2024/04/19 10:04

Niski zasięg lodu w Arktyce

Wg japońskiej agencji JAXA w chwili obecnej zasięg pokrywy lodu dryfującego Arktyki jest drugi najmniejszy w historii pomiarów satelitarnych. Mniejszy zasięg mieliśmy tylko w roku 2016, wtedy jednak niesprzyjające topnieniu warunki atmosferyczne spowodowały w czerwcu znaczne spowolnienie zmniejszania zasięgu pokrywy lodowej.

Poniżej: zasięg pokrywy lodowej 16 maja 2018 wg JAXA:

[xyz-ips snippet=”s2-ad”]

W tym roku wyjątkowo niski był zasięg lodu dryfującego na Morzu Beringa. Niski zasięg w okresie zimowym spowodował, że wczesną wiosną roztopił się on całkowicie wyjątkowo wcześnie, co dodatkowo spowodowało szybszy, niż zwykle spadek zasięgu pokrywy lodowej na Morzu Czukockim. Najprawdopodobniej konsekwencją takiej sytuacji będzie szybki spadek zasięgu lodu na Morzu Beauforta w najbliższych miesiącach.

Źródło: https://sites.google.com/site/arcticseaicegraphs/regional

Poniżej: porównanie zasięgu pokrywy lodowej na Morzu Beringa 25 marca w ostatnich latach (Źródło).

Wczesną wiosną mieliśmy wyższe, niż w ostatnich latach, zasięgi na morzach Barentsa i Karskim. W przypadku tego pierwszego morza zasięg pokrywy lodowej już szybko spada i istnieje ryzyko, że jego ostateczny zasięg spadnie do sera bardzo wcześnie.

Jak już wspomniano, całkowity zasięg pokrywy lodu dryfującego Arktyki jest obecnie drugi najmniejszy w historii pomiarów satelitarnych (a wg rekonstrukcji drugi najmniejszy co najmniej w ciągu ostatnich 120 lat). Sytuację tę doskonale obrazuje poniższy wykres (źródło: http://meereisportal.de/).

Do końca kwietnia zasięg pokrywy lodowej Arktyki był zbliżony do zeszłorocznego. W maju topnienie przebiegało jednak znacznie szybciej, niż w 2017. Warto zwrócić uwagę, że w chwili obecnej zasięg lodu jest znacznie mniejszy, niż w roku 2012, kiedy wystąpiło absolutne (rekordowe) minimum zasięgu późnym latem. Powtórzenie się tak sprzyjających topnieniu warunków w okresie letnim niechybnie spowodowałoby, że tegoroczny zasięg byłby prawdopodobnie jeszcze niższy, niż ten z 2012 (w 2012 wyższy ogólny zasięg pokrywy lodowej mieliśmy dzięki wysokiemu jej zasięgowi na obszarach, gdzie lód i tak ulega całkowitemu topnieniu w okresie letnim). Niestety nie da się przewidzieć pogody, jaka w regionie arktycznym będzie panować kilka miesięcy wprzód, możemy więc jedynie powiedzieć, że ryzyko wystąpienia skrajnie niskiego zasięgu pokrywy lodu dryfującego Arktyki późnym latem tego roku jest bardzo poważne. Nie chcielibyśmy się kategorycznie wypowiadać na temat tego, jakie są szanse na rekord, ale jeśli mamy już podać jakieś liczby, to jest to 15-30%.

[xyz-ips snippet=”s1s1z-ads”]

 

Print Friendly, PDF & Email
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
5 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
grzeg8

Jeśli prognoza długoterminowa by się sprawdziła to w ciągu 2 tygodniu zasięg lodu zacząłby bić rekordy dzienne -Co dziwne jak sprawdzałem prognozy z kilku ostatnich dni to trudno znaleźć zimną prognozę dla Arktyki a prawie zawsze prognozy długoterminowe miały większy rozrzut i zawsze prawie można było znaleźć tą zimną .
W tej chwili w Arktyce trwa wielkie „odśnieżanie” myślę że jak większość śniegu zniknie w maju to Czerwiec będzie rekordowy.

Lucas wawa

Wykresy wskazują jednak, że od połowy czerwca i w lipcu – gdy ubytek pokrywy lodowej jest najszybszy w skali roku – wartości z różnych roczników cechują się małą rozbieżnością (są bardziej skupione). Dopiero w II części lata ponownie pojawiają się większe dysproporcje. Tak więc to co ma miejsce obecnie niekoniecznie przedkłada się na to co ma miejsce pod koniec lata i na początku jesieni. Dobrze pokazały to różnice między rocznikami np. 2012 a 2016. Co się tyczy sytuacji obecnej to dużo będzie zależało od tego na ile ubytek pokrywy lodowej przyspieszy przed statystycznie najszybszym jej spadkiem, czyli od połowy czerwca… Czytaj więcej »

grzeg8

Te rozbieżności większe w drugiej połowie lata wynikają pewnie z opóźnienia w nagrzewaniu atmosfery w stosunku do długości dnia (maksimum temperatur jest później niż maksimum nasłonecznienia półkuli północnej) i zwiększania topienia dzięki wodzie podczas sztormowego sezonu. Aktualnie półkula północna ma wysoką anomalię i cześć energii trafia do Arktyki a jeśli wpłynie to teraz na szybsze wycofanie śniegu z lodu to spadnie albedo i Arktyka zacznie szybciej się nagrzewać a po za tym lód morski łatwiej się później topi ze względu na rozwój lokalny glonów . Ja stawiam na 60 % że Czerwiec będzie rekordowy (średnia miesiąca ) i 35 %… Czytaj więcej »

Arctic Haze ☀️

Te rozbieżności, zdaniem badaczy zajmujących się tym aktywnie, pochodzą z różnych wartości nasłonecznienia, oraz od kierunku wiatru (wiatr może wypychać lód z Arktyki przez Cieśninę Fram albo temu przeszkadzać).

Arctic Haze ☀️

Inaczej mówiąc wiele zależy od sytuacji synoptycznej latem w Arktyce.

5
0
Would love your thoughts, please comment.x