2024/04/20 11:04

Do niektórych…

…dotarła już zapewne informacja, że Globalne Ocieplenie się zatrzymało. To prawda, na co wskazują prognozy CFS:

wk1.wk2_20150331.TsfcJeszcze w pierwszym tygodniu opierać się będą Chiny, ale już w kolejnym tygodniu średnia globalna temperatura spadnie co najmniej o 3.5K. Źródło:

http://origin.cpc.ncep.noaa.gov/products/people/sweaver/cfs_fcst/images1/wk1.wk2_20150331.Tsfc.gif

Print Friendly, PDF & Email
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
33 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Lukasz160391

Mam nadzieję, że ten chłód jest przejściowy i za parę tygodni globalna temperatura (ale i również ta w Polsce) będzie znowu bić rekordy ciepła.

oliver57

O.K. mamy dzisiaj Prima aprilis. :razz: Podobno w tym roku lata nie będzie i to jest dla mnie dobra wiadomosć :!:

Lukasz160391

W zeszłym roku lata nie było i w czerwcu i w sierpniu. Chcę się w końcu wygrzać w okresie letnim, a nie marznąc i moknąć jak to było w ubiegłym roku po 10 sierpnia.

joa

Wygląda na to, że niestety wkraczamy w epokę lodowcową. Czas zakupić zamiast sandałów i strojów kąpielowych nowe kozaki i kożuchy. Zresztą, nie ma czego żałować, przynajmniej nie będzie nam zbyt gorąco, a zawsze można się cieplej ubrać, zaś ochłodzić się trudniej ;)

oliver57

@Lukasz… To mamy rózne upodobania pogodowe. Lubię dosyc chłodne i mokre lat (bez powodzi oczywiscie)i grzyby w lesie juz od poczatku lipcatzn temp. minimalne 10-15 stopni a maksymalne 20-25 stopni. Pierwsze 10 dni upalnych w sierpniu 2014 to dla mnie była męczarnia a pozostałe chłodniejsze dni mi pasowały.
Średnia sierpnia 2014 w Katowicach wyniosła 17,5 C ,czyli tylko 0,4 stopnia mniej niż srednia z lat 1981-2010 ,wcale nie był taki zimny ,z tego wynika.

Lukasz160391

@joa
Przy 30 stopniach też może być zimno.
Pamiętam, jak rok temu w czerwcu byłem na działce. 30 stopni, ale już było późne popołudnie. Siedziałem w głębokim cieniu między drzewami. Nagle pojawił się delikatny wiaterek…. i dostałem gęsiej skórki.
Nie wiem, może to coś ze mną nie tak, żeby przy 30 stopniach mieć gęsią skórkę?

ArcticHaze

Nadajesz się do Miami. Tam chodzą w polarach gdy temperatura rano niepokojąco spadnie do +25 C. Wiem bo sam widziałem :smile:

oliver57

@Piotr Djaków Dane wziąłem z weatheronline.co.uk. obliczone ze 100%dni miesiąca, czyli za całe 31 dni. Czyli tam zawsze zawyżone średnie temperatury? Gdzie prawidłowe dane i dlaczego akurat tam ?

ArcticHaze

Natomiast prognoza na lipiec jest niestety taka:

http://theresilientearth.com/files/images/lgm_earth_map.jpg

chochlik

@Arctic Haze
Włosi nie lepsi – jesienny poranek, okolice Rzymu, temperatura ok. 17-18 stopni, a większość w jesiennych kurtkach, część z nich założyła nawet te zimowe :grin: Na mnie w japonkach, spodenkach i bezrękawniku patrzyli jak na kosmitę :D

Lukasz160391

Ja chodzę w samej bluzie gdy temp. przekracza 15 stopni, a w krótkim rękawku jak jest ponad 20 stopni

chochlik

Tyle, że to był poranek, 3h później było już w okolicach 24-25 stopni, więc nie opłacało się nosić cokolwiek innego, nawet nocami temp nie spadała poniżej 15 stopni, a temp wody w morzu grubo przekraczała +25.. mimo tego plaże i tak świeciły pustkami ;]

Lukasz160391

Najgorzej jest się ubrać gdy w nocy i nad ranem jest 0 stopni, a po południu 20 st. ;] Z zimowej kurtki od razu w krótki rękawek?

chochlik

Natomiast prognoza na lipiec jest niestety taka:

http://theresilientearth.com/files/images/lgm_earth_map.jpg

Rześko! :razz:

Lukasz160391

Najlepsze lipce po 2000 r. to: lipiec 2002, 2006, 2010, 2013. No, może w 2006 było aż za gorąco :wink:
No i od biedy można do tej listy dodac lipiec 2014

