Jutrzejsza wichura, kolejne szczegóły

Jutrzejsza wichura, kolejne szczegóły

Tym razem, z racji późnej nieco pory troszkę krócej. Nasz model (UEMS) podtrzymuje średnie prędkości wiatru przekraczające 18 m/s. Obniżył za to prognozowane poranne  porywy – wcześniej było to do 32 m/s na Dolnym Śląsku, obecnie również prognozowane są porywy tego rzędu, ale czas ich wystąpienia został przesunięty okolice 11:00 czasu lokalnego. Nadal pojawia się opcja lokalnych burz, ale wygląda na to, że są one znacznie mniej prawdopodobne, niż w odsłonie z 00UTC (warunki brzegowe z modelu GFS).

Średnia prędkość wiatru:

Porywy wiatru:

Również model ECMWF widzi niższe porywy, do 130 km/h jedynie w Sudetach. Na nizinach wg tego modelu porywy wiatru nie powinny przekroczyć 100 km/h. Znacznie gorzej pod tym względem wypada UMPL, który w zasadzie na całym Dolnym Śląsku widzi poryw rzędu 35 m/s. Wiemy jednak, że model ten ostatnio pokazywał porywy nawet silniejsze, co ostatecznie nie miało miejsca.

Print Friendly, PDF & Email

30 Replies to “Jutrzejsza wichura, kolejne szczegóły”

 1. Z całym szacunkiem do Pana i do pracy, którą Pan wkłada w ten blog, zaglądnąłem tu i się zdziwiłem, jest Pan jednym z niewielu, który zbliżający się niż ocenia w ramach wichury. Ja bardziej od wiatru obawiam się warunków drogowych, ponieważ przy takim wietrze mokre liście na jezdni to zabójstwo i powinno się alarmować dziś w nocy kierowców, gdzie w radio nie usłyszałem nic na ten temat przez 3 godziny! Z całym szacunkiem do Pana, ale blog to złe miejsce. Powinien Pan swoje materiały i ocenę tych materiałów przekazywać do mediów, a nie do gawiedzi. Pozdrawiam Paweł Przemysław Więcławski – Nowa Sól

  1. Proszę zatem wydać mediom ostrzeżenie przed opadającymi liśćmi na przełomie października i listopada. Z pewnością spotka się Pan z pełnym zrozumieniem.

   1. Pani Kingo, proszę się zdecydować na wersję komentarza, bo widzę, że Pani zdanie jest jak sukienka wieczorowa :)

    Pierwsza wersja była obiektywna. Ta jest ironiczna i pokazuje, że nie potrafi być Pani profesjonalistą, dlatego blog, a nie PAP.

    1. A ja radzę nie denerwować Pani Administrator, bo to się zwykle kończy mało przyjemnie dla denerwującego. A komentarz jest co najmniej nie na miejscu i wyraźnie pokazuje, kto tu wykazuje brak profesjonalizmu.

  2. Może zasugerowałby Pan IMGW, aby wprowadził nowe zagrożenie (którego chyba nie ma), tzn. przed śliskimi mokrymi liśćmi (?).

   1. Przekory z Was Panowie. Przecież jest od zawsze ostrzeżenie o trudnych warunkach drogowych, dobrze wiecie, że nie trzeba pisać o szczegółach.

    1. Po co w takim razie to “wywoływanie wilka z lasu”? Przecież to chyba oczywista oczywistość, że jak nadciągają wichury, to pojawiają się również komplikacje komunikacyjne, jesienią spowodowane także mokrymi śliskimi liśćmi.

     1. Proszę Pana, w swoim komentarzu odniosłem się do braku jakiegokolwiek komunikatu w radio. Nie tylko o efektach przejścia wiatrów. Dziwię się, że nie ma wcale o tym mowy. Tylko po rogach i blogach.

     2. @PPW
      Ale to chyba niedociągnięcie po stronie mediów, a nie moderatorów tego serwisu/bloga?

     3. Ludzie sami raczej powinni sprawdzać prognozy i wyciągać wnioski. Często instytucje, które mają niby obowiązek wydawania ostrzeżeń, wydają jakieś tam ostrzeżenia, ale większość ludzi i tak tego nie śledzi, nie bardzo się orientuje w temacie, nie do końca rozumiejąc podane informacje lub je ignoruje, a czasem nie docenia możliwej skali zjawiska. Od tych ostrzeżeń byłaby lepsza jakaś gamma kolorystyczna podawana na mapach i określone wartości przedziałów dla niej, jakaś standaryzacja. Chociaż jak ktoś nie jest zainteresowany i nie ma wyobraźni to i tak nic mu nie pomoże.

  3. Pawle jaki normalny post , jakby nie z tego światy , bo my tu już nie nadążamy czy to Grzegorz, Herwart czy Grischa
   To jest głos wołającego na pustyni.

   1. Tyfusie, media nie są po to aby informować ludzi, tylko żeby wpłynąć na ich decyzje poprzez budowanie fałszywej rzeczywistości. Zauważyłem że z pogodą jest to samo. Znacznie więcej będzie mówić się o skutkach przejścia niżu. Poza tym, my tu o pogodzie, a nasze składki ZUS zostaną przekazane w kwocie min 1000zł dla obywateli Ukrainy, i w kwocie 100Euro dla 50tys mieszkańców Palestyny…

    1. a nasze składki ZUS zostaną przekazane w kwocie min 1000zł dla obywateli Ukrainy, i w kwocie 100Euro dla 50tys mieszkańców Palestyny…

     To nie jest blog na temat tego, co kto zrobi z naszymi składkami ZUS. Proszę dyskutować takie sprawy w odpowiednich serwisach.

  4. Jeśli chodzi tylko o mokre liście, nie rozumiem czemu ostrzegać przed nimi tylko w czasie orkanu. Ta takiej sytuacji każdy deszcz powinien jesienią wywoływać alarm liściowy. To by ładnie wyglądało w telewizji – alarm liściowy pierwszego stopnia zaznaczałoby się żółtym listkiem, a drugiego stopnia czerwonym.

 2. Nie miałbym nic przeciwko temu jakby się okazało, że podczas tej pory chłodnej najsilniejsze wichury mieliśmy już teraz, w październiku. Niestety ta wichura przyspieszy wejście przyrody w ostatni etap jesieni fenologicznej, czyli późną jesień. Szkoda, bo prognozy dają szanse na choć kilka nieco cieplejszych i spokojniejszych dni w 1. dekadzie listopada – może koło kolejnego weekendu (?) – a wówczas byłoby bardziej “kolorowo” [a sam nie przepadam, gdy mamy długi okres ni to barwnej jesieni, ni to śnieżnej zimy, ni to budzącej się do życia wiosny…].

  A tymczasem około wtorku będzie pewnie co sprzątać, zwłaszcza w otoczeniu obleganych dzień później cmentarzy…

 3. Przepraszam za per Pan i z góry za swój skromny szowinizm, nie sądziłem że kobiety oprócz zapowiadania mają coś wspólnego z meteorologią. Ogólnie to jestem po studiach i nie spotkałem wielu kobiet ogarniętych z fizyką, to bardzo słaby punkt płci pięknej. Chociaż przy obecnej dostępności narzędzi do obliczeń, pomiarów i gotowych modeli pogodowych jest to o dużo łatwiejsze i częściej można spotkać kobietę.

  1. Nawet jakby była taka 1 kobieta na 100 osób (choć myślę, że jest więcej – może i dużo więcej) to jakie ma to znaczenie?

   1. Dlatego tamten “pan” poleciał do spamu. Dodatkowo na tym portalu nikt nikogo nie obraza, chociażby swoim szowinistycznym podejściem. Podejrzewamy, że PPW jest po prostu małym nie dowartościowanym człowiekiem, którego kobiety wpędziły w kompleksy lub skrzywdziły bądź po prostu olały, dlatego przy nadarzającej się okazji próbuje pokazać, że jest lepszy… Niestety nie do końca mu to wyszło.

    1. W ogóle dziwne podejście – jakby miał pretensje do kogoś stąd, że media zbyt słabo informują o wichurach i ich skutkach drogowych…???

 4. Niezły rollercoaster się szykuję jeżeli chodzi o ciśnienie w najbliższym czasie Wygląda na to że największy dołek będzie jutro o 9 rano na Suwalszczyźnie 967 hpa czyli bardzo nisko Z kolei od Poniedziałku będzie się do nas pchał Wyż Brytyjski i ciśnienie bardzo szybko pójdzie w górę
  Na razie wiele stały wiatr do 40 km /h

 5. Mała uwaga do admina – zakładka “prognoza pogody” ma feler, przez który właściwie nie mogę w niej korzystać. Otóż gdy klikam na listę miejscowości, to zawiesza mi się przeglądarka, czasem tylko na moment ale na przykład przed chwilą musiałem resetować komputer bo 100% mocy procesora poszło na otwieranie tej listy. Przeglądarka firefox.

 6. Wiatr wiatrem ale też ciśnienie będzie chyba prawie rekordowo niskie. U mnie ma być 967 hPa, a jakie było najniższe na terenie Polski?

  1. sprawdziłem na szybko jak z ciśnieniem na mojej stacji ( Lędziny, rej. Katowic):
   bezwzględne teraz jest 955,5 niższe było tylko dwa razy
   30.01.2015 – 944hpa
   1.01.2012 – 951hpa
   Stację Vantage pro2 mam od 6 lat

 7. W Niemczech i Danii mają tej nocy totalny hardcore – na niektórych nizinnych stacjach ŚREDNIA prędkość wiatru przekracza 100 km/h, a porywy dochodzą do 144 km/h (170km/h na szczycie Brocken)! Coś mi się wydaje, że jutro media zaleje masa wiadomości z tych terenów.

 8. A na estofexie ostrzeżenie 3 stopnia na pograniczu Czech, Austrii i Słowacji. Nasz kraj “łapie się” w stopień drugi w Sudetach. W stopień pierwszy większa część Polski.

  U mnie jeszcze jakoś mocno nie wiało, za to mocno leje. Ciśnienie o 7 UTC wynosiło 983,7 hPa i jest najniższe od 30.01.2015. Porywy wiatru na razie max 65 km/h.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com