2024/04/24 17:04

Dlaczego czerwiec się nie ociepla? (Wątek otwarty #43)

Wielokrotnie na łamach naszego bloga pojawiało się pytanie o czerwiec. Dlaczego lipiec ociepla się tak mocno, a ocieplenie to nie dotyczy czerwca? Spójrzmy na poniższe mapy różnicy średnich temperatur notowanych w czerwcu i lipcu pomiędzy okresami referencyjnymi 1991-2017 a 1951-1980. Źródło: E-OBS 17.0.

Okazuje się, że istotnie na znacznym obszarze Polski średnia temperatura czerwca jest zbliżona, a nawet niższa w latach 1991-2017, niż w latach 1951-1980. Gdy przyjrzymy się jednak kolejnym mapom z różnych regionów Europy (poniżej) okaże się, że ochłodzenie to dotyczy głównie północnej Europy, zaś jej południowa część uległa w tym czasie ociepleniu (miejscami znacznemu, choć wartości anomalii w północnych Włoszech są wynikiem niehomogeniczności).

[xyz-ips snippet=”s2-ad”]

Wydaje się więc, że taki rozkład różnic w anomaliach jest wynikiem zmiany przeciętnej sytuacji barycznej w czerwcu. Północna część Atlantyku jest wówczas jeszcze dosyć chłodna, zatem zwiększenie częstości napływu z kierunków W mogło doprowadzić do takiego stanu.  Jednakże brak jest istotnej korelacji pomiędzy większością indeksów (NAO, AMO itp.) a polem temperatury  w czerwcu w Europie. Jedynym być może obiecującym indeksem jest GBI (Greenland Blocking Index).

Jak myślicie, co może być przyczyną takiego, a nie innego rozkładu trendów temperatury w czerwcu w Europie? Zapraszamy do dyskusji :)

 

Print Friendly, PDF & Email
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
28 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Robert

Tylko czerwiec mam wrażenie że również pażdziernik też się nie ociepla.

anonim

Słabo obok czerwca i października również wygląda styczeń, niewiele lepiej luty i maj. Z przeglądu danych z IMGW jaki sobie tam przeanalizowałem wynika że za ocieplenie klimatu w ostatnich dwóch dekadach w Polsce odpowiadają te miesiące: kwiecień, lipiec, listopad i dalszej kolejności sierpień, marzec, wrzesień, grudzień. Pierwsze 3 miesiące już od dłuższego czasu mają taki trend np.chłodniejsze kwietnie zdarzyły się w roku 2017, 2013 i 2003, ale naprawdę zimny kwiecień zdarzył się w roku 1997. Chłodniejsze lipce zdarzały się w roku 2011, 2004, niezbyt ciepły był również ostatni czyli 2017, ale naprawdę chłodny w roku 2000. Listopad chłodniejsze 2016, 2011.… Czytaj więcej »

Patryk

I nie wiem jak wy ale ja obstawiam 60-70 % że tegoroczny Czerwiec będzie chłodny Sorki ale chyba nit nie myśli że z dniem 3 Kwietnia na dobre rozpoczęło się lato i potrwa do 23 Września bez przerwy ? Jeszcze się tak klimat nie ocieplił

Pogoda lubi płatać figle :)

kmroz

Z tym 3 kwietnia to jednak przesada, 8 kwietnia sie rozpoczęło i to konkretnie w Warszawie, w skali ogólnokrajowej to w kwietniu przeważały jednak poznowiosenne temperatury rzędu 12-15 stopni.

Leksa

A może jednak lipiec? Ostatni chłodny był w 2000 roku. Bo to że w czerwcu robi się chłodniej nawet po dłuższym okresie powyżej normy jakoś dla mnie nie jest zaskoczeniem. Osobiście wolałbym aby okresy poniżej normy były w porze chłodnej. Ale pogoda to nie koncert życzeń

Lukasz160391

W 2011 był ostatnio chłodny lipiec, czyli nie tak dawno temu.

adek

dla mnie lipiec 2017 był chłodny, w skali kraju chyba wyszedł lekko poniżej normy, ale są miejsca gdzie był chlodny i mokry, np. u mnie…

Lukasz160391

Lipiec 2017 na środkowym południu był ciepły, ale nie nadzwyczajny.

Zbigniew

@Patryk
Oczywiście, że lato nie będzie trwało non stop i będziemy mieć jesienne incydenty z tmax 10-20 stopni. Ale musisz zrozumieć, że będzie przewaga letnich temperatur. Ostatnio coraz częściej lato „podkrada” wiośnie (kwietniowi, majowi) i jesieni (wrześniowi i październikowi) coraz więcej dni i do tego trzeba się przyzwyczaić.

kmroz

„Jesienne incydenty”. Chyba wiosenne incydenty raczej. Mówienie o jesiennych incydentach podczas przerwy w letniej pogodzie w trakcie kalendarzowej wiosny jest juz troche przesadne. Poprzednie dwa sezony letnie pamietam wlasnie z powodu niemal zupełnego braku takowych incydentów (w obu przypadkach pojawiały sie wyraźniejsze na 3-4 dni w sierpniu, poza tym najwyżej pojedyncze dni). W obu przypadkach rozpoczął sie trwały letni okres w połowie maja, z zaskoczeniem było juz inaczej w każdym z tych dwoch sezonów (w 2016 skończył sie w połowie września, po czym nastąpił dłuższy okres z przewaga ujemnych anomali, w 2017 skończyło sie pod koniec sierpnia, ale pózniej mimo… Czytaj więcej »

Zbigniew


No dobrze wiosenne normalne epizody w trakcie meteorologicznej wiosny, ale jak już w trakcie meteorologicznego lata jest ok 15 stopni, zachmurzenie całkowite z opadami deszczu i wiatr to jak najbardziej jesienny incydent.

kmroz

No okej tutaj to masz racje. Ale mogą byc tez poważniejsze ochłodzenia przy spływie arktycznego powietrza i czystym niebie, ktore tez odbierają nam letnia avg dobową. Tak jak momentami w 1 dekadzie czerwca 2016 i w dniach 1-3 czerwca w 2017

Mikelis

do 23 września? Może być ono nawet do 10 października.

kmroz


Jak od 3 kwietnia to analogicznie do 28 października

Lucas wawa

Zauważyłem, że różne miesiące ocieplają się w sposób falowy – co kilkadziesiąt (20-70) lat wykazując wyraźniejsze „schodki”, a pomiędzy nimi pauzowania (a nawet przejściowe ochłodzenia). Może po prostu czerwiec (podobnie jak i październik) jest dopiero przed takim wyraźniejszym „schodkiem”? Z miesięcy zimowych długo takiego wyraźniejszego nie miał grudzień, a teraz jakby on wchodził na taki „stopień”, podczas gdy w styczniu zdarzyło się to w okolicach lat 80′-90′ XX wieku, a ostatnio bardziej spauzowało (a nawet się nieco ochłodził, zapewne przejściowo). W tym wypadku różnice między poszczególnymi miesiącami (zwłaszcza sąsiadującymi ze sobą) trudno potraktować jako coś innego, niż w dużym stopniu… Czytaj więcej »

kmroz

Czy czerwiec sie nie ociepla? Ja bym powiedział ze nie ociepla sie tam szybko jak lipiec i sierpień. Ale w porównaniu do października, stycznia czy do 2013 roku także lutego i grudnia gdzie wogole tego ocieplenia nie było widać, to jednak idzie w gore wyraźnie. Od 2007 roku czerwce jednak maja juz całkiem spory odchyl. 2009 i 2014 leciutko chłodne, 2015 i 2012 w normie, ale reszta bardzo ciepła-czerwce 2007,2008,2011,2013,2016,2017 były przecież cieplejsze od wszystkich z lat 1980-2006. Żaden z nich nie miał dużego odchyłu, ale jednak wszystkie z nich były co najmniej bardzo ciepłe.

