2024/04/24 10:04

Model UEMS (WRF) 5km – kilka informacji

W chwili obecnej testujemy prędkość modelu przy założeniu 60 (a nie 45) poziomów w pionie. Jeśli będzie ona zadowalająca, porównamy otrzymane wyniki (chodzi głównie o zachmurzenie podinwersyjne) z wynikami wyliczonymi na 45 poziomach. Mamy też zamiar testować inne wartości. Model obecnie działa na bardzo podstawowych ustawieniach fizyki, które jak się okazuje potrafią sprawdzić się dużo lepiej, niż inne (dla przykładu ostatnio mikrofizyka Lin et al. [1] ostatnio działała nam lepiej, niż mikrofizyka Thompsona [2]). Różnice występują też przy zastosowaniu różnej fizyki dla warstwy granicznej, schematów parametryzacji konwekcji i wielu, wielu innych. Póki co traktujemy nasz model nadal jako model testowy – należy pamiętać, że nie istnieje jedno uniwersalne („najlepsze”) jego ustawienie. Niektóre sprawdzają się lepiej, inne gorzej. W trakcie testów udało się nam nawet uzyskać wynik, w którym temperatura minimalna spadała niemal do -20°C (RUC Land Surface Model). Najlepszym rozwiązaniem byłaby z pewnością duża inwestycja w kilka dość mocnych maszyn, które by puszczały prognozy równoległe, na różnych ustawieniach (coś jakby wiązka prognoz, tyle że nie ze zmienionymi warunkami początkowymi, co z różnymi ustawieniami modelu). Niestety nie dysponujemy obecnie funduszami, które by to umożliwiały, pozostaje więc testowanie na piechotę. W związku z powyższym, dzisiejsza prognoza UEMS z 12UTC pojawi się na stronie https://meteomodel.pl/modele-numeryczne-model-wrf-mapy/, jak do tej pory. Istnieje jednak wysokie prawdopodobieństwo, że z uwagi na prowadzone testy, nie pojawi się prognoza z 18UTC, a kolejna będzie prognozą na bazie warunków brzegowych modelu GFS z 00UTC.

A tak wygląda testowy plot Skew-T:

 

 

[xyz-ips snippet=”s2-ad”]

 

[1] Lin, Yuh–Lang, Richard D. Farley, and Harold D. Orville, 1983: Bulk Parameterization of the Snow Field in a Cloud Model. J.Climate Appl. Met., 22, 1065–1092.

[2] Thompson, Gregory, Paul R. Field, Roy M. Rasmussen, William D. Hall, 2008: Explicit Forecasts of Winter Precipitation Using an Improved Bulk Microphysics Scheme. Part II: Implementation of a New Snow Parameterization. Mon. Wea. Rev., 136, 5095–5115.

Print Friendly, PDF & Email
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x