Huragan Otto najpóźniejszym silnym huraganem na Atlantyku.

Huragan Otto najpóźniejszym silnym huraganem na Atlantyku.

Pojawił się ostateczny, posezonowy raport o Huraganie Otto od NHC. Okazało się, że Otto w momencie uderzenia w Nikaraguę i Kostarykę był huraganem nie drugiej, a trzeciej kategorii. Tym samym jest najpóźniejszym silnym huraganem, jaki zanotowano na wodach Atlantyku w roku kalendarzowym.

 

Huragan Kate z 1985 roku, kategorię trzecią utrzymał do 21 listopada godziny 6 UTC, a drugą do 21 listopada 18 UTC. Dla Huraganu Kate należy też najpóźniejsze uderzenie jako huragan w USA. Huragan Otto trzecią kategorię utrzymał do 24 listopada godziny 17:30 UTC, do chwili uderzenia w ląd. Drugą kategorię Otto utrzymał do 24 listopada 18 UTC, a status huraganu do 25 listopada 0 UTC. Jest jeszcze huragan z 1934 roku, gdzie NHC podaje że druga kategoria została utrzymana do 25 listopada godziny 0 UTC, a trzecia do 24 listopada 0 UTC. Tym samym Otto ma pewny rekord zaobserwowania statusu silnego huraganu i rekord drugiej kategorii dla ery satelitarnej obserwacji.

Otto jest najpóźniejszym huraganem jaki wystąpił na wodach Karaibów, poprzedni rekord należał ho Huraganu Martha 23 listopad 6 UTC. Dodatkowo Otto bije rekord najpóźniejszego uderzenia w ląd jako silny huragan, uderzył w region skrajnie na południe poszerzając zasięg występowania huraganów.

Otto jest pierwszym huraganem od 1996 roku który przeszedł z Atlantyku na Pacyfik, jako jeden żyjący trwale układ. Nie otrzymał on jednak drugiego imiona jak to było wcześniej. W 2000 roku Światowa Organizacja Meteorologiczna zniosła zasadę dodawania drugiego imienia, gdy huragan zmieni akwen z Atlantyku na Pacyfik lub odwrotnie.

Pełny raport pod linkiem http://www.nhc.noaa.gov/data/tcr/AL162016_Otto.pdf

Print Friendly, PDF & Email

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *