2024/04/24 00:04

Dni gorące

Anomalnie ciepła pogoda, jaka panuje nam od kwietnia, przyniosła rekordową liczbę dni, w których temperatura przekroczyła 25°C. We Wrocławiu przeciętnie w latach 1951-1980 notowano 38 takich dni, w latach 1981-2010 było tych dni już 48. Rekord należał do roku 1992: 71 dni z Tmax >= 25.0°C. W tym roku do dnia dzisiejszego mamy już 96 dni z temperaturą >= 25.0°C. Nieco mniej tych dni notowaliśmy w Opolu: do dziś było ich 91 (rekord pochodzi z roku 2002, kiedy notowano 75 takich dni). W Tarnowie dni gorących było jak do tej pory 89 (rekord z 2002: 75 dni). Istnieje szansa, że we Wrocławiu ostatecznie liczba dni gorących osiągnie wartość 100, nie jest to jednak pewne.

Wyjątkowo wysoka jest również liczba dni ciepłych, z Tmax przekraczających wartość 60 percentyla dla danej daty. We Wrocławiu od początku roku do końca sierpnia było takich dni 146, do dzisiaj będzie to 158 dni. Roczny rekord liczby takich dni należy do roku 2014, kiedy było ich łącznie 215.  Od jutra czeka nas kilkudniowe ochłodzenie, a za 5 dni prognozowany jest ponowny napływ ciepłego powietrza. Model GFS w dalszym ciągu prognozuje, że temperatury maksymalne przekroczą wówczas 30°C, jednakże jest to bardzo niepewne. Nie jest również jasne, jak długo owa fala ciepła potrwa. Odsłona z 06UTC przeciąga ją aż do końca prognozy operacyjnej. Jest to dość mało prawdopodobne, jednak i takiej sytuacji wykluczyć nie można.

W południowej Polsce średnie temperatury dobowe przekraczające 15°C, charakterystyczne dla termicznego lata, zaczęły dominować pod koniec I dekady kwietnia i dominują nadal. Termiczne lato trwa tu już w zasadzie ponad 5 miesięcy.

Przed 12:30 czasu lokalnego temperatura we Wrocławiu sięgała niemal 29°C, a na stacji uniwersyteckiej notowano 29.3°C.

[xyz-ips snippet=”s2-ad”]

Print Friendly, PDF & Email
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
162 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Oskar

Ktoś zna przyczynę tegorocznego stanu rzeczy?

Marcin

Na pewno należy wykluczyć globalne ocieplenie, bo od kwietnia ze średnią temperaturą na świecie nie dzieje się nic niepokojącego. Anomalie globalne są raczej słabe. To po prostu splot wyjątkowo szczęśliwych dla nas okoliczności (odpowiednie sytuacje baryczne), ale żadne szczęście nie trwa wiecznie i prędzej czy później się ochłodzi i wrócimy do polskich realiów, a tak ciepły i słoneczny okres wiosenno-letni szybko się nie powtórzy, gdyż bije wcześniejsze rekordy na głowę. Więc zamiast narzekać, cieszmy się najcieplejszą w naszym życiu porą ciepłą. Czerpmy z niej pełnymi garściami – zażywamy kąpieli słonecznych i tych wodnych, jeździjmy na rowerze, odpoczywajmy w plenerze. Póki… Czytaj więcej »

oliver57

Jak jest w lecie 18-24 w dzień a wiosną i jesienią 12-17 st. C to nie jeździsz na rowerze ? Ja jak było powyżej 27 stopni ,a było tych dni sporo przeczekiwałem najgorętsze godziny w domu przy zasłoniętych zasłonach i załączonym wentylatorze. Odżywałem w czasie rzadkich chłodnych dni, a odżyję całkowicie dopiero podczas mroźnej i śnieżnej zimy na stoku narciarskim położonym powyżej zalegającego doliny smogu. Trochę odżyłem na grzybobraniach dzięki deszczom, które przeszły nad ,,moimi lasami” na początku września.

chochlik

Jeśli Tmax jesienią wynosi 12-17 to wieczorem po pracy (a wieczór jest wciąż dość szybko) mamy już tylko ok 10 stopni. Da się jeździć, ale już raczej na spokojnie, bez szaleństw, bo wówczas łatwo się obficie spocić, przemarznąć i złapać jakąś infekcję. Poza tym przy takich Tmax ludzie wieczorem palą już w CO i powietrze robi się mniej czyste.

Lukasz160391

Ja na rowerze jeżdżę w temperaturach z przedziału 10-30 stopni. I gdy jest bliżej 30 stopni, to jazda jest bardziej wygodna niż przy 10 stopniach, bo wtedy zakłada się tylko samą koszulkę i krótkie spodnie. A przy 10 stopniach trzeba jeszcze zakładać kurtkę, bluzę, jakieś ciepłe długie spodnie…
A gdy temperatura spada poniżej 10 stopni albo wzrasta znacznie ponad 30 to wtedy unikam jazdy na rowerze. Ale największą przeszkodzą podczas rowerowych przejażdżek jest jednak wiatr.

Lukasz160391

Kwiecień 2018 pobił rekord ze znacznym zapasem, więc sądzę, że nawet bez globalnego ocieplenia mógłby paść rekord.

Ślązak

Lekkie ubranie i można jeździć na rowerze w temperaturze poniżej 20st. Moje optimum to 15st. Jest to też optymalna temperatura dla większego wysiłku – układ termoregulacji organizmu nie jest przeciążany jak przy > 25st I to nie są moje słowa tylko trenera personalnego. Co więcej, tegoroczne upały skutkowały udarami i utonięciami.

Zbigniew

A mam takie pytanie – czy będzie sporządzona tabelka z ilością dni gorących (z tmax powyżej 25 stopni) na poszczególnych stacji podobnie jak to było w 2015 (ale wtedy były to dni upalne z tmax powyżej 30 stopni) tak dla ciekawostki czy nie?

Fan klimatów skandynawskich

Też bym z ciekawością zobaczył. Takie zestawienie mogłoby skłonić do refleksji nad zmianami klimatu i nad tym, co się wyprawia z tą pogodą w Polsce.

oliver57

Katowice. W roku 2018do końca sierpnia już 71 dni z temp. >=25st.C Mam nadzieje ,że przez następne 15-20 lat takich dni w roku będzie przynajmniej o 40 mniej. https://meteomodel.pl/dane/srednie-miesieczne/?imgwid=350190560&par=tx25&max_empty=0

chochlik

No to chyba musiałby jakiś spory wulkan wybuchnąć (i to nie jeden), byśmy przez 15 lat mieli po 30 dni gorących. Za 10 lat średnia temp. prawdopodobnie znów będzie u nas wyższa o ok 0,5 stopnia.

Lucas wawa

Już dzisiejszy dzień pokazuje duży potencjał do przewagi Tmax 25/30°C w większej części Polski, z lokalnymi przekroczeniami 30°C nawet bliżej połowy września – oczywiście w sprzyjających okolicznościach. A przecież nie mamy adwekcji z wyraźną składową S, kiedy to mogłoby być jeszcze nieco cieplej.

Ciekaw jestem przyszłego tygodnia – tzn., czy bliżsi będziemy scenariuszom wyraźnie gorącym (miejscami lekko-upalnym) jakimi ostatnio często „karmi nas” GFS, czy też tym „zaledwie” umiarkowanie ciepłym (?). Bo na wyraźniejszy chłód, a nawet wahania temperatury wokół normy, co najmniej do końca II dekady września nadal się nie zanosi.

