2024/03/28 19:03
Subscribe
Powiadom o
110 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
wrocław

Prognozy na najblizsze dni są fatalne, jak ktoś lubi takie ciepło. Max nie osiągnie 10 stopni, a w nocy … przymrozki. Jedyny pozytyw, że może coś popada.

Jacek

Ja oglądałem ostatnio prognozę pogody, na kilka dni. Muszę powiedzieć, że to już podczas zimy były dni, kiedy lepiej bywało. Naprawdę wiosna tego roku jest po prostu fatalna. Nie pamiętam takiego roku, kiedy było podobnie. W kwietniu tak poza połową to już raczej pogoda się stabilizowała, a tu normalnie nic nie jest nawet w pogodzie.

Marcin D

Nawet w zimnym Drawsku Pom wczoraj o 18UTC 17c.

Lukasz160391

Moim zdaniem termiczne pory roku powinny zostać skorygowane. Obecnie za dzień letni uważa się, gdy średnia temperatura dobowa przekracza 15 stopni. Najlepiej byłoby, gdyby za dzień letni uważałoby się dobę ze średnią temp. powyżej 20 stopni. Bo obecnie np. jak jest w nocy 13 stopni a w dzień 18 stopni to wychodzi dzień ze średnią dobową 15,5 stopnia, czyli dzień letni. A czy 18 stopni jest letnią temperaturą? Hmm…. dla mnie letnia temperatura maksymalna to taka, kiedy jest powyżej 25 stopni.

Marcin D

Dla większości roślin w naszym klimacie średnia dobowa >15c wystarczy, aby dojrzewały owoce i warzywa klimatu umiarkowanego. Osobiste preferencje są mniej istotne. Zawsze znajdzie się ktoś, dla którego dzień letni jest tylko wtedy, gdy Tmax jest ponad 30c lub ponad 100F (upał w USA). Swoją drogą prawdziwe 18c jest zupełnie przyjemne. Mówię o prawdziwej temperaturze zmierzonej w aspiracyjnej osłonie, lub klatce w przewiewnym miejscu a nie za oknem bez osłony. Średnie dobowe ponad 20c to po prostu gorące (prawdziwe) lato. Min 10 max 30, lub min 15 max 25c. Wielu ludzi nawet nie zdaje sobie sprawy jak ciepło potrafi być… Czytaj więcej »

Konrad

Od środy 22 kwietnia ocieplenie niby ma być, ale mam wrażenie, że z każdą prognozą jest ono coraz….. mniejsze i niestabilne (zresztą to normalne w długoterminownych prognozach) :D

A 1 maja (końcówka 16 dniówki) wg obecnej wersji też bez szału temp. maks. 12 – 15 st., minimalnie ok. +5 st. to mało jak na początek maja.

Masy powietrza z północy będą się panoszyć zdecydowanie za długo, zamiast ponoszyś się w styczniu czy lutym panoszą się teraz, ehhhhh….

Lucas wawa

@Konrad:
Jeżeli sprawdziłyby się te dzisiejsze modelu GFS z godz. 0 i 6 (UTC), to w dniach 25.04-02.05 czaka nas aura zmienna (nie tylko w sensie termicznym…), bez utrzymujących się dłużej dużych skrajności – w żadną stronę.
Tyle, że te prognozy będą się jeszcze zmieniały i tak naprawdę kolejnego jeszcze śmielszego epizodu letniego do tego czasu nie możemy wykluczyć.
To co na razie wydaje się pewne to ok. 7 dni z ujemną „anomalią” termiczną mniej więcej jak na początku kwietnia b.r. – ok. 20-22.04 być może nawet jeszcze ciut większą.

krzycho

Powyżej 15 śr dobowa to ciepło i nie ma na co narzekać. A niekiedy zdarza się że jest 18 stopni min ,a max 22 i śr dobowa wyjdzie powyżej 20, a jak dodamy do tego silny wiatr, to w lipcu powiemy że jest zimno jak diabli i w odczuciu wyjdzie dużo zimniej niż dziś .
:wink:

ArcticHaze

@Piotr Djakow

Pamięć wielu osób na temat pogody nie sięga dalej niż miesiąc. Dalej są już tylko marzenia i urojenia…

krzycho

No wszyscy zapomnieli o koszmarnym 2013

krzycho

Heh ludzie już łyknęli gadkę o tym że el ninio spowoduje powódź w tym roku :P

Lukasz160391

@Piotr
Podam przykład – 27 lipca 2010 było u mnie w Gliwicach w nocy 13 stopni, a w dzień 18 stopni. W dodatku padał deszcz przez cały dzień. Jeśli to ma być termiczne oraz pogodowe lato…

