2024/04/19 19:04

GFS na 6 sierpnia

Już dzisiaj temperatury przekroczą 30°C i osiągną wg GFS maksymalnie 33°C. O 8:00 rano najcieplej było w Legnicy: blisko 23°C. Najbliższe dni będą swego rodzaju papierkiem lakmusowym dla nadal ekstremalnych prognoz GFS na wtorek – w dalszym ciągu prognozuje się temperatury maksymalne sięgające 37°C. Najwyższe temperatury panować by miały w województwie małopolskim i w południowej części województwa świętokrzyskiego. Skrajnie wyglądają prognozy dalsze, szczególnie na 6 sierpnia. Na szczęście jest to prognoza bardzo odległa, dzięki czemu szanse jej sprawdzenia są znikome. Mimo wszystko jest ona tak ekstremalna, że warto ją w tym miejscu zaprezentować.

Temperatury sięgające 42°C nawet w prognozach nie zdarzają się często. Taka temperatura pojawiła się ostatnio w prognozie w III dekadzie czerwca, ale była to jedna z realizacji całej wiązki prognozy GFS, a nie prognoza operacyjna. Dla Krakowa prognozowana jest temperatura maksymalna rzędu 40.6°C, w punkcie 20.75E, 50.25N występuje maksimum równe 41.6°C, szczegóły w tabeli poniżej (kliknij aby powiększyć).

Należy podkreślić jeszcze raz wyraźnie: prognoza ta jest prezentowana jedynie, jako ciekawostka. Jej sprawdzenie się w tej formie jest skrajnie mało prawdopodobne, zapewne na poziomie poniżej 5%. W chwili obecnej nie należy brać jej na poważnie. Dyskusję na temat potencjalnych 40°C należy podjąć, gdy teko typu prognozy pojawią się na 72h do przodu.

 

Print Friendly, PDF & Email
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
21 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
pogodynka

i tak piekło gorsze będzie niż w sierpniu 2015

Adam

Tyle dni z upałem co w sierpniu 2015 roku to nie będzie.

pogodynka

no tak ale za to temperatura prawie codziennie 35 stopni

Adam

@pogodynka
A z jakiego regionu jesteś?

Greg20

Miejscami mielibyśmy 6 dni z rzędu z nocami tropikalnymi z temperaturami minimalnymi na poziomie 22-24*C. Oj ciężko będzie przetrwać ten okres w mocno nagrzanych budynkach

SE

O ile w Polsce przekroczenie 40 stopni wydaje mi się mało realne to już w Czechach i na Słowacji mogą paść historyczne rekordy Tmax :) no ale musimy poczekać do środy na coś pewniejszego…

Adam

E tam ja pamiętam jak 8 sierpnia 2013 roku próg 30°C został przekroczony o godz. 8 rano.

Lucas wawa

Modele (w tym GFS z 6’UTC) nadal nie wyklucza drugiej kulminacji upalnej fali około przyszłego weekendu (05-06.08), kiedy to w S/E/C Tmax również miałaby przekroczyć 35°C – a przy tym zwiększałby się kontrast termiczny nad Polską. Sytuacja rozwojowa, może być niebezpiecznie, ale i ciekawie…
Na razie zobaczymy jak ciepło (upalnie) zrobi się w pierwszych dwóch dniach sierpnia?

Adam

Takie duże kontrasty temperatur nad Polską są bardzo niebezpieczne. Może to zaowocować gwałtownymi burzami a nawet trąbami powietrznymi.

realista

Trąby powietrzne nie są związane z kontrastami, przynajmniej nie jest to najważniejszy czynnik.

Adam

To jest tylko jeden z czynników, które może się przyczyniać do rozwoju trąb powietrznych. Trąby powietrzne mogą powstawiać z burz wielokomórkowych (MCS), super komórkach a także a na chłodnych frontach atmosferycznych.

