2024/04/23 13:04

Kiedy skończy się El Niño?

Też stworzę tu mój pierwszy wpis. A dotyczyć on będzie mojej dyskusji z Piotrem na temat tego kiedy się skończy El Niño. Otóż moim zdaniem nie ma szans na kontynuację tego zjawiska poza późną wiosnę tego roku.

Po pierwsze El Niño to zjawisko sezonowe. Rozpędza się zawsze od wczesnego lata osiągając maksimum jesienią i kończąc się przed następną wiosną. Czasami otrzymuje przedłużenie na drugi rok, ale nie zdarzyło się na trzeci. Kiedy się zatem zaczęło obecne El Niño? Otóż zaczęło się ewidentnie w 2014 roku. Wystarczy spojrzeć na ten wykres:

Indeks ENSO3.4

El Niño  rozwijało się w 2014 roku, miało niewielka czkawkę pod koniec tego roku (ale ledwo widoczną w tej skali!) i dalej rozwijało się przez 2015 rok, aż do jesieni.  Czyli gdyby znów miało się zacząć rozpędzać latem 2016 i mieć optimum jesienią to byłaby już trzecia jesień tego El Niño. Nie, to się nie zdarza!

To był argument statystyczny, ale teraz będzie lepszy, dynamiczny. A mianowicie El Niño nie ma już amunicji, czyli zapasu ciepłej wody pod sobą. Oto jak wygląda anomalia zawartości ciepła powierzchniowego równikowego Pacyfiku:

Anomalia ciepła górnych warstw równikowego Pacyfiku między 180 a 100 W.

A w wersji animowanej wygląda to tak (jeśli animacja nie działa to tu jest link do oryginału):

Anomalia ciepła w górnych warstwach równikowego Pacyfiku.

 

Dlatego właśnie mogę się założyć, że indeksy przejdą przez zero koło połowy roku. Sądzę, że ta ujemna anomalia zapasu ciepła wróży przejście od razu do La Niñy, co  zresztą jest częste po dużych El Niño. Ktoś się chce założyć, że nie mam racji?

 

Print Friendly, PDF & Email
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
56 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
temist

Czy można się założyć za pół roku?
A tak swoja drogą to dobrze że się kończy, bo łososie robią się nieprzyzwoicie drogie.

admin

Pozwoliłem sobie dokonać formatowania (justowanie), dodania znacznika more i jednego przecinka :)

admin

Nigdy nie używam średników ;) Chyba, że w kodzie :)
Przecinek został dodany w frazie: Nie, to się nie zdarza!

kslawin

INDEX ONI chyba jest liczony z miesięcznych NINO3.4 – wtedy zgadza się.

kslawin

Można zrobić z anomalii dziennych:
http://climexp.knmi.nl/data/inino34_daily.dat

kslawin

1981-2010

kruk

Czy La Nina będzie silna czy słaba ? i ile może potrwać ? :wink:

kruk

Gdzieś słyszałem że La Nina przynosi ciepłe zimy w Polsce . Jest coś w tym prawdy ? :smile:

Paweł

La Nina ma pewien związek statystyczny z zimnymi końcówkami zimy tzn. luty i marzec.

kslawin

:?:
A możesz coś więcej napisać?

Paweł

Mam na myśli wpływ SSW, przecież mówiono tu o tym często.

Paweł

Moja wina! Myślałem o El Nino, a on pytał La Nina.

kslawin

Obrazek znany mi jak najbardziej, ale dość krytycznie do niego podchodzę :wink:
Przy okazji przypomniałem sobie o tym obrazku:
http://imageshack.com/a/img924/4523/Au8JEA.png
Ale ten dedykuję dla @ren :lol:

kslawin

Jednak twierdzi on, ze widzi statystycznie istotne związki (np. ciepła zima od Polski w stronę NE podczas La Ninii) w danych

Jakoś Climate Explorerem, nie mogę dojść do podobnych wniosków :sad: , ale może za późno już na myślenie?