Lukasz160391

A poza tym… Według najnowszych prognoz GFS przez Polskę przejdą dwa niże genueńskie – pierwszy 29 kwietnia, a drugi 2 maja. Czy będziemy mieć podtopienia? A może nawet powódź?
Nie ma co, kwiecień do niczego, a maj szykuje się taki jak z 2010 roku :/
Żeby tylko lato było gorące, chwilami upalne ale także SUCHE!

Lucas wawa

@krzycho:
Dlaczego „koszmarnym 2013” :?: Czyżby dlatego, że w sierpniu posypały się rekordy Tmax… :?: :razz:

Lucas wawa

:
Zrozumiałe, że prognozy na przełom kwietnia i maja są jeszcze dość niestabilne. Jednakże to co jest dla nich z grubsza wspólne to… balansowanie nad naszą częścią Europy granicy między bardzo chłodnymi i bardzo ciepłymi masami powietrza oraz tworzące się na niej wydajne opadowo ośrodki niżowe.
Czyżby spadek NAO objawił się najpierw niższymi temperaturami, a później właśnie taką dość dynamiczną aurą… :?:

Lucas wawa

:
Analogicznie możemy uznać, że o zimie mówimy dopiero wówczas, gdy Tmax (a nie Tśr) jest poniżej 0 st.

Myślę, że z tego właśnie powodu powstały określenia:
– „prawdziwego lata” – gdy przez CAŁĄ DOBĘ temperatura nie spada poniżej 15 st. (wówczas zazwyczaj Tmax wynosi > 20 st., zaś w pogodne dni > 25 st.),
– „prawdziwej zimy” – gdy mamy całodobowy mróz, a przy tym leży choć trochę śniegu.

krzycho

Lukas, chodzi o kwiecień 2013, początek był koszmarem, stała pokrywa śnieżna, sięgająca 10 cm , a nawet miejscami 30.

krzycho

@ Lukasz160391
Latem wystarczą temp plus 25, wtedy jest komfortowo.

Marcin D

W kwietniu 2013 było u mnie 14 dni z tmax ponad 15c. Zobaczymy ile w tym roku będzie. Zimno było do połowy miesiąca a później było ok a raz nawet było 26c. Także nie było tak dramatycznie. W tym roku jak na razie tylko 3 dni z t max ponad 15c.

Lucas wawa

@krzycho – oczywiście domyślałem się o co Ci chodziło :razz:

Kwiecień 2013 r. był silnie spolaryzowany. Tegoroczny zaś zapewnia nam większą „huśtawkę” pogodową, zwłaszcza termiczną – z około cotygodniowym „up and down” (choć przy mniejszych skrajnościach – przynajmniej jak na razie). Wiele wskazuje na to, że nie inaczej będzie także w jego II połowie…

Ardo

Fajna jakość takich mapek i dobry kontrast, oby tak dalej było.

krzycho

Średnia plus 15 jest świętą i koniec. :smile:

chochlik

Muszę przyznać, że nieraz śmiecham jak was czytam – pierwszy kwiecień od lat który balansuje deko poniżej normy, a tu już epitety w stylu „katastrofalny”, „fatalny”. Lata 1973-82 – DZIESIĘĆ z RZĘDU kwietniów ze śr. PONIŻEJ 1960/90 .. kwiecień 1929 – anomalia -4,54C Już w marcu ludzie pisali o „okropnie zimnej wiośnie” – tym samym marcu, który skończył się anomalią +2,84 :] My już mamy kliamt Węgier sprzed 30-40 lat, ale wg oczekiwań co poniektórych (np wspomnianego Jaśka) to zdaje się, że obecną normą powinien już być klimat okolic .. Grecji. Tego samego Jaśka , który uważa, że klimat wcale… Czytaj więcej »