Fan klimatów skandynawskich

U mnie na północy w zasadzie nie było przekroczeń 25 stopni od 25 sierpnia. Być może było lekkie przekroczenie w ostatni piątek (07.09.2018) i być może będzie dzisiaj (trudno mi to jednoznacznie określić, bo w mojej miejscowości nie ma stacji meteo i patrzę na dane z najbliższej okolicy). W każdym razie GFS w ostatnich odsłonach z uporem maniaka prognozuje wysokie temperatury około 20 września. Jak patrzę na te wykresy, to mam wrażenie, że mamy maj albo czerwiec. Za 3 tygodnie październik, a zamiast się ochładzać, to się ociepli (wcześniej ochłodzenie tylko na 4 dni od jutra do niedzieli). To, co… Czytaj więcej »

chochlik

Wg. prognoz potencjał na 100 dni gorących dla Wrocławia jest b. duży. Dziś taki dzień już w zasadzie padł, jutro jest b. prawdopodobny. 2 kolejne w przyszłym tygodniu wydają się równie prawdopodobne jak ten jutrzejszy.

Lucas wawa

Nawet w samej Warszawie Tmax przekroczyła dzisiaj już 28°C (o godz. 14’CEST), czyli jest cieplej (o ok. 2 st.) niż w zdecydowanej większości zapowiedzi wskazujących przeważnie na 26/27°C. A dni z Tmax >= 28°C (czyli bardzo gorących lub upalnych) w tym sezonie mamy tu już w sumie blisko 50 (!). I to jest właśnie znamienne dla tej pory ciepłej – nie same absolutne Tmax’y, co właśnie duża liczba takich dni (i w ogóle gorących/upalnych) + ponad 90% dni z dodatnimi anomaliami. A przyszły tydzień może jeszcze powiększyć to „konto”… Nadmienię jeszcze, że powietrze towarzyszące dzisiejszemu gorącemu dniu jest suche, a… Czytaj więcej »

Lucas wawa

Wrocław/Opole ok. 30°C, Toruń/Bydgoszcz/Poznań ok. 29°C…

Zbigniew

W Legnicy jest już nawet 30,3*C

Lucas wawa

We Wrocławiu w zaokrągleniu już ok. 31°C. Nawet w Warszawie będzie blisko/ok. 29°C.

anonim

Wrzesień dołącza dziś do maja oraz miesięcy letnich gdzie zostało przekroczone 30 stopni w Polsce. Natomiast u mnie w Warszawie jeszcze nie, ale szansa na to istnieje wedle prognoz jeśli nie w tym to w następnym tygodniu

Mat

A ktoś tu niedawno zapewniał że 25 we wrześniu to rzadkość i zobaczymy najwyżej w pojedyncze dni i tylko niektórych regionach. Mnie powoli zaczyna zastanawiać czy w tym roku w październiku padnie 30

Fan klimatów skandynawskich

No w październiku to już chyba nie, przynajmniej na północy. U mnie za mojego życia temperatura jeszcze NIGDY nie przekroczyła 25 stopni. Gdyby to miało się stać w tym roku, to pod względem pogodowej patologii przekroczyłoby to już wszelkie granice.

Mat

Oczywiście że nie wszędzie. Mam na myśli w jakimś miejscu (jak już południowy zachód) i tylko przez krótki okres czasu. Oczywiście to bardzo mało prawdopodobne, ale na dzień dzisiejszy nie widzę powodów żeby to było niemozliwe

Lukasz160391

30 w październiku jest możliwa tylko na południu kraju przy ewentualnym wietrze fenowym w górach – a im bliżej końca października, tym zakres oddziałowywania wysokich temperatur coraz bardziej będzie się zawężać.

Mat

Wydaje mi się że jest to możliwe tylko w 1 dekadzie

anonim

Wg mnie temperatura w przedziale 30-31 stopni jest możliwa ale tylko na początku października. Natomiast takie temperatury mogą sięgnąć zachodnią część Polski i centrum a nie tylko południe kraju. W październiku blisko 29 stopni było na zachodzie kraju a na południu było chłodniej. Inaczej było w 2000 roku wtedy to na południu ( Nowy Sącz) temperatura przekroczyła 28 stopni i tak wysokie temperatury były mocno ograniczone, inaczej niż w 1966 roku. Wtedy temperatura rzędu 27-28 stopni lokalnie była nawet na wschodzie kraju (Włodawa). Jedynie w Suwałkach i lokalnie na morzem (Hel) nie było jeszcze przekroczenia 25 stopni ( nawet w… Czytaj więcej »

Fan klimatów skandynawskich

W sumie to w tym roku nic już nie dziwi…

Editor

Mat też to pamiętam :) Tylko nie pamiętam przy której konkretnie zapowiedzi ochłodzenia to było, już ich było tak wiele że się pogubiłem :)

PiotrNS

Nawet trudno mi to czytać. Patologiczny rok.

oliver57

Musimy to zaakceptować i mieć nadzieje ,że taki rok nie powtórzy się za szybko ( najszybciej za 15 lat)

Editor

W sierpniu 2015 czytałem że to się nie powtórzy przez kilkadziesiąt lat. W Rzeszowie na powtórkę czekaliśmy 10 miesięcy. Czerwiec 2016 to było praktycznie to samo, tyle że zamiast 31-34 było 27-32. 16 dni pełnej lampy i wysokich temperatur, bez jednej chmury choćby przez godzinę. To że było te 3-4 stopnie chłodniej wielkiej różnicy nie robiło.

Ślązak

Ja już dawno porzuciłem nadzieję. W ciągu kilku lat zostaną pobite kolejne rekordy, a średnia temperatura globu będzie wzrastać, czasem mniej, ale będzie. Konsekwencje już teraz oszałamiają naukowców. To się dzieje i skutki są bardziej niekorzystne niż sie spodziewano

Mario

Jaki patologicznych rok. Jest świetny rok i oby ich było jak najwięcej.

Fan klimatów skandynawskich

Tobie się wydaje, że w Grecji mieszkasz?

dorka

Niedługo pewnie będzie u nas cieplej jak do tej pory w , Grecji……………niestety!!!tak, że robi się u nas coraz „cudowniej”……Dzisiejszy dzień w w-wie, po b. ciepłej nocy, gorąco jak w środku lata. Nie cieszy mnie to ANI TROCHĘ.

podlasianin

A mnie cieszy, że nie trzeba nosić jeszcze kurtek ani czapek, oby jak najdłużej.

Ślązak

Nie potrzeba od razu bić wszelkich rekordów. Czapki zostają w szafie nawet przy normalnym wrześniu i lekko ciepłym październiku. Sezon grzewczy przepoczwarzył się w sezon klimatyzacji

Ślązak

Lepiej mieszkać w górach Grecji niż na środkowym Mazowszu. W zimie zobaczy się śnieg, a w lipcu średnia temperatura jest zbliżona do tej, jaka panowała w Wawie

pyton1990

Ja też go uważam za udany, ale opady deszczu mogłyby być trochę większe. Podoba mi się to, że nie było u mnie fal silnych upałów, którymi tak lubią straszyć media, za to pogoda była bardzo stabilna (jej drastyczna zmienność i nieprzewidywalność była kolejnym straszakiem mediów). Jedyne co mnie niepokoi, że proces ocieplenia klimatu nie jest pod kontrolą człowieka i w przyszłości może spowodować katastrofalne skutki uboczne, jeśli człowiek nie nauczy się ich kontrolować i nie podejmie środków, aby wyhamować ocieplenie. Nie jestem fanatykiem i wiem, że w skali globalnej jest to poważny problem.

Fan klimatów kontynentalnych

Podpisuje się w 100% pod twymi słowami pyton1990.

Rafanox

My tu bijemy rekordy a wy jojczycie. Za 40 lat będziecie wnukom opowiadać jaki ten rok 2018 był chłodny i poniżej normy.

RadomirW

Nie sądzę by tak było, ale pomarzyć zawsze możesz.

Arctic Haze ☀️

@RadomirW

Będzie dokładnie tak. To tylko kwestia czasu.

podlasianin

Nie zapominajcie wszyscy, że lata 70-80 zniekształciły obraz ocieplenia z punktu widzenia Polski, podczas gdy na świecie temperatura szła w górę to w Polsce się ochłodziło, zwłaszcza na wschodzie w półroczu ciepłym.

pyton1990

Nazywanie gorącem temperatury 25 stopni wzbudza we mnie pusty śmiech. Przecież to optymalna temperatura do funkcjonowania :) Dla stacji Radawiec pod Lublinem liczba takich dni w tym roku wyniosła 76 (w samym mieście na pewno jeszcze więcej), jednocześnie najwyższa temperatura w tym roku wyniosła 31,9 stopnia. Takie warunki pogodowe dla mnie mogłyby występować każdego roku. Na pewno nie uznałbym takiego lata za uciążliwe, choć narzekań na nie słyszałem sporo.

