Pierwszy od kilku lat miesiąc bez mrozu na Puściźnie Rękowiańskiej

Pierwszy od kilku lat miesiąc bez mrozu na Puściźnie Rękowiańskiej

Jak poinformował nas Arnold Jakubczyk, minimalna temperatura czerwca na Puściźnie Rękowiańskiej wyniosła +0.3°C, był to więc pierwszy miesiąc bez mrozu od początku prowadzenia tu regularnych pomiarów, czyli od sierpnia 2012.

Powyżej: minimalne temperatury miesięczne na Puściźnie Rękowiańskiej, autor: Arnold Jakubczyk.

Analizując dane z Jabłonki można dojść do wniosku, że poprzedni taki przypadek miał miejsce w 2011 roku (chociaż niewykluczone, że dodatnią temperaturę minimalną notowano tu również w lipcu 2012). Raczej nie wskazywalibyśmy jako przyczyny tej sytuacji Globalnego Ocieplenia, chociaż oczywiście im miesiąc cieplejszy, tym szanse na ujemną temperaturę mniejsze. Warto jednak zwrócić uwagę, że w wielu miesiącach zanotowane zostały minima tylko nieznacznie niższe od 0°C, co oznacza że szanse na dodatnią minimalną temperaturę były tak, czy siak spore.

A tymczasem dziś zimno się zrobiło w Górach Izerskich. Po czeskiej stronie notowano grubo poniżej -3°C, przy gruncie temperatura spadła do -7°C. Na Puściźnie Rękowiańskiej dzisiejsza temperatura minimalna to ok. 4°C.

Print Friendly, PDF & Email

7 Replies to “Pierwszy od kilku lat miesiąc bez mrozu na Puściźnie Rękowiańskiej”

  1. Kiedyś taki miesiąc musiał się u Ardo trafić, ale to dość dziwne, że padło akurat na ten, kiedy dwukrotnie sięgnął nas spływ PA, w tym raz suchego, które to najbardziej sprzyja pojawieniu się przymrozków.

    1. Ten spływ nie sięgnął tak daleko na południe kraju. U mnie ta noc 5/6 czerwca była ciepła, temperatura nie spadła poniżej 10 stopni, a przez większość nocy wręcz trzymała się bliżej 15 stopni.

      Gdyby to torfowisko było na północy kraju, to mróz by tam był na bank. I to niemały, przy takim spływie PA mogło by tam być poniżej -5 stopni.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com