2024/03/29 09:03

Dziś 26°C, jutro chłodniej

26.2°C zanotowano dzisiaj maksymalnie na posterunku meteorologicznym w Otmuchowie, podobna temperatura panowała na amatorskiej stacji meteorologicznej w Nysie. 26.4°C (lub nieco więcej – pomiar z rozdzielczością 15-minutową) pokazały termometry na stacji klimatologicznej przy ulicy Kosiby we Wrocławiu należącej do Uniwersytetu Wrocławskiego. Również na stacjach synoptycznych temperatura przekroczyła 25°C: 26.0°C notowano we Wrocławiu, 25.4°C w Legnicy, 25.0°C było w Jeleniej Górze.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, dzisiejsze 26°C było najwyższą temperaturą notowaną w II połowie października od początku prowadzenia regularnych obserwacji we Wrocławiu, a więc co najmniej od 1791 roku. W dniu jutrzejszym wyraźnie chłodniej zrobi się niemal w całym kraju, poza częścią południowo-wschodnią, gdzie temperatura nadal będzie osiągać ok. 23-24°C. Wyraźnie chłodniej, choć nadal ciepło na Dolnym Śląsku – we Wrocławiu 21-22°C. Na północy Polski chłodniej niż dziś: nad samym morzem 13-14°C, poza tym poniżej 16°C.


[xyz-ips snippet=”s2-ad”]

W porównaniu do dnia dzisiejszego, powinno być mniej długotrwałych mgieł, choć mogą się one pojawić w nocy i nad ranem, szczególnie w pasie od województwa lubuskiego, przez województwo wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, północną część województwa mazowieckiego, południową część województwa warmińsko-mazurskiego aż po województwo podlaskie.

W nocy ze środy na czwartek chłodniej, model UEMS daje temperatury spadające do 5°C, jednak należy się liczyć ze spadkiem do 3°C (modele z reguły nie doceniają nocnych spadków temperatur). W czwartek dalsze ochłodzenie – w północnej części kraju temperatury w dzień mogą już miejscami oscylować w okolicy 10°C, nadal ciepło na południu i południowym wschodzie: do 20-21°C.

[xyz-ips snippet=”s1s1z-ads”]

Szanse na poranne mgły w czwartek rano już znacznie mniejsze – powinny one wystąpić głównie w północnej części kraju, nie są wykluczone również na Dolnym Śląsku i w województwie opolskim. W dzień na północy mogą się lokalnie pojawić słabe opady deszczu.

Print Friendly, PDF & Email
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
18 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Lucas wawa

Byłem niedawno temu jeszcze na zewnątrz. Latarnie z nowym „zdrowszym” oświetleniem ładnie podświetlają uliczne deptaki mieniące się jesienną kolorystyką. Pomimo pory nocnej nie jest ponuro:-) Poza tym, jest bardzo przyjemnie pod względem termicznym. Szkoda, że taka pogoda nie może trwać dłużej podczas pory chłodnej… A prognozy na jutro, m.in. dla Warszawy rozbieżne. Modele globalne nadal za kontynuacją mniejszego zachmurzenia i temperaturą za dnia ok. 20°C. Natomiast UM tradycyjnie za większym zachmurzeniem, zwłaszcza piętra niskiego i temperaturą bliżej 15°C. Mam nadzieję oczywiście, że bliższa prawdy okaże się opcja pierwsza:-) Natomiast w prognozach na przyszły tydzień model ECMWF konsekwentnie za wyraźniejszym ochłodzeniem… Czytaj więcej »

Tytus

masz rację nie są łatwe prognozy za tydzień ja się nie wypowiem
bo jak to mówią czasem „Mowa jest srebrem, a milczenie złotem”

Marcin

Przede wszystkim to szkoda, że dzień nie może trwać przez cały rok tyle co w czerwcu albo chociaż 12 godzin. Wtedy prawie wcale nie trzeba by oświetlać, drzewa nie zrzucałyby liści, nie byłoby problemu ze zmianą czasu, zimą, stratusami itd.

Lucas wawa

Jak dla mnie najlepszą opcją w skali roku byłoby takie uśrednione nasze lato – raz trochę gorętsze i przeważnie pogodne, a raz nieznacznie chłodniejsze (ale nie zimne!) i z okresowymi nie zlewnymi opadami (na zmianę z rozpogodzeniami).

Ale jak to mawiają „na układy nie ma rady”… Na tle zmienności corocznej szukam pozytywów. Nie wszystko mi odpowiada – ale najważniejsze, że o każdej porze roku mamy okresy z pogodą, z której jestem dość lub wręcz bardzo zadowolony:-)

Arctic Haze ☀️

Co do ciepłych temperatur jesienią, to zawsze można zaproponować przeprowadzkę bliżej Morza Śródziemnego. Co do dnia ok. 12-godzinnego przez cały rok, polecam subtropiki, tak koło 30 N. Natomiast czerwcowa długość dnia przez cały rok sprzeczna jest z samą geometrią orbity ziemskiej. Jedyne co Ci mogę poradzić to przenoszenie się zimą do południowego Chile czy Argentyny (niestety wybór lądów z naszą szerokością na południowej półkuli jest niewielki). To żarty ale leciałem kiedyś z Florydy koło Wielkanocy z Finką, która właśnie wracała po pół roku do kraju. Lato w Finlandii i zima na Florydzie to dość dobry kompromis między długością dnia, a… Czytaj więcej »

Konrad

ECMWF na przyszły tydzień zimniutki , zupełnie inne prognozy daje GFS, który przewiduje powrót temperatur powyżej 15 st, po krótkim zawahaniu w okolicach 22-24.10. Ten pierwszy chyba upatrzył sobie najniższe wiązki.

