2024/03/28 18:03

Niewielkie szanse na szybką wiosnę

Przynajmniej wg wiązki prognozy GFS (Ensembles) z 06UTC. Tylko jedna realizacja z 21 sugeruje, że 4 marca temperatura osiągnie wyższe, wiosenne wartości. Największe mrozy co prawda odpuszczą, ale na eksplozję wiosny to na razie nie wygląda.

Przy okazji pytanie: czy bylibyście zainteresowani takim zestawem map?

[xyz-ips snippet=”s2-ad”]

Print Friendly, PDF & Email
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
156 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
anonim

W pogodzie nie ma reguł, ale już pisałem o tym że lepiej jakbyśmy mieli nawet duże anomalie ujemne wcześniej czyli grudzień, styczeń do lutego niż wiosną nawet tą wczesną ( moje prywatne spostrzeżenie). Osobiście wolę już nawet zimowy listopad niż marzec. Już na 99% jest pewne że wiosna wraz z początkiem marca i jednocześnie meteorologiczną wiosnę nie nadejdzie. Pod znakiem zapytania stoi cała pierwsza dekada marca, ale jak wiadomo prognozy obarczone są tym większym ryzykiem im dłuższy horyzont czasowy, miejmy nadzieje że wiosna późno też nie nadejdzie

Bielski

Prognoza gfs na dnia 4 marca a raczej prognoza wiazek ensemble.. bardzo dobra opcja, jak najbardziej wrzucać więcej takich map :)

grzeg8

Zestawienie ok ale lepiej jakby było z 00UTC – 6 to najgorsza prognoza :(

Lucas wawa

Zestawienie dość łatwe w percepcji i pokazujące w inny sposób to do czego lubię nawiązywać, czyli do rozrzutu realizacji w dalszym terminie – zwłaszcza jak ktoś „ekscytuje się” tylko jakąś jedną (tzn. realizacją główną).
Ciekawe, choć faktycznie najistotniejsze byłyby rozdania z 0’UTC i 12’UTC (a w dalszej kolejności z 6’UTC i 18’UTC).

kmroz

Zgadza sie, aczkolwiek co do fusów to przez ostatnie 3 doby widziałem dwa fusy zapowiadające juz ciepło na pierwszy weekend marca – bodajże wczorajszy z 6 UTC i dzisiejszy z 0 UTC

kmroz

4 marca to sie dopiero kończy fala mrozow zapowiadana wiec trudno juz wtedy wypatrywać wiosny. Bardziej ciekawe co nas czeka koło 11 marca. Wg porannego GFS miałoby byc miejscami blisko 15 stopni wtedy. Ale nie ma co gdybać tak daleko bo to fusy.
Tak czy inaczej w granicach skila, czy pięciu dni, widać… piec dni umiarkowanych/silnych mrozow. Za dnia ma byc codziennie ponizej -5.
A dziś to swoja droga niby bardzo zimno ale słońce i brak wiatru sprawiły ze było naprawde przyjemnie. Jutro juz niestety wraca bardzo silny wiatr…

Damiano

Mnie ta zima w tym roku już śmieszy… Niektórzy ludzie mówią że przeżywają tymi mrozami a kiedyś takie były non stop przez 2 miesiące może i tak ale… Czy ty mrozy nie mogą przyjść wraz z nadejściem zimy? Czyli w Grudniu… Styczniu… A od 15-20 Lutego powinno się robić coraz cieplej… Tak moim skromnym zdaniem… Ale.. my możemy sobie tylko pogadać bo nikt nie ma na to wplywu. GFS z 00h zapowiadał koniec mrozów ok 3-4 Marca, ECMWF też tak zapowiada. Zobaczymy… Oby już od ok.10 Marca było ciepło!

Ash

A ja nie rozumiem, skąd oczekiwanie, że luty ma być cieplejszy pod koniec. Idzie luty, podkuj buty! Znikąd się to powiedzenie nie wzięło. Pozdrawiam z Gdańska, gdzie mamy pyszną zawieję przy północnym wietrze.

ricardo75

Moja prababka i babcia, które dożywały prawie 100 lat, rozumiały to przysłowie, że podkuj buty, bo niedługo roztopy, błota i aby aby buty nie przemiałkały.

Damiano

Otóż to… To nie chodzi oto że podkuj buty bo idzie syberyjski mróz, a raczej o roztopy i błoto… Ja nie mam nic do zimy i mrozów w Grudniu, Styczniu… Ale na przełomie Luty-Marzec…?!

Lucas wawa

Na dzisiaj: – do 02.03 na 100% umiarkowany i silny mróz + sucho i tylko z rzadka „prószenie”, – 03-05.03 na ponad 80% nadal zimowo, choć już ze słabszym mrozem (z czasem może także ze śniegiem), – po 05.03 na dzisiaj na 60-70% nadal bardziej zimowo, niż (przed)wiosennie. Z tym, że w terminie od 05-10.03 średnia i mediana z realizacji przeważnie za widełkami -5/0°C. A przy tym, po wzroście w dniach 02-05.03, później bez większych zmian (ale przy rozrzucie całkowitym od ok. -15°C do ponad +10°C). Oznacza to tyle, że na dzisiaj trudno jeszcze przewidzieć, czy bliżej 10.03 lekko/umiarkowanie zimowa… Czytaj więcej »

europejczyk

Podejrzewam ze wiosna przyjdzie zgodnie z kalendarzem , właściwie nie miałbym nic przeciwko jakby to była już trwała wiosna bez zagrożenia akcentami zimowymi / przymrozkami , niestety w naszym klimacie nie ma szans na to sznas

kmroz

Bez przymrozków? No bez przesady, można co najwyżej marzyć by od początku maja ich nie było.
Z tym kalendarzem to chyba jednak spora przesada, pewnie sporo wczesniej, ale i tak duzo pózniej niż w latach 2014-17. Toteż wegetacja nie bedzie mocno przyspieszona i przymrozki przed końcem kwietnia nie powinny byc groźne dla roślin. Bo to ze nie unikniemy ich jest pewne- kwiecień bez przymrozków jest równie mało prawdopodobny jak zima bez spadku ponizej -10

Sebastian

Wolę późną wiosnę, ale wierną i zdecydowaną, niż taką, jakie były w np. w 2016 czy zwłaszcza 2017 r. Przyszła pod koniec lutego, gościła cały marzec, na początku kwietnia zaszalała z ciepłem (nawet z tem. max. 26 st. na S Polski), potem zdradziła i sobie poszła. Poszła, bo cała dalsza część kwietnia 2017 chłodna, nawet śnieżna i pochmurna. Jakby tego było mało, to u mnie na Mazurach 10 maja na zielone pola spadł śnieg. I leżał do następnego dnia. Na prawdę, można było jeździć na sankach. Jeszcze w dobie oziębienia lat 70-tych bym to pojął. Ale dzisiaj? Już bardziej podobała… Czytaj więcej »

kmroz

wiosna 2017 na swój sposób była spoko. rozpoczeła się 15 lutego, nie było żadnego przejściowego przedwiosnia i trwała do 31 marca. Później rozpoczęło się lato i szczerze mówiąc miałem już nadzieje na jego utrzymanie… a tutaj nagle po kilku dniach letniej pogody nastąpiło załamanie i wróciło to co wróciło. Później już od polowy maja znowu termiczne lato, wprawdzie nie było tak ciepło jak na poczatku kwietnia, ale avg była powyzej 15 stopni, wiec chyba mozna mowic ze lato. Oczywiscie to wszystko co mowilem to pod wzgledem termicznym bo luty i marzec w 2017 były przynajmniej u mnie dramatycznie pochmurne, a… Czytaj więcej »

Fan klimatów podzwrotnikowych

W Płocku śr. >15 st. miał tylko 2 kwietnia.
https://en.tutiempo.net/climate/04-2017/ws-123600.html

alewis27

te termiczne pory roku to w odniesieniu do średnich wieloletnich można stosować, dzień w którym ta średnia osiaga +15 po raz pierwszy można uznawać za początek termicznego lata. A dzieje się to nie wcześniej niż na koniec maja w najcieplejszych regionach kraju.

Mówienie o lecie w dniu 2 kwietnia to jakieś nieporozumienie jest. Lato na 2 dni, a potem co? 6 kwietnia miałem +6 stopni w pełni dnia. Latem nie będzie +6 w środku dnia, niełatwo nawet o tyle nad ranem.

anonim

Począwszy od 2000 wymieniłbym kilka naprawdę udanych sezonów wiosennych wg mnie: najlepsza wiosna była w roku 2000 ale do bardzo udanych albo udanych sezonów wiosennych zaliczyłbym bym lata: 2002, 2007 ( wg mnie druga najbardziej udana wiosna), 2012 i 2014 we wszystkich tych latach miesiące były ciepłe, dość słoneczne i niezbyt mokre. Nie najgorsza byłą też wiosna 2011 ale majowy atak zimy wszystko popsuł. Wiem że to było krótko ale śnieg w maju nawet przez jeden dzień to jakaś „trauma”, rozumiem jeszcze w kwietniu, ale maj to już gruba przesada. Najbardziej nieudana wiosna to wiosna 2013- jest to w ogóle… Czytaj więcej »

kmroz

wiosna 2000? z tego co kojarze to maj wtedy miał rekord usłonecznienia a kwiecień był najcieplejszy w historii? nie pamietam tej wiosny wogóle, to jeszcze moje czasy przedszkolne, ale rzeczywiscie wydawała się bardzo spoko. Poza tym ogółem chyba podzielam twoje zdanie co do wiosen. w 2011 wcale nie atak sniegu w maju tylko bardzo brzydka pierwsza połowa kwietnia popsuła wszystko (dla mnie). bardzo fajne wiosny były w 2005 i 2006 rowniez, ale dopiero gdy sie zaczęły… co rzecz jasna sie stało za pozno. Tak to ciężko mi oceniać pore roku, nawet miesiąc ciezko czasem jednozacznienie ocenic. Marzec (z tych co… Czytaj więcej »

anonim

Najgorszy w roku 2000 był marzec, ale trudno żeby wszystkie miesiące wiosenne były idealne, albo bardzo udane. Nie był to jednak też jakiś specjalnie kiepski marzec- dużo padało ale przynajmniej nie było bardzo zimno ( śnieg i śnieg z deszczem padał
co jakichś czas ale wkrótce się roztapiał) https://www.ogimet.com/cgi-bin/gsodres?ind=123750-99999&ano=2000&mes=3&day=31&ndays=31. Suma dodana do rewelacyjnych kwietnia i maja zdecydowała że ta wiosna została uznana u mnie za najlepsza przynajmniej tu gdzie mieszkam czyli w Warszawie

PiotrNS

Ciekawa była wiosna 2009, kiedy w bardzo krótkim czasie przeszliśmy od długiego okresu fatalnej do długiego okresu rewelacyjnej pogody. Marzec był bardzo mokry, wyjątkowo pochmurny i dominowały w nim nielubiane temperatury 5-10 stopni Celsjusza przy niekończących się opadach. Potem przyszedł kwiecień o którym mogę długo pisać :) To chyba mój ulubiony, a na pewno jeden z kilku najbardziej ulubionych miesięcy w historii :)

Sebastian

Marzec 2013 chociaż ekstremalnie zimny, to jednak był prawdziwie zimowym miesiącem. Od marców nie ma co wymagać. U mnie średnia to -1, więc takie wyjątki jak 2007 czy 2014 to anomalia. Ten zimowy marzec był takim niezwykle jasnym sezonem. Nie wiem gdzie mieszkasz, ale u mnie gruba pokrywa śnieżna w połączeniu z świecącym często i długo Słońcem zrobiły wrażenie. Potem od kwietnia śnieg zaczął się roztapiać i dalej było już powoli z górki. Ja nie lubię takich szaleństw jak w 2017 r. Z jednej skrajności w drugą. A taki marzec 2013 był potrzebny do unormowania średniej wieloletniej, która dla marców… Czytaj więcej »

alewis27

ja tam wolę nawet taki III jak w 2013 roku od takiego czegoś jak w 2009 albo 2016, kiedy cały miesiąc pada deszcz, jest brzydko i temperatura krąży wokół +5 stopni. W marcu 2013 mój region był jednym z niewielu, w którym śniegu było bardzo mało (pokrywa większa od 2 cm była tylko przez 4 dni marca 2013), był sam mróz przy słońcu. Na potężny śnieg przyszło poczekać do 31 marca, kiedy nawaliło od razu 30 cm.

alewis27

co do wiosen po 2000 roku? Marca NIE liczę do wiosny, dla mnie to nie jest miesiąc wiosenny tylko przedwiosenny, często wręcz zimowy w I połowie. 2000 – wyjątkowo ciepła i sucha, czuło się jakby było lato 2001 – zimna i brzydka, zwłaszcza kwiecień z podobnie długą falą chłodu co 2017 2002 – rewelacyjny letni maj, kwiecień przeciętny 2003 – też udana ze względu na maj. Kwiecień zapisał się falą zimna z całodobowym mrozem, nieczęsto się to zdarza. 2004 – nijaki kwiecień, zimny maj 2005 – ciepła i w miarę udana, maj przyniósł ekstremalny (jak na maj) upał w końcówce… Czytaj więcej »

kmroz

gfs z 12 UTC wieści dla Warszawy lekko dodatnią pluche na przyszły weekend… bardziej to typowa zimowa odwilż niż przedwiośnie :( z jednym małym wyjątkiem, że może przerodzi się w przedwiośnie.

Lucas wawa

Za duży jeszcze rozrzut realizacji, aby coś więcej wnioskować, niż to, że od ok. 02.03 (po najmroźniejszych dniach) zacznie się „jakieś” ocieplenie. Z tym, że dodajmy, że z tym ociepleniem „startować” będziemy z anomalii rzędu -10/-12K na przełomie lutego i marca.

kmroz

wlasnie miedzy innymi uwzgledniajac tę anomalię w pierwszych dwóch dniach i zarazem widząc prognoze CFS mówiącym o odchyleniu -1.5 stopnia pozwala się przypuszczac, że od 4-5 marca temperatura będzie już co najmniej w normie aby zminimalizowac anomalie z tych -12K do -1.5K do końca nie wiem na czym się opierają te prognozy modelu CFS, ale jesli dobrze rozumiem to tak mniej więcej wygląda. Oczywiście wiem, że to guzik warte, takie tylko „gdybanie” – którego jest tu przecież i tak sporo ;) Jedno jest już chyba pewne – wraz z początkiem marca skończą się silne mrozy (no dokładnie tuż po jego… Czytaj więcej »

Lucas wawa

Poza tym nie wiem, czy zauważyłeś, że – wg tej prognozy – nad Polską miałby przechodzić niż z opadami różnego typu, przeważnie jednak śniegu. Nie wyglądałoby to więc na „ładne” ocieplenie. Ale powtórzmy, mówimy o konkretnej odsłonie.

kmroz

@lucas – no to własnie napisałem, a moja emotka „smutku”, tylko chyba potwierdza, ze z takiej opcji raczej nie będę zadowolony – chociaż z drugiej strony wszystko już mi sie wydaje lepsze od zimy w marcu…. jeszcze 5 lat temu bym ją „zniósł”, ale ostatnie lata mnie przyzwyczaiły tak bardzo do czego innego….

Lukasz160391

Na razie prognoza na pierwszą dekadę marca wygląda jak typowy marzec 2009, czyli codzienne deszcze, wiatry i temperatury od 3 do maks. 12 stopni…

Lukasz160391

Wtedy za to kwiecień był jak marzenie. Czy tak będzie i tym razem?

juhas

piszesz o pierwszej dekadzie kwietnia, czy marca, bo marzec jest zaraz i raczej nie ujrzymy przedwiosnia..

Lukasz160391

Od 3 marca widać już odwilż na południu Polski. Zresztą co to za odwilż, skoro nie ma śniegu…

nice man

Gdzie nie ma to nie ma ja na podkarpaciu mam ok.24 cm i ciągle go przybywa,ma to pewne plusy bo mróz przy tym prószeniu nie jest nadzwyczajny i okrywa rośliny ,ale szczerze powiedziawszy pewnie wolałbym mróz,większy i słońce niż codzienne odśnieżanie i ciemno jak w grudniu,mimo że dzień się wydłużył,nie bardzo to działa pozytywnie na samopoczucie.

kmroz

– jeszcze sie zdziwisz ;)

Lucas wawa

W dłuższym terminie ma sens ocenianie jedynie WSZYSTKICH realizacji, które to jednak potrafią pokazywać rozrzut Tśr-dobowych nawet kilkanaście stopni – jeszcze raz przywołam tu ten wykres:
http://www.mojapogoda.com/prognozy-ensemble.html
Póki co od 04-05.03 ok. 2/3 opcji za Tśr poniżej zera, a ok. 1/3 opcji za Tśr powyżej zera. Może w kolejnych dniach się to zmieni – ale tego jeszcze nie wiemy i, jeżeli już, to jak (?).
Natomiast niemalże na pewno przewaga termicznej zimy kiedyś w marcu się zakończy:-)

juhas

To jest, myślę, najbardziej stosowna ocena sytuacji w kontrze do zaklinania pogody wiosennej bazujac na pojedynczych odsłonach modeli, a wiosna wonna i radosna będzie mocniej później smakować..

Lucas wawa

Ja w I dekadzie marca (od 03.03) obstawiam coraz częstsze „siłowanie się” mas mroźnych i ciepłych – ale co przeważy u nas to na dzisiaj jeszcze duży znak ’?’ (nie można też wykluczyć kontrastów lub przeplatanki). Wielce prawdopodobne jest również, że będzie coraz częściej/bardziej padało – ale co przeważnie też jeszcze trudno powiedzieć…
Przy okazji zwracam też uwagę, że NAO/AO nadal mają być bardziej na minusach.

bially

-6 i wiatr już zachodni – może będzie rano biała kołderka…

Ash

Ciekawie się rozwija sytuacja w okolicach Gdańska – napływ powietrza podobny do tego, jaki bywa latem, kiedy występują gwałtowne powodzie, bo Trójmiasto nie leży w cieniu opadowym Kaszub jak wieje z tej strony. Ciekawe, ile śniegu spadnie :) w tej chwili pięknie sypie.

Janek

Zajrzałem przez okno. Na oko 1 cm :-)

Morze

Generalnie każdy niż na wschód od Trójmiasta da duży opad, z tymże dzisiaj jest to niewielki ośrodek nurkujący z północy. Z frontu trochę popadało (ok. 3-4 cm), ale w następnych dniach ma sypać z konwekcji i tu lokalnie pokrywa może mieć duże przyrosty.
Więcej śniegu dałby niż z południa przechodzący przez Polskę od SW na NE i taki pojawia się w prognozach na początek marca.

Paweł

Chcemy, dałyby one lepszy obraz prognoz.

bially

najważniejsze że jest – przed silnymi mrozami zabezpiecza jak styropian…

Lucas wawa

Tego typu większe ochłodzenia trwają z reguły 2-4 tygodnie. Zobaczymy jak będzie tym razem? Z jednej strony mroźne wyże na N, z drugiej napierające niże z S. Póki co rozstrzyga się sprawa pierwszego weekendu marcowego (03-04.03), choć dzisiejsze rozdania jakby znowu odsuwały ewentualną odwilż na jeszcze późniejsze dni. Zobaczymy jak to będzie (?).
Na razie, przed najmroźniejszymi dniami 25.02-02.03, w wielu miejscach N/E/S Polski popaduje jednak śnieg (więc zupełnie „łyso” nie będzie).

Arctic Haze ☀️

Zjawiska synoptyczne trwają zazwyczaj 1-2 tygodnie. Cztery to wyjątek, nie reguła.

Kamil

ECMWF widzi od 4 marca prawdziwą wiosnę na południe (do 19 stopni) – Bałkany i Węgry, od Polski. Pytanie, czy w kolejnych odsłonach to „ciepło” nie obejmie, choć południa Polski. Wszystko jeszcze możliwe.

Lucas wawa

Czy o tych prognozach rozmawiamy?: http://www.wetterzentrale.de/de/topkarten.php?map=1&model=ecm&var=2&run=0&time=216&lid=OP&h=0&mv=0&tr=24#mapref Sytuacja MOCNO NIEPEWNA. Znacznie bardziej niepewna, niż przy ociepleniach związanych z adwekcją z SW przy dodatnim NAO. Możemy mieć silny kontrast termiczny albo nad Polską, albo (co na dzisiaj wydaje się nieco bardziej prawdopodobne) tuż za naszymi górami. Poza tym, ów kontrast termiczny może oznaczać duże prawdopodobieństwo opadów i to – w zależności od ułożenia frontów – także (głównie?) u nas śniegu. Zobaczymy jak to się docelowo ułoży (?), ale z tą sytuacją nie wiązałbym za bardzo spokojnego (bez zawirowań) pochodu wiosny – o ile w ogóle już w tych dniach to faktycznie u… Czytaj więcej »

ptr

Od przyszłego weekendu na południu i zachodzie Polski odwilz

Kamil

@Lucas
Tak, o tej prognozie napisałem.

Podzielam twoje wnioski. To na razie pierwsze takie fusy ECMWF i wieczorem prognoza może być już inna, lecz nie byłbym zaskoczony, jakby zaraz po odwilży na południowych krańcach Polski zrobiło się nagle +10.

Tytus

na 3 marca? szkoda że nie ma karteczki z kalendarza na dowolny dzień roku
(albo przynajmniej ja nie potrafię wybrać)
comment image to na dziś już potrzebne 16,8C u mnie by się dziwić…

Lucas wawa

Przede wszystkim sobotni ranny ECMWF nie widzi trwałego „wiosennego” ocieplenia, a już tym bardziej w całej Polsce.

Arctic Haze ☀️

Pamiętacie jak na początku roku we wschodnich stanach USA ogłosili koniec globalnego ocieplenia bo mieli mrozy? U nas wtedy było ciepło. Teraz jest dokładnie odwrotnie i tam biją rekordy ciepła:
https://insideclimatenews.org/news/21022018/february-record-high-temperature-east-coast-arctic-climate-change-nws

Nawiasem mówiąc chyba to zepsuje nieco Judzie Cohenowi jego zimowe prognozy bo on zawsze przewiduje ostre zimy w USA.

Tytus

Ktoś zdziwiony? kołderka coraz krótsza , ja się cieszę tym co za oknem -6,1C słonko i 1 cm świeżej pokrywy, cieszmy się chwilami , podobno 140 elektrowni węglowych Chiny mają budować na Jedwabnym

Arctic Haze ☀️

Ciekawe. Jeśli spojrzeć na zdjęcie satelitarne (albo przy mniejszej wiedzy mapę synoptyczną) to widać, że mamy w Polsce mały niżyk nawet z widocznymi frontami. Ale w jego centrum (to już skądinąd) jest 1020 hPa, czyli minimalnie więcej niż średnie ciśnienie u nas zimą. Czyli ciągle kontynuacja bezkrólewia, dziwnie stabilnego pogranicza, prawie bez gradientów ciśnienia, między obszarem niżów na zachodzie i wyżów na wschodzie.

Tytus

to nie bezkrólewie to typowy napływ z NE. Masa wkracza bez impetu z forpocztą ( chwała ICM za niezłe wyprognozowanie tego niżu) ale bardzo wyraźnie.

Arctic Haze ☀️

Typowy? Typowy to byłby wyż wschodnioeuropejski obejmujący Polskę, a nie niż z 1020 hPa w centrum. Samo jego istnienie świadczy o dynamicznej martwocie tej sytuacji.

Arctic Haze ☀️

Może to dlatego, ze jest już chyba za późno na prawdziwy wyż radiacyjny w naszych szerokościach. W marcu (który zaczyna się za kilka dni) trudno o prawdziwe mrozy bez nieustannej adwekcji zimnego powietrza. A to z kolei możliwe jest tylko na skraju wyżu, a nie w jego środku.

grzeg8

Bez gradientów celu ciśnienia ? – dziwne w takim razie ten wiatr na dolnymślasku

Lucas wawa

Ale jednak od N/NE rozbudowuje się silny wyż pochodzenia arktycznego. My będziemy na jego skraju, ale jednak – w odróżnieniu od dni np. 04-11.02 – trudno teraz będzie mówić o barycznym „bezkrólewiu”.

Kamil

Szkoda tej zimy bo u mnie w Berlinie nie było w ogóle śniegu. Teraz na ten tydzień zapowiadane jest do -10 Stopni w nocy i brak opadów. Już chyba z 4 lata nie widziałem konkretnego śniegu :(

alewis27

Najcieplejsze realizacje coś tam „fuszą” na końcu prognozy z ciepłem ale wiadomo że wiarygodność tego jest podobna do 50% szans na trafienie w lotto – albo trafisz albo nie trafisz.

Póki co zaczyna wjeżdżać mróz, dzisiaj też trochę u mnie cukrzy mocnymi, konwekcyjnymi opadami przy temperaturze rano -8, a obecnie koło -5. U mnie ma krążyć wokół -10 stopni co najmniej do 28.02, kto wie czy silny mróz nie potrwa do pierwszych dni marca.

Nie wierzę, ze tylko -13/-15 stopni w nocy będzie, wystarczy że się wypogodzi i może być bliżej -20. Już dzisiaj było -11,5 na oficjalnej.

Fan klimatów podzwrotnikowych

A u mnie nie było mniej niż -7 st.. Ogólnie pogoda jest ujowa, spadł śnieg i wieje jak podczas atlantyckiej wichury. Słońce mimo, że świeci już dość wysoko nic nie podnosi temperatury, mam nadzieję, że wieczorem się zachmurzy i dziś jeszcze nie padnie rekord obecnej zimy, który wynosi u mnie równe -8 st.. Ale jaja by były, gdyby rekord temp. minimalnej roku padł w marcu, takiej sytuacji chyba jeszcze u mnie nie było.

alewis27

a u mnie była chyba w 2013 roku właśnie, bo tam zimą z powodu tego ekstremalnie dużego zachmurzenia nie mieliśmy dużych mrozów (najzimniej w grudniu około -15 stopni). Żeby było śmieszniej, to największe zimno tamtego sezonu wypadało już wiosną astronomiczną, noc 23/24 marca.

Janek

Zdaje się, że to wtedy wyłapał 20 marca -30 na torfowisku.

Janek

Ardo wyłapał tyle wtedy wyłapał.

alewis27

-31 nawet ale to akurat było 17 marca. I był to rekord zimna dla tej jego stacji aż do mrozów ze stycznia 2017 (które przyniosły tam prawie -40, przy gruncie zresztą chyba miał -42)

anonim

Czyli jednak najprawdopodobniej dwucyfrowe mrozy staną się faktem w najbliższych dniach. Dziś już o tą granicę się ocierają na NE

anonim

oczywiście za dnia, tmin zaś niemal na pewno gdzieś spadnie poniżej -20

Marcin

ECMWF prognozuje w centrum kraju w środę 28 lutego Tmax -10. Ostatni dzień meteorologicznej zimy będzie chyba tym najzimniejszym, a następująca po nim noc przyniesie prawdopodobnie najniższe temperatury tej zimy. Z tym że będzie to już 1 marca. Nieźle nas ten marzec przywita…

PiotrNS

Moja relacja na żywo z Nowego Sącza.
Dzisiaj śnieg pada przez prawie cały dzień, z przerwami na krótkie przejaśnienia, ale to co dzieje się w tej chwili, to pojęcie przechodzi! Śnieg pada tak niesamowicie gęsto, że nie widzę nic w promieniu 50 metrów, płatki są ogromne, a do tego dochodzi wiatr. Widok jest wręcz nie do opisania! To trwa około 20 minut, ale już zaczynają robić się zaspy.
Aż przypomina mi się dzieciństwo, kiedy stało się przy oknie, patrzyło na śnieg jak wół na malowane wrota i kibicowało, żeby to piękne widowisko jeszcze trwało :D

PiotrNS

Ostatnio takie opady podziwiałem 15 marca 2013 r, wcześniej podczas krótkiej burzy śnieżnej w styczniu 2012 (bodajże 13 stycznia), a jeszcze wcześniej dopiero w 2005/06.

Lukasz160391

Teraz w Gliwicach właśnie przechodzi niezła śnieżyca.
A już myślałem, że nadchodzące duże mrozy miną przy bezśnieżnych krajobrazach.

Lukasz160391

Godzinę temu było jeszcze słonecznie…

Zbigniew

@Łukasz160391
Przecież w tej niestabilnej masie powietrza arktycznego piętrzą się chmury cumulonimbus, które przynoszą przelotne, krótkotrwałe, ale intensywne opady śniegu. U mnie wczoraj wieczorem właśnie tak sypało przy minus 5-6 st. C

adek

Ja w Warszawie, dzisiaj rano byłem zdziwiony kiedy zobaczyłem zabielony krajobraz :-) u mnie w domu podobno też sypnęło, i od razu fajniejszy krajobraz przy słońcu :)

Damiano

Na południowym wschodzie już od Września opady to norma… Jak nie deszcz to śnieg… Teraz codziennie opady śniegu… Żałosne… Codzienne odrzucanie śniegu… Ktoś tu pisał że chce śniegu w Berlinie… Proszę bardzo.. jeśli lubisz codzienne odrzucanie śniegu to czego nie.. ;)

Kuba

Sytuacja związana z ciśnieniem jest w Europie niezwykła. Dla mnie z początkiem marca pole baryczne będzie ewoluować w stronę tego co było w marcu 2013, takie jest moje zdanie. Nie chce wyrokować co to przyniesie, ani tym bardziej opowiadać się za którąś ze stron

Marcin

Wszak efekty SSW miały być widoczne dopiero za kilka tygodni. Ale przecież już jest zimno…Czyli jest zimno i …. będzie zimno???

alewis27

na danych pomiarowych widać, jak wjeżdża mróz, jest dopiero 16:50 a w NE części kraju (Suwałki, Kętrzyn, Mikołajki, Elbląg) już teraz jest -11 stopni. Na stacjach wysokogórskich (Kasprowy, Śnieżka) mróz prawie -20, co świadczy o wejściu bardzo mroźnej masy powietrza nad kraj. Wysokość tych stacji mniej więcej odpowiada izobarze 850 hPa. Nawet na Helu jest obecnie prawie -6.

Obstawiam minima w tej fali mrozów na poziomie -20/-23 stopni, a najniższe tmax w przedziale -14/-10. Mróz może nie ekstremalny ale wciąż solidny i mogący sprawiać problemy infrastrukturalne.

Lukasz160391

Ciekawe, czy u nas na Górnym Śląsku temperatura minimalna spadnie do -15 stopni podczas tej fali mrozów.

Lukasz160391

Najchłodniej ma być we wtorek. Wtedy może by najchłodniejsza noc. Ale temperatury maksymalne we wszystkich dniach powinny być z jednocyfrowym mrozem.

anonim

Skoro już dziś temperatura „ślizgała się” na granicy mrozu dwucyfrowego ( W Suwałkach najwyższą temperaturą w ciągu doby zanotowano po północy nieco poniżej -9 stopni) to biorąc pod uwagę że dopiero dziś napłynęło to bardzo mroźne powietrze, można spokojnie założyć że granica -10 zostanie przekroczona przynajmniej na NE, E, możliwe że SE oraz w miejscowościach podgórskich w najbliższych dniach. Jakby tego mało rośnie ryzyko mrozu dwucyfrowego w ciągu dnia już w marcu co zdarza się już wyjątkowo rzadko.

Zbigniew


W nocy temperatura w Suwałkach lekko wzrosła do minus ok. minus 9 st.C z powodu przechodzenia płytkiego niżu z opadami śniegu. Jednak dzisiaj w najcieplejszym momencie dnia w Suwałkach nie wzrosła powyżej minus 10 st.C

anonim

Ostatecznie w ciągu dnia dziś najzimniej było w Suwałkach -9.7. Mrozy całodobowe najpewniej od jutra

Marcin

Hmm, jakie problemy infrastrukturalne może przynieść suchy mróz przy prawie zerowej pokrywie śnieżnej? Jedyne co mi przychodzi do głowy to problemy z odpaleniem aut, ale to wina starych akumulatorów. Ja swój wymieniłem na początku lutego, więc teraz śpię spokojnie. 😀 Nie ma siły żeby nie odpalił.

Lukasz160391

Samochód moich rodziców nie odpala nawet jak jest -0,01 stopnia. Ale w końcu to diesel.

Mikelis

Ekstremalny byłby o 20 st. większy, tzn. minus 34, minus 30, ale mimo, iż mamy tylko kilkunastostopniowy mróz, to anomalia i tak jest spora.

Zbigniew

No i stało się. Mamy pierwszy raz tej zimy dwucyfrowe mrozy w ciągu dnia (nieoficjalnie). Sprawdzałem na monitorze pogodynki i w Suwałkach w najcieplejszym momencie dnia było minus 10, 4*C przy dużym zachmurzeniu (stratocumulus). A w Kętrzynie była tmax minus 10,2*C.

anonim

W Suwałkach w ciągu całej doby ( nie tylko słonecznej) najwyższą temperaturę odnotowano zaraz po północy i było cieplej niż -10 https://www.ogimet.com/cgi-bin/gsynres?ind=12195&decoded=yes&ndays=2&ano=2018&mes=02&day=24&hora=17, zaś w Kętrzynie powyżej -10 było w ciągu dnia https://www.ogimet.com/cgi-bin/gsynres?ind=12185&decoded=yes&ndays=2&ano=2018&mes=02&day=24&hora=17, więc oficjalnie nie zanotowano jeszcze 2-cyfrowego mrozu w ciągu całej doby. Poza tym ogimet nie podał jeszcze danych za całą dobę słoneczną z Suwałk między 12 a 13 mogło być lekko powyżej -10

Zbigniew


No i właśnie to mnie najbardziej irytuje, że przy wymianie mas powietrza, stopniowym ochłodzeniu/ociepleniu najwyższe temperatury się w nocy, nad ranem i późnym wieczorem jak to pokazuje ogimet. Ale czasem ogimet spisuje temperatury maksymalne z poprzedniego dnia.

kmroz

Akurat tutaj to było po północy, ale masz racje z tym ogimetem, kiepskie to jest. Lekarstwo jest proste- wejść w raporty godzinowe. Od lat juz sie do tego przyzwyczaiłem.

anonim

Inaczej temperatury mierzy ogimet inaczej np. IMGW. IMGW mierzy ( chyba) temperaturą maksymalną z całej doby tzn między 0:00 a 23:59 a ogimet jak widać. Jeśli chodzi o pomiary temperatur maksymalnych ( ale również minimalnych-bo może się tak zdarzyć że najniższa wartość temperatury w ciągu doby, nastąpi w dzień) to można brać pod uwagę zarówno całą dobę jaki i okres między wschodem a zachodem słońca. Podczas wymiany mas powietrza dość często temperatury maksymalne notuję się zaraz po północy a albo niedługo przed w porze chłodnej, ale czasem zdarza się to nawet latem, choć już bardzo rzadko. Nawet jeśli dziś nie… Czytaj więcej »

anonim

W Suwałkach już poniżej -12 stopni, zakładam że nad ranem spadnie poniżej -20

kmroz

Co do tego ze fala silniejszych mrozow potrwa maks do 1-2 marca mozemy byc juz pewni. Co i tak jest oczywiście bardzo długie. Pytanie jednak czy tuż po niej od razu przejdziemy na plusy? Niestety juz trzecia z rzędu odsłona GFS pokazuje mroźny weekend (lekko mroźny, ale wciąż) i dopiero po nim przebakowuje jakaś odwilz/wiosnę.
A jeszcze wczoraj wszystko wskazywała ze juz po weekendzie moze byc blisko 10 stopni. Niestety, to mnie tylko utwierdza w przekonaniu ze 7+ dni to fusy totalne.

Lukasz160391

Teraz GFS prognozuje +17 stopni 9 marca. Nieźle to wygląda, ale wątpię w to.

alewis27

5.03.2017 były takie temperatury w Polsce, dało się wtedy bez większego trudu chodzić w lekkiej bluzie.

Ale to było po dłuższym okresie wyjątkowo wysokich temperatur. A teraz idzie mróz -10 w dzień.

Fan klimatów podzwrotnikowych

U mnie było 13 st., więc mów za siebie.

kmroz


Powiedział ze w Polsce, a nie w całej Polsce….

juhas

Średnia z wiązek to tylko 2 st max dla warszawy? Gdzie ty widzisz te 17 st?

Lukasz160391
Lukasz160391

Warszawa to nie cała Polska, a wiązki ensembles są tylko dla Warszawy. Szkoda, że nie można znaleźć wiązek dla Śląska.

juhas

No tak, ale teraz przywołałez jednak najcieolejsze wiazki, równie dobrze można znalesc wiazki na poziomie – 15 st dlatego nie wiem co chcesz przez to powiedzieć?

kmroz

ECMWF zapowiedział tez dla Warszawy ciepło.
Kolejna ciepła odsłona :)

Marcin

A do tego 9 marca zostało 13 dni, czyli GFS zdąży jeszcze 50 razy zmienić zdanie.

kmroz

Według mnie jak to sie wszystko skończy to wybuchnie wiosna z cała mocą. Ale niestety obawiam ze tak szybko sie nie skończy, dwa tygodnie moze jeszcze potrwac. Mowa oczywiście ogółem o zimie a nie o silnych mrozach ktore juz wiemy ze w czwartek odpuszczą.

Lucas wawa

„silnych mrozach ktore juz wiemy ze w czwartek odpuszczą”

-> Dni 02-04.03 cały czas są niepewne, choć najsilniejszy mróz faktycznie będzie chyba na samym przełomie lutego i marca (28.02-01.03).

Zbigniew


Odważna teza z tymi „silnymi mrozami co ustąpią” w przyszły czwartek. Bo jeszcze większość prognoz dość silne mrozy widzi do 3-5 marca. Mrozy abstrahując od intensywności być może odpuszczą w czwartek 8 marca albo ich wcześniej (trzeba się o to modlić). ;)

kmroz

-2 w dzień to silne mrozy? Bez przesady. A najnowszy GFS (z 18 UTC) i ECMWF to widza wogole juz ciepło powyżej 5 stopni na te dni.

kmroz

A czy ja napisałem ze sa pewne? Napisałem tylko ze na pewno skończą sie tak silne mrozy jakie sie wlasnie zaczęły. Silny mróz = avg ponizej -10. Prawdopodobnie umiarkowany mróz tez sie skończy, bedzie co najwyżej lekki (avg miedzy -5 a 0)
A absolutnie nie twierdze ze najnowsze osłony modeli ktore sie coraz bardziej powtarzają sa pewne. Chcoiaz jak prawie każdy tutaj bym bardzo ich chciał

Zbigniew

Dzisiaj najniższa temperatura minimalna zanotowana w Polsce wyniosła ok minus 15 st.C, ale już dzisiaj na większym obszarze Polski były miejsca z tmin w widełkach minus 10-15 st.C. Gdyby nie ten płytki niż z opadami śniegu w nocy, który przesuwał się z NE w głąb Polski i zmienne zachmurzenie to temperatura spadłaby do ok. minus 20 st.C Dzisiaj u mnie tylko minus 6 st.C przy dynamicznej pogodzie, bo były i chmury z opadami śniegu i później rozpogodzenia ze słońcem. Aktualnie jest u mnie pogodnie (co nie oznacza, że nie ma jakiś chmur). GFS z 12 UTC wróży m.in. dla mojego… Czytaj więcej »

Fan klimatów podzwrotnikowych

-10 st., rekord tej zimy padł, pytanie czy padnie rekord zimy 1974/75 (-11 st.)?

alewis27

o 17 UTC najzimniejsza stacja na nizinach to Mikołajki, -14,5 stopnia i bezchmurne niebo. U mnie koło -8, zachmurzenie pół na pół. Tam na północy (gdzie dziś było koło -10 w dzień) jest możliwe -20 w nocy jak będzie pogodnie.

Marcin

Jeszcze masz wątpliwości? To oczywiste, że temperatura spadnie poniżej tych -11 i to już tej nocy, a to nie koniec.

Fan klimatów podzwrotnikowych

Na razie trzyma się -10 st..

Lucas wawa

Do rana (25.02) temp. spadnie średnio jeszcze ok. 5 st.

Fan klimatów podzwrotnikowych

Teraz mam -9 st. :-)

Lucas wawa

Stan przejściowy – musiały nasunąć się przejściowo chmury, ale na N/E potem ponownie coraz ich mniej.
W Warszawie natomiast już ok. -11°C.

Fan klimatów podzwrotnikowych

-11 st. się zbliża, szanse na zimę z najmniejszym mrozem w historii pomiarów zaraz legną w gruzach.

Kuba

Wg. pogodynki o 19:00 było – 10,7 w Płocku.

Mikelis

w Poznaniu rekord tej zimy to na razie -10,8 st. C z dn. 23.02.2018

Lucas wawa

Dzisiaj w TV prognozowali już Tmin dla Suwałk -18°C, a dla Warszawy i Łodzi -15°C. Natomiast większość realizacji dla W-wy: http://www.mojapogoda.com/prognozy-ensemble.html … na razie za Tmin „zaledwie” ok. -11/-12°C. Tymczasem ok. -11°C mamy w Warszawie już teraz, czyli rano może być bez problemu blisko -15°C (a na NE blisko -20°C). Tak jest zazwyczaj przy tego typu dużych ochłodzeniach, że modele jakby nie „nadążały” za skalą spadków temperatury. I na dzisiaj już z całą pewnością można stwierdzić, że w chłodniejszych regionach Tmin spadać będzie miejscami poniżej -20°C, a Tmax poniżej -10°C (i to poza mrozowiskami). Tak będzie do ok. 02.03 z… Czytaj więcej »

juhas

No tak, ale teraz przywołałez jednak najcieolejsze wiazki, równie dobrze można znalesc wiazki na poziomie – 15 st dlatego nie wiem co chcesz przez to powiedzieć?

