Niepewny weekend

Niepewny weekend

Modele globalne, zarówno ECMWF jak i GFS obiecują nam wysokie temperatury już od soboty, szczególnie w południowo-zachodniej części kraju, gdzie spodziewać się możemy 19-20°C. W opozycji do tych modeli stoi model UMPL (ICM), wg którego znaczna część naszego kraju będzie pod chmurami niskimi, a maksymalna temperatura wzrośnie najwyżej do 16-17°C. Model UMPL zwykle bardzo dobrze radzi sobie z chmurami podinwersyjnymi, czy tak będzie i tym razem?

Póki co dzisiaj północno-wschodnia część kraju będzie się jeszcze zmagać z silniejszym wiatrem, dochodzącym w porywach do 70-80 km/h. Po południu, wraz z odsuwaniem się niżu “Arke”, wiatr ten zacznie jednak słabnąć.

W weekend powinno nas czekać ocieplenie, szczególnie odczuwalne w południowo-zachodniej części kraju.  Niestety model UMPL (ICM) widzi w tym czasie dużo zachmurzenia przez chmury piętra niskiego, co skutecznie zahamowałoby wzrost temperatur. GFS również sugeruje spore zachmurzenie przez chmury niskie, szczególnie w sobotę. Mimo to na zachodzie kraju temperatura miałaby wzrosnąć do 20°C:

Wtóruje mu ECMWF, który widzi bardzo podobny rozkład jutrzejszych temperatur (kachelmannwetter.com):

Nasz UEMS 5km (WRF) jest inicjowany warunkami brzegowymi GFS, zatem pokazuje bardzo podobne (a nawet wyższe) temperatury maksymalne, przy czym chmury niskie mają pokrywać niebo głównie w północnej połowie kraju.

UMPL (ICM, www.meteo.pl) widzi znacznie większy zasięg zachmurzenia przez chmury niskie i znacznie niższe temperatury. Jednak również tutaj stratusem najwyraźniej przykryta ma być północna część kraju, gdzie model widzi również liczne mgły.

Nasz model również prognozuje mgłę, szczególnie rano, jednak prognozuje również, że zaniknie ona na znacznym obszarze kraju do 8UTC. Tylko miejscami na północy miałaby panować jeszcze o 10UTC:

Na niedzielę GFS obiecuje już niemal 23°C na Dolnym Śląsku, a ECMWF ponad 20°C.

UMPL jest nadal uparty – widzi pełne zachmurzenie i tylko lokalnie na południu kraju przekroczenia 16°C.

Tak więc mamy przedstawione dwa warianty pogody na weekend. W pierwszym z nich, lansowanym przez modele globalne ECMWF i GFS czeka nas wysoka temperatura – na Dolnym Śląsku już od jutra, na znacznym obszarze kraju od niedzieli. W drugim wariancie, prognozowanym przez UMPL, ciepłe powietrze co prawda napłynie, ale przez cały weekend niemal cała Polska spowita będzie chmurami niskimi, co znacznie ograniczy wzrost temperatury. Nie jesteśmy w stanie przesądzić, która z tych opcji przeważy, należy mieć jednak na uwadze, że model UMPL bardzo często doskonale sobie radzi z zachmurzeniem przez chmury piętra niskiego, tak może być niestety i tym razem. Jeśli tak się stanie, to z słonecznego i ciepłego weekendu nici. Pozostaje mieć nadzieję – UMPL nie zawsze ma rację i tak może być i tym razem. Dla nas byłaby to również okazja do testowania modelu UEMS – nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło…

Podsumowując – w sobotę w północnej i północno-wschodniej części kraju raczej niema co liczyć na większe wzrosty temperatur. Pogoda będzie raczej pochmurna i mglista. Inaczej może być w południowej, a w szczególności w południowo-zachodniej części kraju, gdzie szanse na przejaśnienia, a co za tym idzie na większy wzrost temperatur, są największe.

Print Friendly, PDF & Email

31 Replies to “Niepewny weekend”

 1. “Dla nas byłaby to również okazja do testowania modelu UEMS – nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło…” – chodzi o weekendowe szumowiny (stratusy)- I jak tu z takim podejściem nie lubić blog meteomodel…?

 2. No to ładny i ciepły będzie tylko poniedziałek, bo od wtorku będzie kolejne pogorszenie pogody…
  Z prognozowanego trwającego tydzień babiego lata pozostanie…. tylko jeden dzień (poniedziałek)

 3. No niestety podejrzewałem że tak się to skończy. Po najbardziej paskudnym (na DŚ) od 10 lat wrześniu mamy niestety równie paskudny październik którego pod tym względem póki co stawiam na równi z tym zeszłorocznym (było zimniej ale wiało mniej a słońca była podobna ilość). Pozazdrościć mieszkańcom Europy na południe od 48 równoleżnika…

  1. W ubiegłorocznym październiku było aż ~13 dni z jednocyfrową temperaturą. W obecnym październiku takich dni jest jak na razie zero.

  2. Na Podlasiu i Suwalszczyźnie wrześnie i październiki były znacznie gorsze w ciągu tych 10 lat, wyjątek to był ten wrzesień, bo wszędzie był podobny. A różnice w skali kraju okazują się naprawdę spore, @podlasianin tu obliczał, że w ciągu tych paru lat (nie pamiętam dokładnie ilu) są one nawet większe niż wynika to z wieloletnich norm.

 4. Nie dość, że w moim regionie od 3 października non stop są chmury, wiatr i leje deszcz, to jeszcze nie będzie poprawy pogody? Czyli mamy trzeci z rzędu tragiczny pogodowo październik, gdyż 2015 był bardzo zimny z rekordami mrozu ok 10 dnia miesiąca, blisko -9 stopni wtedy było…

 5. Wieczorna prognoza z godz 12z z modelu GFS jest już bardziej optymistyczna. We wtorek mogą być 23 stopnie, a kolejne ocieplenie może być jeszcze w III dekadzie miesiąca.

  1. Jak dobrze pójdzie to październik może będzie jeszcze anomalnie ciepły, cieplejszy lub równie ciepły z październikami z lat 2013 i 2014.

   1. Bez przesady – tegoroczny październik nie będzie cieplejszy od tych z 2013 i 2014 roku. Prognozy są pewne tylko do kilku dni na przód, a nie na 16 dni do przodu. Po za tym trzeba podchodzić z dystansem (nie zawsze, ale można) do długotrwałych okresów suchej i słonecznej pogody w październiku, bo wyże mogą zgnić- w południowej Polsce jest tego mniejsze ryzyku bo niskie chmury i mgły rozwieje wiatr halny przy cyrkulacji południowej, ale im dalej na północ tym ryzyko zgniłego wyżu jest większe. Jak znam życie to w III dekadzie października (być może po 25 października) czeka nas epizod z tmax 5-10 stopni (i nawet tmax poniżej 5 stopni) w większości Polski i przymrozkami ponad minus 5 stopni. W październiku z tego co wiem są możliwe dni z tmax poniżej 5 stopni przy słonecznej i suchej pogodzie przy intensywnym spływie. Przykładem takiego października, który po II dekadach wydałby się być bardzo ciepły, a później III dekada wszystko zmieniła bo pojawił się epizod z temperaturami poniżej 5 stopni w dzień i przymrozkami do minus 5-10 stopni jest październik 2012.

  2. Zgadza się, prognozy są ponownie coraz bardziej optymistyczne. Na razie przynajmniej do ok. 20.10 nie zagrażają nam nie tylko żadne chłody, ale i w ogóle niże odsuwane są bardziej na tor N. Tak więc termicznie będzie jak ‘normalnie’ wczesną jesienią, a nawet późnym latem (Tmax nieco poniżej lub nieco powyżej 20°C), a przy tym (niemalże) bez opadów i dokuczliwych wiatrów.
   Pytanie jednak na ile przez ten okres będzie pogodnie (?), bo to jest chyba najbardziej niepewna kwestia. Ja mam nadzieję, że układy wyżowe będą najczęściej i najdłużej niewiele na S/E od naszych granic, co gwarantowałoby nie tylko adwekcję ciepła, ale i dawało największe szanse na suchą i pogodną aurę:-)

 6. Ważne będą też noce, jeśli temperatura minimalna nie będzie spadać poniżej 10 stopni (na co wskazują prognozy) to średnia dobowa temperatura w pojedynczych dniach może wynieść 17 stopni. A to już 9 stopni powyżej normy dla października.

  1. To było do @Fana…

   Ciekawe też kiedy będą pierwsze przymrozki na Górnym Śląsku. Bo do końca prognozy, czyli do końca października, widać same ciepłe noce…

   1. No, ale dwie poprzednie odsłony GFS wskazywały w końcówkach na akcenty zimowe. W tak długim terminie jeszcze nic przesądzonego – choć oczywiście i dłuższy okres ciepły też jest możliwy.

   2. A to przymrozki w październiku są obowiązkowe? Z tego co wiem to ujemne temperatury minimalne są dopiero normą dopiero od listopada. :)

    1. Nawet w ciepłych październikach zdarzają się przygruntowe przymrozki. A pamiętasz 2010 rok? Wtedy przygruntowy przymrozek był już 4 lub 6 września (nie pamiętam dokładnie w którym dniu)

  2. Ale weź pod uwagę, że śr. dobową będzie mocno obniżać NE, gdzie 17 st. będzie tam w pojedynczych dniach jako temp. maksymalna. Śluńsk to tylko niewielka cześć Polski, ile razy można to powtarzać…

 7. Ciekawi mnie był taki październik w ostatnich 50 latach co nie przyniósł w ogóle temperatury maksymalnej poniżej 10 stopni i przymrozków?

    1. Sorry za pomyłkę, dokładniej to było wtedy +6 stopni. A od 16 do 19 października był nocami regularny mróz. Czyli nawet w tak ciepłym październiku jak ten z 2006 roku zdarzyły się zimne dni (i noce).

  1. Ja bym ostrożnie podchodził do ocen całego października, chociażby tylko dlatego, że w III dekadzie miesiąca prognozy nie wykluczają ujemnych NAO, co może jeszcze nie oznacza pewnych przymrozków, ale zwiększa ich prawdopodobieństwo i to nawet jeżeli w najbliższych dniach pojawi się jeszcze być może termiczne lato (w praktyce babie lato).
   Nie mniej, po II dekadzie miesiąca będzie spory potencjał na to, że tegoroczny październik będzie cieplejszy od dwóch minionych (i na razie tyle możemy powiedzieć).

   1. Uzupełnię, że mój wpis odnosił się głównie do wcześniejszych wypowiedzi @Lukasz160391 – też mam na względzie to co napisał @Zbigniew pod jego poprzednim wpisem.

 8. W fusach GFSa na dni po 20 października widac sympatyczne ciepło nie raz dochodzące jeszcze do 20 st. oby tak trzymało do 1 listopada najlepiej ;)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com