Lucas wawa

A oto wpis @Pless na TP, gdy napomknąłem, że pojawiają się już dni z termiczną wiosną (cytuję): „Jedna jaskółka wiosny nie czyni, jeden dzień ciepła nie znaczy, że zima się skończyła. Koniec zimy następuje dla mnie wtedy gry rusza wegetacja. Jak na razie za oknem mamy widok marcowy i nie zapowiada się nic lepszego. Ty – jako skrajny zimolub – wyolbrzymiasz dwa dni ciepła które mieliśmy w kwietniu i na tej podstawie usilnie próbujesz postawić na swoim. Prawda jest taka, że zima przedłuża nam się prawie do końca kwietnia, wegetacja będzie opóźniona a rok 2015 pogodowo jak na razie jest… Czytaj więcej »

Lucas wawa

ERRATA:
W pierwszym zdaniu mojego wpisu z 22:17 miałem oczywiście napisać… „pojawiają się już dni z termicznym LATEM”. :wink:

Bianka

Może tak bardzo odczuwamy ten kwiecień jako zimny, bo klimat nam się jednak ocieplił,a kwiecień należy do tych miesięcy, które ociepliły się najbardziej. A więc podawanie przykładów z lat odległych nie przystaje do obecnych warunków. Lata 1973-82 to już nie jest ostatnie 30 lecie.

Lucas wawa

:

Sęk w tym, że do końca nie wiadomo, czy – pomimo ocieplenia klimatycznego – tegoroczny kwiecień okaże się ponownie wyjątkiem od reguły (jak w 2003 r.), czy też zainicjuje jakiś okres z częstszymi zmianami „anomalii” dla tego miesiąca (co ostatnimi 10-15 laty miało miejsce chociażby w październiku, nie wspominając o miesiącach zimowych).
Wątpliwe bowiem, aby tak duża szybkość ocieplenia z jakim mieliśmy do czynienia podczas kwietni od ok. 1980 roku (tj. niemalże 1 st. na dekadę) utrzymała się w kolejnych powiedzmy 30-40 latach.

chochlik

Swoją drogą trudno uwierzyć, że wczoraj w Raciborzu było aż 25 stopni, kiedy w Cieszynie zanotowano max ok 22, a w całych Czechach deko ponad 24. Chociaż z drugiej strony na Słowacji było 28,4.

Konrad

Prognozy troche zlagodnialy co do rozpoczynajacego sie ochlodzenia, poczatkowo wskazywaly na wieksze ochlodzenie, obecnie juz tak nie wskazuja, poza tym we wtorek na zachodzie juz do +18 st. A potem rozne i podroznie… szalenstwo modelowe trwa w najlepsze.

Lucas wawa

@Konrad:
Pod względem odchylenia od Tśr to ochłodzenie będzie prawdopodobnie podobne do tego z pierwszych 7-8 dni kwietnia. Niewykluczone, że potrwa też w przybliżeniu tak samo długo. Dni od 25.04 to zaś istna ruletka, choć – pomimo zmienności zapowiedzi – przypuszczalnie znajdzie się w niej miejsce na „jakieś” kolejne przekroczenia progu +20 st. (przynajmniej w części kraju).
Osobiście obstawiam kwiecień jako termicznie „normalny” – co najniżej „lekko chłodny”.

Konrad

Od wtorku zdecyowane ocieplenie względem weekendu… Cały przyszły tydzień ma duże szanse być powyżej normy, bo ocieplenie coraz pewniejsze jest, że potrwa do końca przyszłego tygodnia (co najmniej). Temperatura między 15 – 20 st. w przyszły weekend ponad 20 st. na dużo większym obszarze Polski…., także noce mają być coraz przyjemniejsze w nadchodzącym tygodniu i temperatury minimalne na coraz wyższym poziomie. Tylko, żeby chociaż konkretniejsze opady deszczu się pojawiły przy tych przyjemnych temperaturach, bo na pewno by nikomu nie zaszkodziło a wręcz przeciwnie…. większe opady z pewnością się przydadzą przy coraz bardziej widocznej wegetacji i kwitnieniu kwiatów i drzew (zwłaszcza… Czytaj więcej »

chochlik

Tegoroczny kwiecień nie jest specjalnie chłodny w pomiarach, ale odczuwalnie już taki być może, a to z powodu wiatru. Średnia prędkość wiatru wg mojej stacji to 3,1 m/s. Licząc od kwietnia zeszłego roku tylko jeden miesiąc był bardziej wietrzny – tegoroczny styczeń, ze średnią 3,5m/s. Nawet grudzień 2014 z wieloma wietrznymi akcentami zakończył się z nizszą śr. 3,0m/s

