Kilauea

Kilauea

Od 3 maja trwa erupcja wulkanu Kilauea na Hawajach, która poprzedzona była trzęsieniem ziemi o magnitudzie Mw5.0. Erupcja spowodowała konieczność ewakuacji około 2000 mieszkańców wyspy, głównie z Leilani Estates leżących w dystrykcie Puna. 4 maja wyspę nawiedziło jeszcze silniejsze trzęsienie ziemi o magnitudzie Mw 6.9. Erupcji towarzyszyły fontanny lawy tryskające na wysokość 90 m, a także znacznie bardziej niszczące wylewy lawy, które do 9 maja zniszczyły w dystrykcie Puna 27 budynków. 7 maja zarządzono ewakuację 1700 osób.

Wylewy lawy związane z erupcją “lower Puna 2018” na tle zdarzeń wcześniejszych. Źródło: Wikipedia/USGS.

Do 16 maja liczba szczelin, z których wydobywała się lawa wzrosła do 20, a kolejnego dnia erupcja wyrzuciła chmurę popiołu na wysokość ponad 9 km. 22 maja lawa zagroziła elektrowni geotermalnej, która musiała zostać zamknięta. Na szczęście na chwilę obecną obyło się bez ofiar w ludziach, ranna została tylko jedna osoba uderzona przez bombę wulkaniczną.

Mówiąc o erupcji lower Puna musimy pamiętać, że de facto od 3 stycznia 1983 Kīlauea jest w stanie niemal ciągłej erupcji i spowodowała w tym czasie poważne zniszczenia włączając w to zniszczenie miasta Kalapana.

kalapana
Jeden ze 100 domów zniszczonych w 1990 r. w Kalapana. Źródło: Wikipedia.

Poniżej: filmy z erupcji lower Puna. 

Trudno powiedzieć jak długo będzie trwała bieżąca erupcja z tytułu której wyspa ponosi duże straty (nie tylko materialne, ale i w branży turystycznej). Wg ekspertów można się spodziewać paru kolejnych erupcji.

Print Friendly, PDF & Email

22 Replies to “Kilauea”

 1. @Admin widzę że wrzucasz informacje z całego świata – Myślę żę warto dodać kiedyś post jak się prognoza potwierdzi i były cyklon Mekong uderzy za kilka dni w pustynne obszary Arabii saudyjskiej

  1. @Tadeusz T

   Nie wydaje mi się aby to mogło mieć znaczenie gdziekolwiek oprócz miejsc gdzie lawa jest tuz pod powierzchnią ziemi (a wtedy trudno nazywać to zjawiskiem meteorologicznym – wulkanolodzy by się obrazili!).

   Ten wulkan jest tak położony, że pasaty zwiewają z niego powietrze wprost w stronę oceanu.

   1. @AH
    Dziękuję za odpowiedź i ciekawe informacje o wulkanie…
    Ostatnia wyspa Archipelagu jest zdecydowanie największa. Ciekawe czy dlatego że płyta tektoniczna zwolniła, czy “plama gorąca” zrobiła się cieplejsza?
    Pozdrawiam.
    Tadek.

  2. @Tadeusz

   Trochę zbyt pośpiesznie napisałem, że wulkan nie ma wpływu na pogodę. Tzn. niem a gdy jest spokojny lub emituje małe ilości lawy. Natomiast rozległe wylewy lawy mają znaczenie dla okolicznego klimatu. Z tym, że chłodzące:

   https://www.sciencealert.com/kilauea-pyrocumulus-clouds-sighted-over-fissures-rare-opportunity-volcanologists

   Nad gorącą, rozlaną, lawą wytwarzają się podobne chmury kłębiaste jak nad pożarami. Nazywamy je flammagenitusami (naprawdę!):
   https://pl.wikipedia.org/wiki/Flammagenitus

   To oraz smog z dymu wulkanicznego (zwany czasem vog) powoduje oczywiście ujemne wymuszenie radiacyjne na wyspie (bo zasłania słońce).

 2. Byłem na tym wulkanie, kiedy był dość przewidywalny. Można było wtedy nawet chodzić po dnie głównej kaldery Halema’uma’u (jej dno oglądałem ją tylko z góry). Lawa lała się wtedy z bocznego krateru (chyba Pu’u – nazwy hawajskie z pamięci trudno się pisze), i płynęła pod ziemią (w tzw. “lava tubes”) do samego oceanu, gdzie oglądałem w nocy jak pięknie się świeciła. W sumie rozrywka dla turystów.

  Z tym, że Kilauea ma okresy zarówno wylewów ze stożka jak i otwierania się szczelin na całej strefie ryftowej. Te 35 lat wylewów ze stożka sprawiło, ze ludzie o tym zapomnieli. A poprzednie rozległe wylewy ze szczelin były w latach 1955 i 1960. Osiedle zniszczone teraz przez lawę (Leilani Estates) fragmentem stoi nawet na lawie z 1955 roku więc trudno aby ci, którzy sprzedawali tę ziemię pod domy nie wiedzieli jaki interes robią.

  Zasadniczo cały południowo-wschodni obszar wyspy Hawaii (czyli Wielkiej Wyspy), zwany Puna to wszystko Kilauea. Czyli mieszka się tam nie tyle obok a dokładnie na wulkanie. Cały ten obszar pokryty jest lawą z zaledwie kilkuset ostatnich lat, czyli można założyć, że każdy jego fragment w podobnym okresie będzie nią ponownie zalany. I wielu mieszkańców o tym doskonale wie ale kupowało ziemię bo było pięknie i tanio i liczyli na szczęście. Cóż, nie wszystkim się udało przeżyć życie zanim bogini Pele (w którą wierzy naprawdę wielu Hawajczyków) nie upomniała się o swoje.

  1. Ciekawe, czy podobnie tanie działki są na superwulkanie Yellowstone…
   Bo że kiedyś on wybuchnie, jest pewne. Ale nie wiadomo, czy za 10, 100, 1000 czy nawet milion lat.

   1. @Lukasz160391
    1.
    Yellowstone to Park Narodowy, więc działek budowlanych raczej tam nie ma…
    2.
    “Bo że kiedyś on wybuchnie, jest pewne. ”
    Nie jest pewne. Każdy wulkan, nawet superwulkan kiedyś wygasa. Nie da się wykluczyć, że eksplozja sprzed 640 000 lat była ostatnia… :-)
    Tadek

  2. I jeszcze ten rysunek jako ilustracja (nie daje się wkleić bezpośrednio):

   https://volcanoes.usgs.gov/vsc/images/image_mngr/3300-3399/img3356_866w_900h.png

   To wylewy lawy z ostatniego 1000 lat. Wulkan Kilauea to obszar odgrodzony ciemną linią na dole po prawej. Puna to jego południowa część.

   Zasadniczo wszystko zalane tam było lawą w ciągu ostatnich 1000 lat, z tym, że gdyby narysować 500 lat to efekt byłby zasadniczo ten sam (widziałem taka mapę kilka dni temu). Jak znajdę to wrzucę.

   1. Tu mam tę mapę, którą pamiętałem. Rozdzielczość jest jaka jest ale w tekście był opis:

    https://hilo.hawaii.edu/~kenhon/GEOL205/kilauea/vh12-12.jpg

    W sumie try kolory od góry to XX, XIX i XVIII wiek, a zielone to 350-500 lat temu. Tylko kolory niebieskie sa starsze.

    I jeszcze jedna mapa z datami wylewów lawy (stara więc nie obejmuje wylewów od 1983 roku, które płynęły na południe z tego co tu się zwie Puu Kaliu):

    https://i1.wp.com/www.volcanocafe.org/wp-content/uploads/2018/05/word-image-9.png

    Zdaje się że obecny wylew przynajmniej częściowo pokrywa tę jedyną białą plamę w dolnej prawej części mapy. Bogini Pele pokrywa Punę systematycznie lawą!

    1. Przez wyspę generalnie przebiegają strefy ryftowe związane z rozpychaniem przez ciśnienie magmy, w rejonie Kiluei przebiegają dwie i obecne erupcje są związane z pęknięciami w strefie południowej. Schemat pękania wzdłuż ryftów i tworzenia małych stożków żużlowych w miejscach najintensywniejszych fontann przypomina wulkanizm islandzki, może tylko lawa jest bardziej płynna.

     Jeszcze bliżej wybrzeża przebiega dodatkowo uskok związany z osuwaniem się masy lądu, podczas trzęsienia ziemi w XIX wieku część wyspy opadła o trzy metry. Geolodzy obawiają się, że pewnego pięknego dnia ta część lądu osunie się całkiem, co wywołałoby tsunami. Ot, uroki życia na wulkanie.

     1. @zaciekawiony

      Powiedzenie, ze wywołałoby to tsunami to mało. To byłoby Mega-Tsunami z falami wysokości kilkuset metrów i zniszczeniem praktycznie wszystkich miast nadbrzeżnych nad Pacyfikiem. Takie zdarzały się już w histori geologicznej Hawajów:

      https://www.livescience.com/25293-hawaii-giant-tsunami-landslides.html

      Ale na razie nic na to nie wskazuje:

      https://news.nationalgeographic.com/2018/05/kilauea-volcano-tsunami-explosive-hawaii-myths-explained-science/

 3. A czy w Czechach też w przyszłości powstaną wulkany?
  Bo na Twojej Pogodzie ktoś tak napisał w komentarzu:

  “Vogtland Volcanic Area ;) miejsce przyszłej aktywności wulkanicznej. Wstrząsy są wywołane najprawdopodobniej ruchami magmy. Niestety brak jest wielu źródeł w języku polskim. Polecam poczytać o VVA np. na agnielskiej wikipedii ”

  Co ciekawe, na Wikipedii angielskiej NIC o tym nie piszą. Ale komentarz tej osoby dostał 7 lajków, więc chyba jest coś na rzeczy. I te niedawne trzęsienia Ziemi…

  http://www.twojapogoda.pl/wiadomosc/2018-05-16/cala-seria-trzesien-ziemi-w-czechach-mieszkancy-obawiaja-sie-najgorszego/

  1. Może jest tam ukryty kolejny superwulkan? I czy może on stanowić zagrożenie dla Polski, zwłaszcza południowej ?
   A jeśli ten teren VVA zostanie aktywny wulkanicznie, to czy nastąpi to za naszego życia, czy raczej to będzie późniejszy czas w skali geologicznej?

 4. Wydaje się że obecna erupcja skończyła się. Była ona jednak dość katastrofalna. Zniszczyła grubo ponad 500 domów, w tym polowe Leilani Estates gdzie lawa wybiła na powierzchnię i całe Vacationland i zasadniczo cały obszar zwany Kapoho jest obecnie niezamieszkały. Oberwał już podczas erupcji z 1960 rok, a ta z 2018 pokryła lawą w tym rejonie prawie wszystko to co poprzednie (ta z 1960 i mniejsza z 1955 roku) oszczędziły.

  Tu jest niezła animacja mapek amerykańskiej służby geologicznej, pokazująca przebieg erupcji:

  https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/9/98/Animation_of_K%C4%ABlauea_Lower_East_Rift_Zone_Fissures_and_Flows.gif/800px-Animation_of_K%C4%ABlauea_Lower_East_Rift_Zone_Fissures_and_Flows.gif

    1. Ja codziennie zaglądałem na hawajski kanał informacyjny, z relacjami postępów erupcji. Swoją drogą nie widać tej erupcji w danych z pomiarów zawartości CO2 na Mauna Loa, co tylko potwierdza, że dobrze wybrano lokalizację.

     1. Chyba mają jakieś filtry danych – Przez tak długi czas erupcji nie wiało by w ogóle z kierunku wulkanu ?

 5. Erupcja się może skończyła ale teraz Hawaje zagrożone są przez huragan Lane (podobnie jak w przypadku NOAA nie daje się wkleić w komentarz ich rysunków):

  http://hurricanes.ral.ucar.edu/realtime/plots/northeastpacific/2018/ep142018/track_late/aep14_2018082206_track_late.png

  Tylko jeden model nie przewiduje że huragan uderzy w Hawaje i w tym modelu huragan utrzyma kategorię 5. W innych osłabnie ale za dwie doby gdy uderzy w Hawaje ciągle będzie kategorii 2:

  http://hurricanes.ral.ucar.edu/realtime/plots/northeastpacific/2018/ep142018/intensity_early/aep14_2018082212_intensity_early.png

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com