List otwarty

List otwarty

15 Replies to “List otwarty”

 1. Korzystając z okazji chciałem jeszcze zahaczyć o inny temat, ale też związany wydarzeniami związanymi z siłami natury. Portal TP ( chyba każdy zna ten skrót) który straszył orkanem Marcin, zalicza kolejną wpadkę, ale tym razem myślę że niezamierzoną ( choć kto wie). Otóż dziś pojawił się tam artykuł o trzęsieniu ziemii z epicentrum na granicy Iranu i Iraku. Można tam zobaczyć mapkę z miejscem epicentrum trzęsienia. W treści artykułu można wyczytać że znajdowało się ono ok 200 km na południowy wschód od Bagdadu tymczasem z mapy i z faktów wynika że znajdowało się ona północny wschód od Bagdadu. Zamieścił bym to sprostowanie tam ale po “modernizacji” portalu żeby umieszczać komentarze trzeba się logować na facebooka którego ja nie posiadam, a nawet gdybym korzystał to i tak bym się nie logował. Jak ktoś z TP będzie to czytał to może to sprostuje. Wracając do ostrzeżeń mediów wobec zjawisk pogodowych to raczej ciężko będzie zmienić mentalność mediów, ale jest może się uda. Media od dawna grają na emocjach ludzkich potęgując je i nie chodzi tylko o pogodę ale używając przykładów pogodowych: Przekroczenia przez ledwie 2 dni 30 stopni w lecie-media informują o tropikalnych zabójczych, ekstremalnych upałach, i w drugą stronę śnieg w sezonie zimowym – informacje jak o zdarzeniu niespotykanym, mrozy poniżej -20 stopni w zimie-najlepiej jakby ludzie pozostali w domu, tak samo jest wiatrem, opadami. Podejrzewam że ktoś rozpuścił plotkę o orkanie a media to bardzo szybko podchwyciły bo media lubią takie informacje bez sprawdzania źródła a później niechętnie albo w ogóle nie chciały tego sprostować, ale jak napisałem wyżej zawsze lepiej napisać taki list niż go nie pisać może dotrze do świadomości odbiorców

   1. Chyba co mi najbardziej nie pasuje w “Tp” to brak źródeł chociaż wydaje mi się że trochę z tym jest ostatnio lepiej, choć mogły by oczywiście być bardziej dokładnej

  1. TP to jeden z tych portali, który lubił koloryzować przesadnie treści – co w środkach masowego przekazu jest zresztą “normalką”. Albo fanfary z powodu dużej ilości w prognozach “słoneczek” i sporego “ciepełka”, albo dość często katastrofalne załamania pogody, nawet wtedy gdy było to zwykłe pogorszenie – jak chociażby podczas minionego weekendu, głównie z uwagi na nieco silniejszy wiatr (bo np. przejaśnień było już więcej, niż w poprzednich dniach, gdy dominowały stratusy lub stratocumulusy).

   Teraz są jeszcze bliżej mediów, czyli można spodziewać się czegoś na miarę portalu TVN-Meteo lub podobnych (nie wspominając o jeszcze gorszych).

   Owszem, nie wszystkie treści trzeba od razu wrzucać do kosza, ale jednak już teraz widać, że nie przedkłada się to na jakąś “dobrą zmianę” – zarówno od strony merytorycznej, jak i także graficznej (estetycznej). Jednym z przejawów tego jest chociażby nieadekwatność informacji dotyczących oceny skali zagrożeń i sposobu informowania o nich. Do innych zaliczyłbym częste bezkrytyczne odwoływanie się do prognoz sezonowych, których ziszczenie się jest w największym stopniu loterią.

   No i trudno spodziewać się jakieś poprawy w kwestii jakości komentowania (trollowanie i “podwórkowe” słownictwo – jak w wielu innych serwisach, także pogodowych), skoro podjęto takie, a nie inne zmiany… Niestety:-(

   1. @anonim @ Lucas: TP nie jest taka zła:
    kliknąłem na ich stroną teraz czytam 1 artykuł od góry
    “Tylko dwa razy w roku” (widać góry z odległości 260 km)
    Powiem tak: jak odrzucisz wątek sensacyjny to sporo ciekawego tam znajdziesz… Ja tam dwa dni w roku pokazuje wykonawcom dachu co źle zrobili (dach o nachyleniu ok 43stopni z azymutem 183stopni)
    Reasumując “nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło” ;-)

    1. miał być azymut dachu 3 stopnie ( od strony pn) a wykonawcy w słoneczne dni,
     a z TP w międzyczasie dowiedziałem się że mamy w Bieszczadach 200 niedźwiedzi ! :-) wiedział to Kto?

    2. Np. na TVN-meteo też są tego typu różne treści – powiedzmy, że może i faktycznie urozmaicające “repertuar”, nie tylko ten dot. bezpośrednio pogody i klimatu. Nie zmienia to faktu, że pod innym względem się pogorszyli, co zauważa nawet wiele osób piszących tam jeszcze komentarze.

     Ze swojej strony dodam, że dla mnie na naprawdę DOBRYM portalu pogodowo-klimatycznym nie powinno być np. prognoz sezonowych, a nawet 16-dniowych, nie podpartych żadną “krytyczną” analizą.

     1. ok, my to wiemy a oni dzięki np takim listom się o tym dowiedzą.
      Do Kogo dotarł ten list otwarty? może jakieś ziarenko trafi na żyzną glebę.

     2. Symbole są nieczytelne, prognoza 16-dniowa się znacznie pogorszyła, gdyż nie ma tam temperatury minimalnej, nocnej. Oczywiście ja nie biorę tych prognoz dosłownie, mam pewien “filtr” w głowie, co to filtruje i wyciągam odpowiednie wnioski.

   2. Nie ukrywam że mnie najbardziej zirytowała konieczność logowania się na facebooka żeby umieszczać komentarze tak jak każdy miał tam konto i tak jak każdy podążał by ślepo pod tą głupią modę wg mnie podpinania facebooka pod wszystko z lajkami ( like it), co do strony merytorycznej niewiele tam się zmieniło jeśli chodzi o samą treść, bardziej zmieniła szata graficzna. Tak jak pisze Tytus TP poniżej nie była/nie jest taka zła jeszcze ale poszła zdecydowanie w złą stronę.

   3. TP jest komercyjnym portalem, nastawionym na zysk, niekoniecznie merytorycznym. Jak wiemy, pisanie prawdy się nie sprawdza w obecnej erze post-prawdy, wszechobecne click-baity i zakrzywianie rzeczywistości jest teraz normą.

  2. Pomarzyć można , więc się jeszcze wypowiem – spróbuję językiem PŁB:
   wiosnę mamy, słonko oświaty mocno już grzeje,
   mamy już spore CAPE , (czerwona lista amatorskich stron z artykułu) widocznych
   na nieboskłonie jako cu cong .
   Jest spore CIN , są też spore strefy zbieżności.
   Będzie wiosenna burza? niewiele brakuje by któryś z cu stał się cb
   a może ich grupka się połączy, szczyty obrosną pióropuszem i dadzą wiosenny życiodajny deszcz?.
   Chwała za ten list, jak będzie pierwszy CG+ to ziemia to zauważy i nagłośni.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com