2024/03/28 10:03

Halny

Już dzisiejszego wieczoru całkiem nieźle powieje. Najnowsze wyniki modeli numerycznych wskazują, że może to być najsilniejszy halny od 2013 roku. Model WRF-EMS 1.75km dla Podhala wskazuje na maksymalne porywy rzędu 45-46 m/s (ponad 160 km/h).

GUST_32Nieco niższe wartości, ale przekraczające 40 m/s prognozuje również model UMPL (ICM). Sytuacja będzie zdecydowanie niebezpieczna i należy mieć to na uwadze planując wieczorne wypady. W chwili obecnej maksymalne porywy dochodzą na stacjach synoptycznych do 16-17 m/s, na Hali Gąsienicowej nawet do 27-28 m/s.

Print Friendly, PDF & Email
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
55 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Mikos

A jak z temperaturą wieczorem i w nocy w czasie oddziaływania halnego?

Lukasz160391

Czy taka siła halnego spowoduje znaczny wzrost temperatury wieczorem?
Jeśli tak, to w okolicy Bielska-Białej powinno być dziś najcieplej.
Ciekawe, czy silniejszy wiatr będzie także u mnie w Gliwicach :?:

spec

Halny powieje i odejdzie, a potem ochłodzenie i opady, czyli niezła huśtawka.

Mikos

Tak jest spec kolejne przejściowe ochłodzenie do temperatur ok 0-5 stopni z opadami mieszanymi i przymrozkami w nocy.

Morze

Rzeczywiście może nieźle wiać, Zakopane chwile temu miało poryw 25,6m/s, a to przecież dopiero początek.

Klaudia Kinga Bryś

Poważnie? Halny? Gdzie? Przecież to leciutki wiaterek jest

Klaudia Kinga Bryś

Tak? Za 2 h będę na dole, za 3 h będę w Bielsku i kurde aż wyjde przed pociąg i sprawdzę jak wieje. W Cięcinie cichutko, milutko, cieplutko. Nic. Zero. Mogę se nawet włosy ułożyć, przejść drogę z domu do stacji i dalej będę śliczną księżniczką.

A tak całkiem poważnie to prawdę mowię. U MNIE nie wieje.

Klaudia Kinga Bryś

Tu jest wszystko szczegolne

Lucas wawa

Halny wieje zazwyczaj w sposób nieregularny i bardzo nierównomiernie. Raz ma miejsce na większym obszarze, a innym razem tylko lokalnie.
Zazwyczaj po halnym (fenie) przychodzi pogorszenie aury. Nie inaczej będzie tym razem. Na terenach Polski S i E w ciągu najbliższych 36-48h spodziewamy się sporych opadów, być może najsilniejszych w tym sezonie (miejscami rzędu 20-40 mm) :!:
Przeważnie będzie padał deszcz, później także deszcz ze śniegiem, a w górach sam śnieg. Zdecydowanie powinny poprawić się warunki do szusowania (zwłaszcza na obszarach powyżej 700-800 m.n.p.m.). :smile:

mikos

A propo wiatru halnego to ile stopni przywiał dzisiaj w Tarnowie? To miasto było biegunem ciepła dzisiaj. Jak w końcu oficjalne 14 czy 15 stopni?

kamiltatry

14,5°C, ale to efekt nie tylko halnego, lecz również stacji o nie najlepszych standardach okolicznymi stacjami jak Balice i Jasionka). Wynik prawdopodobnie trochę zawyżony względem rzeczywistych warunków, ciężko dociec o ile. Mimo halnego tarnowska stacja była nieprzewiewna i w najcieplejszym momencie dnia wiało tam ze średnią prędkością zaledwie 2 m/s.

mikos

Aha dzięli. Ale oczywiście w zaokrągleniu było tam 15 stopni.

kamiltatry

Trochę mi zjadło komentarz, miało być: „14,5°C, ale to efekt nie tylko halnego, lecz również stacji o nie najlepszych standardach pomiarów (obecna tarnowska stacja IMGW jest nieporównywalna choćby z takimi okolicznymi stacjami jak Balice i Jasionka). Wynik prawdopodobnie trochę zawyżony względem rzeczywistych warunków, ciężko dociec o ile. Mimo halnego tarnowska stacja była nieprzewiewna i w najcieplejszym momencie dnia wiało tam ze średnią prędkością zaledwie 2 m/s. Dodam, że pomiary wiatru IMGW dokonuje wysoko nad gruntem, więc w praktyce klatka meteorologiczna w Tarnowie dzisiaj w najcieplejszym momencie dnia nie miała nawet tych 2 m/s. A więc nie miała zapewnionej przewiewności potrzebnej… Czytaj więcej »

chochlik

Po środku – 14.5C

spec

W Tarnowie ten pomiar jest ze stacji na Piaskowej koło domków i parku?
Tam faktycznie podmuch słaby mierzy do 40 kmh dzisiaj.

kamiltatry

Tak, stacja w Tarnowie jest osaczona drzewami i zabudowaniami. Stąd wadliwe pomiary.

Tomek

Ale żeś się uparł na ten Tarnów, popatrz ile innych stacji synoptycznych w Polsce nie spełnia standardów WMO co do lokalizacji.

BTW. Zobacz sobie temperatury na stacjach amatorskich w rejonie Tarnowa w dniu dzisiejszym. I jak wyglądała prędkość wiatru.

kamiltatry

No tak, Tarnów nie jest jedyną stacją synoptyczną IMGW o słabych standardach pomiarów. Kolejnego przykładu nie trzeba nawet daleko szukać – Nowy Sącz. Ale zwracam uwagę na tą kwestię, bo powstał pewien mit tarnowskiego bieguna ciepła oparty nie tylko na rzeczywistych warunkach. Niewątpliwie charakter stacji dał pewien „doping” w tej kwestii. A co do stacji amatorskich w rejonie Tarnowa, czy któraś z nich leży na otwartej przestrzeni i ma wysokie standardy pomiarów (porównywalne choćby do Balic)? Wielce prawdopodobne, że Tarnów tego dnia był cieplejszy od Balic, ale różnica T max w danych ewidentnie jest przesadzona i podbita przez nieporównywalny charakter… Czytaj więcej »

kamiltatry

Warto jeszcze zwrócić uwagę na pomiary stacji Kraków – Wola Justowska. Też nie najlepsze standardy pomiarów i wskazania temperatury w ciągu dnia często wyższe od tego co pokazuje stacja w Balicach. Choćby wczoraj najwyższa temp. godzinowa sięgnęła tam 14,1°C, czyli pomiary podobne do tarnowskiej stacji. To by też wskazywało na niewielką różnicę między Krakowem a Tarnowem wczoraj i bym się do tego przychylał, że w rzeczywistości ta różnica była niewielka, a nie taka jak to sugerowały stacje synoptyczne o odmiennym charakterze.

chochlik

A czy to nie jest tak, że warunki czy to w Woli Justowskiej czy w Libertowie z uwagi na położenie na południe od Krakowa (w odróżnieniu od Balic leżących na NW od miasta) po prostu wyraźniej sprzyjają wzrostowi temperatury, szczególnie w porze chłodnej przy południowych wiatrach ? U mnie jakość stanowiska do pomiarów też oczywiście nie sięga poziomu rekomendowanego przez WMO (póki co nie mam na to fizycznych możliwości przy obecnym sprzęcie), ale mimo to widzę, że pomiary w porównywalnych warunkach są zbliżone do tych ze stacji na lotnisku Lublinek czy też z dość odległego ode mnie Sulejowa. Nie wiem… Czytaj więcej »

kamiltatry

@chochlik, Stacja Kraków – Wola Justowska leży dość blisko Balic (ok. 5 km) i dość często ma przewagę ciepła nad Balicami (nie tylko przy południowym wietrze). Częściowo można to tłumaczyć lokalnymi warunkami (stacja Wola Justowska leży w Dolinie Rudawy, na północ od Kopca Kościuszki), ale to raczej nie jedyny czynnik przewagi tej stacji nad Balicami. Można chyba przypuszczać, że różne standardy pomiarów też swoje robią w tej kwestii. I myślę, że w porównaniu Kraków – Tarnów, warto zwrócić uwagę na stację Wola Justowska, bo jej charakter jest bardziej zbliżony do charakteru tarnowskiej stacji niż Balice. I w takim porównaniu Tarnów… Czytaj więcej »

spec

W Tarnowie tradycja przypisuje „biegun”, a raczej wyspę ciepła w okolicy parku i pałacu Sanguszków, gdzie robiono pierwsze pomiary termometrem. To takie lekkie wzniesienie u stóþ G.Św.Marcina w całości zadrzewione.

Wolfer

chochlik, oczywiście że kwestia Tarnowa przez Kamila jest nadinterpretowana. Jak wiesz sprawę komentowałem na forum i w dalszym ciągu nie uzyskałem odpowiedzi na najtrudniejsze pytania np: Jaka wartość wiatru jest wartością graniczną aby uznać ze w ogródku nie wytworzył się mikroklimat ze wzgledu na otoczenia. Nawet jesli w Tarnowie średni wiatr bedzie 10m/s a w Rzeszowie czy Balicach 14m/s to i tak Kamil uzna, że stacja jest słabo przewiewna. Jak sytuacja synoptyczna wpływa na transport ciepła dolinami ulożonymi południkowa, a jak rownoleznikowo w otoczeniu wzniesien i pagórów. Niestety Kamil to wszystko upraszcza i teoretyzuje. Jeszcze nie dawno drogi Kamilu miałes… Czytaj więcej »

kamiltatry

@Wolfer, Nie bierzesz pod uwagę faktu, że na otwartej przestrzeni (jaką mamy w Balicach i Jasionce) notowana prędkość wiatru wysoko nad gruntem może być niewiele większa od tej 2 m nad gruntem. Zaś w przypadku miejsc „zamkniętych”, otoczonych drzewami i zabudowaniami (takich jak np. tarnowska stacja) różnica prędkości wiatru między notowaniami na wysokim słupie a poziomem klatki meteorologicznej powinna być dość radykalna. A tymczasem tarnowska stacja nawet wysoko nad gruntem notuje słabiutkie wiatry, więc przewiewność tarnowskiej klatki prawdopodobnie jest na beznadziejnym poziomie (zwłaszcza jak na stację synoptyczną). Jakiś czas temu zrobiłem porównanie danych temperatury stacji Tarnów i Rzeszów – Jasionka… Czytaj więcej »

spec

Ta stacja w Tarnowie jest jeszcze położona nisko, miasto dość pagórkowate, nieco na wschód jest dzielnica bloków, która słynie z dużej przewiewności. Stoi tam pośrodku bloków stacja pomiarowa zanieczyszczeń, kolejna dość dziwna lokalizacja, wsród mieszkań podłączonych do sieci ciepłowniczej z zerową emisją, do tego dzielnica przewiewna.

Wolfer

spec, niekoniecznie dziwna. Jak wiemy w Tarnowie przeważają wiatry z zachodu. A więc wiekoszość zanieczyszczeń z Zakładów Azotowych i Elektrociepłowni wędruje własnie na wschodnie dzielnice Tarnowa. Ja widzę w tym sens (może dlatego, ze mieszkam tutaj). :)

spec

ZAT jest położone parę kilometrów od ścisłego centrum, gdzie zabudowa jest typowa dla pogalicyjskich miast, ciasne ulice i stare kamienice ze starymi piecami na węgiel.
Z kolei park i zadrzewienie przy Piaskowej o ile dobrze pamiętam usytuowany jest na zachód od ulicy.

ru

Jakieś pół godz. temu na Kasprowym 51 m/s w porywach. Średnia ponad 30 m/s.

ru

Uściślam: Poryw o prędkości 51 m/s zanotowano między 20:20 a 20:30 UTC. Natomiast najwyższą średnią 10min – 32,1 m/s między 21:50 a 22:00.

kamiltatry

Max poryw wiatru na Kasprowym Wierchu najmocniejszy od dawna (ostatni raz jeszcze mocniejszy był chyba 28 grudnia 2003 – ok. 212,5 km/h wg Ogimetu). W dodatku najwyższa średnia 10-min prędkość wiatru na KW też wyjątkowo wysoka jak na ten szczyt. Jedynie średnia dobowa prędkość rozczarowuje („tylko” 57,2 km/h), bo wiatr za późno zaatakował.

Lucas wawa

Na TP napisali, że na Podhalu i w Tatrach był to najsilniejszy wiatr od ponad 2 lat.
Być może, bo z tego co pamiętam, to ostatnimi czasy fen najbardziej dawał się we znaki w Karkonoszach (na Śnieżce). Tym razem bardziej w Tatrach i Beskidach.

kamiltatry

@Lucas wawa, Pod względem średniej dobowej prędkości wiatru na Kasprowym Wierchu wczorajszy wynik był najmocniejszy od… 2 dni. :grin: I nie umywa się do wyników choćby z 5 listopada 2014, 15 maja 2014, czy też 25 grudnia 2013. Jednak jeśli się weźmie pod uwagę siłę wiatru w kulminacyjnym momencie (od godz. 22:50 do 23:20), to można rzec, że na Kasprowym Wierchu dawno tak potężnie nie powiało (średnia prędkość wiatru była nawet bliska huraganu 1 kategorii, zabrakło tylko > 1 m/s). Do tego porywy przekraczające 180 km/h. Przy czym to był krótki atak potężnego wiatru.

kamiltatry

Zaś Śnieżka to właściwie zupełnie inna „liga” pod względem siły wiatru. Tam mamy do czynienia z efektem wielkiej góry dominującej nad otoczeniem. Śnieżka charakteryzuje się dużymi wysokościami względnymi i rozległą, masywną budową. Generalnie stanowi przeszkodę dla bardzo dużej ilości powietrza, co nakręca potężne wiatry. W efekcie Śnieżka niewątpliwie jest jednym z najbardziej wietrznych miejsc w Polsce. Potencjalny „konkurent” to Babia Góra (też wielka, masywna góra), ale tam nie ma stacji meteorologicznej.

RadomirW

Dzisiaj w nocy u mnie w Otwocku było 9 stopni więc temperatura iście majowa. Teraz jestem ciekaw czy sprawdzą się przewidywane na dziś i jutro w Warszawie i okolicach przez wszystkie modele opady rzędu 15-25 mm czy też po raz kolejny skończy się na kilku milimetrach niemrawego deszczu. Na razie nie wygląda to zbyt obiecująco, teraz w Wwie deszcz, ktory i tak nie był zbyt intensywny się uspokoił a według przewidywań UM właśnie koło 9-10 miały przechodzić przez stolicę najsilniejsze strefy opadowe.

Lucas wawa

Chociażby sama temperatura (+9 st.) wskazywałaby, że Warszawa jak na razie jest jeszcze po E stronie linii frontowej. Najsilniejsze opady zapowiadane są dopiero na dzisiejsze popołudnie/wieczór i kolejną noc. Kolejna szansa na większe opady już za kilka dni (ok. 15-17.02) kiedy to już z dużą powtarzalnością zapowiadane jest przejście przez Polskę niżu typu genueńskiego. Niewykluczone, że wówczas opady docelowo przejmą postać śniegu, także na nizinach, bo późniejsze ochłodzenie ma być nieco większe od tego w najbliższych godzinach. Najważniejsze, że w górach przestał wiać halny, zaś jest perspektywa na opady śniegu, które mogłyby stworzyć najlepsze (jak na razie) tej zimy warunki… Czytaj więcej »

Mikos

@Lucas Wawa
Halny jest nieodłącznym elementem półrocza chłodnego. Pamiętaj o tym. :smile:

Lucas wawa

Co nie zmienia faktu, że nie jest niczym pozytywnym.

mikos

A może opady śniegu z silnymi mrozami są czymś „pozytywnym” w październiku, listopadzie, marcu co? Wręcz przeciwnie.

