2024/04/23 14:04

Jutrzejsza wichura – kolejne prognozy (aktualizacja)

Do wtargnięcia niżu nad Polskę pozostało już mniej, niż 24 godziny, tymczasem modele nadal nie potrafią się do końca dogadać na temat tego, jaki będzie rzeczywisty przebieg wydarzeń. KNMI-HIRLAM nadal trzyma niż znacznie bliżej południowej granicy Polski, niż prognozują to inne modele, jednak tym razem już nieco bardziej na północ, co skutkować ma wichurą na Dolnym Śląsku. GFS w dalszym ciągu daje słabsze porywy, mimo iż niż ma być wg tego modelu już dosyć głęboki, z ciśnieniem rzędu 988 hPa. Model ICON ponownie prognozuje porywy silniejsze, niż robił to nad ranem.

Poniżej mapa maksymalnych porywów wiatru wg modelu DWD-ICON. Na Dolnym Śląsku przekraczać by one miały 100 km/h (źródło: WetterZentrale)

Wg tego modelu niż wtargnie na teren naszego kraju około godziny 13-14UTC. Powyższa mapa przedstawia stan na 18UTC (20:00 czasu lokalnego). O 15UTC niż miałby mieć centrum na Ziemi Lubuskiej, w okolicy Gorzowa Wielkopolskiego.

KNMI-HIRLAM, jak już wspomniano na samym początku, nadal widzi centrum niżu daleko bardziej na południe. Dodatkowo miałby on zjawić się później. Jego wejście na teren Polski model prognozuje dopiero w okolicach 16-17UTC (18-19:00 czasu lokalnego). W porównaniu do prognozy porannej niż jest usytuowany znacznie bardziej na północ, dzięki czemu prognozowana jest wyższa średnia prędkość wiatru na Dolnym Śląsku.

[xyz-ips snippet=”s2-ad”]

Wyjątkowo silne porywy wiatru na Dolnym Śląsku prognozuje francuski model ARPEGE z 12UTC (źródło: WetterZentrale):

Model ten prognozuje wtargnięcie niżu nad obszar naszego kraju w okolicy 15UTC.

GFS, tradycyjnie już jeśli chodzi o ten niż, prognozuje porywy słabsze, sięgające 27 m/s. Centrum niżu położone miałoby być najdalej na północ ze wszystkich tu omawianych modeli, dzięki czemu silniej miałoby wiać w Wielkopolsce, słabiej natomiast na Dolnym Śląsku. Patrząc na przykłady modeli HIRLAM i GFS, rozrzut w położeniu niżu nadal sięga 200 km.

[xyz-ips snippet=”s1s1z-ads”]

Poniżej: położenie niżu wg różnych modeli jutro o 15UTC (niebieski – GFS, brązowy – HIRLAM, czarny – ARPEGE, jasnoniebieski – EURO4, szary – ICON)

Powyższa mapa dość dobrze pokazuje, jak mało mamy nadal pewności, co do położenia tak dynamicznego ośrodka niżowego, zaledwie na 24 godziny przed jego nadejściem. Różnica pomiędzy modelem GFS a modelem HIRLAM, to trochę tak, jakby modele nie były pewne, czy centrum niżu znajdzie się w Szczecinie, czy Olsztynie. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest fakt, że tego typu niże są wyjątkowo trudne do prognozowania i do końca nie ma żadnej pewności, który z modeli będzie bliżej rzeczywistości. Tego dowiemy się już za około 24 godziny.

Aktualizacja

Do prognozy położenia niżu na jutro 15UTC dodać można ECMWF (źródło: kachelmannwetter.com):

Prognoza ECMWF wygląda gorzej, niż poranna. Niż ma być głębszy, a porywy wiatru silniejsze, niż prognozowano to wcześniej – do 120 km/h. Wiać ma również na Dolnym Śląsku – we Wrocławiu do 100 km/h.

Dość podobne położenie niżu widzi model UMPL (źródło: mapy.meteo.pl):

Dla uzupełnienia jeszcze nasz model WRF:

Mimo, że bazuje on na GFS z 12UTC, widzi niż wyraźnie bardziej na zachód. Naszym zdaniem jest to przesłanka za tym, że znajdzie się on jednak bliżej Szczecina, niż prognozuje to GFS. Prawdopodobnie znowu to ECMWF wygra tę potyczkę pomiędzy modelami globalnymi.

P.S.

I nasz szatan ;)

Należy się liczyć z tym, że to świeży model i prędkość wiatru może być w nim przeszacowana. Jeśli tak się  okaże, będziemy testować inne ustawienia.

[xyz-ips snippet=”ads-btf”]

Print Friendly, PDF & Email
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
13 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Ojcon

Wyniki UM już są ale tylko na tej ich nowej stronie mapy.meteo.pl

alewis27

U mnie już coraz mocniej wieje a wg UM najmocniej ma w godzinach wieczorno-nocnych, porywy do 100 km/h. Ma też padać deszcz. Szykuje się kolejny mokry miesiąc, bo wczoraj już napadało 16 mm wody a po tych wichuro-ulewach będzie co najmniej drugie tyle. Norma wieloletnia to 43 mm, będzie prawie że wyrobiona w… pierwszym tygodniu miesiąca. Wrzesień miał swoją normę wyrobioną na 350% (prawie 200 mm względem normy 57), naprawdę starczy już tych opadów.

Lukasz160391

Wątpię w te 100 km/h. Nawet podczas takich orkanów jak Pia (2004), Emma (2008) czy Xavier (2013) wiało najwyżej 90 km/h. Jedynie podczas Cyryla (2007) dmuchnęło ponad 100, około 105-110 km/h. Oczywiście mam tutaj na myśli teren Górnego Śląska.

Lukasz160391

A czy kiedyś na Górnym Śląsku był silniejszy wiatr niż podczas orkanu Cyryl? Obojętnie, czy to z halnego, orkanu czy letniego derecho (burzy)?

MA

A Bielsko-Białą liczysz? Jeśli tak, to był poryw 33 m/s pod koniec października 2008.

Arctic Haze ☀️

Nie podoba mi się ta linia zbieżności ustawiona w tej chwili prawie dokładnie wzdłuż brzegu Bałyku (w wersji ruchomej widać, ze ustawienie jest przypadkowe ale wygląd naprawdę niepokojący):

PS. Jak zwykle można dyskutować czy to linia zbieżności, zatoka niżowa czy po prostu front. Im więcej czytam o frontach tym bardziej mam wrażenie, ze różnice między zjawiskami tak określanymi istnieją bardziej w naszych głowach niż w naturze.

Arctic Haze ☀️

Lista awarii prądu w Zachodniopomorskim robi się coraz dłuższa:
http://www.energa-operator.pl/wylaczenia/wylaczenia_biezace.xml?id=4

Arctic Haze ☀️

O, w Pomorskim już też się zaczęło:
http://www.energa-operator.pl/wylaczenia/wylaczenia_biezace.xml?id=2

Nawiasem mówiąc obrywają te same gminy co w sierpniu. Ciekawe czy to oznacza, że ponaprawiano im linie tymczasowo?

Lucas wawa

Z kolei na sat24 dla Europy widać już na N Atlantyku ten wir niżowy (na zafalowaniu frontu) jaki ma pogłębić się bliżej Danii, Niemiec i Polski. Jego prędkość przemieszczania się wynosząca ponad 100 km/h robi wrażenie…

Arctic Haze ☀️

Pomorze przetrwało najgorsze, czyli przejście tej linii zbieżności, wg. różnych służb meteorologicznych związanej z frontem lub nie (i to różnego rodzaju frontami [1]). Straty nie są zbyt duże.

Ale to oczywiscie nie jest jeszcze ten satelitarny niżyk, który pójdzie przez tereny gorzej przygotowane na silne wiatry.

[1] Za linią zbieżności było cieplej niż przed ale tylko minimalnie, wiec obstawiałbym front okludowany.

13
0
Would love your thoughts, please comment.x