2024/04/20 04:04

Dzisiejsza jesień we Wrocławiu

Kilka zdjęć z Wrocławia, gdzie temperatura osiągnęła jak do tej pory 24.7°C (wartość tmax w depeszy SYNOP z 18UTC może być wyższa). Lokalnie temperatura w Polsce przekroczyła dziś 25°C – tak było na przykład w Łącku. Czy to jedne z najwyższych temperatur w drugiej połowie października? Odpowiedź poniżej.

[xyz-ips snippet=”s2-ad”]

Nie były to najwyższe temperatury notowane w II połowie października. Cieplej było na przykład 27 października 2013 w Makowie Podhalańskim: aż 25.9°C. 31 października 2001 25.8°C notowano w Tarnowie.

17 października 1967 na stacji Kraków-Obserwatorium temperatura osiągnęła 27.3°C, jest to jednak stacja będąca pod silnym wpływem tzw. miejskiej wyspy ciepła. Nie mniej jednak tego samego dnia 27.2°C notowano w Bochni. Ponieważ jednak 25.8°C w Tarnowie z 2001 roku odnotowano w ostatnim dniu października, miesiąca odznaczającego się szybkim spadkiem temperatur, to właśnie ten pomiar robi większe wrażenie, niż rekordy z Krakowa i Bochni.

[xyz-ips snippet=”s1s1z-ads”]

Dzisiejsze maksymalne temperatury, mimo że bardzo wysokie jak na połowę października, do rekordowych nie należały. Do rekordu zabrakło dość sporo, bo około 2°C. Istnieje szansa, że jutro będzie znowu równie ciepło (być może nawet cieplej), ale na rekord nadal się nie zanosi.

Print Friendly, PDF & Email
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
19 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
anonim

Jeśli 25.8 odnotowano 31 października to jest oczywiste że potencjał rekordu dla listopada który wynosi „zaledwie” 23.5 stopnia ( Maków Podhalański) lub 23.1 Bielsko Biała jest duży i również w listopadzie jest jak najbardziej możliwe przekroczenie 25 stopni. Szczerze mówiąc to nie sądziełem że w ostatnich miesiąca było kiedykolwiek było przekroczenie 25 stopni, a jednak.

Marcin

Pamiętam ten 31 października. To był niesamowicie ciepły i pogodny dzień. W centrum było ok. 20 stopni. Ale dzień później było już kiepsko. Tylko który to był rok: 2001 czy 2002? Bo w artykule są dwie daty.

Lukasz160391

2001 to był rok

Marcin

No tak, masz rację. A pamiętam jakby to było wczoraj. Ale ten czas leci…

Grzybiarz

Piękne foty. Kilka jest z wału odrzańskiego w pobliżu II LO – mojej szkoły średniej. „Włączyliście” mi wspomnienia… Tam rośnie jeden z najstarszych wrocławskich dębów – dąb Jana Dzierżona (na tabliczce błędnie wyryto Dzierżonia). Poza nim, rośnie jeszcze kilka okazałych, sędziwych dębów. Pogoda zrobiła nam super niespodziankę. Słonecznie zrobiło się akurat na spektakl złotej jesieni. Pozdrawiam Adminów i Czytelników. ☺

Lucas wawa

A w warszawskich parkach ludzi całkiem, całkiem – można było zapomnieć, że to nie weekend… Bardzo się cieszę, że tej jesieni doczekaliśmy się tak przyjemnych i pięknych dni:-)

zaciekawiony

Maków Podh. miał dziś około 24,5 st.

Natomiast u mnie było 21,5 więc o dwa stopnie więcej niż we wczorajszej prognozie. Mgły rozwiały się już około 11.

Marcin

Tylko 5 dni tej sielanki, a od soboty znów pochmurno, szaro i zimno, w przyszłym tygodniu wręcz bardzo zimno, jak w listopadzie. Czyli szybki powrót do pogodowej polskiej bylejakości. Coś z tym usłonecznieniem naprawdę jest nie tak. Kiedyś to takie okresy bezchmurnej aury trwały jednak dłużej, nawet całymi tygodniami, a nie raptem kilka dni.

Lukasz160391

Kiedyś? Czyli kiedy? W latach 70 i 80-tych?
Co do prognoz – ja jakoś widzę, że cały czas ma być ładnie, a od 25 października znowu bardzo ciepło. No ale to zależy, w jakim regionie Polski mieszkasz.

Arctic Haze ☀️

Ja nawet pięciu dni tej sielanki nie widzę. Nad zachodnią i północną Polska już są chmury związane z niżem znad Skandynawii, czyli to rzekome „babie lato” czy „złota polska jesień” trwała tam około jednego dnia. I w dodatku był to po prostu ciepły sektor niżu.

art

mam pytanie czy ktos kiedys przeprowadzil badania jak zasloniecie horyzontu rzutuje na uslonecznienie w krakowie i okolicach krakowa?

Arctic Haze ☀️

Nie słyszałem o takich badaniach ani w Krakowie ani gdzie indziej. Zarówno usłonecznienie jak i nasłonecznienie bada się na stacjach z możliwie niezasłoniętym niebem, np. na dachach.

Oczywiście mając jakiś program astronomiczny i dane usłonecznienia dla całego nieba, dałoby się wyliczyć usłonecznienie dla dowolnego „skyline’u”. Ale to zadanie raczej mało prawdopodobne jako czysto naukowe (raczej na zlecenie od konkretnej firmy, dla konkretnej geometrii).

art

dziekuje za odpowiedz,pytalem gdyz wydaje mi sie ze w pomiarach imgw uslonecznienie krakowa i okolic jest strasznie niskie w porownaniu do mozliwosci polozenia geograficznego.moze wplyw na to maja zanieczyszczenia regionu slasko-krakowskiego?

art

tak tylko krakow naprawde jest w dolinie a katowice nie i to pewnie poteguje zanizanie pomiarow uslonecznienia w krakowie.nawet stacja meteo w balicach jest w obnizeniu i zaslonieta szczegolnie od strony zachodniej pagorami przekraczajacymi 350mnp

Arctic Haze ☀️

@art

Pewnie ma to znaczenie. Jednak pomiary usłonecznienie dają różne wyniki przy użyciu rożnych mierników i nie jest to parametr, do którego mam zaufanie. Więcej wpisałem o tym w osobnym wpisie:
https://meteomodel.pl/BLOG/polska-terminologia-meteorologiczna-dotyczaca-promieniowania-slonecznego-bagno-absolutne/

art

czytalem w 100% sie zgadzam wiec cale te pomiary sa do doo…

19
0
Would love your thoughts, please comment.x