Lucas wawa

Też nie ma.
Z tym, że zimą są sektory, które ze śnieżno-mroźnej aury czerpią korzyści – i to do szczęścia wcale nie potrzeba < -20 st. oraz pół metra śniegu (poza górami) :smile:

Fan klimatów podzwrotnikowych

Na nizinach śniegu nie potrzeba w cale, wręcz jest on niepożądany. Sprawia, że krajobrazy stają się nudne i monotonne, utrudnia życie i w ogóle jest bee :razz: W górach może sobie być nawet i pół metra śniegu. :-)

Lucas wawa

To tak jakby napisać, że letnia aura wystarczy, gdy będzie nad morzem…

PS.
I w ten sposób @mikos rozpoczął zupełnie bezsensowną polemikę…

Mikos

@Lucas Wawa
Ale lubisz zaskakiwać. Hahaha

Lucas wawa

Aby ze swojej strony uciąć ten wątek odpowiem inaczej…

Tak, halny jest nieodłącznym elementem półrocza chłodnego, podobnie jak i (większy) mróz i śnieg :smile:

wrocław

Skutki halnego na Polanie Izerskiej http://meteomodel.pl/forum2/index.php?action=dlattach;topic=2134.0;attach=6226;image
W Zieleńcu zaledwie 1 cm. Tak zle chyba nigdy nie było w 2 dekadzie lutego?

wrocław

Lepie to zdjęcie tu wygląda http://wstaw.org/w/3Nvz/

Wolfer

Kamiltatry, a może odniesiesz się do pomiarów z dnia 09.02.2016
Sandomierz 13.0st.C
Rzeszów 11.8st.C

Czy średni wiatr na poziomie 6-7,5 m/s świadczy o tym, iż stacja w Sandomierzu rowniez jest słabo przewiewna w porównaniu do Rzeszowa?

adam

Piotrze polskie znaki znikły z tej strony:
http://meteomodel.pl/index.php/prognoza-pogody

Arek

Chyba są coraz większe szanse na krótki epizod zimowy od przyszłej środy. Już któraś z kolei aktualizacja GFS oraz ECMWF pokazuje solidne opady poczatkowo deszczu ze śniegiem a później śniegu w większej części Polski. Model ECMWF dołączył do tego również całodobowy mróz przynajmniej do 19.02 ciekawie….

Lucas wawa

To za ok. tydzień.
Natomiast już dzisiaj, po niedawnym halnym, nastąpiło ochłodzenie przynoszące w wielu miejscach S i E części kraju (w tym także w Warszawie) opady mokrego śniegu, który (choć na krótko) przypomina o obecnej porze roku. :smile:

Mikos

Rzeczywiście np. GFS wróży epizod zimowy z calodobowym mrozem nac przełomie II i III dekady lutego z odsłony 0 UTC. Zobaczymy co będzie dalej w następnych odsłonach i czy ta tendecja zostanie utrzymana.

RadomirW

Podliczyłem. Podczas przejścia ostatniej strefy opadowej w warszawie spadło 14,5 mm deszczu, natomiast w drugim najbliższym Otwockowi posterunkowi meteorologicznemu w Wielgolasie nad Świdrem 18,3. Sporo ale jednak mniej niż prognozowały modele, które podawały ponad 20 mm.

Radyo

Wczoraj Kasprowy był najbardziej wietrznym miejscem na świecie. Tak przynajmniej wynika z tej strony: http://meteoinfo.ru/pogoda-extremums

55
0
Would love your thoughts, please comment.x