Patryk

Dużo osób by skorzystało z tego jakbyś opuścił to forum Każdy już cię zna z TP

Fan klimatów skandynawskich

Mnie jeszcze bardziej śmieszy nazywanie -5*C siarczystym mrozem, a 5-centymetrową pokrywę śnieżną klęską żywiołową, w kraju, w którym takie warunki mieszczą się w granicach normy co najmniej od grudnia do lutego. Nie umiem sobie nawet wyobrazić, jak rozbawiłbyś Lapończyków, Islandczyków, Nieńców, Inuitów, Jakutów i innych narodów, które żyją w jeszcze zimniejszym klimacie niż my. Polska zimnym krajem? Śmiechu warte.

podlasianin

Owszem, biorąc pod uwagę resztę globu jesteśmy zimnym krajem, jedynie ok. 15-20% państw jest chłodniejsza.

anonim

Trzeba pamiętać że państwo państwu nie równe chyba że odnosimy się wyłącznie do średnich. Państwa takie jak np. USA, Kanada, Chiny, Rosja czy Argentyna, Chile na półkuli południowej mają na tyle zróżnicowane temperatury że mają po kilka stref klimatycznych. W takich wypadkach przynajmniej ja tak uważam lepiej porównywać samą jakąś miejscowość w Polsce z inną w innym państwie. Zresztą nawet w samej Polsce temperatury są już zróżnicowane między miejscowościami

podlasianin

Trzeba też wziąć pod uwagę, że np w azjatyckiej części Rosji powyżej 56 równoleżnika oprócz kilku miast jak Surgut, Nojabrsk, Norylsk, czy Jakuck to prawie w ogóle nie ma ludzi, a w Kanadzie niemal niezamieszkałe jest jakieś 3/4 kraju…

RadomirW

A ile procentowo powierzchni ziemi zajmują te państwa? Bo w tej grupie jest na pewno Rosja, Kanada a może i Chiny. Lol

podlasianin

To jak się weźmie pod uwagę liczbę ludności to jeszcze mniejszy procent mieszka w chłodniejszym klimacie.

Fan klimatów skandynawskich

@podlasianin Twoja odpowiedź wcale mnie nie dziwi. Ulubiony argument miłośników ciepła to to, że mało jest krajów zimniejszych od Polski. Tylko zauważ, że większość lądów z klimatem chłodniejszym jest zdominowana przez dwa największe kraje świata: Rosję i Kanadę. Z kolei na półkuli południowej mało jest lądów w strefie umiarkowanej. Większość zajmują oceany. Więc takie porównania są nie na miejscu. Weźmy na przykład największe państwo świata – Rosję. Kraj ten jest tak ogromny, że swą powierzchnią dorównuje powierzchni całej Ameryki Południowej. W dodatku na terenie Rosji znajduje się największa jednostka administracyjna na świecie – Jakucja. Nasze województwo mazowieckie w porównaniu z… Czytaj więcej »

Lukasz160391

Zaledwie kilka krajów jest zimniejszych od Polski.
Jednak trzeba mieć na uwadze to, że takie kraje, jak Kanada i Rosja są ogromne – więc gdyby je podzielić na kilkanaście krajów, to od Polski byłoby zimniejszych ponad 30 państw.

alewis27

Kanada jest ogromna a ludność ma mniejszą od Polski. Jeśli chodzi o liczbę osób na kilometr kwadratowy to gorzej jest chyba tylko w Mongolii. Albo i lepiej, zależy dla kogo. Drugą skrajnością są suwerenne państwo-miasta takie jak Singapur, gdzie 6 milionów osób jest ściśniętych na 721 kilometrach kwadratowych. Prawie 8000 osób na kilometr kwadratowy. Warszawa ma 1,74 mln osób na 517 km kwadratowych, więc Singapur ma pi razy oko 2,5x większą gęstość zaludnienia. W Polsce jest jedna „zasadnicza” strefa klimatyczna, choć wiadomo że nad morzem albo na Podlasiu ten klimat wygląda inaczej niż we Wrocławiu czy Krakowie. Jeśli znaczny kontrast… Czytaj więcej »

podlasianin

Co najmniej 25 stopni to jest średnia t. maks. dla znacznej część lipca i całej I dekady sierpnia, wiec jest to temperatura jak najbardziej normalna w naszym klimacie.

Fan klimatów skandynawskich

Nie wiem, czy zauważyłeś, ale właśnie minęła I dekada września.

ślązak

Można tylko zazdrościć mieszkańcom Suwalszczyzny. Upał już im nie zagraża w tym roku i tu jestem na 100% pewny

Editor

Nawet by mnie to śmieszyło, gdyby nie to że jest to tragiczne, jak sobie przypomnę jak 10 dni temu pisałem że anomalnie ciepło będzie do października a niektórzy pisali „na razie wiadomo że w I dekadzie września będzie ciepło, a dalej to nie wiadomo”.

BTW już 12 dzień z rzędu AccuWeather przesuwa dominację TMax ok. 20 stopni o 1 dzień. To już się staje śmieszne. Od 1 września widzi 10 dni 23-28 a za 10 dni 18-20, tylko że ten okres „za 10 dni” przesuwa się codziennie o jeden dzień. Dzisiaj również przesunięty z 21 na 22 września.

Zdzisław Dyrman

Czy jest szansa, że taki klimat będzie normalnością w Polsce ? Po raz pierwszy nie można narzekać na okres kwiecień – wrzesień. Jest i było pięknie. Gdyby taki klimat zagościł u nas to możnaby żyć jakos pozytywnie.

Patryk

Kolejny dzieciak który nie wie czym grozi takie ocieplanie się klimatu

Fan klimatów skandynawskich

No niestety, sporo jest takich fanatyków, co najważniejsze żeby im pasowało, a reszta ich nie obchodzi.

alewis27

Gdyby taki klimat u nas zagościł na stałe to by było super. Tyle, że problem ze zmianami klimatu jest taki, że obecnie nie mamy nad nimi praktycznie żadnej kontroli. Klimat się ociepla w tempie rzędy wielkości większym od naturalnych jego zmian i jak na razie wszelkie działania mające na celu wstrzymanie lub nawet spowolnienie tego procesu spalają na panewce. Bo co z tego że zachodnia Europa nie truje, jak takie Indie z 1,5 mld luda będą truć 2x mocniej? GLOBALNE ocieplenie wymaga GLOBALNYCH rozwiązań. A co do narzekania, to ja akurat rzadko na półrocze ciepłe narzekam. Musi być naprawdę patologiczna… Czytaj więcej »

Lucas wawa

Dobrze chociaż, że zimą mamy większe wahania temperatury – w obu kierunkach, tzn. mroźnym, jak i ciepłym. Bo gdyby ta miała przewagę anomalii +1/+3K (co w porze ciepłej jest częstsze) to byłoby mocno nieciekawie, zwłaszcza przy aurze pochmurnej i mokrej

Marcin

Te wahania temperatury osłabiają naszą odporność i zwiększają zachorowalność na grypę, więc nie wiem czy tak dobrze…

Fan klimatów skandynawskich

Osłabioną odporność to mają przeważnie ciepłe kluchy, które przegrzewają się, bo im wiecznie zimno, a potem wyjdą na dwór i wiatr ich przewieje. Ja potrafię przez całą zimę ani razu nie założyć kaleson i jakoś nie choruję. Za to zaziębiłem się w kwietniu czy maju (nie pamiętam dokładnie), bo wczesne nadejście lata zmusiło mnie do włączenia klimy w aucie.

