2024/04/19 19:04

GFS – Parallel (3)

Post informacyjny. Jestem w trakcie tworzenia plików umożliwiających stosunkowo dobre porównanie równoległego modelu GFS z operacyjnym. Tutaj przedstawię kilka wiadomości na ten temat.

W chwili obecnej wszystkie (dostępne) prognozy równoległe i operacyjne się archiwizują. A konkretnie kilka parametrów dla nich dostępnych: T2M, T850, Z500, MSLP. W chwili wydania nowej prognozy pole tych parametrów dla czasu T+000h jest oznaczane, jako analiza (osobno dla modelu równoległego i operacyjnego, bo nawet one się tutaj nieznacznie różnią). Analiza ta jest porównywana z odpowiednią prognozą z T-024h, T-048h, … , T-240h. Wyświetlane są odpowiednie mapy dla porównania.

Dla temperatury 850mb wygląda to następująco:

Jest to prognoza z 9 grudnia 00UTC na dzień dzisiejszy, 00UTC. Oznacza to czas T+144h (+6d). Pierwsza mapa od góry to analiza na dzień dzisiejszy, środkowa to prognoza modelu równoległego sprzed 6 dni na dzień dzisiejszy, a ostatnia to prognoza modelu operacyjnego. Liczby oznaczają korelację przestrzenną prognozy z analizą.

I tu mała uwaga. Korelacja ta w takim przypadku będzie stosunkowo wysoka, dlatego że nawet przy sporych błędach prognozy ogólny rozkład T850 nad Europą będzie zwykle zawsze dość podobny – chłodna północ i północny wschód, ciepłe południe. Trudno sobie wyobrazić, żeby nagle T850 nad Afryką miałoby być niższe, niż nad Uralem (chociaż całkiem wykluczone to nie jest). Taki w miarę stały rozkład pola T850 nad Europą, wynikający zresztą z jej klimatu, oznacza, że wartości korelacji przestrzennej będą zawyżone. I tak widzimy tu dość wysoką korelację dla modelu operacyjnego, mimo że prognoza na przykład dla Polski jest średnio trafiona. Mieliśmy bowiem mieć do czynienia z kroplą chłodu z temperaturą niższą od -10°C, w rzeczywistości było ponad 5 stopni cieplej.

Lepszym rozwiązaniem jest wyświetlanie korelacji anomalii temperatury. Tutaj sprawa nie jest już tak oczywista, bowiem rozkład anomalii może być w zasadzie dowolny. Stąd policzone korelacje przestrzenne będą znacznie niższe. Aby jednak anomalie te policzyć, trzeba dysponować średnimi klimatologicznymi – ja tutaj użyłem danych z reanalizy CFSR dla okresu 1981-2010. Ta sama prognoza w oparciu o anomalie T850 wygląda tak:

Jak widzimy, tutaj wartości korelacji przestrzennej są już znacznie niższe. Kompletnie nie udała się prognoza spływu bardzo zimnego powietrza na wschód od Nowej Funlandii, jednak w tej prognozie dla obszaru pokazanego na mapie model równoległy poradził sobie lepiej.

Podobne mapy zostaną przygotowane dla MSLP i Z500 – również dla całej półkuli północnej.

Jako bonus, prognoza sprzed 6 dni na dziś z kompletnie nieudanym wyżem z centrum nad południową Skandynawią i całkiem udanym niżem na Atlantyku. Ciekawe co będzie, gdy możliwe będzie porównanie prognoz z wyżem rzędu 1055hPa, jakie pojawiały się parę dni temu.

Print Friendly, PDF & Email
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments
Greg20

Piotrze robisz na tym blogu kawał świetnej roboty! Szkoda, że ten blog nie jest tak popularny jak inne serwisy meteo.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x