Lucas wawa

Czyli kwiecień prawdopodobnie zapisze się w termicznej „normie” – ewentualnie „lekko chłodny” lub „lekko ciepły”. %%% Obserwując prognozy i oceniając na ich podstawie odchylenia temperatury, warto pamiętać, że cały czas znajdujemy się w okresie z najsilniejszym wzrostem średniej termicznej wynikającej z cyklu rocznego (przejściowo nawet ponad 1 st. na tydzień). W końcówce kwietnia Tśr jest w uśrednieniu ok. 5 st. wyższa jak na początku miesiąca i wynosi ok. +10 st., zaś Tmax ok. +15 st. Czyli w najbliższych 2-4 najchłodniejszych dniach nie można wykluczyć przejściowo „anomalii” rzędu -5 st. (w skali kraju), zaś po 23-24.04 powinny być one ponownie dodatnie… Czytaj więcej »

ArcticHaze

To mi przypomina jak pewien mój kolega chciał pokazać na spotkaniu projektu (tzw „workshopie”) dane z pierwszego roku działania jakiegoś przyrządu z Arktyki. Między innymi temperaturę. Narysował nawet trend rosnący. Problem w tym, że przyrząd zaczął działać jesienią i dlatego dane były od jesieni do jesieni, najniższe temperatury (zimowe) po lewej stronie wykresu, a najwyższe (letnie) po prawej. Na szczęście zdążyłem go ostrzec i usunąć ten trend :grin:

greg

Jak czytam pewne komentarze (nie pierwszy raz zresztą) to mam wrażenie, że osoba je pisząca jest kosmitą z mroźnej planety Haze. Wraz ze swoimi kolegami przyleciała tutaj by „przeformować” naszą Ziemię na podobieństwo mroźnej Haze.
Mam jednak nadzieję, że to są tylko urojenia.
A co do marzeń to chciałbym by CAŁY kwiecień był jak końcówka tego kwietnia:
http://www.ogimet.com/cgi-bin/gsynres?lang=en&ind=12560&ndays=31&ano=2012&mes=04&day=31&hora=18&ord=DIR&Send=Send
:grin:

Lucas wawa

:
Zapowiada się dynamiczna III dekada kwietnia. Dni z Tmax > 20 st. też doświadczmy, ale na tak duże i trwałe ocieplenie jak 3 lata temu, tym razem liczyć raczej nie możemy…

kj

15 stopni jako granica dobowa to idealny wskaźnik. Nawet w podanym przykładzie – 13 stopni to przecież bardzo ciepła noc.

oliver57

Przede wszystkim kwiecień tegoroczny jest zbyt suchy i to na obszarze prawie całej Polski. W prognozach jest mokra końcówka miesiaca co polepszy warunki w rolinctwe i ogrodnictwie. Średnia temperatura dla rejonu Katowic zapowiada sie w tegorocznym kwietniu w normie ,czyli za cały miesiąc 8-9 stopni. Uważam ,że narzekania są nieuzasadnione bo dlaczego w kwietniu ma być tak ciepło jak w przeciętnym maju czy nawet, jak chcieliby niektórzy, czerwcu?

krzycho

@Oliwer 87
Narzekania są bo mamy już 20 kwietnia, teraz powinno być ponad 20, a nie plus 4, czy 7 :). Drzewa zaczynają kwitnąc , a przymrozki raczej nie są teraz potrzebne chyba nikomu. A średnia masz z całego miesiąca, a nie z 2 dekad. W tym momencie wynosi ona 1.5 do 2 stopni poniżej normy.

Lukasz160391

Najnowszy GFS prognozuje, że niż górny inaczej zwany kroplą chłodu powstanie w centrum wyżu i będzie się przemieszczać w kierunku Polski… więc pogodna jednak nie będzie aż tak dobra w przyszły weekend.

@oliver57
Jaka znowu susza?
W tym miesiącu dni z opadami było 12, a bez opadów 7. Czyli jest bardziej mokro niż powinno. Niestety całkowicie suche lata mamy już za sobą. Rekordowe sumy opadów notowano właśnie w ostatnich latach, a zwłaszcza w 2010 roku.

krzycho

Dopiero 2012 był suchy, a w kwietniu to opadów nawaliło faktycznie parę mm :mrgreen:

Lukasz160391

2012 rok jeśli chodzi o opady był w normie – ostatnim suchym rokiem był 1996. Czy wraz z ocieplaniem się klimatu rośnie też ilość opadów? Chyba tak. :???:

krzycho

Hahah 1996 był suchy :P Chłodny , a nie suchy :D

krzycho

A w 2012 miałem sumę opadów poniżej 600 mm, co daje 100 mm poniżej normy, a na mój region, to dużo.

Lukasz160391

Tuż po weekendzie majowym niewiele zabraknie do upału. Może nie jeśli chodzi o temperaturę, ale… o odległość. 34 stopnie będą w Mołdawii a 30 także na Ukrainie, oto dowód –
http://images.tinypic.pl/i/00656/dacdq0npyxkm.gif

krzycho

A na co komu upał, wystarczy do 24 25, więcej nie trzeba :)

Konrad

Już niedługo wschód Europy będzie doświadczał powietrza kontynentalnego latem przynosi duże upały, jak trafi się mocny wyż nad Rosją, to ze wschodnim wiatrem do nas też dowieje gorące powietrze.

Latem ze wschodu wieje gorącem, z zachodu chłodem, a zimą na odwrót, trzeba teraz będzie się przestawić na to, że wschód Europy będzie coraz cieplejszy.

Lukasz160391

W maju tak, ale od czerwca do sierpnia oczekuje się wyższych temperatur

krzycho

Wystarczająco jest 25 27, więcej nie potrzeba :) To są komfortowe temp, a jeśli wilg jest wyższa, to robi się już czasem parno i niezbyt przyjemnie.

krzycho

Ponadto, teraz przyroda potrzebuje mnóstwo wilgoci na start. :wink:

ArcticHaze

Coś mi się widzi, ze do mnie pijesz. Tylko nie wiem dlaczego pod komentarzem, w którym ostrzegam aby nie wyciągać wniosków ze zbyt krótkich serii czasowych. Co Ci się w tym nie podoba?

greg

Czego tu można się dowiedzieć, że 13 C to… ciepła noc. :shock: Może dla kosmitów z Haze tak, może jak na kwiecień w Polsce to tak. Nie liczyłem, ale sądzę, że w czasie trwania pory niesłusznie zwanej u nas „ciepłą” (przyjmijmy od połowy czerwca do połowy sierpnia), bo „ciepła” to dużo jej brakuje, taka noc jest nocą zupełnie przeciętną. Ostatnia ciepła noc jaką pamiętam zdarzyła się 9 sierpnia 2013 roku: http://www.ogimet.com/cgi-bin/gsynres?lang=en&ind=12560&ndays=31&ano=2013&mes=08&day=31&hora=18&ord=DIR&Send=Send A że sobie narzekam na obecny kwiecień? Bo mogę. Bo bardziej niż jakieś normy rodem z epoki lodowcowej interesuje mnie mój osobisty komfort termiczny. Bo kwiecień jest jednym z… Czytaj więcej »

greg

Nie nawiązuję do komentarza, o którym piszesz, a do całokształtu twórczości.

krzycho

Jak chcesz 25 śr w lecie, to wyjedź na Saharę. 25 27 max w zupełności wystarczy latem, nie każdy mieszka w piekarniku :P

greg

Na Saharze na pewnie nie byłoby miło.
Nie trzeba zresztą szukać tak daleko. Na przykład:
http://www.ogimet.com/cgi-bin/gsynres?lang=en&ind=16105&ndays=31&ano=2013&mes=08&day=31&hora=18&ord=DIR&Send=Send

Po prostu idealnie.

Temperatura +25 C w dzień jest dla mnie do przyjęcia (choć wolałbym +30 C), ale gdy jest pełne słońce. Mogę na nią przystać pod warunkiem, że nocą nie spadnie poniżej +20. ;)

kslawin


Polska to jednak nie Wenecja (skąd inąd to zły przykład z uwagi na wszechobecny smród z kanałów). Wiadomo, że fajniej byłoby gdyby u nas było cieplej, ale…
…póki co cieszmy się tym co mamy. Klimat w Polsce ociepla się. Widzę to wyraźnie z perspektywy swojego życia.

krzycho

Ekstremiści termiczni, jedni się schowali już na pół roku do zamrażalników i zaczną wyglądać z nich nieśmiało we wrześniu , a drudzy wychodzą powoli z piekarników. :roll:

Lucas wawa

Mi też najbardziej odpowiada poziom z Tmax ok. 25 st. i Tmin ok. 15 st.
Jednym z pozytywów obecnych zmian klimatycznych jest to, że na taki poziom temperatury możemy coraz bardziej liczyć w sezonie letnim. :smile:

kslawin

Wyznawcy oczywistego wpływu El Niño na pogodę w Polsce zaczynają gromadnie wyłazić z otmętów nonsensu :razz:

Marcin D

Kilka razy przeczytałem na tym portalu, że i tak mamy już klimat Węgier z lat 70(?),więc nie ma co marudzić. Jak coś pomyliłem to poprawcie. To chyba nie prawda. http://meteomodel.pl/klimat/eobs/index.php. Średnia lipca 1961-1990 na Węgrzech to około 20c. Izotermy 20c w lipcu jeszcze chyba długo nie zobaczymy w Polsce. Prawda jest taka, że kilometrowo może mamy bliżej do Włoch, ale klimatycznie jest nam bliżej do południowej Szwecji czy nawet Finlandii(okolice Helsinek) jak do nawet północnych Włoch i z tym trzeba się pogodzić. Mam masę znajomych w Oslo i twierdzą, że to podobne klimaty jak Polska. Oczywiście, że jest troszkę chłodniej,… Czytaj więcej »

kj

„Narzekania są bo mamy już 20 kwietnia, teraz powinno być ponad 20”

???

„W maju tak, ale od czerwca do sierpnia oczekuje się wyższych temperatur (niż 24-25)”

???

Przecież t max 20 IV to jest ok 13-14 stopni, 20 przekracza gdzieniegdzie pod koniec maja, gdzie indziej w czerwcu, a 24 to t mx najcieplejszych dni w roku. I tak przesada, po co „oczekiwać” jeszcze więcej?

„Tak więc być może już wielolecie 2001-2030 będzie się odznaczało średnimi lipca przekraczającymi 20 stopni.”

Teraz właśnie jest środek tego wielolecia :)

krzycho

Temp max 20 kwietnia 13 14 stopni, ludzie trzymajcie mnie, a 20 pod koniec maja. Ja chyba żyje na innej planecie, lub coraz więcej troli tutaj :evil:

Lukasz160391

GFS wariuje, odsłona z 06Z prognozuje na 1 maja ulewy i 4 stopnie, a w nocy z 1 na 2 maja śnieżyce…

kslawin


Człowieku czy nie widzisz, że to odległy termin?
To nie prognoza tylko zwyczajne fusy.
I gdzie widzisz te śnieżyce niby?

Lukasz160391

Jeśli się to sprawdzi, to w maju będzie więcej śniegu niż przez całą zimę… klimat wariuje :grin:

Lukasz160391

W nocy z 1 na 2 maja będzie 0 stopni. będą też mocne opady. Przy takiej temperaturze – raczej mokrego, ciężkiego śniegu.

krzycho

Zapewne widzi w tabelach, :P

kslawin


Będzie zero stopni?
Skąd to wiesz?
Panem Bogiem jesteś?
Co aktualizacja GFS to inaczej piszesz.
Spadaj trolować na TP, bo to twoje ulubione miejsce.

Lukasz160391

Jeśli będzie deszcz przy 0 stopniach to będziemy mieli „śliczną” majową gołoledź… ale czy to jest możliwe żeby przy mocnych opadach i całkowitym zachmurzeniu było w maju 0 stopni?

Bo pamiętam, jak GFS odwalił około 10 września 2007 roku na 22 września zaledwie 2 stopnie i opady śniegu z deszczem a nocami śniegu. W rzeczywistośvi było wtedy 22 września około 20 stopni przy słonecznej aurze…

Lukasz160391


Ja tylko piszę, co pokazuje model GFS.
Nie mówię, że NA PEWNO tak będzie – sam twierdzę, że te prognozy są „dosyć” dziwne.

Lukasz160391

Oto dowód dla Piotrka Djakowa, żebym nie był gołosłowny –

http://images.tinypic.pl/i/00656/nu42tu6ztwb4.gif
http://images.tinypic.pl/i/00656/bafus13712r0.gif

Lucas wawa

To kiedy próg średniej dla lipca 20c zostanie przekroczony w dużym stopniu będzie zależało od tego jaki trend będzie dominował przez najbliższe dekady latem. Okresy z silniejszym wzrostem Tśr przeplatają się bowiem (mniej więcej co 20-70 lat) z okresami wyhamowania lub przejściowego odwrócenia tegoż trendu (rodzaj mniej lub bardziej nieregularnych oscylacji nakładających się na trend wynikający z AGW). Przy czym, w różnych miesiącach i o różnych porach roku oscylacje te mogą mieć inną „częstotliwość” i przypadać na różne okresy (dekady). I przewidywania związane z tychże „oscylacjami” (o charakterze naturalnym…(?)) zdają się być znacznie bardziej zagadkowe od samego wzrostu Tśr wynikającego… Czytaj więcej »

kslawin


Przyjnij do wiadomości, że dla naszej szerokości geograficznej o prognozie mówimy dla przedziału czasowego 0 – 90/120 godzin.
Wszystko powyżej to są fusy.

Lukasz160391

Pamiętam, jak lipiec z 2009 roku miał średnią w pobliżu 20 stopni, a i tak znaleźli się ludzie, którzy później w sierpniu pisali tak: „to co się dzieje przez całe lato (ZIMNO) to efekt niskiej aktywności Słońca).”

Lukasz160391

Czy lato 2009 faktycznie było aż tak zimne? Wydaje mi się, że tylko czerwiec był do d.. to znaczy nieudany.

Lucas wawa

Co do 16-dniówek GFS – na razie nie ma co „panikować”.
Choć na zwiększenie dynamiki na przełomie kwietnia i maja powinniśmy być przygotowani, wszak NAO w najbliższych kilku lub kilkunastu dniach będzie ujemne (możliwe, że najniższe od co najmniej pół roku).

krzycho

Czasami to przydałoby się wam lato 1992, wtedy przekonalibyście się co to znaczy susza i upał, prysznica by nie było, bo wody by brakowało w wielu miejscach, a obawiam się że i w miastach pojawiły by się ograniczenia. Do tego dym z pożarów lasów, żyć nie umierać. Uprawy wyschły w polach

krzycho

Pdjakow średnia

Lukasz160391

Nie wiem dlaczego, ale według moich obliczeń najcieplejsze lato na Górnym Śląsku licząc od 2000 roku wzwyż to lato… 2012. Czy faktycznie lato 2012 było nawet cieplejsze od lata 2002?

Lukasz160391

@krzycho
A z miłą chęcią, latem 2014 (a zwłaszcza w sierpniu) tylko marzłem i mokłem

krzycho

Mnie było ciepło, ja nie narzekałem :)

Lukasz160391

W sierpniu 2014 byłem 2 tyg na działce – nie wiem, co to za przyjemność, jak codziennie jest średnio 20 stopni, przechodzą silne ciągłe deszcze, a jak ich nie ma, to przechodzą burze z ulewami, a nocami temperatura spada do 10 stopni… Jak się obudziłem rano to miałem w pokoju w drewnianej altanie tylko 12 stopni.

Lukasz160391

W lipcu 2014 też byłem na taki sam okres na działce – ale wtedy była zupełnie inna pogoda

Lukasz160391

Lato 2003 było jednak najcieplejsze w XXI wieku? Trochę to dziwne, nie pamiętam, żeby były jakieś długotrwałe fale upałów. W czerwcu 2003 były tylko pojedyncze upalne dni, w lipcu również, a sierpień mimo, że był bardzo gorący (podobnie jak ten z 2002 roku) to tylko 3 razy było w nim przekroczenie 30 stopni –

http://ogimet.com/cgi-bin/gsodres?lang=en&ind=125600-99999&ano=2003&mes=8&day=31&ndays=31

Lukasz160391

Zupełnie inaczej było wtedy na zachodzie Europy…

zaciekawiony

@ Lukasz
To przecież norma że w sierpniu pojawiają się już chłodne noce. Nie pamiętam aby w czasie obserwacji Perseidów zdarzyła się noc tak ciepła, że nie musiałem się około północy okręcać kocem. Zawsze trzeba było mieć przynajmniej kurtkę.

Marcin D

A jaka jest średnia temperatura minimalna w czerwcu, lipcu i sieprniu w Katowicach?

ArcticHaze

Nie wiem o czym mówisz na mój temat bo zasadniczo mnie aktualna temperatura w Polsce w sensie naukowym mało obchodzi. Mnie interesuje planeta Ziemia, a tu trend jest statystycznie niewątpliwy i fizyka za nim stojąca stoi na bardzo mocnych nogach. Naukowo ciekawe są natomiast procesy klimatyczne.

@wszyscy

Natomiast NINO34 miała już wartość 0,9 w ostatnim tygodniu. Czyli El Nino się zozwija zgodnie z większością przewidywań.

Od razu dodam, ze dla Polski El Nino latem nie ma to prawdopodobnie żadnego znaczenia. A czy to dobrze czy to źle to już wie greg.

Lukasz160391

Natomiast TP jak na złość dała artykuł z ubiegłego roku na główną stronę. Oto on –

http://www.twojapogoda.pl/wiadomosci/113739,prawo-archimedesa-obala-globalne-ocieplenie

Wiele osób nie wie, że odpowiadając w nim odpowiada na posty, które były pisane… rok temu. A większość tam piszących pisze, że globalne ocieplenie to mit. Wszyscy, oprócz mnie i chochlika

Erni

Widziałem – ale jatka. Przysięgam, że ja się tam nie wypowiadałem, bo głupoty jakie tam niektórzy wypisują są, nawet jak na mój poziom, zbyt niskich lotów. Mam natomiast pytanie: jak wpływa na ląd regresja lądolodu- przypuśćmy jak sytuacja wyglądałaby w przypadku gdyby stopił się cały lód na Antarktydzie. Unoszenie się, ale o ile? Czytałem gdzieś o tym jak proces ten przebiegał w przypadku regresji lądolodu np. w Europie (i ponoć trwa nadal powodując wypłycanie Bałtyku). Na wiki jest coś takiego: Post-glacial rebound.

Lukasz160391

@Piotrek
ciekawe, jaki to mit?
że niby od Hanki (26 lipca?) są zimne noce i poranki? ;]
Jeśli tak to w sierpniu temperatury minimalne powyżej 15 stopni trzeba uznać za patologię :grin:

chochlik

Pdjakow średnia

Piotr podał linki do średniej TMax, a nie średniej dobowej. Śr dobowa dla 20 kwietnia oscyluje wokół 8 stopni:
http://meteomodel.pl/klimat/eobs/card/tg/clim8110/0420.png

chochlik

To, że w ostatnich latach w III dekadzie kwietnia Tmax często przekraczała 20 stopni nie oznacza, że jest to już normą. W zasadzie nadal b. daleko do tego. Choć z prognoz wynika, że w tym roku Tmax>20C znów będą częste w III dekadzie.

Bianka

Obecnie średnia Tmax dla III dekady kwietnia to zdaje się 17 st.

kj

Tak, chodziło mi o średnią z maksymalnych. Odnosząc się do tego, że niby powinno być 20+ (to że się zdarza to inna sprawa).

I tak, nie znam się jakoś szczególnie, dlatego raczej czytam niż piszę. Ale odnoszę wrażenie, że już i tutaj udziela się retoryka „jakie globcio, jak nie ma +36 (w marcu) to się nie liczy” ;)

Nie chciałem trollować. Przepraszam.

krzycho

Idzie ku dobremu, będzie ciepło. :)

Mikelis

:

Mi też się podoba ta mapka. Kolory są wyraziste i dobrze widać kontrasty termiczne.

oliver57

@Lukasz160391 Swoje spoostrzeżenia względem panujacej pogody tzn, temperaturę ,wysokość opadów,siłę i kerunek wiatru odnoszę do średnich z lat 1981-2010. Mam amatorską ministację meteo bo tylko deszczomierz i termometr zewnetrzny. Mam znajomego w sąsiedniej dzielnicy (Ruda śląska) ,który ma bardziej rozbudowaną amatorską stację meteo i bardziej prawidłowo zlokalizowaną i często korzystam z jego danych. To ,że 12 razy notowano na ogół mnimalne opady nie znaczy ,ze deszczu jest dużo bo raptem do dzisiaj (22.04.15)17mm przy średniej sumie dla kwietnia dla regionu katowickiego 45-50mm. Jest posucha ale do suszy sporo brakuje bo za pierwsze trzy miesiące spadło w Rudzie Śl.140mm wody przy… Czytaj więcej »

Michał

No temperatura nam dogadza ostatnio cieplutko dużo słoneczka, aż człowiek ma wiele siły i ochoty do działania, ale czesto po takim dniu następuje pogorszenie jak to się dzieje dziś w nocy…ja tak samo jak rośliny nie lubie takich wahań i różnić…byle nie było przymrozków i można się już prawie opalać z piwkiem ;o)

110
0
Would love your thoughts, please comment.x