PiotrNS

Jeśli mnie zdarzy się przeziębić, to zazwyczaj dzieje się to w lutym albo marcu, na szczęście mam dobrą odporność i takowe przeziębienie przejawia się tylko osłabieniem. W tym roku też właśnie pod koniec marca, w któryś weekend zaczęło mnie „brać”, ale wybroniłem się i nie musiałem zwalniać się z pracy. Ostatnia choroba z gorączką, która uziemiła mnie na dłużej niż dzień (konkretnie aż na tydzień), przytrafiła mi się w paskudnym lutym 2013 (może to też szarość i chroniczny brak słońca w tym miesiącu tak mnie osłabiły). PS. Kalesony ostatnio zakładałem chyba w 2006 roku, zresztą nawet wtedy nosiłem je bardzo… Czytaj więcej »

Lucas wawa

Bo nie są dobre szybkie i duże przeskoki. Ale np. dominacja przez pewien czas lekkiego/umiarkowanego mrozu, a przez inny całodobowej odwilży (byleby tylko nie było częstych przejść przez zero, czy pseudo-zimy z Tavg rzędu +1°C i opadami topniejącego śniegu/mieszanymi) jest całkiem OK.

alewis27

Luty 2013 to akurat skrajny przypadek jest. Miesiąc w uśrednieniu normalny / lekko ciepły, a jednak było tam dość sporo całodobowego mrozu, a maksymalna temperatura ani razu nie przekroczyła bodajże +6 stopni, przynajmniej u mnie. W lutym to u mnie potrafi być 14-16 stopni przy porządnej odwilży, nawet brzydki luty 2016 miał chyba 8 dni z dwucyfrową dodatnią temperaturą. A ten z 2013 nic, albo lekki mróz albo lekki plus. Najgorsza pogoda w zimie to ten lekki plus właśnie. Zwłaszcza z minusem nocą.

Lucas wawa

Wygląda na to, że gorąc jaki odpuściła nam częściowo I dekada września nadrobi II dekada miesiąca. Nie wiadomo, czy w przyszłym tygodniu zanotujemy jeszcze ciut wyższe temperatury niż dzisiaj – natomiast dni gorących (gorąco-upalnych) będzie w sumie jeszcze więcej. Po weekendzie (15-16.09) klasyczna „strefówka” w coraz większym stopniu ewoluowała będzie ku wymianie bardziej południkowej, w tym wypadku ku adwekcji z SW/S nad sporą częścią Europy – a czemu pomoże także niż u W wybrzeży kontynentu, będący pozostałością niżu tropikalnego. Teraz rozstrzyga się kwestia, czy po 20.09 definitywnie zablokowana zostanie cyrkulacja strefowa (z W) i czy później nadal będziemy znajdować się… Czytaj więcej »

Zbigniew

Warto wspomnieć ciekawostkę która łączy obecnie wrzesień i marzec. A mianowicie są taka sama lub prawie podobna długość dnia 12-13 h i taka sama wysokość na której świeci słońce. Niesamowite że przy mniej więcej takiej samej długości dnia i kącie pod którym świeci słońce w II połowie marca przy bezchmurnym niebie i słońcu może panować jeszcze całodobowy mróz i tmax minus 5-10°C jak pokazał 23 czy 24 marca 2013 a w połowie połowie września przy bezchmurnym niebie i mniej więcej podobnej długości dnia może być jeszcze 30-35°C. Oczywiście trzeba wziąć pod uwagę że w marcu ląd jest wychłodzony po zimie… Czytaj więcej »

anonim

Obecnie czyli np. dzisiejsza doba miała mniej taką samą długość dnia jak jeszcze 2-3 kwietnia, ale wkrótce długość dnia będzie taka jak pod koniec marca. W połowie września więc dopiero długość dnia dorównuje długości dnia pod koniec marca. Uogólniając wrzesień jest średnio między marcem a kwietniem ( między połową marca a połową kwietnia), dni są więc dłuższe we wrześniu przynajmniej w I połowie niż w marcu albo zahaczają o końcówkę marca- nie zmienia to jednak faktu wrześniowi jest najbliżej do marca jeśli chodzi o długość dnia i nie jest bardzo duża a oba miesiące dzieli termiczna przepaść

Lucas wawa

Ale np. w weekend 17-18.03.2018 w wielu miejscach mieliśmy całodobowy mróz i biało. Natomiast coraz więcej wskazuje, że za tydzień będzie nadal gorąco. A to już niewielka różnica w długości dnia i nasłonecznieniu.

anonim

To prawda ale też nie ma co aż tak przesadzać- w marcu tego dnia mieliśmy dużą anomalię ujemną a teraz we wrześniu najprawdopodobniej będziemy mieli dużą anomalię dodatnią. Z drugiej strony równie dobrze mogło wtedy w marcu 20 stopni 17-18 września 10 stopni w dzień-dlatego najlepiej odwoływać się do średnich i potencjału a tu i tak jest przepaść. No ale te 2-a miesiące są w miarę porównywalne tylko w długości dnia jednocześnie kącie padania promieni słonecznych choć na korzyść września oczywiście. Natomiast wrzesień jest nawet dużo cieplejszy od kwietnia a dni generalnie są już krótsze.

Zbigniew

No faktycznie jest niewielka różnica w długości dnia korzyści września jeśli w tym aspekcie przywołujemy go do marca. W pamiętnym bardzo chłodnym 23 marca 2013 długość dnia np. w Warszawie wynosi 12 h i 16 min, a w pamiętnym 17 września 2015 długość dnia w Warszawie wynosi 12 h i 38 min. ” Z drugiej strony równie dobrze mogło wtedy w marcu 20 stopni 17-18 września 10 stopni w dzień-dlatego najlepiej odwoływać się do średnich i potencjału a tu i tak jest przepaść” Anonim zauważ, że w marcu możemy mieć dążą rozpiętość temperatur maksymalnych przy bezchmurnym niebie i słońcu –… Czytaj więcej »

anonim

To też jest fakt większa rozpiętość temperatur marca od września wynika już marzec jest w porze chłodnej a wrzesień w ciepłej i tu już z zasady występują mniejsze różnice w temperaturach a to z kolei wynika oczywiście z mniejszej różnicy temperatur między wysokimi a niskimi szerokościami na świecie. Ten przykład który podałem to trochę druga skrajność ( w zaokrągleniu) która mogła wystąpić przy powyższym porównaniu. Ogólnie 17 marca łatwiej o 20 stopni choć to bardzo wysoka anomalia dodatni niż o 10 temperaturę maksymalną 10 stopni 17 września, ale sytuacja jak najbardziej realna. Pamiętajmy że w marcu 2018 mieliśmy wiele dni… Czytaj więcej »

alewis27

U mnie tego 17-18 marca to było odczuwalnie najzimniej w całym roku. Może mróz nie był największy (do -10 w nocy, w dzień ok. -5) ale z wiatrem średnio kilkanaście m/s to było bardziej przenikliwe niż większe mrozy z przełomu lutego i marca. 27 lutego było -10 w ciągu dnia i chyba z -15 w nocy a wcale tak nie marzłem, dało się nawet bez czapki wytrzymać 45 minut. W ten weekend w połowie marca nie było szans, po 10 minutach szczypało jak cholera.

alewis27

U mnie dzisiaj max 28 stopni, dzień bezchmurny z dużą przejrzystością powietrza. Jest nie dość że suche to powietrze to widać, że płynie z obszarów nie objętych pożarami lasów. Obecnie 18 stopni, w pokoju 23. Taki „gorąc” nie stanowi już żadnej istotnej przeszkody w życiu. W tym roku najgorszy był początek sierpnia, średnie dobowe rzędu 25*C i wielka wilgotność (mimo Tmaxów wcale nie jakichś zaporowych, z trudem 30C było osiągane).

Ardo

Sądzę, że Wrocław zaliczy 101 dni z temperaturą 25 C i wiecej ;)

adek

31 stopni we Wrocławiu? Szok… nawet Warszawa miała 29… u mnie było 26-27, ale też cieplej niż zapowiadali. Od jutra do poniedziałku ochłodzenie, ale nie wszędzie, ja na NE trochę je odczuje, bo mogą być dni z temp. poniżej 20 stopni… centrum i południe niemal bez zmian. Wydaje mi się, że opadów też dużo nie będzie.

chochlik

Wczorajszy dzień pokazał dobrze jak szybko schładza się wieczorem we wrześniu, o ile tylko przestaje wiać wiatr i nie ma chmur. W Łodzi jeszcze o godz 18 było 27.7C, a już 2 godz później zaledwie 18,5C, czyli niemal 10 stopni chłodniej. W środku lata o tyle przez całą noc potrafi nie spaść. Dlatego wczoraj średnia dobowa z trudem przekraczała 20C, a w Łodzi w ogóle do tych 20 C nie dobiła! Mimo Tmax na poziomie 29,5C. W Łodzi winne temu są nadzwyczaj niskie temperatury nocne mierzone na Lublinku. U mnie Tmin była niemal 3 stopnie wyższa, a w Łasku 2… Czytaj więcej »

Lucas wawa

Pojawiły się dobre warunki dla szybszej radiacji, tzn. mała wilgotność jaka przysłużyła się do wyraźniejszych wzrostów Tmax, przysłużyła się także do szybszego spadku temperatury wieczorem. Poza tym, poza N Polską cały czas przeważnie było dość/bardzo pogodnie i wyciszył się wiatr. A przecież (jakby nie było) jesteśmy już blisko jesiennego zrównania długości dnia i nocy…

Z drugiej strony, poziom Tmin nieco poniżej/powyżej 15°C jest zbliżony (a nawet nieco wyższy) do statystycznej Tavg-dobowej dla obecnego okresu roku. A w takich okolicznościach trudno mówić o faktycznym chłodzie. Po prostu to już nie środek lata, ale i tak (bardzo) duże ciepło.

Marcin

Po wczorajszym dniu z anomalią +6,47K anomalia września podskoczyła już do +3,48K, a największa jest znów w okolicach Warszawy (ok. +4K).

Lucas wawa

Przy okazji warto nadmienić, że wczorajszy dzień przyniósł w skali całego kraju Tavg równą dokładnie 20,0°C (w zaokrągleniu do 0,1°C) i niewiele zabrakło do dobowego rekordu ciepła dla tego dnia. Gdybyśmy takie dni mieli co najmniej dwa pod rząd, to „szansa” na rekord byłaby większa, bo noc między nimi byłaby pewnie cieplejsza [nie piszę tego z pobudek emocjonalnych].

Lucas wawa

ERRATA – miało być, iż…
(…) wczorajszy dzień przyniósł w skali całego kraju Tavg równą dokładnie 20,00°C (w zaokrągleniu do 0,01°C).

RadomirW

Widzę że GFS zaczyna przesuwać rozpoczęcie gorących dni w przyszłym tygodniu. Obecnie dla mojego Otwocka prognozuje 28 stopni w czwartek, wcześniejsze dni max 25. Czyli jak widzę są spore szanse, że tego gorąca albo nie będzie w ogóle albo skończy się jak w tym tygodniu na jednym dniu.

Lucas wawa

Tmax 24°C to też jak na wrzesień duże ciepło. Poza tym, zdecydowana większość prognoz – nie tylko GFS – wskazuje cały czas na więcej dni z przekroczeniami Tmax 25°C (także w W-wie) niż w tym tygodniu.
Dla mnie dość istotne jest to, że cyrkulacja W ma w coraz większym stopniu wykręcać na SW/S – zobaczymy na jak długo (?).

chochlik

Wobec obecnych prognoz prawdopodobieństwo nowego rekordu września mocno wzrasta, mimo, że nie osiągnęliśmy jeszcze nawet połowy miesiąca. ECMWF daje stabilne ciepło do końca swojej prognozy.

Editor

Czy jest jakieś ryzyko huraganu nad Irlandią 1-4 października? Co roku w tym miesiącu mam loty do Irlandii i nie chciałbym powtórki sprzed roku. Lot gdy zaczynał się rok temu Brian był jakimś koszmarem.

Arctic Haze ☀️

Za wcześnie na prognozy w skali synoptycznej (tzn.mówiące gdzie będzie konkretny niż =i jak będzie głęboki).

Ale szansa jest niezerowa bo np. resztki huraganu Florence mogą się tam wtedy znajdować. Jednak Atlantyk jest duży i nie jest to bardzo prawdopodobne. Więc nie przejmuj się i leć.

chochlik

Chyba chodziło Ci o resztki huraganu Helene? Florance jest daleko pod drugim brzegiem Atlantyku. Do Europy przez Azory zmierza Helene.

chochlik

Aha, sorry, chodziło o 1-4 października? Kto to wie co w pogodzie będziemy mieć za 3 tygodnie?!

Arctic Haze ☀️

No właśnie. Albo resztki Florence albo zupełnie nie wiadomo co.

Lucas wawa

Modele niezmiennie za dużym ciepłem (dni gorące, miejscami lekko-upalne) w przyszłym tygodniu – po umiarkowanym ochłodzeniu w dniach 14-16.09. Główne pytanie dotyczy dzisiaj tego jak długo to kolejne duże ocieplenie potrwa (?). Bo może być tak, że od 21-22.09 poczujemy już pierwsze wyraźniej jesienne ochłodzenie, albo nastąpi to jeszcze później. Tak, czy inaczej w prognozach na 3+ dni widać trend ku ponownemu zaburzeniu cyrkulacji strefowej (z W) i zarazem formowaniu się coraz głębszych grzbietów/dolin geopotencjału. A w takich okolicznościach wzrasta szansa/ryzyko nie tylko przedłużania się bardzo ciepłych (gorących, gorąco-upalnych) dni, ale i gwałtowniejszego ochłodzenia w III dekadzie września również. Poza… Czytaj więcej »

Lucas wawa

Abym nie był posądzony o tendencyjność nadmienię, że dni umiarkowanie/bardzo ciepłe, ale nie gorące, z Tmax 20/25°C w przyszłym tygodniu też będą – zwłaszcza na początku tygodnia i bardziej w regionach N/E.

Grzybiarz

Niektórzy szanowni komentatorzy polecają, aby cieszyć się z 5,5 miesięcy lata, które mamy w tym roku. Mam nadzieję, że mówią to ludzie, którzy nie mieszkają w zachodniej części kraju… Zresztą niech 2 zdjęcia porównawcze same dadzą odpowiedź na pytanie – czy jest się z czego cieszyć? Ja – pomimo usilnych starań – nie potrafię. To, co wczoraj zobaczyłem w lasach środkowych regionów Dolnego Sląska, ostatecznie skłania mnie do wniosku i konkluzji, że lato w takim wydaniu, jak w tym roku niech zdechnie jak najszybciej i więcej się nie powtórzy. – Zdjęcie pierwsze zrobiłem 23. czerwca, drugie wczoraj – 12 września.… Czytaj więcej »

oliver57

. Szok!Na szczęście w Beskidach po obfitych deszczach z początku września jest wilgotno i ma miejsce mały wysyp koźlarzy (babka, czerwone, pomarańczowożółte), borowików (szlachetny, ceglastopory), pojawiają się podgrzybki brunatne , a złotawych jest sporo ,ale tych nie zbierałem bo przeważnie są ,,robaczywe”. We wtorek 11.09 mój zbiór to około 2kg grzybków (okolice Wisły).