Paweł

Kslawin czy chce ci się pisać do denialistow na blogu Huberta? On oni i tak nic nie kumają fizyka dla nich nie gra roli i pokazują tylko jeden rejon świata Antarktydę gdzie występuje często ujemna anomalia. Pozdrawiam i podziwiam za wytrwałość ?

kslawin

Trzeba pisać, choćby po to, aby ludzie wiedzieli, że denialiści piszą bzdury lub/i ewidentnie kłamią :wink:

Paweł

Dlatego podziwiam kolegę kslawina ? Ciekawe jestem co powiedzą deniliści jak Antarktyda zacznie się tak ocieplać jak arktyka. A prędzej czy później czeka to i Antarktydę ? póki co dobrze ze tam jest zimno lub zimniej od normy ,dzieki temu poziom oceanów nie będzie aż tak szybko wzrastał póki Antarktyda trzyma ogromną ilość lodu i oby zostalo tak jak najdłużej.

Paweł

Arctic Haze mam nadzieję ze dramat się nie dzieje jeszcze i ze potrwa to jeszcze. Choć wiemy ze to i tak się stanie ale lepiej jak to będzie proces wolny niż tak szybki jak w Arktyce ,dlatego mam nadzieje ze niska temperatura i lod morski tez będzie się trzymać jak najdkujzej tam bo dzięki temu zmiany są wolniejsze. Katastrofa by byla jakby na Antarktydzie zachodzily tak szybko zmiany jak w Arktyce.

Paweł

Szansa jest ale juz tak mala ze ludzie mają to gdzieś ? Jesli teraz choc późno ale naprawdę zacząć działać to może być jeszcze dali uratować nie tylko Antarktydę ale i Grenlandię ale ludzie niestety kierują się biznesem , konsumowaniem i wydobyciem ropy ,gazu i wszystkiego dla zysku a ziemie maja gdzies taka jest prawda ???

Paweł

My jeszcze może nie ale przyszłe pokolenia będą mieć problem i to poważny.

ArcticHaze

Mam przesłanie od Michaela McPhadena, którego uważam za największego eksperta od ENSO. Sądzi on, że El Nino się na pewno kończy bo „paliwo mu się wypaliło” (czyli dokładnie tak jak pisałem w tym wpisie). Uważa, ze w ciągu 3 miesięcy będziemy mieli La Ninę. Zasadniczo mam wrażenie, ze stawiałby już na przyszły miesiąc. Wspominał o tym jak w 1998 roku bardzo płytka termoklina została zniszczona w maju i temperatura na równiku zmalała przez kilka tygodni o 10 stopni. Nie powiedział tego wprost ale mam wrażenie, ze nie zdziwiła by go powtórka bo teraz też jest ona bardzo płytko (widać to… Czytaj więcej »

zaciekawiony

W obszarze 1 i 2 już pojawiła się ujemna anomalia, obszar 3,4 jeszcze walczy.

ArcticHaze

Dlatego jeszcze mamy oficjalnie El Nino (dokładniej póki NINO3.4 nie spadnie poniżej +0.5).

ArcticHaze

A to o czym piszesz świetnie widać na moim ostatnim rysunku we wpisie powyżej, który ma tę zaletę, że jest zawsze aktualny.

SST to zasadniczo temperatura szczytu tego wykresu (jeśli pominąć efekty naskórkowe, w tej skali zmian bez znaczenia). Dla 18 kwietnia na wschodzie (po prawej) nie ma już termokliny, czyli zaczął się zimny upwelling. To jest właśnie obszar NINO 1 i 2.

zaciekawiony

Dzienny indeks Nino 3,4 osiągnął 0,5.

zaciekawiony

W obszarze 4 i 3,4 ciekawa sytuacja. Wody o różnej temperaturze utworzyły wzór podobny do ścieżki wirów, z zafalowaną wodą chłodną i plamami wody bardzo ciepłej. Ich wkraczanie w obszar 3,4 podwyższyło anomalię do 0,68. Wygląda na to że la Nina się jednak opóźni.

zaciekawiony

A może to wynik niestabilności K-H tylko w wersji poziomej? Wtedy też tworzy się taki rząd wirów.

kslawin

Póki co to wszystkie dzienne indeksy NINO są dodatnie. Niektóre nawet podchodzą pod +1K.
Definicyjnie nadal mamy El Niño.

zaciekawiony

Niektóre wiązki prognoz już biorą pod uwagę tą możliwość, generalnie wygląda na to że La Nina się opóźni i będzie raczej płytka. Inna sprawa że te ciepłe plamy nie są zbyt głębokie, na ostatniej grafice z wpisu widać dwie i ciepła woda sięga na jakieś 20-30 metrów, więc mogą łatwo się rozpaść.

kslawin

Tak dla testu…

Dzienne wartości NINO 3.4

56
0
Would love your thoughts, please comment.x