w pliku poltemp-hist, który (wg. legendy) ma wyliczone anomalie wobec normy 1960/90.

 4. Ja z trochę innej beczki, ale w sumie to najlepsze miejsce chyba. Potrzebuję pomocy w opracowaniu jak ocieplenie wpłynęło (i czy wpłynęło) na sezon grzewczy w Polsce. Oczywiście problemem jest już sama definicja tego pojęcia, rozporządzenie ministerstwa energetyki z 2012 roku mówi tylko o okresie między końcem września a końcem maja, kiedy jest… zimno i trzeba ogrzewać domy. Proponuję więc, by za sezon grzewczy uznać dni w których temperatura przez co najmniej 6godzin spada poniżej 10C (co IMO wystarczy do wychłodzenia domu). No właśnie i tu mam problem. Dostęp do danych z ostatnich lat jest na Twoich stronach (oczywiście podałbym źródło) ale nie mam narzędzi automatyzujących pracę a ręcznie wertować dane… Może i dałoby się, ale po co? Może więc ktoś tu mi pomoże i podrzuci jakieś narzędzie do opracowania danych? A skądinąd (próbuję cwaniakować:)) to dobry temat na notkę:P

   1. Ta strona powinna Cię zainteresować:
    danepubliczne.imgw.pl
    Tutaj możesz w pełni legalnie ściągać paczki danych do opracowywania.
    Możesz się również posłużyć stroną ogimet.com, skąd rówież możesz pobierać dane dla wszystkich polskich stacji synop z konkretnych dni lub tylko dla konkretnych stacji .

 5. Końcówka prognoz GFS to prawdziwe szaleństwo, ale patrzy się na te fusy całkiem przyjemnie. +15 u mnie przed połową marca a na południu prawie 20. To by był chyba marzec z największą amplitudą od dawna.

  1. Takie temperatury i tak na 90% sie w marcu pojawia – nie teraz to w końcówce.
   Co ciekawe temperatury bliskie rekordu (26 stopni) pojawiają sie w marcu stosunkowo często- praktycznie co roku (15-20 stopni) a temperatury różniące sie o 10 stopni od drugiego rekordu (czyli koło -25 stopni) to prawdziwa rzadkość

   1. Bo w ogóle ekstrema zimna są rzadsze, ale i głębsze. Zauważmy, że np. odpowiednik b. wysokiej dobowej anomalii +8K, czyli -8K znacznie “łatwiej wyrobić”, niż jak ostatnio ok. -12K. W marcu – w skali całego miesiąca – mniejszą anomalią jest już +15°C (za dnia), niż -15°C (nocami) jak w wielu miejscach ostatnio, a co jak widać mimo wszystko nadal jest możliwe.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com