Grzybiarz

@oliver57 – gratuluję zbiorów. Mój zbiór to jeden prawdziwek i dwa maślaki zwyczajne. Pochodziłem wiele godzin po lasach (ponad 20 km). Odwiedziłem jedne z lepszych miejscówek, jakie znam. Widziałem tylko jedną olszówkę, jednego muchomora czerwonego, jednego krowiaka aksamitnego (obecnie nazywanego ponurnikiem), kilka tęgoskórów i wysuszonych kompletnie kań na łące. W lasach Grzbietu Twardogórskiego wrzesień jest już stracony z grzybowego punktu widzenia. Ogólnie czułem ten sam klimat „płaczu” lasu, co w sierpniu 2015 roku. Nawet miejsca, gdzie zawsze stoi woda, obecnie można przejść suchą stopą. Fatalnie to wszystko wygląda. Jedyne pocieszenie to takie, że nic nie trwa wiecznie i to lato… Czytaj więcej »

Tytus

@ Grzybiarz : sam znalazłem się po stronie „zielonej części” tego lata (nieco SE od Katowic) wczoraj pół koszyka grzybków. Nie pozostało Ci nic tylko ruszać A-4 w rejony Bochni

Grzybiarz

– dzięki serdeczne. Zastanawiałem się nad tym, czy gdzieś nie „wyemigrować” za grzybem na wschód lub południe, ale jak przychodzi co do czego, to zawsze jadę tam, gdzie jeżdżę od lat… Czyżby dopadły mnie pierwsze oznaki wieku sędziwego? ;)

chochlik

W lasach centrum wysyp niegorszy niż zeszłoroczny. Przede wszystkim podgrzybek, ale inne również. Przedwczoraj mój znajomy skoczył na 2 h do lasu o 17 po pracy i wrócił z 2 pełnymi koszami prawdziwków. Ja sam bylem w weekend i chodząc właściwie po jednym miejscu nazbierałem kosz podgrzybków w 2,5h. Jak widać lipcowe ostre opady i wysokie obecne temperatury wystarczyły na mocny wrześniowy wysyp.

kmroz

Na Mazowsze tez zapraszam. Amatorski spacerek wsród drzew na terenie ogródków działkowych i kilkanaście podgrzybków + 2 koźlarze i jeden prawdziwek :)
Ale, patrząc po prognozach, to na początku przyszłego tygodnia to dopiero nas czeka wysyp :D

Lucas wawa

Ciekawe ile jutro spadnie na Mazowszu deszczu? Teraz po opadach nie robi się już aż tak szybko sucho jak latem, przy większym nasłonecznieniu. A samo kolejne ocieplenie (i to nie od razu przy dniach gorących) może poprawić zbiory grzybów – podobnie jak w ostatnich dniach sierpnia.

Grzybiarz

@kmroz – dziękuję. Grzybów mam jeszcze sporo z zeszłego roku i nawet jak nic w tym roku nie nazbieram, to wystarczy dla najbliższych. Gdyby na Mazowsze było ciut bliżej, może bym się skusił. Pojechać to nie sztuka. Trzeba jeszcze trafić na grzybki i wrócić, co może się wiązać z dużym zmęczeniem, a nie chcę siebie (lub nie daj Boże kogoś) narazić na niebezpieczeństwo na drodze. – Poza tym ja mam jedną dużą „wadę”. Nigdy nie jadę na przysłowiowe 2-3 godziny do lasu. Nawet jak są grzyby to po nazbieraniu pełnych koszy, dużo spaceruję, oglądam przyrodę i robię zdjęcia. Gdybym pojechał… Czytaj więcej »

Walker

Zimnoluby już atakują… Ehh…

Kogo może cieszyć zima ? Chyba tylko dzieciaków….

oliver57

Ile masz ,że jesteś aż tak głupi?

Rafanox

Panie Grzybiarzu nikt się z tego lata nie cieszy oprócz zidiociałej gimbazy wyhodowanej na bezstresowym wychowaniu.
Do rolnictwa już pójdzie 1,5 mld dopłat, oczywiście z naszej kieszeni. Rząd jak wiadomo własnych pieniędzy nie posiada. Ale to są straty tylko oszacowane a jakie są realne koszty suszy?
Susza jest o wiele gorsza niż powódź, bo dotyka całej gospodarki. Poziom wód gruntowych spada, jak następny rok będzie taki sam to będzie tragedia.

Grzybiarz

– „nikt się z tego lata nie cieszy oprócz zidiociałej gimbazy wyhodowanej na bezstresowym wychowaniu” – zgadzam się. Jak ktoś ma wszystko na gotowe to nie ma pojęcia o czym rozmawiamy. Przykład takiego głupola jest nad Twoim komentarzem.

– „Susza jest o wiele gorsza niż powódź, bo dotyka całej gospodarki. Poziom wód gruntowych spada, jak następny rok będzie taki sam to będzie tragedia” – także w pełni się zgadzam.

– Proszę mi nie mówić na „Pan”. Era Panów już minęła. ;))

chochlik

– Proszę mi nie mówić na “Pan”. Era Panów już minęła. ;))

No i pod tym w pełni się podpisuję. Netykieta wyraźnie mówi, że w internecie zwracamy się do siebie bezpośrednio. Zresztą na zachodzie Europy także w mowie codziennej już od dawna mówi się po imieniu, także w rozmowach biznesowych. Nawet pracownik najniższego szczebla zwraca się do szefa po imieniu i nikomu to nie przeszkadza.

Lukasz160391

„Netykieta wyraźnie mówi, że w internecie zwracamy się do siebie bezpośrednio.”

Racja.
Ale spotykam wiele osób, co na Facebooku na fanpage Damiana D. dot. prognoz pogody zwracają się do niego jako „Panie Damianie”. Natomiast ja zwracam się do niego po imieniu. Więc już nie wiem, czy ja robię źle, czy pozostali robią źle.

Grzybiarz

@Lukasz160391 – rób tak, jak Ci podpowiada serce i rozum. Zawsze znajdzie się ktoś, komu nie będzie pasować, że mówisz do niego tak a nie inaczej. Jeżeli zwróci się kulturalnie, żebyś mówił do niego inaczej to weź to klatę i się dostosuj. A jak ktoś ochrzani na wstępie to lepiej od razu uciąć dyskusję, bo po się kopać. Zostawmy to koniom. ;) – Mnie kiedyś „zjechał” jak szarą kobyłę jakichś doktor z uczelni, że śmiałem powiedzieć do niego po imieniu. Przeprosiłem go, a on nadal zaczął się wściekać, że cyt: „stale musi uczyć podstaw kultury i dobrego wychowania internetową hołotę”.… Czytaj więcej »

Zbigniew

Ale np. w realu to już trochę tak niezręcznie zwracać się do kogoś na „ty”. Oczywiście jak ktoś starszy zaproponuje komuś młodszemu przejście na „ty” (mówienie po imieniu, ty) to już co innego. W pracy jest trochę inaczej bo np. szef, kierownik, który może być młodszy od pracownika, najczęściej zwraca się do niego na „ty”, a ten starszy pracownik do przełożonego szefie, kierowniku, dyrektorze, itd dopóki przełożony nie zaproponuje przejście na „ty”. Bynajmniej ja tak czytałem i zaobserwowałem.

Grzybiarz

– zgadzam się. Real ma swoje odmienne zasady savoir-vivre niż przestrzeń internetowa i należy je przestrzegać.

oliver57

Nie tylko ,,gimbaza” bo dwóch wykształconych trzydziestolatków pracujących w branży multimedialnej cieszy się tylko z lata gorącego i suchego lub bardzo suchego. Imprezy w plenerze, wycieczki ,grillowanie, opalanie , kąpiele… Słońce i gorąco mile widziane ,a deszcz kompletnie niepotrzebny. ,,Rolnicy zawsze marudzą i będą marudzić bez względu na pogodę” Stan lasów, poziom wód gruntowych ,AGW . Kogo to obchodzi? Takich będę miał zięciów ( ,,młodych bogów”). Dobrze ,że córki tego nie przeczytają. Odnośnie grzybobrania. W miejscach obecnego wysypu musiały być chociaż słabe deszcze bo po ulewach w lipcu pojawiły się trochę grzybów ,ale od 01.08 do 07.09 nie znalazłem ani… Czytaj więcej »

Grzybiarz

– @oliver57 – ten jegomość „Walker” to typowa burza termiczna. Pogrzmi, pogrzmi, a w przypadku nie zwracania uwagi, rozejdzie się po kościach. Szkoda „klikliwości” klawiaturowej na tego typu zaczepki.

– Co do grzybów – nieźle mnie nakręciłeś na las. W sobotę zanurzam się w Bory Dolnośląskie. ;)

Marian

A tymczasrm chlodny front pewnie sie roPadnie zanim dojdzie do zielonej gory. Najgorsze ze wszystkie fronty w tym Roku z zachodu SA slave a jezeli sie uaktywniaja to tylko miejscach od Lata na omorzu a potem w Malopolsce :(

Grzybiarz

Na ten moment najwięcej pada na północ od Zielonej Góry. Symulacje wskazują, że w najbliższych godzinach ma padać więcej i na większym obszarze zachodniej części kraju. Żeby chociaż popadało kilka godzin i zmyło tumany kurzu i pyłu. http://meteo.org.pl/radary

Zbigniew

Wszedłem z ciekawości na POltemp aby zobaczyć jakie anomalie miały rekordowo ciepłe wrześnie 1999 i 2006. Ten z 1999 był trochę cieplejszy i miał anomalię 2,56 K, a ten z 2006 roku miał anomalię 2,48 K. Jak anomalie temperatury wyglądały w poszczególnych regionach Polski – tzn. czy gdzieś w 2006 roku były jakieś regiony cieplejsze niż 1999 roku i na odwrót czy w 1999 roku były jakieś regiony cieplejsze niż w 2006 roku? I co by się stało jakby np. tegoroczny wrzesień zapisał się z anomalią wyższą niż ten z 2006 roku, ale niższą niż w 1999 roku – mielibyśmy… Czytaj więcej »

Grzybiarz

– dobre pytania. Czekamy na odpowiedź Gospodarzy lub kogoś, kto będzie chciał to sprawdzić i policzyć. Mi się nie chce. ;)

Zbigniew


To te wszystkie wrześnie (oprócz tych z 1999 i 2006) także z 1947, 1866, 1797, 1942, 1975 też są uznawane za rekordowo ciepłe czy nie?
Faktycznie różnica między anomalią tych wrześni bardzo niewielka – od 0,01 do 0,03 K.

Grzybiarz

– Dziękuję Gospodarzom za tak szybką odpowiedź. Rzeczywiście dziwnie to wygląda. Byłem przekonany, że gdzieś w tym słupku zobaczę wrzesień 2000 roku, a jednak nie ma. Pamiętam go jako mocno ciepły, chociaż chyba początek był jednak chłodny. W 2006 roku to przez prawie trzy tygodnie września było niemal bezchmurne niebo we Wrocławiu.

– W ogóle wtedy pogoda „skakała” jak wesz na grzebieniu. Upalny i skrajnie suchy lipiec, sierpień deszczowy jak podczas monsunu a we wrześniu ponowna okupacja wyżów.

kmroz


kiedyś na Twojej Pogodzie czytałem ze wrzesien 1999 był szczególnie ciepły na wschodzie i południu, w pozostałych regionach ten z 2006 był cieplejszy niż 1999

chochlik

Tu masz najciekawsze wrześnie omówione jeszcze w erze sprzed dodania pomiarów ze stacji niższego stopnia:
https://meteomodel.pl/BLOG/wrzesien-2015-w-polsce/

Walker

Typowe, agresywne zimnoluby, ehhh….

„Zidiociała gimbaza” ? Powiedz to ludzion w parkach, nad wodą, po pracy odpoczywającym w słońcu. Bo jak były „te straszne upały” to właśnie wtedy było najwięcej ludzi na zewnątrz cieszących się z pięknej pogody. No ale jak ktoś siedzi tylko w domu i nigdzie nie wychodzi „bo go męczą upały” to ma inny obraz świata.

Oliver, rafanox, grzybiarz – proponuję mniej agresji w stosunku do innych, dobrze ?

Zdania o powodzi nawet nie skomentuje.

oliver57

Masz coś do ludzi lubiących zimę ,śnieg ,narty nie tylko w górach ,ale na pobliskiej górce? Ja znam setki takich osób, w różnym wieku. Zima jest taka samą porą roku i tak samo może cieszyć jak innych gorące i suche lato. Znam kilkadziesiąt osób ,którzy już z początkiem sierpnia mieli dosyć gorąca i czekali na ochłodzenie i jesień. Jesteś nietolerancyjnym du…. .

Ślązak

Szkoda się wysilać… dopóki woda jest w kranie, kartofle i pieczywo w biedronce to taki ignorant nic nie zrozumie. Przypomina mi to suwerena kupionego własnymi pieniędzmi

Zbigniew

We wrześniu już nie jest tak, że po gorącym i słonecznym dniu z tmax ok 30 stopni temperatura wolno spada jak w miesiącach letnich – wręcz przeciwnie, dni są coraz krótsze, noce coraz dłuższe i przy bezchmurnych, bezwietrznych nocach temperatura szybko spada. Ciekawy przypadek to dzisiaj Kielce i Jelenia Góra. Wczoraj było tam 29 stopni w ciągu dnia, a dzisiaj rano temperatura minimalna wyniosła 9 stopni czyli temperatura spadła o 20 stopni (były to najchłodniejsze miejscowości w Polsce o poranku). Oczywiście na taki spadek temperatur w tych miejscowościach wpływa też ich położenie odpowiednio w Górach Świętokrzyskich i Kotlinie Jeleniogórskiej.

Walker

Jestem głupi, bo nienawidzę zimy, która sprawia same problemy w normalnym funkcjonowaniu(smog, koszty opału, biały syf, ciemnica gdy wstaje się rano do pracy i ciemnica, gdy wraca się z pracy) i tylko cieszy dzieciaków ?

Lucas wawa

Można nie lubić zimy – a nawet i lata. Ale czy to powód do obniżania poziomu dyskusji na tym forum…?:-)

kmroz

@walker
zgadzam się co do tego, że zima przynosi niewiele korzyści i im cieplejsza tym lepsza (a przyjemna staje się dopiero gdy jest ekstremalnie ciepła i do tego ekstremalnie słoneczna)
Ale nie zgodze, się że tegoroczne koszmarne upały na przełomie lipca i sierpnia dawały możliwości spędzania czasu na świeżym powietrzu… na pewno ludzie czekali aż się skończą i dopiero po 10.08 chętniej się spędzało czas na świeżym powietrzu, teraz we wrześniu też jest idealnie.
PS nie zaczynaj nowych wątków, można klikać reply/odpowiedz
PPS troche mniej agresji, tak jak ci inni mówią…

Fan klimatów skandynawskich

@Walker
Akurat @oliver57 jest w takim wieku, że powinieneś się do niego zwracać per „pan”. A ty chłystku wracaj do butelki, z której wypełzłeś. Piszę do ciebie z małej litery, bo nie mam dla ciebie szacunku. Nawet dla miałem większy szacunek niż dla ciebie.

Ash

czemu Administracja pozwala na tak żałosne wycieczki personalne i wyzywanie interlokutorów od zidiociałej gimbazy? w tym kontekście późniejsze dywagacje na temat netykiety są po prostu śmieszne.

Lukasz160391

A najnowszy GFS (z odsłony 06z) już ograniczył zasięg gorąca w przyszłym tygodniu w swojej prognozie.
Naprawdę gorący ma być właściwie tylko czwartek, 20 września.

Lucas wawa

Trzeba poczekać na potwierdzenie tej opcji przez inne modele, zwłaszcza ECMWF.
Może sprawdzą się ponownie opcje pośrednie, dające w przyszłym tygodniu przewagę anomalii +2/+6K …?

kmroz

@lucas tez tak mysle – opcje „posrednie” to znaczy pomiędzy normalnością a totalnymi „absurdami/ekstremami” się sprawdzają najczęściej we wrześniu jak na razie. Obstawiam od poniedziałku powrót niemal wszędzie temperatur powyżej 20 (poza N i NE), ale przekroczenia 25 w skali kraju są mocno wątpliwe wg mnie. Wcale nie jest jeszcze pewne, że taki dzień w wawie się w ogóle pojawi (do wtorku takowego nie widać wcale, a jeszcze na poczatku tygodnia to dni 17-18 wrzesnia miały być najgorętsze). Niemal pewne jest za to na południu i zachodzie, ale też nie codziennie. Czyli po krótkiej, weekendowej „przypominajce” o tym, że mamy… Czytaj więcej »

RadomirW

Niektórzy tutaj pytają, kiedy się takie lato powtórzy. Otóż podzielę się swoimi doświadczeniami życiowymi. Wiele lat temu jako młody, 24 letni człowiek przeżyłem bardzo podobne do tegorocznego lato w 2002 r. Też było kilkumiesięczne, nie za bardzo gorące, ale z długimi okresami pogody bardzo ciepłej, słonecznej i suchej z zaledwie okresowymi opadami. I ono mi się wtedy bardzo podobało, wielokrotnie rozmawialiśmy wtedy z kolegami, że fajnie byłoby gdyby tak było co roku. Na następcę tamtego lata trzeba było czekać 16 lat, żadnego z lat z 2006 r., 2010, 2015 nie można do tamtego lata porównać, bo to były zupełnie inne… Czytaj więcej »

Lucas wawa

Po prostu zmian klimatu nie należy mylić ze zmiennością warunków pogodowych, choć jako całość te tworzą właśnie klimat. Moja teza jest taka, że oprócz oczywiście dalekosiężnego trendu wzrostu Tavg (który to jednak też nie wiadomo, czy regularnie będzie przyspieszał, czy jednak spowolni…?) będziemy mieli coraz więcej niespodziewanych wahań względem dotychczasowych rytmów bardziej naturalnych. Wzrośnie dynamika skutkująca jakby wyraźniejszymi składowymi szybkozmiennymi – mowa nie tylko o samych wartościach chwilowych, co także przy uśrednianiu za miesiące, pory roku, roczniki, czy dekady. Coraz to krócej „czekać” będziemy na takie, czy inne skrajności – ale nie zawsze oczywiście w kierunku jednoznacznie ciepłym i to… Czytaj więcej »

Lucas wawa

W jednym z przykładów miałem na myśli oczywiście..
spory kontrast między wrześniem’2016 a paździrnikiem’2016 (a nie 2017).

kmroz

„w 2002 r. bardzo ciepło było tylko od czerwca do września” no chyba jednak maj też był bardzo ciepły – jeden z najbardziej rekordowych. Spora część tego miesiąca to były temperatury powyżej 25 stopni! Za to ciepło się definitywnie skończyło w połowie wrzesnia i to tak bardzo symbolicznie – po niemal równych 8 miesiącach z miażdzącą przewagą dodatnich anomalii rozpoczął się bardzo zimny okres który potrwał niemal nieprzerwanie aż do kwietnia. cieplej na dłużej (jeśli chodzi o odchylenia) było tylko chwile w połowie listopada, momentami chyba w styczniu, i przelom marca/kwietnia. Ciekawe czy wtedy koło 10 wrzesnia też takie „dorki”… Czytaj więcej »

Tomek

A mam pytanie dot. klasyfikacji, czy dzień upalny z Tmax >= 30 st. C jest jednocześnie dniem gorącym, czy dni upalne i gorące są zbiorami rozłącznymi?

Lucas wawa

Kwestia umowna – pisząc to warto doprecyzować o co chodzi. Ja zwykłem też pisać gorąco-upalne na takie przypadki jak chociażby wczoraj w skali całego kraju.

Tutejszy

Jako laik zapytam, czy nie lepiej by było podawać rekordy w temperaturze średniej a nie w odchyleniach czyli anomaliach? Wolę wiedzieć że np. we IX 1797 było np. 17,0 st. C a nie +2,58. Nie wiem dlaczego wszyscy tak kurczowo trzymają się anomalii? Dla poznania istoty dobre by było podanie temperatury bezwzględnej a posiłkowo podałbym anomalię.

Lucas wawa

Anomalie lepiej oddają obiektywnie na ile jest chłodno/ciepło, sucho/mokro, itd. – bo są miarą względną.
Natomiast w zestawieniach jakie mamy chociażby tutaj:
https://meteomodel.pl/BLOG/aktualny-miesiac/
https://meteomodel.pl/klimat/poltemp/akt_mon/
znajdziemy i wartości bezwzględne i anomalie.

kmroz

odsłona gfs z 6Z nieco odstająca od poprzednich, idzie niemal dokładnie po średnich wiązkach – dopiero po 21 wrzesnia spada.
Zakładając sprawdzenie się takiego scenariusza (późnoletnia aura w trzecim tygodniu września) prawdopodobnie i tak zwiększy się szansa na pobicie tego rekordu września.
Wg tej odsłony z 6Z anomalia za okres 14-23 wrzesnia mogłaby wyniesc wciąż około +3K….

chcochlik

Dla pewnej równowagi masz odsłonę 06Z GFS Paralell, czyli testowana równolegle nowa wersja tego modelu, która wkrótce zastąpi obecną. Ona wyliczyła nieco inny rozwój sytuacji, wg. niej upałów należałoby się spodziewać nawet jeszcze pod koniec miesiąca (26 września T850 nadal ponad 16C na zachodzie kraju):
http://www.meteociel.fr/modeles/gfse_cartes.php?ech=6&code=0&mode=0&runpara=1

RadomirW

To pojawi się jeszcze bardziej oderwana od rzeczywistości wersja GFS od obecnej, z której korzysta ten portal? Będzie można się spodziewać w prognozach fali upałów w październiku lub w listopadzie? To rozumiem w ramach uświadamiania ludziom zagrożenia AGW.

Robert

Z prognoz może wynikać że przebieg temperatur i anomalia we wrześniu tego roku będzie podobna do tej z 2016r.

chochlik

Lokalnie? Bo w skali kraju póki co zapowiada się na sporo wyższą niż w 2016. 2 lata temu wrzesień przyniósł gorącą 1 połowę września (u mnie w I połowie miesiąca było 11 dni z Tmax>25C), cieplejszą niż tegoroczna. Ale od 18 września mieliśmy przeciętny wrzesień, na dodatek z zimnymi nocami (6 nocy z Tmin<5C). Teraz nic nie zapowiada takich zmian, przynajmniej przez kolejny tydzień.

Zbigniew


Stawiam, że tegoroczny wrzesień będzie cieplejszy od tego z 2016 roku.

Amen

Wszystko wskazuje, że we Wrocławiu spokojnie przebity zostanie poziom 100 dni gorących. Wg. aktualnych prognoz w tygodniu takich będzie 5, a więc razem 102. Później ma być chłodniej, choć październik może także kilka takich dni dorzucić. Niesamowity rekord.

Marcin D

Faktycznie dużo. Może się gdzieś pomyliłem, ale to nie ma większego znaczenia. Zapewne niedługo zobaczymy profesjonalne podsumowanie. Ciekawy tylko byłem czy Warszawa i Rzeszów zbliżą się chociaż do Wrocławia.
Wygląda to tak:
Wrocław 96
Słubice 88
Warszawa 84
Rzeszów 82

Sprawdziłem tylko te 4 miasta więc nie jest to kolejność 1,2,3,4.

TommyAst

In Czech and Slovakia – Day with Tmax +25.0 and more is called Summer day and days with Tmax +30.0 and more is called Tropical day. Record for Czech since 1961 is 49 Tropical days in Dobrichovice near Praga (the same place where record Tmax for Czech was – 20.08.2012 +40.4). However, Doksany near Labe already has 49 Tropical days in Year 2018. And from Amaters stations in south Moravia Kunovice 47 in 2003, 46 in 2012 in 2015. In South Slovakia – record is 61 or 62 Tropical days in Hurbanovo in year 2003. Prague Klementinum has record 34… Czytaj więcej »

162
0
Would love your thoughts, please comment.x