Lucas wawa

Jeden „pojechał” po najniższych wiązkach, a drugi po najwyższych – podobnie zresztą jak i rano.

alewis27

Chłodniej ale to nie znaczy, że zimno – u mnie przewidywane są temperatury bliskie 20*C praktycznie do końca tygodnia, a potem nie wiadomo co będzie. GFS ciepły prawie do końca, sięga on już nawet Wszystkich Świętych i daje na ten dzień około 15*C czyli jak na ten dzień dość wysoką temperaturę (najcieplejszy 1 listopada w moim życiu przyniósł temp. rzędu 18*C, ale było pochmurno i coś tam popadywało – to był bodajże 2008 rok). W 2008 było ciepło prawie całą I połowę listopada, piękną pogodę też pamiętam w listopadzie 2005 – gdzieś do 20 dnia miesiąca, bo koło 20 XI… Czytaj więcej »

Lukasz160391

Na Wszystkich Świętych najładniej było w 2011 oraz w 2005 roku. W obydwu przypadkach było 16 stopni i niemal bezchmurnie.

Marcin

Nie wiemy jeszcze jaki będzie 1 listopada, ale jedno jest pewne. Jak co roku zacznie się cmentarna rewia mody. Niezależnie od pogody ludzie ubierają się tego dnia tak samo – w grube palta, płaszcze, ciepłe kurtki, a nawet kożuchy (nawet jak będzie +20!), byle tylko się pochwalić przed znajomymi swoimi nowymi ciuchami zimowymi.

alewis27

To jest bardziej ubieranie się do kalendarza, nie tylko rewia mody. Przedwczoraj i wczoraj było na południu kraju grubo ponad 20 stopni, lokalnie nawet ponad 25. W pełnym słońcu było gorąco jak latem (choć wiadomo ze słońce świeci już pod małym kątem i nie smaży tak jak od maja do sierpnia). A ludzie byli poubierani w same długie ciuchy, zdarzały się nawet kurtki i to wcale nierzadko. Podobnie było ok. 20 listopada rok temu – u mnie było wtedy prawie +20, ludzie w większości przypadków ubrani jakby był mróz. Zimą też ubiór ludzi się nie zmienia mimo że temperatura potrafi… Czytaj więcej »

Lucas wawa

„Choć wg obecnych prognoz sezonowych takie lekko-plusowe paskudztwo będzie dominowało przez całą zimę”

>>> Za taką opcją też nie przepadam, choć oczywiście nie można jej (niestety) wykluczyć. Zimą dla mnie są lepsze opcje z choć lekką/umiarkowaną ujemną anomalią lub z wyraźnie dodatnią….

chochlik

Ponownie muszę nieco ponarzekać na lokalizację stacji na Lublinku, która w ostatnich dniach bardziej parodiuje niż reprezentuje centralną Polskę. I o ile za dnia jest jeszcze w miarę ok to w nocy reprezentacja okolic Łodzi jest praktycznie zerowa. Około północy niemal wszystkie stacje prywatne w regionie dawały temperatury 14-15C, tymczasem na Lublinku pomiar wskazywał na .. 9,1C. Wczorajsza Tmin u mnie 10,0C, a praktycznie wszystkie stacje prywatne mieściły się w zakresie 9-11, tymczasem wg. Lublinka było 5,6C. Dla porównania znana z silnych wychłodzeń nocnych stacja w Sulejowie notowała +8,1, lotnisko w Łasku 8,8C (godzinowo), posterunek w Sieradzu 9,5C (godzinowo), stacja… Czytaj więcej »

Lucas wawa

To w sumie podobnie jakby o warunkach na Podhalu wnioskować na podstawie stacji koło Czarnego Dunajca (mowa o tym słynnym mrozowisku)…

Fan klimatów podzwrotnikowych

Stacja Lublinek jest na pewno bardziej reprezentatywna niż jakieś stacje prywatne. Poza tym macie chyba „podreperowane” termometry bo u mnie w tym samym czasie na termometrze (dodam, że starym, obecne nowe zawyżają nawet o 3 st., chodzi mi głownie o termometry sprzedawane w marketach) było 9 st. Wczoraj maksymalnie pokazał 18,5 st., a w poniedziałek 18 st.. Dodam, że umieszczony jest po północnej stronie budynku na wys. 2 m w miejscu o tej porze roku całkowicie zacienionym.

chochlik

Gdybyśmy mówili o temperaturach dziennych to moglibyśmy mieć zastrzeżenia co do jakości osłon, ale mówimy o temperaturach nocnych. Moja stacja nie jest idealna, ale starałem się by była w miarę reprezentatywna i taka też jest. Instrumenty na obserwowanych przeze mnie stacjach prywatnych (w tym na mojej) są poprawne, bo w momentach porównywalnych na dużym obszarze – spory wiatr, jednolita masa powietrza, pełne zachmurzenie, pora nocna pomiary są identyczne lub b. zbliżone do tych na Lublinku. Poza tym skoro na obszarze samego lotniska mamy często wyniki różne o nawet 2 (a w skrajnych przypadkach 3) stopnie między METARem a SYNOPem, co… Czytaj więcej »

Lukasz160391
Lukasz160391

Zazwyczaj jednak moja stacja pokazuje o 0,5 – 1,5 stopnia więcej niż na stacjach w Katowicach czy w Pyrzowicach. Gliwice leżą bliżej cieplejszego Dolnego Śląska, są też blisko 100 metrów niżej n.p.m, więc to może dlatego.

18
0
Would love your thoughts, please comment.x