2024/03/29 11:03

Lokalne rekordy ciepła

Obecnie, zgodnie z przewidywaniami, temperatura miejscami dochodzi do 22°C. Listopadowy rekord ciepła został (póki co) pobity w Tarnowie, gdzie temperatura wzrosła właśnie do 21.5°C (dotychczasowy 21.4°C, 2002). Rekord padł też w Otmuchowie, gdzie mamy 21.5°C (poprzedni rekord 20.7°C, 2006). Najcieplej obecnie jest na stacji klimatologicznej Sanok-Terpcza, gdzie mamy 21.9°C – tu również został pobity dotychczasowy rekord listopada (21.0°C, 2010).

Print Friendly, PDF & Email
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
65 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Tomek

Tarnowiec koło Tarnowa, także padł rekord listopada, Tmax wyniosła 21.8C.

DarekB

Tak „sportowo” patrząc, to jutro też jest dzień z potencjałem na rekordy listopadowe. Pod Tarnobrzegiem brakło dzisiaj ułamka stopnia do 20 C. Piękny dzień .

chochlik

Sanok to bodaj Trepcza, zgodnie z nazwą wsi. Literówka w artykule.

Lucas wawa

Tak właściwie to dopiero dzisiejszego popołudnia zaczęła się kulminacja obecnej fali ocieplenia, która potrwa mniej więcej 24-36h.

chochlik

Na cmentarz po zastanowieniu się wybrałem stereotypowo kurtkę i powiem szczerze, że żałuję, bo jest na nią za ciepło. I to tutaj w centrum, gdzie teraz jest ok 15 stopni! Na południu też chodzili dziś w kurtkach mimo przeszło 20 stopni?

Fan klimatów podzwrotnikowych

A jak Ci się wydaję ;-) Mogłoby być nawet 40 st. a i tak w ten dzień wszyscy chodziliby w kurtkach.

Zbigniew

A to zależy o której godzinie ktoś był na cmentarzu. Ja byłem przed godz. 9 i powiem, że nie było tak wcale ciepło, bo był stratus i trochę mglisto, a temperatura wyniosła wtedy ledwo 8-9 stopni. Kurtka się przydała. Później się przejaśniło i temperatura wzrosła.

anonim

Ale trzeba też zwrócić że ludzie przesadzają z ubiorem też w drugą stronę. Dotyczy to głównie nastolatków, ale nie tylko. Czasem wystarczy w marcu albo w listopadzie 15 stopni przy słonecznej pogodzie a chodzą w krótkich spodenkach i podkoszulach, a latem nawet jak spada poniżej 15 to czasem tak chodzą. Być może lubią udawać twardzieli. Sama temperatura to oczywiście nie wszystko do tego dochodzą czynniki takie jak wiatr czy słońce.

Zbigniew

Ja już kiedyś pisałem, że bezchmurne niebo i słońce nie oznaczają automatycznie „upału” „gorąca” zwłaszcza w półroczu chłodnym, ale także w niektórych innych miesiącach. Zawsze też trzeba zwracać uwagę na prędkość wiatru czy masę powietrza, ale cóż odczucie temperatury to kwestia indywidualna każdego z nas.

Fan klimatów podzwrotnikowych

Ludzie chodzący przy 15 st. w podkoszulkach i krótkich spodenkach to w dzisiejszych czasach twardziele? Kurde do czego to doszło, za komuny na dzieciaki latające przy 15 st. w krótkich rękawkach nikt nie zwróciłby nawet uwagi, ciekawe jak ludzie chodzili po ubierani w lipcach 1979-80, kiedy to t. maks. 15-20 st. przeważały a rano było dużo zimnej.

DarekB

Wszystko kwestia gustu i upodobań. Kąpią się ludziska w przeręblach i co im zrobisz ? Zdrowi nawet są:). Wolność Tomku w swoim domku.

PiotrNS

Jak patrzę na zdjęcia z tamtego okresu to za dużo krótkich rękawków tam nie widać. Dla mnie pogoda na taki strój zaczyna się od 19-20 stopni, przy pełnej lampie i braku wiatru wiosną już od 17-18.