Lukasz160391

W lipcu 2012 było trochę zbyt burzowo i zbyt mokro

oliver57

@Piotr Djaków.Wielkie Dzięki. Na Ogimecie czasami brak danych z poszczególnych dni ,szczególnie dotyczy to sumy opadów a to mnie szczególnie interesuje.Taka osobista obserwacja z ostatnich 20 lat.Opady w Polsce (nie tylko)są coraz bardziej nieregularne i chyba stanie sie regułą ,ze po kilku miesiacach suszy będziemy miec do czynienia z ulewami i podtopieniami a co 6-8 lat z większymi powodziami.

krzycho

z innej beczki, pdjakow szykuj się :mrgreen: na burze :)

ArcticHaze

W USA przeciwieństwem Miami jest Południowa Kalifornia. Tam zimą rano potrafi być poniżej +10 C, a wszyscy chodzą w krótkich rękawach i często w szortach. Po prostu zakładają, że się ociepli :grin:

oliver57

Z moich danych (własny deszczzomierz) znalazłem ,w lipcu 2012 spadło w Rudzie sląskiej 55mm deszczu, dane z Katowic z Ogimetu bardzo dziurawe a z weatheronline brak ,ale o ile pamiętam była tam w lipcu 2012 jedna ulewa więcej niż w Rudzie sląskiej czyli w sumie około 80mm . Średnia suma lipca w rejonie miast Aglomeracji sląskiej za lipiec to 90-105mm. Lipiec 2012 był gorący, dosyc burzowy z opadami poniżej średniej.Znacznej cześci Polaków odpowiadała by szybka zmiana klimatu w Polsce na klimat środziemnomarski w odmianie suchej (np. Sycylia ).T

krzycho

I limitowanie zużycia wody, komfort jak diabli :P

Wolfer

Południowa a dokładniej południowo-wschodnia część stanu Kalifornia to tereny pustynne dlatego ludzie z doświadczenia są przyzwyczajeni to większych wahań temperatury i stosunkowo mocnych wychłodzeń po gorącym dniu. Jednak zdarzają się i tam zmarzluchy np: Andre Agassi w grubej czapce podczas nocnej sesji na kortach Indian Wells.

Lucas wawa

Kwiecień już od pierwszego dnia zdaje się nie żartować, śmiało zapoczątkowując kolejną epokę lodową… :mrgreen:

krzycho

Zgadza sie w 100 %, tylko ma nadejść od południa :0 :mrgreen:

kuba

@oliver57
Bez klimatyzacji w pomieszczeniach trudno byłoby wytrzymać takie sycylijskie lato

Lucas wawa

W ogóle w ostatnich miesiącach największe ochłodzenia w Europie dotykały zachód i południe kontynentu – czyżby ekspansja krainy lodu miała mieć miejsce właśnie od strony Hiszpanii… :?: :wink:

azg

Winter is coming… :lol:

wrocław

W ostatnim czasie można zauważyć, że zimy stały się o wiele chłodniejsze niż w latach 90-tych ubiegłego wieku. Chociaż Bałtyk całkowicie nie zamarza, to u polskich wybrzeży (np. w ubiegłym roku, w 2010 czy 2006 r.) mogliśmy obserwować lód brzegowy. Jednak gdyby powtórzyła się taka zima, z którą zmagali się w tym roku Amerykanie, nie można wykluczyć, że Bałtyk w większości by zamarzł. Na początku marca aż 91 proc. Wielkich Jezior zostało skutych lodem – po raz pierwszy w historii obserwacji. Ponadto w wielu stanach USA zima 2013-2014 okazała się być najchłodniejsza od rozpoczęcia stałych pomiarów meteorologicznych. Zimy będą coraz… Czytaj więcej »

ArcticHaze

Bałtyk zamarza z naszej strony gdy NAOI jest zimą ujemne. I rzeczywiście trend NAO od lat 1990-ch do 2010 był zdecydowanie w dół. Ale ostatnio modele przewidujące rok po roku ujemne zimowe NAO (czyli te oparte o śniegi syberyjskie i zasięg lodu morskiego w Arktyce) kompletnie pomyliły się dwa razy z rzędu. Modele prognostyczne oparte o temperatury oceanu mają natomiast tendencje do przewidywania zawsze dodatniego NAO. Rąbnęły się ostro w 2010 roku ale ostatnio znowu mają rację. Czyli tak naprawdę nadal niewiele wiadomo w kwestii przyszłego trendu NAO.

chochlik

@wrocław
Poszalałeś z tą swoją oceną zimy w USA – rekordy owszem były, ale ciepła na zachodzie ;-) Do rekordów chłodów na wschodzie zabrakło i to sporo.
Zima 2014/15 :
http://www.ncdc.noaa.gov/sotc/service/national/Statewidetrank/201412-201502.gif

Zima 2013/14 :
http://www.ncdc.noaa.gov/sotc/service/national/statewidetavgrank/201312-201402.gif

(numerek wewnątrz stanu oznacza, która najchłodniejsza była to zima od 1895 roku)

33
0
Would love your thoughts, please comment.x