kmroz

Po prostu to ocieplenie zaczęło sie od 2007 roku. Wczesniej przed 2006 rzeczywiście było sporo chłodnych, lipce i sierpnie juz po 1990 zaczęły sie piać wyraźnie do góry, a czerwiec dopiero od 2007

PiotrNS

Z czerwcem jest rzeczywiście ciekawa sprawa. Nawet najcieplejszy początek lata w wiarygodnej historii pomiarów (1964) nie wygląda jakoś szczególnie spektakularnie. Moim zdaniem czerwiec ma potencjał na stałą pogodę 25-30 stopni z małymi odchyleniami w dół, jak np. sierpień 2002, albo falę upałów z prawdziwego zdarzenia (oczywiście nie taką jak w sierpniu 2015, ale z również pokaźnymi temperaturami). Przypomina mi się, że kiedy byłem dzieckiem, mówiło się że czerwiec to jeszcze nie lato. Rzeczywiście, patrząc na dane z lat 90-tych, naprawdę ciepły i słoneczny był wtedy tylko czerwiec zaczynający najgorętsze lato w historii (1992), zaś pozostałe albo były chłodne, albo lekko… Czytaj więcej »

Paweł

Czerwiec 2005 i 2006 też nie były chłodne, ostatecznio chłodniejszy czerwiec wystąpił w 2004 roku :)

kmroz

W 2005 zapisał sie jako lekko chłodny/normalny (zależnie od standaryzacji i okresu referencyjnego), w 2006 rzeczywiście był powyżej normy, ale przełom nastąpił jednak w 2007 roku, od którego włącznie było 6 na 11 czerwców cieplejszych od tych 1980-2006 (czyli od 2006 także). W niektórych regionach mogło byc oczywiście inaczej.

Lukasz160391

Mam nadzieję że nigdy nie trafi się taki czerwiec jaki się zdarzył w 2009 roku… Były wtedy codzienne deszcze przy przeciętnej temperaturze.

PiotrNS

VI 2009 to moim zdaniem czerwcowa wersja lipca 2000.

realista

Ja nie odczuwam czerwca jako chłodniejszego, zeszłoroczny był bardzo ciepły ;)

zaciekawiony

U mnie, koło Białej Podlaskiej, tego ochłodzenia na święta majowe nie widać, no jednego dnia byłoby 22 ale tak, to od jutra do soboty codziennie po 26 stopni.

Przemek

Wg moich amatorskich analiz czerwiec jest rekordowy j.chodzi o powietrze z polnocy /1sze miejsce – dalej sa maj i lipiec/. Przykladowo jeszcze w l.70tych i 80tych byly minimalne roznice pomdzy poszcz m-cami okresie IV – IX przy czym faktycznie w VIII i IX cyrkulacje N rejestrowano troche rzadziej. Ponad to zdarza sie ze w czerwcu powietrze z „N” jest arktyczne. Czerwiec obok lipca ma najnizszy udzial mas powietrza z sektora „S”. W lipcu jednak ostatnio wzrasta naplyw mas pow z NE /kosztem N/ oraz SW, a w czerwcu tego nie widac. Dodam jeszcze ze lipiec jest na 1szym mscu j… Czytaj więcej »

Przemek

Mniej wiecej od 2011 roku widac jednak powolny wzrost sr mcznych temp VI i X w Polsce.

kmroz

w przypadku VI to raczej od 2006

Przemek

Do kmroz : w sumie tak, ale ja na mysli mialem dekady. Na teraz nie wydaje mi sie zeby w najbl. kilku latach zostaly pobite w skali Polski srednie temp VI 1917,1964 czy nawet 1930,1979.

28
0
Would love your thoughts, please comment.x