Arctic Haze ☀️

Teoretycznie (podaję to za Encyclopedia of Atmospheric Physics) do powstanie tornad czy derecho potrzebne są: (1) bardzo wilgotna warstwa graniczna, (2) silna niestabilność atmosfery, (3) nieustanna destabilizacja atmosfery (na przykład przez ogrzewanie powierzchni) (4) odpowiedni pionowy profil wiatru, szczególnie z niewielkim dużym pionowym gradientem przy powierzchni (potrzebny dla zamiany wirowości poziomej na pionową [1]) Powyższe to warunki konieczne dla powstania tego zjawiska, przydatne przy prognozowaniu tornad. Nie zaprzecza to temu, że tornada powstają w superkomórkach i w pobliżu frontów atmosferycznych (a te wiążą się z poziomymi i pionowymi gradientami temperatury). [1] Markowski i Richardson, 2009, Tornadogenesis: Our current understanding, forecasting… Czytaj więcej »

Arctic Haze ☀️

A jak ktoś chce coś bardziej popularnego na temat „tornadogenezy”, polecam niedawny artykuł tej samej pary autorów:

Paul Markowski and Yvette Richardson, 2014, What we know and don’t know about tornado formation, Physics Today, 67, 9, 26, http://physicstoday.scitation.org/doi/pdf/10.1063/PT.3.2514

Fan klimatów podzwrotnikowych

40-41 st. na S świętokrzyskiego jest niemożliwe.

Adam

Ja też wątpię w te prognozy.

Adam

Czy media nie znają innego kierunku napływy gorących mas powietrza niż tylko Afryka. Bo wygląda na to, że tak. Znowu się rozpętała histeria antyupałowa w mainstreemowych mediach. Przecież Afryka nie jest jedynym źródłem gorąca, ciepła na ziemi.

Arctic Haze ☀️

W dodatku dziś jest to bzdurą. Sprawdziłem przy pomocy HYSPLIT trajektorie wsteczne dla paru polskich miast za 5 dni wstecz.

Oto wynik dla Krakowa:

Nie da się ukryć, ta „Afryka” jest na środku Atlantyku ?

Adam

Do tego co wyprawiają media pisząc o fali upałów to pasuje stwierdzenie kłamstwo powtarzane 1000 razy staje się prawdą.
A ma pan link do tej strony gdzie można sprawdzić trajektorie wsteczne mas powietrza dla poszczególnych miast np. wojewódzkich? Z góry dziękuje.

Arctic Haze ☀️

Strona HYSPLIT jest tu: http://ready.arl.noaa.gov/HYSPLIT.php Podam co wprowadzam na kolejnych ekranach (między nimi wciskając 'Next”); czego nie podaję tego nie zmieniam: – Run HYSPLIT Trajectory Model (No registration required) – Compute forecast trajectories – 1, Normal – GFS, 0.5 degree, 84 hours oraz Decimal Degrees Latitude (wpisać długość i szerokośc geograficzną miasta, np. w Wikipedii, Kraków jest prosty bo to 50 N, 20 E) – wybrac najnowszy – Backward, Start Time (mniej więcej teraz), Total run time (można zwiększyć do np. 144 aby mieć 5 dni), Level 1,2&3 (ja daję 500, 2000 i 6000 ale można co innego) – Kliknąć… Czytaj więcej »

Lucas wawa

Niebawem w cieplejszych regionach Polski 35/40°C…

… a za górami, zwłaszcza na Węgrzech, nawet ponad 40°C (!). Warto śledzić prognozy, bo przy (nie)sprzyjających wiatrach i u nas możliwe będą nowe rekordy ciepła – zwłaszcza w S części Polski.
Podobnie jak dzisiejszej niedzieli pogodnych i suchych dni nie zabraknie, choć okresowo/miejscami będą pojawiały się też burze i ulewy. Zapowiada się emocjonujący pogodowo tydzień…

PS.
A dzisiejszej niedzieli notowaliśmy Tmax około i powyżej 30°C na znacznie większym obszarze Polski, niż wynikało to z prognoz. Nawet na N kraju notowano 27/30°C, czego nie przewidziały modele.

Adam

Faktycznie dzisiaj było cieplej niż przewidywały modele. To dzięki dużemu nasłonecznieniu. W Legnicy odnotowano 33,5°C czyli jak do tej pory najwajwyższą tmax w lipcu. Jutro temperatura najprawdopodobniej zostanie osiągnięta najwyższa tmax lipca i temperatura może przekroczyć 35°C pod warunkiem, że niebo będzie bezchmurne lub pogodne jak dzisiaj.

21
0
Would love your thoughts, please comment.x