Lucas wawa

Ja teraz byłem na zewnątrz to powiem szczerze, że powietrze jest bardzo „łagodne” – lekkie wdzianko jakie zakładam w nieco chłodniejsze letnie dni/wieczory/noce w zupełności wystarczy. Przed nami bardzo ciepła noc – zwłaszcza w S/C/E części Polski.

Lukasz160391

U mnie w Gliwicach dziś było 19-20 stopni i powiem szczerze, że jednak trochę zmarzłem (byłem ubrany w teksasową (jeansową?) kurtkę, potem musiałem założyć marynarkę bo było chłodno). Ale nic dziwnego, skoro nie było Słońca a wiatr z biegiem godzin był coraz silniejszy.

chochlik

Nie mam pytań ;-) Podczas letnich nocy kiedy jest 19-20 stopni chyba nikt nawet nie myśli by zakładać coś długiego, o kurtce już nie wspominając. Fakt – zazwyczaj wówczas nie wieje.. ale też oczywiście nie ma Słońca, a ono dzisiaj było.
Do standardowego Włocha niewiele Ci już brakuje – oni też przy 17-18 stopniach chodzą już w kurtkach.

Lukasz160391

Ja kurtkę zakładam gdy jest poniżej 15 stopni, w bluzie chodzę gdy jest 15-20 stopni, a w krótkim rękawku gdy temp. przekracza 20. Dziś było jednak Święto i mój ubiór był nieco inny

Lukasz160391

Dziś na cmentarzach zdecydowana większość osób była w kurtkach, ok. 25% była w bluzach i chyba ze trzy osoby były w krótkim rękawku.

„ale też oczywiście nie ma Słońca, a ono dzisiaj było.”

W Gliwicach po godz. 13:00 już nie było Słońca. Całe niebo było zawalone chmurami piętra wysokiego i średniego.

Fan klimatów podzwrotnikowych

Wydaje mi się, że padłeś ofiarą tzw. efektu grzewczego, czyli utrzymywania wysokiej temp. w mieszkaniu. Organizm dostosowuje się do temp. w jakiej najczęściej przebywa. Jeśli wyjdziesz z domu, gdzie masz 21-24 st. to 19-20 st. możesz odbierać jako chłód, na takiej samej zasadzie latem po okresie dominacji 27-33 st. 21-24 st. również możemy odebrać jako zbyt niską temperaturę na t-shirt. Pamiętam jak bezpośrednio po długim, mroźnym styczniu i pierwszej połowie lutego odwilżowe 1-3 st. odbierałem jak 7-9 st. po „nieszczególnej” zimie.

Lukasz160391

U mnie w pokoju mam takie teraz temperatury: 24,5 st (przy komputerze) 23,5 stopnia (termometr usytuowany na środek pokoju) oraz 23 st przy oknie. Są one wysokie, czy nie? Oczywiście nic nie grzeję, nawet zimą rzadko włączam grzejniki.

Lucas wawa

Ja w domu mam już temperatury (nieco) bardziej zbliżone do tych jakie utrzymuję zimą (niż latem) – obecnie ok. 21°C.

Lukasz160391

Ja mieszkam mniej więcej pośrodku bloku – mieszkam na 2 piętrze (blok ma 4 piętra) a okna mam skierowane na wschód, ale nie wiem czy to ma jakieś znaczenie. No i blok jest ocieplony.

Fan klimatów podzwrotnikowych

Jeśli bez grzania masz taką temp. to strach pomyśleć co by było, gdybyś miał odkręcone grzejniki :D Generalnie najlepiej jest utrzymywać w mieszkaniu temp. najbardziej zbliżoną do warunków zewnętrznych, czyli zimą np. 19-20 st. a latem np. 22-25 st.. Jeśli wychodzisz na dwucyfrowy mróz z domu, gdzie masz 22-24 st., do tego skrajnie suche powietrze to organizm może nieźle dostać po dupie a wtedy przy osłabionej odporności przeziębienie czy nawet grypsko murowane.

alewis27

Prognozy dla mojego regionu na razie nie najgorsze, temperatury bardziej październikowe niż listopadowe. 16 18 stopni w dzień, 4 7 w nocy. To do ok 8.11 potem może być inaczej.