Konrad

ECMWF w końcówce najnowszej prognozy zapodal fajne ciepełko przekraczające +10 st… :)

Lucas wawa

To byłby „szok”, bo jeszcze ok. 01-02.03 prognozuje dwucyfrowy mróz, a 3 dni później już dwucyfrowe ciepło… Z tym, że w terminie od 03-04.03 prognozy nadal są mocno niepewne.

Marcin

Przy zaniku strefówki i rozpadzie wiru polarnego takie cuda są możliwe i wcale się nie zdziwię jak się sprawdzi. Wystarczy że wiatr zmieni kierunek, zawieje z południa i mamy wiosnę błyskawiczną. W 3 dni…

kmroz

Ja tez uważam ze jak skończą sie mrozy na dobre to nadejdzie gwałtowne ciepło. Tak to zwykle jest. Tylko pytanie czy bedzie to rzeczywiście juz 5 marca, czy na przykład dopiero 15ty

Lucas wawa

Bardziej pisałem o „szoku” termicznym, niż w sensie niedowierzania – bo wiem, że nie jest to niemożliwe.

kmroz

No to takie szoki to u nas w ostatnich latach standard wlasnie…
Zwłaszcza w te stronę

alewis27

Tak wygląda seria poltempu dla 1 marca od 1950 roku: 1 mar -2,59 -2,50 -1,22 -0,29 1,61 -8,30 1,48 -2,81 -5,13 4,63 -1,79 2,90 -4,44 -11,95 -3,70 -4,66 5,76 4,36 -1,89 -4,09 -5,16 -8,35 1,63 0,72 -0,05 0,79 3,63 -1,34 3,51 -1,10 1,14 -2,93 3,02 0,65 1,29 -3,10 -9,83 -8,32 -0,92 3,35 2,41 0,23 6,90 -2,40 0,28 7,56 -2,10 5,11 1,91 3,83 5,80 -0,13 3,72 -2,13 -2,47 -6,24 -5,25 6,21 5,59 0,00 4,85 -4,87 5,23 1,78 3,86 3,63 0,65 5,28 Wiosna to to na pewno nie jest, powiem wręcz że większość lat jest na minusie. Najzimniejszy dzień ma średnią -11,95… Czytaj więcej »

Marcin

Nie ma co narzekać na mrozy, bo to już i tak agonalne tchnienia zimy. Do wiosny zostało tyle co nic. Nawet jak przyjdzie jeszcze czekać 2-3 tygodnie, to nic w porównaniu z półrocznym okresem słoty, który prawie za nami. Już za 2 miesiące możemy się nawet pocić jak w 2012, a za 4 miesiące znów zaczniemy się martwić, że dzień się skraca. Szczerze wolę już marzec z -15 niż jakikolwiek listopad, nawet ten z +15. I tak jest już bez porównania lepiej niż w najbardziej ponurym okresie listopad-styczeń. Słońce świeci już dużo wyżej i dłużej, wilgotność mniejsza, dzięki czemu ten… Czytaj więcej »

anonim

To już kwestia gustu, wolę taki atak zimy na początku grudnia niż pod koniec lutego który przechodzi już na marzec

alewis27

ja sie najgorzej czuję w listopadzie i grudniu, są to najbardziej smętne miesiące także według norm wieloletnich (styczeń niewiele lepszy ofc) i ma się w perspektywie wiele, wiele tygodni beznadziejnej ciemnoty. A teraz to nawet przy pochmurnym niebie jest jasno o 17:00, o czym od listopada do stycznia mozna pomarzyć.

Cały marzec przecież zimno nie bedzie. Ten z roku 2013 to anomalia raz na ileś tam lat. Pomrozi z tydzień, drugi tydzień będzie lekka zima jak większość lutego, a potem przyjdzie ciepło.

Marcin

Otóż to. Zresztą nawet w 2013 do 8 marca było ciepło, więc też nie cały miesiąc był zimowy.

Lucas wawa

Ale zobaczmy np. jak różnie mogło być we wrześniu – porównując ten z 2016 r. i 2017 r. Dzień średnio nawet nieco dłuższy, niż w marcu, a pogodowa „przepaść” (między oboma rocznikami). Podobnie teraz też możemy mieć duże różnice. Dla mnie obecna zmiana jest o tyle OK, że skraca okres zimnej nijakości – gdyż nie przepadam za temp. przez zero lub lekko dodatnimi przy wilgotnej pogodzie. Poza tym, luty nareszcie ukazuje nam bardziej pogodne oblicze także na Mazowszu + dobrze, że przy tym trochę pobieliło, bo póki wegetacja nie startuje wolę choć lekko białe krajobrazy. Tak więc jakaś rekompensata za… Czytaj więcej »

Zbigniew

@marcin A ty jesteś ten Marcin co jest bardziej za zimą, tak? Bo jest tu dwóch Marcinów z tego co wiem. A dlaczego nie można narzekać na mrozy? Zabronisz komuś? Ładne mi „tchnienie” zimy. Dość konkretny epizod zimowy i jednocześnie pierwszy dość silny w III dekadzie lutego od 7 lat. Należy pamiętać, że w styczniu były krótkie epizody zimowe, a więc „słota” od czasu do czasu została przerywana. Od września rzeczywiście mamy słotę, ale nie oznacza to, że ochłodzenia z akcentami zimowymi w grudniu, styczniu czy w I połowie lutego przynosiły poprawę pogody i więcej rozpogodzeń i słońca. W kwietniu… Czytaj więcej »

Marcin

Po prostu cieszę się z tego, że to już koniec lutego, a nie koniec listopada. Oczywiście że wolałbym teraz +15 zamiast -15, choć jedno i drugie to za dużo o tej porze. Mnie w zimie najbardziej przeszkadzają te ciemności, które potęgują nieprzyjemny odbiór zimy. Teraz jest już z tym o wiele lepiej niż w grudniu czy styczniu przy wiecznym stratusie.

garnek_ogorkowej

Pękło – 20 na stacji Gołdap, godz. 21:00: -20,6.

Mikelis

Szykuje się bardzo silna blokada cyrkulacji strefowej. Powiem może inaczej: o skali tej blokady niech mówi fakt, że powietrze znad Syberii dotrze prawie do Labradoru (oczywiście mocno przetransformowane) i nad N Atlantykiem za kilka dni nie będzie żadnego niżu. Będzie istniał olbrzymi strumień powietrza wschód-zachód, zaś prawie cała Europa nadal będzie pod władaniem olbrzymiego antycyklonu znad pogranicza Szwecji i Norwegii. Tak wylicza model numeryczny na stronie Met Office.

kmroz

Cóz, ciekawa sprawa ale nie zmienia to faktu ze z każda prognoza średnie wiązki ensemble sie ocieplają a ECMWF i GFS znów jadą po skrajnościach tylko w druga stronę. Te skrajności w dół im sie raczej udały (udają) wiec kto wie czy te drugie tez nie.
Jestem dość ciekawy co to za układ sie szykuje- podejrzewam ze wg tych wiązek ten Genueńczyk pójdzie bardziej na zachód niż wczesniej sie spodziewano a z SE zacznie płynąc duzo cieplejsze powietrze.

mozgow

Hmm…. wygląda to jak typowe odwrócenie cyrkulacji strefowej po SSW…

podlasianin

W Gołdapi -24, ciekawe ile było przy gruncie, pewnie do -30 lokalnie :P U mnie „zaledwie” -15, ale niestety znaczna część trawy/ziemi jest całkowicie wolna od śniegu więc mam nadzieję, że większego mrozu już nie będzie.

Konrad

Dziś rano ECMWF na przyszły weekend (zwłaszcza na niedzielę) wyborny, nawet jeszcze jeszcze bardziej niż wczoraj – słońce i powyżej +10 st.

Czyżbyśmy doznali nagłego i gwałtownego ocieplenia???

kmroz

Mysle ze to juz powoli staje sie faktem i tyle.
A dzisiaj wbrew gadaniu GFS i UM kolejny piękny dzień w Warszawie chociaż poranek naprawde mroźny – temperatura spadła ponizej -15 stopni! GFS, który zapowiadał niemal pełne zachmurzenie mowil o raptem -11 czy -12

RadomirW

No nie powiedziałbym. Ocieplenie od kolejnego weekendu wydaje się pewne. Zresztą dziwnym byłoby długotrwałe utrzymywanie się na przełomie lutego i marca temperatur maksymalnych z przedziału od -10 do -5 stopni a może i niższych. Natomiast co do skali ocieplenia i jego trwałości bym nie był taki pewny. Zarówno NAO jak I AO idą ostro w dół a to nie jest prognostyk trwalszej wiosny jak to choćby widzi GFS z prognozy z północy czy średnie wiązki ECMFW. Notabene w tych prognozach widać powrót typowej strefówki, co przy takich parametrach indeksów jest kompletnie niewiarygodne. Pozatym, jak tu swego czasu pisał Arcticthaze, modele… Czytaj więcej »

kmroz

też dostrzegam te sprzeczności – aczkolwiek trzeba pamiętać że ujemne NAO i odwrócenie cyrkulacji strefowej w marcu nie musi oznaczać od razu zimy ;) przypomnijmy sobie chociaz marzec 2016, który jak brzydki nie był, tak z pewnością nie był zimny, a tym bardziej zimowy. nawet przymrozków nie było tak wiele. Co do przyszłego weekendu i okresu po nim to już modele od kilkudziesięciu godzin są uparte i wszystko wskazuje na to, że będzie jak mówią – tj. 5-10 w dzień na początku kolejnego tygodnia, a może już nawet miejscami w weekend 3-4 marca. rok temu gdy 10 maja skonczyły sie… Czytaj więcej »

Konrad

Dokladnie, większe ocieplenia im dalej w las tym będziemy miec kiedy dostaniemy powietrze z kierunków południowych.

RadomirW

Jak pamiętam lata z dominującym ujemnym NAO zimą (czyli z okresu 2010-2013) jak choćby w 2010 r. to zwykle bywało tak że zima (średnio poniżej normy) kończyła się dość wcześnie, tzn. w drugiej połowie lutego lub na przełomie miesięcy, przychodziło konkretne wiosenne ocieplenie, ale potem jednak wracały dłuższe incydenty zimowe ze sporym śniegiem i temperaturami w okolicach zera albo ujemnymi w dzień. Zobaczymy, czy w tym roku będzie podobnie.

mozgow

Patrząc na prognozy GFS i ECMFW oraz na prognozy NAO i AO obstawiam, że zrobi się ciepło, a nawet bardzo ciepło, na dzień-dwa, a potem temperatura spadnie do wartości około zerowych.

Zbigniew

Dzisiaj to już na 99% nie będzie wątpliwości tak jak wczoraj, że w niektórych miejscach w Polsce odnotujemy dwucyfrowe mrozy w ciągu dnia, bo dzisiaj już sytuacja jest dość klarowna. Temperatury o 14 UTC (można powiedzieć najcieplejszym momencie dnia) według monitora pogodynki Zakopane – minus 13,4*C Suwałki – minus 12,1*C Biesko-Biała-minus 11,5*C Lesko – minus 11,2*C Mikołajki i Kętrzyn po minus 11,1*C Nowy Sącz – minus 10,1*C Zobaczymy jakie będą oficjalne dane na ogimecie po 18. Miejsca gdzie obecnie temperatury oscylują wokół minus 10*C, ale nie ma dwucyfrowego mrozu to Kraków, Częstochowa, Elbląg-Milejewo, Rzeszów, Katowice, Olsztyn, Przemyśl Z tego co… Czytaj więcej »

jorguś

Ma ktoś może dane z lutego 2011? Interesowały by mnie temperatura średnia w skali kraju i odchylenie od norm 1981-2010 i 1961-1990.

kmroz

1961-1990
https://meteomodel.pl/klimat/poltemp/poltemp-old.txt
1981-2010
comment image
rozumiem ze chodzi ci o cały miesiąc

jorguś

Tak. Dziękuję bardzo :) Myślałem tak szczerze, że tegoroczny luty będzie w stanie jeszcze powalczyć z tym z 2011 roku, ale do anomalii -2,76 już nie dojdzie raczej (obstawiam raczej tak -2,3 do -2,5) Chociaż ja osobiście bardziej zimowo zapamiętam ten luty niż ten sprzed 7 lat. Może kwestia jednak ciepłej pierwszej dekady lutego 2011, w tym roku jednak poza 1 i 2 dniem mieliśmy niemal cały czas jednak bardziej zimowe klimaty.

Fan klimatów podzwrotnikowych

Ventusky wróży spore ocieplenie po 3 marca.
https://www.ventusky.com/?p=52.4;21.3;5&l=temperature-2m&t=20180306/12

Arctic Haze ☀️

ECMWF i GFS się zgadzają z tym Ventuskym (co on właściwie używa?), a w przypadku ECMWF sześć dni to już nawet nie fusy.

adek

Trochę bym uważał z tym ociepleniem na przyszły weekend…fakt już takich mrozow jak teraz nie będzie, ale u mnie na plusie w ciągu dnia może być dopiero 6 marca… a nocami cały czas mróz na poziomie -5…. może Wrocław będzie miał powiew przedwiośnia, u mnie to żadne przedwiośnie tylko kontynuacja zimy w lekkim wydaniu… wydaje mi się, że wiosna przyjdzie dopiero na wielkanoc…

156
0
Would love your thoughts, please comment.x