2024/03/29 01:03

Mapa synoptyczna – odpowiedź p. Tomasza Wasilewskiego

Pan Tomasz Wasilewski przeprosił nas za użycie naszej mapy bez podania źródła:

Niniejszym przeprosiny przyjmujemy.

Print Friendly, PDF & Email
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
11 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
grzeg8

Ach… Takie przeprosiny że aż cieżko skomentować …
Od osoby publicznej można było by bardziej poważnej odpowiedzi oczekiwać … -Ale przynajmniej są przeprosiny

Arctic Haze ☀️

Ten sam człowiek, który narusza cudze prawa autorskie w celach komercyjnych (czyli żadne wyjątki go nie obowiązują) obecnie grozi procesami o zniesławienie za krytykowanie go. Przynajmniej grozi ktoś kto się za niego podaje. Dostałem mail od kogoś podającego się za p. Wasilewskiego i żądający skasowanie dwóch komentarzy o nim. Skasowałem bo wiele nowego nie wniosły ale nie było w nich nic nieprawdziwego (była to moja opinia o tego typu zachowaniu). Mam nadzieję, że jednak ktoś się pod niego podszywa bo tego rodzaje zachowanie obniżyłoby jeszcze moją opinię o nim. Bo byłoby to moim zdaniem pokrywanie ignorancji arogancją. Pogląd zawodowy o… Czytaj więcej »

Tytus

lakonicznie napiszę tyko Szacun

Arctic Haze ☀️

Com powiedział, powiedziałem. I nie zrobiłem tego bez dogłębnego przemyślenia.

MA

Tymczasem ja nie zamierzam ani krytykować, ani chwalić p. Wasilewskiego, ale chcę o coś zapytać. Dziś napisał on, że w Polsce wystąpił mróz. Gdy jeden z użytkowników Twittera zwrócił uwagę, że raczej chodziło o „przymrozek”, on również zwrócił uwagę, że osoba ta jest w błędzie i mieliśmy dziś „mróz” a nie „przymrozek”, gdyż, wg p. Wasilewskiego, o przymrozku mówimy, gdy temperatura spada poniżej 0 stopni Celsjusza wyłącznie przy gruncie. Oto ta dyskusja:

https://twitter.com/WasilewskiTomek/status/927794343964012544

Zajrzałem jednak do słownika IMGW (wziąłem ze strony http://www.lodzkie.eu/data/other/slownik_meteo.pdf) i tam widać, że w błędzie jest prezenter TVN-u, a nie użytkowniczka Twittera.

http://wstaw.org/m/2017/11/07/slownik_IMGW.png

Kto ma rację? :-)

Arctic Haze ☀️

Ja byłbym ostrożny z jednoznacznymi opiniami w kwestii definicji. I dotyczy to obu stron sporu. Po prostu definicje mogą być różne. Ktoś kto uważa, że jeśli czegoś go tam nauczyli w szkole czy na uczelni to wszyscy na świecie byli nauczeni tak samo, mało wie o nauce. Na przykład „warunki normalne” w chemii mają chyb z 20 definicji.

Jednak należałoby się przynajmniej powołać na jakiś autorytet (źródło naukowe czy chociaż popularnonaukowe) dla pokazania, że nie wymyśliło się tej definicji „ad hoc”.

Na przykład Woś w „Klimacie Polski” używa następujących definicji:

dni przymrozkowe (tmm < 0°C) dni mroźne (tmax < 0°C)

MA

Dziękuję za odpowiedź. Zapytałem, bo sam jakoś „z automatu” miałem wbitą do głowy definicję podobną do tej opublikowanej przez IMGW. No dobrze, przyznam – tę samą. :-) Widzę jednak, że trzeba podchodzić do podobnych kwestii nieco ostrożniej.

Arctic Haze ☀️

Tak, w cytowanym przez MA słowniczku IMGW są obie definicje:

przymrozek
spadek temperatury powietrza poniżej 0° C przy temperaturze średniej dobowej powyżej 0° C lub spadek temperatury minimalnej powietrza poniżej 0° C
podczas dodatniej temperatury maksymalnej

przymrozek przygruntowy
temperatura minimalna na wysokości 2 m > 0°C, natomiast przy powierzchni gruntu (5 cm) < 0°C

Przyczyna istnienie dwóch jest moim zdaniem brak pomiarów temperatury gruntu w wielu sytuacjach. Jednak jeśli się używa obu to trzeba je odróżniać.

11
0
Would love your thoughts, please comment.x