Wiadomo że patologia w postaci temperatur 0-5 i stalowych chmur w końcu nadejdzie, taki klimat. Oby było jej jak najmniej, jak najdłużej ciepło a potem jakaś lekka zima z temp dobowa od -10 do 0.

Michał

Nie ogarniam tej dyskusji co kto zakłada na siebie przy danej temperaturze i porze roku. Jakoś nie wydaje mi się, żeby ktoś mając możliwość zdjąć kurtkę czy włożyć coś cieplejszego tego nie robi wbrew sobie bo taką mamy a nie inna porę roku. To że wam jest ciepło przy 17 stopniach w listopadzie, nie znaczy, że inny niż też tak będzie. Niektórzy lubią sią grzać, a inni wolą mieć przewiew

Lucas wawa

Ale jak wytłumaczyć to, że ktoś zakłada takie samo odzienie, nawet gdy ociepla się z dnia na dzień o rząd 10 st. (a nawet i więcej) – jak z poniedziałku na wtorek m.in. w Warszawie…?

Ben Wwa

Ja od siebie powiem, że przedwczoraj i wczoraj nie wychodziłem z podziwu nad wytrzymałością tych osób (a było ich sporo) co chodziły po cmentarzach i parkach w grubych, nieraz podbitych futrem kurtkach i paltach, w szalikach, czapkach wełnianych… ja bym zemdlał z przegrzania w takim stroju przy obecnych temperaturach. Słyszałem, że w niektórych autobusach linii cmentarnych podobno było… włączone ogrzewanie, czyli darmowa sauna. Widziałem też jednak kilka osób ubranych nawet lżej ode mnie (długie ale cienkie spodnie, koszula krótki rękaw, lekka kurtka); co ciekawe, były wśród nich także osoby ciemnoskóre; jeden taki pan paradował na ulicy w T-shircie i krótkich… Czytaj więcej »

chochlik

Prognozy na jutro jednak dość ciekawe. Arome wyliczył póki co Tmax 22,8C, ale zakres temperatur 20+ wydaje się być jutro szerszy niż dziś i wg. prognoz sięgnąć ma nawet okolic Warszawy – oczywiście oznaczałoby to sporo lokalnych rekordów listopada, we wschodniej połowie kraju. Wiatr ma być słabszy niż dziś, więc kluczowe okaże się prawdopodobnie zachmurzenie oraz tempo wypychania ciepłego powietrza na wschód. W Bieszczadach bardzo ciepła prawdopodobnie będzie również sobota. Kwestia rekordów, w tym ogólnokrajowego, nadal pozostaje więc otwarta.

Lucas wawa

Wielce prawdopodobne, że przynajmniej we E części Polski dzień 02.11 będzie cieplejszy niż 01.11. Kto wie, czy nie dorówna nawet wtorkowi 30.10, bo wówczas nocą (29/30.10) dopiero się ocieplało, a teraz bardzo ciepła będzie cała noc 01/02.11. Natomiast za dnia Tmax osiągnie nieco poniżej/powyżej 20°C, a ochłodzenie zacznie się dopiero u schyłku dnia.

daniel

u mnie nawet po południu raczej była mile widzana kurtka bardziej taka letnia, bo jednak wiało mocno a i chmur piętra wysokiego nie brakowało

alewis27

U mnie kolejny wieczór z letnią temperaturą. W aucie pokazuje 18,5*C, termometr LED na ulicy 16*C, mój termometr za oknem 17,4*C. Jest początek listopada, środek nocy.

Te wartości się nieczęsto nawet w dzień w tym miesiącu trafiają. W listopadzie 2017 temperatura ani jeden raz nie przebiła 15 stopni, a najwyższa nocna wyniosła 7,7*C. A to był normalny termicznie listopad o anomalii +0,4 względem 1991-2018.

fan klimatów umiarkowanych

To żeś sobie normę ustalił… Za „normę” 2010-2040 pewnie wyszedłby już poniżej normy. Więc to nie był normalny termicznie listopad, tylko ciepły, lub bardzo ciepły. Ciekawe czy byłby normalny gdybyś wziął normę przed tym chorym tempem przyspieszania ocieplenia, powiedzmy 1950-1980?

kmroz

Z pewnością nie. Wtedy co najwyżej marzec i luty 2018 wyszły by normalne.
Kiedyś myślałem ze lepiej, by stosować wlasnie takie normy, by uświadamiać ludziom stopień AGW. Potem jednak zrozumiałem, ze gdy słyszą ze np taki lipiec 2011 czy kwiecień 2017 były ciepłe (04.2017 względem 1951-1980 by był), to sobie zaczynaja drwić i podważają pomiary.
A prawda jest taka ze listopad 2017 był jak na dzisiejsze czasy przeciętny – chłodniejszy od 2015,2013,2012,2010,2009,2008,2006,2003 jeśli chodzi o ten wiek. A jego anomalia za okres 1950-1980 pewnie by wyszła około +3K.

PiotrNS

Luty 2018 nawet według okresu referencyjnego 1951-1980 byłby wyraźnie chłodny, miałby anomalię – 1,15. Marzec na pewno byłby poniżej normy, ale już nie aż tak, bo w latach 50 i 60-tych było dużo wyjątkowo zimnych marców. Nie zmienia to faktu, że takie temperatury jak na początku tegorocznego marca, nie były widziane aż od 1987 roku.

PiotrNS

Ocenianie kwietnia według takich norm jak 1951-1980 lub 1971-2000 nie ma sensu, bo w tych latach kwietnie chłodne i bardzo chłodne zdecydowanie przeważały nad ciepłymi, a bardzo ciepłych nie było prawie w ogóle. Między 1952 a 2000 rokiem były w zasadzie tylko cztery wyróżniające się kwietnie – 1961, 1962, 1983 i 1998, no jeszcze trzecia dekada kwietnia 1993 zasługuje na uwagę. W międzyczasie cała seria zimnych kwietni z najgorszymi termicznie w latach 1980-1982. Ustalanie kwietniowej normy na podstawie tego okresu, to jak ustalanie średniego wieku samochodu przez wizytę na złomowisku, tak jak ocenianie jej wg. normy 1991-2018 można porównać do… Czytaj więcej »

alewis27

Według starych norm chłodne miesiące praktycznie w ogóle nie isntnieją. Normalne też raczej rzadko. Były by niemal wyłącznie ciepłe i to mocno ciepłe. Chłodne w sumie tylko zimą jak się trafi jakaś perełka typu luty 2012 czy styczeń 2010. Norma 1991-2018 jest już prawie pełna, przez 2 lata się tam już niewiele zmieni i od 2021 będzie się taką oficjalnie stosowało. A wartości temperatury w tej normie są dużo wyższe nawet od 1981-2010. Dla miesięcy pory ciepłej jest to jedyna sensowna norma jeśli chcemy w miarę obiektywnie ocenić dany miesiąc względem dzisiejszych standardów. Lipiec 2011 według tej normy ma prawie… Czytaj więcej »

Robert

W Lublinie 16,7 nic nadzwyczajnego jak na 1XI. 17 XI 2002r notowano 18,5st .

chochlik

Nadzwyczajnie będzie jutro, tzn już dziś, bo jest po północy.

adek

No i jest szansa, że dzisiaj nie będzie o dziwo powtórki z wczoraj na NE. Bardzo wcześnie rano padał deszcz, a teraz… świeci słońce. Także 18 stopni jest w zasięgu ręki. Bo tyle mniej więcej obecne prognozy pokazują.

Tytus

kąpałem się wczoraj dwukrotnie na otwartym zbiorniku Dziećkowice
i nie było to morsowanie (woda ok 12C powietrze 20)
na kocu był komfort termiczny a przy piłce plażowej ciut za ciepło

Ben Wwa


Pytałeś mnie, dlaczego dyskutowałem na temat pomiarów usłonecznienia na Okęciu, zamiast przyznać, że są od początku do końca fałszywe. Otóż, sprawa nie jest taka prosta, gdyż moim zdaniem w pewnych warunkach ta stacja zaniża wartości (jak np. onegdaj), a w innych okolicznościach – moim zdaniem – oddaje je prawidłowo (np. wczoraj). Jak mówiłem: ten temat nie jest zamknięty.

kmroz

Co do wczorajszego dnia masz racje- nie widze powodu by sie z tym nie zgadzać. Jednak to jest wlasnie problem- raz pokażą dobrze, raz nawet minimalnie zle, raz bardzo zle i skutki są takie ze w skali roku mamy 300-500h różnicy. Np w tym roku za styczen-wrzesień mamy juz około 200-300h do tylu (czyli mniej niż w zeszłym roku, ale i tak żenada) Problem oczywiście obaj dobrze znamy- źle ustawiony próg heliograficzny. Wczorajsze słonko przebijające sie przez cirrusy i altostratusy o dziwo okazało sie dla niego wystarczające. Często bywało jednak inaczej- np 6.01 w tym roku, podobny typ pogody a… Czytaj więcej »

Ben Wwa

Za jakiś czas powrócę do tego tematu.

Lucas wawa

Wygląda na to, że dzisiaj w skali kraju i całego dnia będzie więcej (a nawet znacznie więcej) pogodnego nieba i/lub rozpogodzeń niż prognozował to wcześniej UM. To tym bardziej zwiększa szanse na to, że dzisiejsza doba będzie jeszcze cieplejsza od wczorajszej – zwłaszcza w C/E części kraju. Także tu są dzisiaj szanse na wyraźniejsze wzrosty temperatury do poziomu bliżej 20°C, a miejscami może i nieco wyższej. A prognozy na kolejne dni nadal za umiarkowanym, ale i zarazem przejściowym ochłodzeniem w weekend 03-04.11 – jutro w części kraju miałoby nawet trochę popadać, choć ostatnie prognozy zmniejszyły sumy. Potem jednak miałaby powrócić… Czytaj więcej »

anonim

Temperatury mają być przyjemne, ale z ilością dni słonecznych już może być spory problem. Listopad jest pierwszym miesiącem po październiku gdzie liczba dni pochmurnych niemal zawsze przewyższa liczbę dni słonecznych. Jeśli nawet przez blisko albo nawet ponad tydzień jest słonecznie jak w 2014 to później robi się już ponuro. II połowa listopada to chyba średnio statystycznie najbardziej pochmurny okres roku. Nawet w grudniu, styczniu czy lutym słoneczne dni potrafią się zdarzyć w każdym okresie tych miesięcy to nie pamiętam słonecznej II połowy listopada. Tak na dobrą sprawę niemal zawsze „ciągła” szarość zaczyna występować po I dekadzie listopada bo I dekada… Czytaj więcej »

SE

Jeśli temp. przy tej szarudze miała by osiągać Tmax w okolicach 15 stopni, to jak dla mnie może tak być cały miesiąc. To czy świeci słońce czy go nie ma, tak naprawdę ma małe znaczenie, liczy się odczucie termiczne, a jeśli jest nam ciepło to i tak taki miesiąc zapamiętamy za bardzo przyjemny.

anonim

W porządku, nie to żebym specjalnie narzekał. Dla mnie duże znaczenie ma czy jest słonecznie. Mi w tym miesiącu wystarczyłoby przez cały czas 5-15 stopni ( 15 stopni podczas najcieplejszych dni) przy słonecznych dniach, ale zdaję sobie sprawę że w listopadzie trudno o duże usłonecznienie. Ogólnie jak na listopad to póki co i tak jestem zadowolony bo przynajmniej jest ciepło, gorzej jakby było 0-10 stopni przy ciągle pochmurnym niebie

Lucas wawa

Zwróćmy jeszcze uwagę, że przy aurze wyżowej pochmurność często idzie w parze z gorszą jakością powietrza – a to dlatego, że inwersja sprzyja zarówno formowaniu się stratusów, jak i kumulowaniu zanieczyszczeń blisko powierzchni Ziemi. Także z tego powodu nie przepadam za stratusami.

alewis27

zależy jaka to temperatura. 15 stopni przy chmurach to przy halniaku jakimś w porze chłodnej. Zwykle taka szaruga zimą to i tak niespecjalnie wysoka temperatura. Spora część grudnia 2017 taka była, wiszący stratus i temperatura ledwo powyżej 0, czasami nawet jakiś całodobowy mróz. A jak 11 i 12 było powyżej 10*C to się pogodniej zrobiło od razu. Podobnie na koniec miesiąca, mniej pochmurno i wyższa temperatura.

Lucas wawa

„Dziś zbyt wiele słońca też póki co nie ma”

->>> A patrzysz tylko za okno, czy także na radary? Tak pogodnej sporej strefy jaka napiera już od W/SW na Warszawę UM nie przewidywał.

anonim

No tak teraz widzę. Rano jak wychodziłem z domu było pochmurno

Tomek

Tarnów może poprawić swój rekord. U mnie w Tarnowcu w tej chwili jest 19.7 C, wieje słaby południowy wiatr i rozpogadza się.

SE

w Tuchowie 18, wczoraj o tej porze przynajmniej u mnie było o 1 stopień więcej :)

chochlik

Z całą pewnością poprawi. Wg. mnie wasz region ma realne szanse na przebicie 23C. Słabszy niż wczoraj wiatr przy bezchmurnym niebie powinien wspierać wzrost temperatury powyżej wskazań modeli. Przy słabym wietrze i słonecznej pogodzie w chłodnej połowie roku modele również mają tendencję do zaniżania temperatury.

ru

New Sącz 19.9 z 10 UTC, leciutki wiaterek i pełne słońce. Ciekawe czy będzie atak na miejscowy rekord (22,4).

chochlik

22 stopnie u Tomasza w Tarnowcu o 10:40UTC. Jak wiemy z przeszłości stacja Tomasza bardzo dobrze współgra z tą z Tarnowa, więc możemy przyjąć, że jeśli tutaj przebije 23,5 to są duże szanse, że na stacji IMGW też tyle będzie. Brakuje więc 1,5 stopnia.

Tomek

Nie ma szans u mnie na rekord krajowy ani w Tarnowie, coraz gęstszy cirrus ogranicza promieniowanie. Obstawiam Tmax 22.5C.

chochlik

Racja. Temperatura dobiła do 22 i tak stoi. Suwałki, Warszawa, Sulejów, Tarnów, Kozienice, Lublin i pewnie jeszcze parę lokalizacji – tutaj najpewniej będą rekordy, ale tylko lokalne.

Tomek

Patrząc na aktualizację prognoz coraz większe nadzieje wiążę z dniem 5.11., wtedy faktycznie pod 23 C może podchodzić…

anonim

Dziś szansa jest szansa na rekord listopada w Warszawie i w Suwałkach. W obu miejscowościach wystarczy już wzrost temperatury mniejszy niż 1 stopień. W Warszawie jak dobrze pójdzie temperatura może osiągnie 20 stopni

zaciekawiony

Wiatr taki silny, że pojawiły się turbulencje czasoprzestrzenne:
comment image

Finrod

Haha, dawno nie widziałem takich kwiatków. Ostatnie jakie pamiętam to kilkaset stopni Celsjusza na paru stacjach :)

Zbigniew

A jaki jest rekord tmax dla listopada na stacjach Sandomierz, Kozienice, Lublin, Warszawa czy Sulejów?

kmroz

Dla Warszawy:
Prawdziwy: 6.11.2014 +18.6
Oficjalny: 1.11.2001 (31.10.2001) +18.9

pogodomierz

Tak jak się spodziewałem. Fen do mojego rodzinnego Otmuchowa przywieje ekstremalne ciepło.

65
0
Would love your thoughts, please comment.x