Niebezpieczny Cyklon Enawo. Niezwykłe prognozy GFS.

Niebezpieczny Cyklon Enawo. Niezwykłe prognozy GFS.

Po mało aktywnym sezonie nastał długa cisza, która w końcu zostanie przełamana. Powstał Cyklon Enawo, który będzie prawdopodobnie pierwszym silnym cyklonem na południowej półkuli w tym sezonie. Model GFS prognozował nawet w niektórych aktualizacjach spadek ciśnienia znacznie poniżej 900 hPa. Czyżby sprawdziła się znów zasada, że po długiej ciszy, przychodzi bardzo silny cyklon ?


W porównaniu do prognoz z przed dwóch dni, sytuacja trasy cyklonu uległa zmianie. Tym razem cyklon ma ominąć Reunion i Mauritius. Bardziej zagrożony jest Madagaskar, do którego Enawo może zbliżyć się niebezpiecznie blisko, bądź uderzyć w wyspę. Wersja GFS zakłada gwałtowne pogłębienie się cyklonu za 48-96h i spadek ciśnienia do okolic 870-910 hPa (w zależności od aktualizacji). Prognozowana obecnie trasa to ominięcie Madagaskaru nieznacznie na wschód. Przypominam, że najgłębszy cyklon Galilo w 2004 roku miał ciśnienie określone na 895/898 hPa (ocena zależna od instytucji).

Model HWRF prognozuje początkowo trasę podobnie jak GFS, dopiero po 120h Cyklon Enawo miałby uderzyć w Madagaskar. Podobnie jak w przypadku prognozy GFS, ciśnienie w oku cyklonu miałoby spaść do około 900 hPa. Inaczej widzi to model ECMWF, który prognozuje także szybkie pogłębianie się cyklonu, ale i uderzenie w północną część Madagaskaru.

Oficjalne prognozy JTWC, prognozują za 120h wzrost siły do czwartej kategorii. Jest to odważna prognoza, jak na dopiero powstający cyklon, ale modele dawno nie były tak zdecydowane co do wysokiej siły cyklonu.

Biorąc pod uwagę bardzo sprzyjające już warunki w tej części oceanu, nie można wykluczyć wystąpienia bardzo silnego cyklonu nawet piątej, ostatniej kategorii. Woda na trasie cyklonu jest obecnie cieplejsza od normy o 0,5 do nawet 1,5 stopnia. Uskoki wiatru wynoszą obecnie około 15 kts, spadną w kolejnych dniach do bardziej sprzyjających 10 kts. Bardzo wilgotna masa powietrza może dodatkowo pomóc w osiągnięciu większej intensywności.

GFS prognozuje też cyklon tropikalny uderzający w Australię, z tendencją do szybkiego nasilania się. To wszystko już za około 48-72h. Czy te dość kontrowersyjne prognozy się sprawdzą, przekonamy się już niedługo. Ponadto niektóre aktualizacje GFS i ECMWF przewidują jeszcze jeden cyklon w dalszym terminie na Oceanie Indyjskim, na zachód od cyklonu Enawo.

Print Friendly, PDF & Email

5 Replies to “Niebezpieczny Cyklon Enawo. Niezwykłe prognozy GFS.”

  1. Jak się sytuacja rozwinęła w przypadku tego cyklonu? Podejrzewam, że prognozy trochę odpuściły skoro nie było żadnej aktualizacji z Twojej strony.

    1. @chochlik, prognozy trochę przystopowały na kolejny dzień od napisania wpisu. Obecnie Cyklon ma trzecią kategorię, z kolejnym wpisem czekam na maksymalną siłę cyklonu. Nastąpi to pewnie jutro.

      Edit: Właśnie na to czekałem, jest eksplozja mocy cyklonu i górna czwarta kategoria.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *