Nie wszyscy…

Nie wszyscy…

…są przekonani co do ciepłego weekendu. Są tacy, którzy od 4 marca wróżą zimę :)

Źródłem tego obrazka jest forum “Losy Ziemi”, które jako cel postawiło sobie w tym miejscu połączenie “pogody kosmicznej” (dość szeroko pojętej) z zjawiskami pogodowymi na Ziemi. Pod owym dość kategorycznym stwierdzeniem pojawiły się wątpliwości, więc autor wyjaśnia dalej:

Co ciekawe, cyrkulacja owszem może i “przyśpieszy” (względem czego?), ale będzie to związane z pojawieniem się układów niskiego ciśnienia, a ta sytuacja była widoczna w prognozach już od dłuższego czasu. Nie jest zatem jasne, w jaki sposób zdarzenie z 28 lutego miałoby mieć wpływ na coś, co było już widać powiedzmy 26 lutego.

Nie mniej jednak oczywiście prognoza zimy od 4 marca została niniejszym zapamiętana i rzecz jasna się ją zweryfikuje. W dalszym jednak ciągu w “zwyczajnych” prognozach na sobotę widać napływ cieplejszego powietrza i temperatury rzędu +14°C, co przy tej sytuacji będzie skutkować zapewne temperaturami jeszcze wyższymi. Na koniec dość zabawny wpis innego użytkownika tego forum:

Otóż w Doha i Dubaju nie pada może wiele, ale jednak średnia lutego i marca dla Doha to ok. 16 mm opadu, o 10 mm mniej niż w wielu regionach naszego kraju w tym samym czasie. Jeszcze więcej, bo 25 i 22 mm pada przeciętnie w Dubaju. Zaś Kuala Lumpur? Cóż… wymienienie tego miasta obok Dubaju i Doha świadczy tylko o tym, jak niewiele wiedzą ludzie wypowiadający się na tematy około klimatyczne. Otóż w Kuala Lumpur średnia roczna suma opadu wynosi przeciętnie ponad czterokrotnie więcej, niż w Polsce. Dla lutego jest to zwykle 198 mm, a dla marca 257 mm. Dla porównania, w Polsce przeciętna suma opadów  w najbardziej wydajnym opadowo lipcu wynosi ok. 80 mm (w zależności od regionu kraju). Nic też dziwnego, bowiem Kuala Lumpur leży oczywiście w zupełnie innej strefie klimatycznej, niż wymienione wcześniej Doha i Dubaj. A nawet w tych dwóch pierwszych opady o tej porze roku nie należą do rzadkości. Oczywiście nie przeszkadza to użytkownikowi forum o pogodzie, będącemu w randze “specjalista”, zaliczyć Kuala Lumpur do miejsc, gdzie “prawie nie pada”…

No i oczywiście nie mogło zabraknąć “babki znajomego chodzącej w lutym boso”, co jest jednoznacznym dowodem na to, że “wszystko się kręci i powtarza, oczywiście BEZ naszego udziału”. Jeśli jest coś, co bardziej wyczerpuje definicję dowodu anegdotycznego, to proszę o informację. Oczywiście trudno oczekiwać, że chodząca w lutym boso babka znajomego ma sporo ponad 100 lat, więc spieszę donieść, że 100 lat temu ludzie byli już piśmienni. Umieli konstruować różne wielce skomplikowane urządzenia, takie jak na przykład termometr. I wcale nie robili tego gorzej, niż obecnie. Ba, obawiam się że konstruowane wówczas termometry były o niebo lepsze od wszechobecnej aktualnie chińskiej tandety, jaką masowo wystawia się za okna. To zaś oznacza, że nie jest nam potrzebna babka znajomego, bo warunki jakie ongiś panowały mamy zapisane przez kogoś, kto nie mierzył temperatury stopami. I stąd też wiemy, że obecne ocieplenie nie należy do żadnego cyklu, który “kręci się i powtarza”.

Rosnący poziom antynaukowości i denializmu z w/w forum może martwić. Głównie z tego powodu, że autor serwisu ma aspiracje “naukowe” i ponoć współpracuje z “wieloma instytucjami naukowymi” na całym świecie. Na ile jest to prawda, niestety nie wiem. I nie wiem też, na ile jest to ze strony owych bliżej niesprecyzowanych instytucji (chociaż wymieniane było IMGW i NASA, to samo NASA, które @bronek miejscami oskarżał o fałszowanie danych) rzeczywista wymiana opinii, a na ile grzeczne potakiwanie. Tak, czy siak niniejszym jednoznacznie przestrzegam przed zalewem pseudonauki, jaki się tam pojawia, coraz częściej niestety. Boli to tym bardziej, że wielokrotnie zwracaliśmy uwagę wypowiadającym się tam ludziom, że grzęzną w bagnie dowodów anegdotycznych i efektów potwierdzenia. Najwyraźniej na niewiele się to zdało.

Print Friendly, PDF & Email

54 Replies to “Nie wszyscy…”

 1. Biegała boso, bo było ciepło, czy nie stać jej było na buty?

  Przed feriami, korzystając z zimowej aury urządziliśmy w szkole, gdzie pracuję “skowytki”, czyli przebieżkę kilkadziesiąt metrów po śniegu na bosaka. Szczególnie 3 dziewczyny (8, 7 i 6 lat) zagustowały w zabawie biegając tak kilka razy. Tak więc za sto lat będziemy mieli trzy potencjalne babcie biegające boso w lutym.

  Przychodzi mi jeszcze do głowy, że zabawy tej nauczył mnie wujek, leśniczy w Białowieży pod koniec lat 80-tych. Czyli już wtedy biegałem w styczniu/lutym boso po śniegu, a wujek to pewnie i 20 lat wcześniej.

 2. Moja mama pamiętała jak wkrótce po wojnie chodziła do szkoły podczas mrozów takich, że drzewa pękały z hukiem. Z tego co wiem to oznacza to temperaturę około -40 C ale nikt w tamtych czasach nie odwoływał szkoły z powodu mrozów. Podejrzewam, że była to zima 1946/47.

  1. Popatrzyłem jeszcze raz na anomalie i ani chybi był to luty 1947 (anomalia -8,52 C).

   Z kolei mój ojciec na drugim końcu Polski chadzał wtedy po gumę do żucia do statków amerykańskich na redę Gdańska.

   Aha: i nic mi nie wiadomo aby któreś z moich rodziców robiło to boso 😆

   @Piotr

   Masz gdzieś mapkę anomalii z lutego 1947?

  2. Już na samą myśl o takiej zimie robi się gorąco:-)))

   I pomyśleć, że w niektórych bieżących komentarzach mowa o patologicznie zimnej i trwającej od października zimie 2016/7…

   1. No właśnie się tak zastanawiam gdzie muszą mieszkać komentatorzy, że mają zimę od października/listopada, u mnie, na wschodzie kraju, trwała pokrywa śnieżna pojawiła się po raz pierwszy po świętach.

 3. Zaskakująca teoria z tym wróżeniem ataku zimy od 4 marca, mimo że nic na to nie wskazuje. Autor tych twierdzeń z forum “Losy Ziemi” chyba bierze swoje “wywody” z kosmosu. :D

 4. “Prognozy się nie nie sprawdzą, ponieważ jutro nastąpi silny wzrost wiatru słonecznego i cyrkulacja nad Polską przyśpieszy”..
  ————————————————————–
  Ojejej..! – Nie będzie można zobaczyć Chemitrails – wielka szkoda.
  Pozdrowienia
  M.

 5. “Znafcy” od wpływu pogody kosmicznej, słonecznych pierdów i galaktycznych czknięć na pogodę i klimat, niesamowicie się bulwersują.
  Gwoli wyjaśnienia – krytykujemy za zaprzeczanie nauce i ewidentne głupoty publikowane na tym forum.

  postimage

  Najlepsze w tym jest to, że cały czas znajdują się idioci, którzy wpłacają kasę na funkcjonowanie portalu, na którym piszą ewidentni kretyni:

  postimage

  1. Wylewacie frustracje z braku argumentów? :)

   Kslawin słabe to jest, a kretynem jesteś Ty wiem, że nie będzie tego wpisu ale wiem, że przeczytasz :wink:

   Co do zimy pamiętasz jak się kłóciłeś,że zima będzie od 1 do 1,5 stopnia powyżej normy, a ja mówiłem, że w normie i kto był bliżej? :) Masz odrobine honoru przyznać, że zaliczyłeś wpadkę? :)

    1. Piotr to nie ja powiedziałem, że zima od soboty. Ja powiedziałem, że od soboty znaczne ocieplenie :) Czy tego nie widzisz? Traktujesz wybiórczo wpisy, a mojego o ociepleniu nie widzisz?

     1. @ARKTIC

      Umiesz czytać? Widzisz gdzieś tu we wpisie przytyk do Ciebie? Bo ja widzę takie zdanie:
      “Pod owym dość kategorycznym stwierdzeniem pojawiły się wątpliwości, więc autor wyjaśnia dalej:”

      A te wątpliwości są między innymi Twoje.
      No, ale ten atak na wpis, który właśnie komentujemy oznaczałby jednak, że zgadzasz się zarówno z Bronkiem, jak i z WildLady. No bo po co inaczej pisać o “frustracjach z braku argumentów”.

     2. Kslawin na Forum napisał, że zima będzie od 1 stopnia powyżej normy do 1,5 st powyżej normy, a ja że będzie miedzy -0,5 do 0,5 i miałem rację ale niestety wątek z kslawina powodu został wyczyszczony przez klawina zachowanie i dlatego nie mam tych wpisów.

     3. Ale ogarniasz, że to jaka jest anomalia zależy od tego, jaki okres referencyjny wybierzesz? My tu stosujemy głównie 1961-1990, anomalia zimy dla tego okresu wynosi w pobliżu +1. Krzysztof nawet tam napisał, że chodzi o 1961-1990. To zabawne, ale jeśli on zastosował 1961-1990, a Ty 1981-2010, to oboje mieliście rację.

    2. Zostałeś zablokowany z kslawinem za chamstwo i tyle :)Oczywiście na swoim blogu możesz wylewać frustracje do swoich wiernych fanów ale to jest słabe i śmieszne nie widzisz tego? A kslawin tak się kłócił, że zima będzie od 1 do 1,5 st powyżej normy w Polsce i co? A ja mówiłem w pobliżu normy i kto ma racje? Czy Ty lub kslawin umie przyznać na tym blogu, że miałem racje? Macie na tyle Honoru? Mówiłem to na podstawie własnych obserwacji kslawin pisał, że to bzdura i kto zaliczył klapę?

     1. Widzę o czym i próbujesz wmówić, że Forum zapowiada zimę od 4 marca pokazując prognozę bronka, a czemu nie pokazałeś mojej? No właśnie traktujemy wybiórczo. To się nazywa profesjonalizm.

     2. @ARKTIC

      Widzę o czym i próbujesz wmówić, że Forum zapowiada zimę od 4 marca pokazując prognozę bronka, a czemu nie pokazałeś mojej? No właśnie traktujemy wybiórczo. To się nazywa profesjonalizm.

      Wiesz, mam dość wysokie mniemanie o inteligencji swoich czytelników, dlatego jedynie screen pokazuje autora wpisu, co jednoznacznie identyfikuje tego, co tą prognozę podał. Dalej napisałem, że inni mają wątpliwości, co w sposób oczywisty oznacza, że na forum nie ma co do tego pełnego konsensusu. Smuci mnie, że jednak nie wszyscy są na tyle inteligentni, żeby to ogarnąć. Ale nie martw się, specjalnie dla Ciebie napiszę to następnym razem DUŻYMI LITERAMI, żebyś ogarnął :).

     3. “Zostałeś zablokowany z kslawinem za chamstwo i tyle”

      Właściwie zostałem zablokowany z powodu tego, że kslawin został zablokowany. Piękny przykład stosowania odpowiedzialności zbiorowej. Jak to przeczytałem, to mnie ogarnął tylko śmiech i straciłem resztki szacunku zarówno do forum, jak i do jego głównego admina. Nie wierzysz, proszę:
      http://wstaw.org/m/2017/03/01/ban.png

      A kslawin tak się kłócił, że zima będzie od 1 do 1,5 st powyżej normy w Polsce i co?

      Nie kłócił się o to, o ile pamiętam. Został zapytany ile jego zdaniem będzie, to napisał. I żadnej kłótni w tym nie było. Oczywiście trudno to udowodnić, bowiem cały wątek został usunięty. Bardzo wygodnie, prawda?

      Czy Ty lub kslawin umie przyznać na tym blogu, że miałem racje?

      Nawet nie pamiętam, co pisałeś kolego. A to dlatego, że to jaka będzie średnia anomalia zimy guzik mnie obchodziło. To Bronek twierdził, że będzie niezwykła, ale on tak twierdzi co zimę, kiedyś trafi. Twoja opinia na ten temat nic mnie nie obchodziła.

      Macie na tyle Honoru?

      Niby na co? Do jakiej ja mam się przyznać porażki, skoro moją jedyną opinią na temat tej zimy była taka, że najprawdopodobniej będzie chłodniejsza od poprzedniej?

   1. I jest ok. +1K powyżej normy 1961-1990.
    A co pisałem?
    “Będzie ciepła, ale chłodniejsza od ubiegłorocznej, z anomalią +1/+1,5K”
    Walczysz dalej?

 6. Tak przy okazji, korzystając z anomalii POLTEMP i absolutnych wartości przysłanych mi przez Piotra dla części lat (co pozwoliło przeliczyć te anomalie na absolutne wartości dla całej serii) pozwolę sobie wrzucić historię temperatur dla każdego miesiąca na jednym wykresie. Zrobiłem to dla lat 1900-2016 (do końca POLTEMP-u).

  Chyba rozumiecie jak to czytać? To 12 wykresów temperatury w funkcji czasu dla każdego miesiąca osobno, ale na wspólnej skali temperaturowej.

  A wniosek taki, że nie tylko największa zmienność międzyletnia ale i większość globalnego ocieplenia u nas to jednak pora zimna. Podobnie jest w Arktyce (tam liczyłem to już wcześniej). Ale w ostatnich latach najbardziej przyrosło jednak latem (lipiec i sierpień). Widać też, że akurat miesiąc luty miał serię zimnych anomalii w połowie zeszłego wieku.

  Nawiasem mówiąc ten wykres to prosty efekt funkcji monthplot() z języka R, specjalnie po to wymyślonej.

  1. Ciekawa wizualizacja, ale gdyby była ciut większa to od razu zyskałaby na czytelności. Prezentujesz tu przecież serie ponad tysiąca miesięcy, na 40px szerokości ściskasz 116 lat dla każdego miesiąca z podziałki

 7. Wyjaśnię tylko czemu właśnie Kuala Lumpur, Dubai i Doha zostały wymienione przez zacytowanego postera. Otóż z takiej przyczyny, że ta osoba śledzi rozgrywki tenisowe i ostatnio organizatorzy tych turniejów mieli problemy z rozegraniem spotkań.

 8. Nie tylko forum Losy ziemi straszy atakiem zimy w I dekadzie marca robi to również blog PPK prowadzony przez MR tyle że od 7 marca – nie przedstawia żadnych dowodów na potwierdzenie swojej tezy.

 9. Ten sam poster WildLady mówi o cyklach i na dowód tego rzuca tym, że jej babcia kiedyś w lutym chodziła boso. Po pierwsze wielu ludzi w tamtych czasach nie było stać na buty i nawet zimą w mrozy chodziło boso. A poza tym i wtedy mógł się zdarzyć co jakiś czas ekstremalnie ciepły luty, ale co z tego jak średnia temp systematycznie rośnie i narasta stosunek cieplejszych miesięcy do chłodniejszych.

  1. Generalnie nie, ale parę spraw należało sobie wyjaśnić. Nawiasem mówiąc, od autora serwisu dowiedziałem się właśnie, że (cytuję):

   “gdyby nie pseudonauka, to nauka nie ruszyłaby się do przodu.”

   Upadłem.

  1. Na pewno nie w weekend. Nie wiem skąd te rewelacje? Przynajmniej do 05.03 bardziej aktualne jest pytanie, czy będzie cieplej, niż w końcówce lutego, niż czy gdzieś spadnie śnieg.

   Natomiast…
   W przyszłym tygodniu faktycznie możliwe jest ochłodzenie z zimowymi akcentami, a nawet epizodem – choć, jak się wydaje, w dłuższym horyzoncie czasowym będzie to w ramach typowego marcowego przedwiośnia, niż powrotu zimy jak przed 4 laty.

 10. Nie wiem skąd oni zbierają tyle kasy, bo kwoty idą chyba w tysiące złotych. Po ciągłym straszeniu odebraniem dostępu do artykułów i do forum oraz po nieustannym dawaniu i odbieraniu przywilejów nakazałem im usunięcie swojego konta. Nie polecam tego forum.

  1. Cytuję:

   Tak jak już wcześniej pisałem, na roczne utrzymanie serwisu potrzebujemy nie mniej jak 50 tys. zł.

   To jest faktycznie ciekawe, bo administrator (i zarazem prezes Fundacji) rzeczywiście straszy, w sensie:

   “Dawajcie pieniążki, bo strona padnie”.

   Co ciekawe, ten pasek postępu nigdy się chyba jeszcze nie zapełnił, a strona jak działała, tak działa.
   21 stycznia czytaliśmy tam:

   “Wygaszamy serwis, czy dozbieramy jeszcze trochę? *** kończy się czas ***”

   I dalej:

   Moi drodzy, powoli kończy się 6 rok, jak dostarczam Wam ważne i ciekawe informacje. Filtruje i sprawdzam to co można znaleźć w sieci, dostarczam informacje o zagrożeniach ze strony Słońca i Ziemi, które weryfikowane są moimi własnymi pomiarami, algorytmami i obserwacjami.

   I w ogóle to jego czytelnicy to świnie są:

   U nas reklam nie ma, a w zbiórce darowizn liczyłem na swoich czytelników, i niestety w pewnym stopniu przeliczyłem się.

   Dwa tygodnie pisałem oprogramowanie nawet nocami, żeby czytelnicy moi mogli dostać informacje o zagrożeniach bezpośrednio na telefon. Nawet dziękuję od nikogo nie usłyszałem za to.

   Jak zrobiłem konieczność logowania się żeby przeczytać artykuł, to szybko dostawałem pogróżki od różnych świrów, którzy „na siłę” domagali się dostępu do informacji.

   W poniedziałek zaprzestałem publikacji na Facebooku, ponieważ właśnie stamtąd był największy napływ „bezmózgich oszołomów”. Hejterzy to głównie gówniarze typu „no live”, którzy mają drastycznie niski iloraz inteligencji. Aż strach pomyśleć, jak się rozmnoży to pokolenie „no live”. Zakładając, że będą potrafili.

   Cała reszta (dostępna tutaj: http://losyziemi.pl/wygaszamy-serwis-czy-dozbieramy-jeszcze-troche) wyczerpuje znamiona “żebrania pod groźbą wygaszania usług”. Tutaj, na meteomodel, również czasem ogłaszam zbiórkę, ale jest ona całkowicie dobrowolna i nie ma tu żadnego bata nad głową w postaci paska postępu i tekstu “a jak nie uzbieramy x złotówek, to zniknie to, to a to).

   Litości. Skrypty, które działają na stronie również pisałem często nocami. Nie mam zamiaru jednak pisać, czy usłyszałem za to od kogoś dziękuję, czy nie i jakie to dla mnie ważne. Wiem ile kosztuje utrzymanie serwera i domeny i w przypadku serwisu typu “Losy Ziemi” zamknąłbym się w kwocie 200 zł. Rocznie. W pewnym momencie autor pisał o ludziach, którym musi płacić za tłumaczenie i wklejanie niusów. To tez jest dla mnie dziwne, bo jakoś nie ma problemu, by ktoś takie rzeczy robił za darmo. Niektórym wystarczy fakt, że w czymś uczestniczą. Całość jest dla mnie bardzo dziwna i dosyć podejrzana, szczególnie że wiąże się z powołaną w 2015 r. Fundacją, co do której oprócz statutu raczej informacji żadnych nie znajdziemy. A już w szczególności sprawozdań finansowych.

   1. Konkurencyjne Zmianynaziemi jakoś sobie świetnie radzą mimo braku zbiórek, choć czasem zdarzy się jakaś głupota, no i zawsze można liczyć na szereg dziwnych komentarzy, ale tematyka większości artykułów i ich treść jest niczym zerżnięta z tego samego źródła. Fundacje to często jakieś szwindle. Tu się to aż rzuca w oczy. Że też go jeszcze nie zamknęli, chociaż jak wciąż rządzą złodzieje to czego tu oczekiwać…

     1. Wiem, bo w końcu to bratni portal śmieciowego portalu innemedium.pl. Wałkują wiele teorii spiskowych. Z tymi samolotami jest problem, że nikt nie kontroluje stanu jakości powietrza na wysokościach. Ostatnio była oficjalna informacja o wypuszczeniu substancji w celu tworzenia chmur, ale nieoficjalnie to kto wie co wypuszczają do atmosfery, bo w końcu kto to sprawdzi. Jeśli trafiliście na rzetelne badanie większej ilości smug kondensacyjnych to proszę was o link.

  2. Tam jest bardzo prosta zasada: im więcej bzdur piszesz – tym masz wyższe uprawnienia.
   Kolejna rzecz, która tam się pojawiła, to pomysł wprowadzenia płatnego dostępu do ichniejszego forum. To byłoby kuriozum, płacić za możliwość czytania tych głupot.

   1. No ależ. Miałoby to duży sens, trzeba być generalnie idiotą, żeby płacić za dostęp do forum, więc jego zawartość byłaby bardzo odpowiednia w stosunku do poziomu czytających.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *