2024/04/19 17:04

Czy święta będą białe?

Na łamach naszego bloga wielokrotnie powtarzaliśmy (i nie tylko my), że rzetelną prognozę pogody można postawić co najwyżej na 5-6 dni wprzód. W dalszych terminach (do 10 dni) można jedynie oszacować trend (będzie się miało ku ociepleniu, lub ochłodzeniu), a i to potrafi często sprowadzić na manowce. Nie przeszkadza to jednak niektórym już w chwili obecnej gdybać, czy w Wigilię będzie bardziej zimowo, czy jednak bardziej jesiennie (a może wiosennie, wszak to już po przesileniu). No i rzecz jasna pojawia się pytanie najważniejsze: czy święta będą białe?

W chwili obecnej nawet pełna wiązka prognozy nie sięga Wigilii, a sama prognoza na okres po 13 grudnia zmienia się jak w kalejdoskopie. Ciekawskim można przedstawić prognozę na 23 grudnia (źródło: WetterZentrale):

Przy takiej sytuacji zimowe święta byłyby raczej wątpliwe, jednakże powtarzamy po raz kolejny: opieranie się na takiej prognozie niema najmniejszego sensu, gdyż do tego czasu zmieni się ona jeszcze kilkadziesiąt razy. Pierwsze, w miarę sensowne „gdybania” na temat świątecznej aury będą możliwe dopiero gdzieś od 17 grudnia, przy czym dopiero w okolicy 19 grudnia będą to prognozy „pewne”.

Poniżej część realizacji wiązki prognoz GFS na 23 grudnia, 00UTC (źródło: WetterZentrale):

[xyz-ips snippet=”s2-ad”]

Powyższe obrazy przedstawiają kolejne realizacji wiązki prognozy GFS (ensembles). Jest to nic innego jak kolejne warianty tej samej prognozy, w których warunki początkowe zostały nieco zmienione (aby zasymulować niepewność w samej analizie tychże warunków). Jeśli kolejne warianty od siebie zbytnio nie odbiegają, możemy założyć, że prognoza jest „pewna”, a błędy w analizie na nią zbytnio nie wpływają. W przypadku tak odległych terminów, jak ma to miejsce powyżej, nawet drobne zmiany powodują, że na końcu otrzymujemy skrajnie różne prognozy. I tak – prognoza operacyjna widzi sytuację, w której 23 grudnia nad Polską zalega chłodne powietrze, które jednak już w ciągu kolejnych 24 godzin najpewniej zostanie wyparte przez napływ powietrza cieplejszego. Inne prognozy widzą albo dość silny napływ chłodu (P04), albo typową pogodę późnojesienną z tendencją do ocieplenia (P13). W chwili obecnej nikt nie jest w stanie powiedzieć, który z tych wariantów będzie bliższy prawdzie.

Możemy za to powiedzieć sporo na temat pogody w dniach najbliższych. Tutaj czeka nas krótkie ochłodzenie – w sobotę temperatura maksymalna wahać się będzie od 0°C na Suwalszczyźnie i lokalnie na Śląsku i w Małopolsce, do 4°C na północy kraju. W niedzielę będzie chłodniej, od -2°C do +2°C. Od poniedziałku ponownie cieplej, a we wtorek temperatura na południowym wschodzie Polski może lokalnie przekroczyć +12°C. Od środy ponownie chłodniej.

Poniżej: temperatury o godzinie 13:00 czasu lokalnego w kolejnych dniach od piątku (model ECMWF, źródło: kachelmannwetter.de):

[xyz-ips snippet=”s1s1z-ads”]

Wszystko wskazuje więc na to, że przynajmniej do 15 grudnia bieżący miesiąc będzie charakteryzował się temperaturami powyżej średniej z lat 1981-2010. Nie oznacza to jednak, że cały miesiąc właśnie taki będzie. W sezonie zimowym nie trudno o niskie ujemne anomalie, spadające nawet poniżej -8°C w skali całego kraju przez dwa tygodnie.

O pogodzie na święta dyskusję zacząć będzie można najwcześniej po połowie miesiąca. Nie mniej jednak od soboty mamy zamiar archiwizować prognozę temperatury (i nie tylko) o 15UTC w Wigilię w kolejnych odsłonach modelu GFS (później także ECMWF), obserwacja jak się te prognozy zmieniają będzie z pewnością bardzo pouczająca dla entuzjastów „fusów” :-D .

 

Print Friendly, PDF & Email
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
133 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Grzegorz

Wygląda na to, że na serwerze ciągle funkcjonuje czas letni. :)

Arctic Haze ☀️

No właśnie nie ośmieliłem się napisać, że Admin zapewne uwierzył PSL, że nie będziemy już zmieniać czasu.

pogodo-pata

Niech mi ktoś wytłumaczy – co się stało z pogodą?? Gdzieś od zeszłego roku nie przypomina ona takiej jaką znam od urodzenia. Chłodne i mokre lata, cieple zimy, duża dynamika, wiatry i zdecydowanie mniej Słońca, dosłownie prawie jego brak. Czy taka będzie już zawsze?

pogodo-pata

W tym roku temperaturę podbijają pewnie stosunkowo ciepłe noce. Za chwilę połowa grudnia a w Wielkopolsce były może 3 noce z niewielkim przymrozkiem. Także średnia swoje, a odczucie swoje.

Arctic Haze ☀️

Powiem to co zawsze w takich przypadkach. Porównujemy średnie temperatury dobowe sprzed lat i obecne, a nie dzienne obecne z nie wiadomo czym z poprzednich lat. Inaczej mówiąc, zapewne nie wiesz jakie były noce w okresie bazowym. A zresztą jakie były takie były ale o tej porze roku temperatury dobowe są i tak przez nie zdominowane (bo noce są dwa razy dłuższe od dni). Chcesz porównywać TMAX-y to sobie porównuj, ale to jest inna miara (zresztą ze względu klimatycznego znacznie mniej ciekawa).

Ert

Pogoda pata słusznie to zauważyłeś. Widocznie ochłodzenie mamy już od przeszło dwóch i pół roku, czyli od jesieni 2015. W statystykach to wygląda inaczej, bo do nich zaliczane są ciepłe noce, ale subiektywnie ochłodzenie jest odczuwalne. Ciepło przychodzi na krótko, ciągle leje, a słonca jak na lekarstwo. Kiedyś ta patologia musi się wreszcie skończyć. W Polsce wpływ na klimat ma przede wszystkim cyrkulacja, a ze w Arktyce panują wyże, to mamy to co mamy.

Arctic Haze ☀️

Biorąc pod uwagę, ze rok 2015 był w Polsce rekordowo ciepły, na swój sposób można mówić o ochłodzeniu od jesieni 2015 roku.

Ale tylko na swój sposób…

Mikelis

Przestań już. Jakie ochłodzenie? Gdzie masz w Polsce w chwili obecnej tony śniegu i trzaskający mróz? U mnie, w okolicach Poznania trudno nawet o trzy dni z rzędu z całodobowym mrozem i 1 cm śniegu. Tak, JEDEN cm. Także, podaj dowód swoich dywagacji albo zamilcz.

Mikelis

P.S. Dotyczy wpisu m.in. Erta

Lukasz160391

Lato 2017 było bardzo ciepłe, bo nawet 35 stopni na początku sierpnia przy bezchmurnej pogodzie, a Ty gadasz, że lato było chłodne i brzydkie ;]

Lukasz160391

Oczywiście napisałem to do @meteo-paty.

Ert

Lukas, owszem było ciepłe ale tylko na południu. Mikelis, co mam na swoją obronę? Przeprowadż się na północ Polski, to bedziesz wiedział o czym mówię. Prawdziwego lata nie mieliśmy od 2015 roku, ostatnie dwie wiosny i jesienie subiektywnie były chłodne i deszczowe. W Polsce ostatnio bardzo się ochłodziło, ciepło przychodzi na krótko, zwłaszcza na północy, u mnie tego lata temperatura 30 stopni przekroczono zaledwie 2-3 razy. Wiem, że statystyki mówią co innego, ale obiektywnie ochłodzenie od 2 lat jest po prostu odczuwalne i tyle.

pogodo-pata

Gdzie było ciepłe tam było. Na Zachodzie Polski niestety była tragedia, a na północy to gorzej niż katastrofa. Nie dosyć że chłodne i deszczowe to jeszcze pochmurne. O słonecznym tygodniu można było pomarzyć. Jeden dzień (często nawet nie cały) a następne kilka szara pierzyna na niebie. W Wielkopolsce było tylko kilka dni kiedy temperatura przekroczyła 30 stopni i to nieznacznie. Najczęściej maksymalna kręciła się koło 27 stopni. O deszczach to nawet nie wpominam. Można było sadzić ryż. Rośliny dusiły się w ziemi od nadmiaru. Zresztą i tak jest do tej chwili. Niema tygodnia bez deszczu…

Fan klimatów podzwrotnikowych

Tylko na SE… Na północny było naprawdę pochmurne, wilgotne i chłodne.

Fan klimatów podzwrotnikowych

Najcieplej latem powinno być na Nizinach Środkowopolskich i na Ziemi Lubuskiej, na S i SE powinno być chłodnej i bardziej burzowo. W tym roku mieliście naprawdę ponadnormalne lato, podczas gdy na NW i N lato było katastrofalne.

Fan klimatów kontynentalnych

Na Kujawach przyzwoitym miesiącem letnim był sierpień. Miał on optymalną ilość słońca, opadów i ciepła. Opady były dosyć duże, bo pochodzenia burzowego, ale jednocześnie słońca było dosyć dużo. No i było najgoręcej w ciągu roku. Z kolei lipiec był ciepły ale bardzo pochmurny.

zaciekawiony

@ Ert
U mnie koło Terespola lato też było ciepłe. I strasznie suche. Do sierpnia trzeba było codziennie podlewać ogród, bo wysychały warzywa. Zobacz jak wyglądał bilans wodny:
http://www.susza.iung.pulawy.pl/appl_data/smsr_maps/2017/KBW_2017_06.png
Mokro nie było też w zeszłym roku:
https://www.polskieradio.pl/42/5202/Artykul/1641244,Susza-coraz-bardziej-dokucza-rolnikom-Szacowanie-strat-ma-byc-szybsze

Gdzie wy widzieliście te dwa mokre i pochmurne lata?

Ert

Zaciekowiony – wiem, że na południu mieliście ładne lato. Na północy lata 2016 i 2017 były deszczowe i zimne. Wiem, że wam południowcom trudno uwierzyć, ale w naszych regionach tak właśnie jest.

Bianka

http://klimat.pogodynka.pl/pl/climate-maps/#Precipitation/Seasonal/2017/1/Summer. Podsumowanie lata. Widać wyraźnie gdzie było za mokro a gdzie sucho.

wrocław

Szansa na białe Święta we Wrocławiu są znikome. Gdzieś czytałem, że ok 15%, czyli średnio raz na 7 lat. Ostatnio były w 2010 roku
https://www.wetteronline.de/?pcid=pc_rueckblick_data&pid=p_rueckblick_diagram&sid=StationHistory&diagram=true&iid=12424&gid=12424&month=01&year=2011&metparaid=SNLD&period=4&ireq=true

Mikelis

Wrocław: stawiam na prawie 100 proc., że białe święta będą tylko w telewizji. Niestety… mam już dość oglądania śniegu w odbiorniku telewizyjnym. Naprawdę, mamy już bardzo ciepły klimat.

Juras

We Wrocławiu od kilku lat śnieg pada tyko w szopce na Jarmarku Bożonarodzeniowym !

mjetek

Mam pytanie o modele GEM i ICON – czy będą one jeszcze aktualizowane?

adek

dzisiaj w tefałenie powiedzieli, że wigilia ma być bardzo ciepła – wierzę…

Mikelis

…czyli będzie upał :D A tak na poważnie, nie pamiętam, kiedy BN było w całości zimowe. Nawet podczas zimy 2005/2006, kiedy to na własnej skórze przeżyłem w Toruniu minus 32 stopnie, Wigilia i 25 Grudnia były bezśnieżne. Śnieg zaczął padać 26 grudnia i nie stopniał aż do 27 marca 2006 roku. Takiej zimy już chyba nigdy nie będzie…

Fan klimatów podzwrotnikowych

A 4 lata temu to co było?

alewis27

5 lat temu. 4 lata temu była ciepła zima. Z lutym 2014 który zimy w ogóle nie przypominał, tylko wczesną wiosnę.

Fan klimatów podzwrotnikowych

4 lata temu w marcu i 1 połowie kwietnia.

alewis27

Teraz mamy sezon 2017/8; a sezon który masz na myśli to 2012/3. Pięć lat temu. No, prawie pięć. Było wtedy zimno w grudniu, masakrycznie pochmurno w styczniu i lutym, bardzo zimno w marcu i wyjątkowo zimno/śnieżnie na przełomie marca i kwietnia.

Drugiego takiego marca jak wtedy to może jeszcze długo nie być.

W sumie to wolałbym taki marzec jak w 2013, niż taki kwiecień i pół maja jak w 2017. Bo marzec to i tak zwykle gnojówa pogodowa, termicznie jest to odpowiednik listopada więc tak czy siak zimno.

Lucas wawa

Mnie osobiście bardzo często nachodzi już myśl, że nie mam pojęcia co przyniesie kolejna zima, kolejny rok, itd. – poza jednym pewniakiem: Święta BN znowu będą ciepłe. Całe kuriozum tej sytuacji polega na tym, że żaden inny okres roku nie jest w naszej tradycji tak bardzo otoczony zimowym klimatem (w sensie pogody na zewnątrz, nie „pogody ducha”) co okres Świąt BN. A tymczasem statystycznie znacznie częściej ochłodzenia (lub w ogóle ujemne anomalie termiczne) zdarzają się np. na Trzech Króli, czy Wielkanoc. Może przyjdzie okres, że stanie coś się zmieni, ale na razie Matka Natura jakby w tym względzie „szła w… Czytaj więcej »

Ert

Ja Ci mogę powiedzieć już pogodę na kolejny rok. W styczniu prawdopodobnie na 3-4 tygodnie przyjdzie zima, w lutym będziemy już czuli powiem wiosny, marzec w normie, w kwietniu zamiast wiosny jak ostatnio tradycyjnie przymrozki, ciepłe i ładne maj i czerwiec, a potem deszczowe lato i jeszcze bardzie deszczowa jesień. Taki mamy wrzorzec pogodowy od jakiegoś czasu :)

Fan klimatów podzwrotnikowych

W tym roku jest szansa, że Atlantyk przyjdzie w sam raz na styczeń.

Lucas wawa

Atlantyk przychodzi niemalże cały czas (poza krótkimi przerwami). Teraz czas na więcej jakiś pogodniejszych wyżów:-)

Fan klimatów podzwrotnikowych

Z południa oczywiście.

Mikelis

a nie z zachodu? Cyrkulacja strefowa jest chyba zachodnia, ew. ze składową południową lub czasem północną. Ale Atlantyk jest na zachodzie.

Lucas wawa


Jak dla mnie mogą być ciepłe z południa, mogą być bardziej zimowe – byleby już ta lekko-plusowa niżowa „deprecha” aż tak nie dominowała.

alewis27

Tym bardziej że jesień była wyjątkowo wilgotna i brzydka, i mamy teraz już czwarty z rzędu miesiąc z dominacją jesiennej szarugi, w której słońce widzisz od święta. A się jeszcze nawet rok nie skończył.

W skrajnym przypadku taka gnojówa może trwać do marca włącznie. Styczeń i luty wg norm mają tragiczne usłonecznienie, dopiero w marcu jest istotna poprawa. Choć marce 2016 i 17 słońcem nie rozpieszczały niestety.

Fan klimatów kontynentalnych

Wystarczy dominacji atlantyku. Dzięki jego aktywności do bani była większość kwietnia, września oraz lipiec. Jego aktywność nie przynosi nic dobrego, zwłaszcza latem. Latem atlantyk przynosi 3 typy pogody (które panowały w Polsce w lipcu tego roku). Typ1 : Panował on na wybrzeżu. Chłodno (15 stopni), wietrznie, pochmurno i deszczowo – raczej jesień niż lato Typ 2: Umiarkowane ciepło (20-25 stopni), duże zachmurzenie, brak wiatru i mżawka. Co prawda temperatura nie jest najgorsza, ale z kolei przez większość dnia wisiał stratus i padała mżawka, z kolei wieczorem na polach po opadach tworzyły się upiorne mgły. Ten typ pogody panował w środkowym… Czytaj więcej »

kmroz

to mieszkasz w koncu na polnocy w gdansku, czy srodkowym pasie Polski?

Fan klimatów kontynentalnych

.
Wakacje spędziłem w środkowym pasie Polski, a w Gdańsku studiuję.

SE

Kolega zapomniał że w maju w tym roku sypał śnieg na nizinach, a niektóre stacje odnotowały średnie dobowe ujemne… nie wiem gdzie Ty ciepło widziałeś….

podlasianin

II połowa maja była bardzo ciepła, oraz na wschodzie był epizod lata w I dekadzie.

Fan klimatów podzwrotnikowych

Ja bym nie nazwał tego latem, 22 st. to już na początku kwietnia były.
https://www.ventusky.com/?p=52.7;20.9;5&l=temperature&t=20170506/13

podlasianin

Mam rozumieć, że 25 stopni to powiew zimy? 6 maja było u mnie 25-26 w cieniu i naprawdę dało się poczuć solidny gorąc na słońcu.

Fan klimatów podzwrotnikowych

Zwykłe, majowe ciepło.

Mikelis

Dwa dni lekko mroźne i to punktowo, to już potężny atak zimy? Śmieszne to jest, idźcie do książek lepiej.

SE

pisze tutaj ktoś o potężnym ataku zimy??? średnie dobowe temp. na minusie w maju to już bardzo duża anomalia. Ja tylko neguje stwierdzenie, że od kilku lat mamy bardzo ciepłe maje… bo takie nie są :) 20 lat w książkach mi wystarczy :)

kmroz

od jakiegos czasu… czyli w roku 2017 dokladnie mówiąc. :D
PS w tegorocznym kwietniu fenomenem na pewno nie były przymrozki, gdyż one zdarzają się co roku w kwietniu (fenomenem byly w maju). fenomenem były ciągnące się tygodniami chmurzyska z temperaturami praktycznie nie przekraczającymi 10 stopni. no i opady śniegu w wielu regionach kraju.

anonim

Jak narazie w ogóle mamy mało zimowy grudzień. Ostatni raz takowy był w 2012 roku. Co prawda grudzień 2017 jeszcze trawa ale hipotetycznie gdyby zakończył się powyżej normy to już byłby 5 grudzień powyżej normy pod rząd!! Od dłuższego czasu co roku wieje nudą w tym miesiącu, chociaż w 2015 roku mieliśmy bardzo ciepły miesiąc i dość słoneczny, nie najgorszy pod względem słońca był zeszłoroczny. W tym roku jest narazie mdły i wpisuje się w paskudny typ pogody która trwa z krótkimi przerwami od września 2017. Mniejsza już o temperatury ale ważniejsze kiedy w końcu nadejdzie suchy okres bo na… Czytaj więcej »

Ert

Dobrze, że o tym wspomniałeś. U mnie to samo, ale dla niektórych pluchomanów deszczu jest jeszcze…za mało :).

anonim

Od końcówki września i 1 dnia października nie było w Warszawie więcej niż 2 dni słonecznych pod rząd, o ile w ogóle się już zdarzały. Z liczbą dni słonecznych jest naprawdę tutaj fatalnie. Ludzie narzekali na październik 2016 ale w tym roku jest znacznie gorzej bo w 2016 był tylko taki październik a w tym roku mamy już 3 miesiące za nami z dramatycznie małą ilością dni słonecznych a w tej chwili zaczął się takowy 4 miesiąc pod rząd!!, trudno więc się dziwić że jest wyjątkowo mokry skoro brak jest wyżowej pogody. W Listopadzie kiedy przez jakichś czas rządził w… Czytaj więcej »

kmroz

to prawda mielismy mało epizodów ze słońcem ( chociaz w pierwszej polowie pazdziernika słonce było własciwie codziennie ale tak na 1-2 godziny, wiec sumarycznie pochmurne dni ze znaczną przewaga zachmurzenia) tak od 20.10 to mielismy raptem 2 okresy bardziej sloneczne (no 3 jesli liczyc jeden dzien 31.10). najpierw 4-6.11, potem 23-25.11. Przyjemnie sie zlozylo ze tez cieple. co do opadów to w listopadzie sytuacja się bardzo poprawiła, czego w statystykach miesiecznych nie bedzie widac bo liczy sie caly miesiac a nie jego znaczna czesc. od 3 do 28 listopada spadlo 15 mm wody raptem, mniej niz polowa miesiecznej normy (mowa… Czytaj więcej »

Fan klimatów podzwrotnikowych

W styczniu jeszcze nie… Niech tak od marca zaczną dominować wyże ;)

Ert

Anonim., słusznie prawisz. Wyobraż sobie, że na północy Polski taki deszczowy okres trwa już od czerwca :)

seba

Mam pytanie co się dzieje z GFSem od końca października prędkość aktualizacji jest masakryczna. Można by też dodać do GFS 1h paramenty zimowe bo może w końcu doczekamy się białych świąt :)

Lukasz160391

GFS na 12 grudnia prognozuje na Podkarpaciu około 15 stopni przy silnym halnym :o
Szkoda, wielka szkoda, że front z opadami oraz ochłodzeniem wtedy dotrze nad Górny Śląsk (według obecnej prognozy). Gdyby się bardziej zatrzymał na zachodzie, mielibyśmy powtórkę z 6 oraz 9 grudnia 2006 roku.

Lucas wawa

To będzie krótkotrwała adwekcja wyraźniejszego ciepła, będąca tak naprawdę niczym więcej jak zapowiedzią kolejnej strefy opadowej przy c.d. przewagi aury późnojesiennej. Nie zapominajmy, że „ciepło” zimą w ok. 60-70% oznacza przedział 0/+5*C, w ok. 20-30% przedział +5/+10%, a tylko w mniej niż 10% powyżej +10*C (podobnie jak mróz poniżej -15*C nocą).

PiotrNS

Białe Święta Bożego Narodzenia, to dla mnie, mieszkańca Nowego Sącza, już dość odległa przeszłość. Wprawdzie w ubiegłym roku sceneria wigilijnego wieczora sceneria była bajkowa, bo około godziny 18 zaczął padać śnieg, którego opad potrwał niemal do północy, jednak cała akcja działa się przy dodatniej temperaturze i o pokrywie śnieżnej nie było mowy. W Boże Narodzenie pogoda była pochmurna i deszczowa, jednak już 27 grudnia wyjrzało słońce, a w nocy z 28 na 29 nasypało kilka centymetrów, dzięki czemu przynajmniej Sylwester był biały. W latach 2011-2015 śniegu nie było w ogóle. W ekstremalnie chłodnym grudniu 2010 roku, odwilż – jak na… Czytaj więcej »

Marcin

Fajne ciepełko się zapowiada na 12 grudnia. Zima na razie kaput:)

Lucas wawa

To ocieplenie będzie jeszcze krótsze niż obecne. Później c.d. aury „niżowej”, najczęściej przy temperaturze niewiele powyżej zera…

kmroz

Lucas, ale za to jakie :) zreszta tak cieplo jak obecnie (5-6 w dzien) to ma byc przez wieksza czesc tygodnia. a powyzej 10 przez jeden dzien (miejscami na S i SW dwa) ja tylko mam nadzieje ze sprawdzi sie prognoza co do słońca, nie tylko tak jak przez ostatnie dwa dni na poludniu, ale też w Warszawie, która słońca wyjątkowo mało dostaje od paru miesięcy a ostatnio przejaśnienia i rozpogodzenia owszem pojawiają się prawie codziennie, ale tylko w nocy…

Grzybiarz

Uff… Za ciepło, za zimno. Za pochmurno, za słonecznie. Za mokro, za sucho. Preferencje pogodowe zróżnicowane jak pogoda w Polsce. A je nie narzekam i cieszę się z jej przebiegu w tym roku (poza niszczącymi wichurami) bo grzybów było full. ;-) Pozdrowienia i więcej luzu! ;-)

Grzybiarz

Czy będzie śnieg na święta? Będzie. Wielkanocne… ;-)

Lucas wawa

W przyszłym roku święta Wielkanocne jeszcze w końcówce marca, a skoro w b.r. dość zimowo potrafiło zrobić się w 2. połowie kwietnia, więc kto wie…?:-)
Już nawet górali podchwycili temat i zapraszali na narty/deski na… Wielkanoc!:-)

Fan klimatów podzwrotnikowych

O dwóch lat mamy na przełomie marca i kwietnia silne ocieplenia, kto wie może i w przyszłym roku takie się nam trafi?

Daniel

Białe Boże Narodzenie i Mikołaj to już historia. Swoją drogą nawet podczas ekstra śnieżnej zimy 05/06 i tak na mikołaja i święta była odwilż, podczas jednego z najzimniejszych grudniów w historii(2010) i tak na mikołaja i święta była odwilż. To jest wręcz niewiarygodne. Któregoś roku przecież 22go grudnia było w Katowicach -17, a w święta już ponad +10, coś czego nie da się logicznie wytłumaczyć. Tak jakby z góry zaplanowane było, że święta mają być ciepłe. Można obstawiać u bukmachera i dobrze się wzbogacić. Rok temu już w październiku pisałem o ciepłych świętach i cóż…:D ale to żaden wyczyn w… Czytaj więcej »

alewis27

Ten rok o którym mówisz to był 2009, pamiętam to błyskawiczne przejście z naprawdę silnego mrozu (poniżej -10 stopni za dnia) do grudniowego „upału”. W Boże Narodzenie +14,5! To cieplej niż w grudniu 2015 kiedy 23-go było +13,3.

http://www.ogimet.com/cgi-bin/gsynres?lang=en&ind=12560&ndays=30&ano=2009&mes=12&day=31&hora=18&ord=REV&Send=Send

Ale bez przesady, nie gadaj już że w Polsce nie ma zim. Tutaj nie jest Irkuck i mrozy po -15/-30 to zjawisko występujące w formie krótkich epizodów, a nie trzymające miesiącami.

Lukasz160391

Pierwszego grudnia było równie ciepło co 25 grudnia, niestety w linku uciąłeś ten dzień.
ale wyręczę Cię –
http://www.ogimet.com/cgi-bin/gsynres?lang=en&ind=12560&ano=2009&mes=12&day=31&hora=21&min=30&ndays=31

podlasianin

Bardziej mnie martwi malejące usłonecznienie w okresie jesienno-zimowym. Za kilka lat w ogóle w tym okresie pewnie nie będzie słońca :(

Robert93

Nie zauważyłem tego, zeszła zima była u mnie wyjątkowo słoneczna. Zależy od regionu, ale nie widzę tej tendencji.

Arctic Haze ☀️

Taki trend może mieć fizyczny sens (cieplejsze oceany -> więcej pary wodnej w atmosferze -> więcej chmur) ale nie musi. Zmiany dynamiczne (jak i skąd wieje) mogą sprawić, ze w pewnych rejonach trend może być nawet odwrotny. Dlatego nie popierałbym tego rodzaju stwierdzeń bez dobrych danych pomiarowych. A niestety ich nie ma. W serie historyczne usłonecznienia nie wierzę (np. dla Warszawy wiadomo, ze nie jest ona homogeniczna). A pomiary satelitarne (serie CERES i ERBS) nawet nie zgadzają się co do znaku trendu albedo (czyli praktycznie zachmurzenia) za 25 lat w naszej części Europy [1]. [1] Norris i inni, 2016, Evidence… Czytaj więcej »

podlasianin

No właśnie, większość tego nie zauważa, gdyż na zachodzie i południu kraju usłonecznienie szybko rośnie i robią się gigantyczne dysonanse między SW i NE…

kmroz

rok temu i dwa lata temu Warszawa (poza pazdziernikiem) nalezala do tej przyjemniejszej czesci, razem z S i W. ale w tym niestety ta strefa ciągłych chmur się przesunęła już za Mazowsze.
:( uslonecznienie nawet wg norm jest niskie pozną jesienia i zimą, a przeciez listopad przyniosl w Warszawie jakies 70% usłonecznienia zaledwie! pazdziernik podobnie, a w grudniu, to nie zart, w tym mieście jeszcze wgl, nawet przez minute nie było słońca (!!!!)

Robert93

Dopiero mamy początek tej zimy. Poza tym w Polsce typowa zima jest tylko nieznaczną przewagą temperatur ujemnych nad dodatnimi w większości kraju. Więc odwilże są tu zjawiskami normalnymi.
http://old.imgw.pl/klimat/mapy/%5BMapy_1971-2000%5D/Mean_Temperature_1971-2000/1971-2000_Winter_MeanTemp_Actual.jpg

Fan klimatów podzwrotnikowych

W tym roku trwałą zimę miałem od 2 stycznia do 16 lutego…

Patryk

Daniel na twój komentarz można odpowiedzieć tylko jednym zdaniem
nic dodać nic ująć i 100 % racji

Fan klimatów podzwrotnikowych

Drugi człon jego komentarza to bujdy na resorach.

Bianka

Luty 2012 to epizod zimowy. Zima 2012/13 to też epizod? Gratuluję poczucia humoru.

Daniel

A ile trwała „zima” w lutym 2012? Dwa tygodnie mrozu bez śniegu i po zimie. To jak to nazwać jak nie epizod? Zima to była w styczniu 2010, czy styczniu 2006, gdzie plusowej temperatury nie było miejscami przez 40-60 dni, a śnieg leżał nieprzerwanie 3 miesiące.

Fan klimatów podzwrotnikowych

W Polsce na nizinach śnieg leżący nierozerwalnie przez 3 miesiące to taka sama anomalia jak jego zupełny brak przez 3 miesiące.

Fan klimatów podzwrotnikowych

*nieprzerwanie :)

alewis27

W zeszłym roku były białe święta :) Tzn białe tylko przez chwilę, bo już 25 grudnia o 5 rano cały ten śnieg spłynął przy padającym deszczu, ale w wigilijny wieczór była spora warstwa świeżego i bardzo mokrego śniegu.

A ten grudzień przypomina mi ten z zeszłego roku. Niczym szczególnym się nie wyróżnia, panuje aura na pograniczu późnej jesieni i lekkiej zimy. Raz taka, a raz taka. Teraz w niedzielę zrobi się na chwilę całodobowy mróz, ale już we wtorek temp. może podskoczyć do 10*C za sprawą halnego.

Robert93

Spora ta warstwa śniegu nie była, gdyż Katowice notowały tylko 3 mm opadu w postaci śniegu i to przeważnie przy plusie, pewnie spora jak na te święta. U mnie w Kielcach w wyższych częściach miasta też spadło wtedy ze 2 cm śniegu, ale stopiło się do rana.

Lukasz160391

We wtorek temperatura minimalna (według GFS) ma wynieść 11 stopni. Noc normalnie tak ciepła jak późnym latem.

adek

prawie jak 2 lata temu ;) tylko było wtedy jeszcze cieplej i było to w kalendarzową zimę

Lukasz160391

Cieplejsze noce były w grudniu 2009.

Fan klimatów podzwrotnikowych

Chyba jak wczesnym latem, późnym latem noce są cieplejsze (śr. 14 st.).

kmroz

w końcówce sierpnia są juz zwykle chłodne noce, stare polskie przysłowie nie wzięło się znikąd ;) ale nie ma co się kłocic o cyferki, z tego co kojarze to jest cos koło 12 stopni ale moge sie mylic.

Fan klimatów podzwrotnikowych

Późne lato to cały sierpień.

kmroz

mysle w takim razie ze @lukas mial na mysli koncowke sierpnia albo nawet wrzesien ( w koncu kalendarzowe lato jeszcze trwa we wrzesniu). sprawdzilem, 11 stopni w nocy jest normą dokładnie na przełomie sierpnia i września. tak czy inaczej w grudniu jest to już kilkanaście stopni powyżej normy. ale taka temperatura minimalna to już naprawde rzadko sie zdarza, często jest tyle w środku nocy przy przechodzeniu niżu, ale potem w ciągu dnia się obniża.

Lukasz160391

Czy ten atak ciepła na początku tygodnia przy silnym halnym jest już pewny czy prognozy mogą się jeszcze zmienić na gorsze?

Lukasz160391

Jeśli faktycznie będzie silny halny na początku tygodnia, to średnia anomalia dla obecnego grudnia w Polsce chyba się trochę wyrówna :)
Na razie najniższa anomalia jest na południu, a najwyższa na północy. A przy halnym zdecydowanie najcieplej będzie na południu.

Arctic Haze ☀️

Na radarze IMGW widać, że Wschodnie Pomorze ma właśnie całkiem intensywne deszcze konwekcyjne. Wygląda to jak latem.

Nie jest to niebywałe bo w grudniu zdarzają się nawet burze. Ale jednak nie jest częste zobaczyć w środku grudnia obraz radarowy Kaszub jak z lipca.

PiotrNS

2 grudnia ubiegłego roku podczas konwekcyjnego opadu śniegu w Nowym Sączu zanotowałem dwa wyładowania atmosferyczne. Jedno z nich było dosyć bliskie, bo grzmot był potężny. Błyskawice widziałem też w nocy z 5 na 6 grudnia 2013 roku, podczas orkanu Ksawery.

wrocław

Bieszczady znowu dostaną sporo śniegu: http://www.pogodynka.pl/ostrzezenia/wojewodztwo-podkarpackie

Marcin

Serce się raduje i uśmiech pojawia na twarzy patrząc w prognozy, co dzień jakby cieplejsze. Cały przyszły tydzień bez zimy!!! Ochłodzenia tylko w weekendy. A we wtorek to już cud miód. Zresztą zimy w ogóle nie widać, może nawet do świąt obędzie się bez porannego skrobania szyb i odśnieżania? Zostanie więc tylko jeszcze przetrwać styczeń, ale może rozgrzany Atlantyk przepędzi na dobre zimę, wszak to styczeń i luty miały mieć wg CFS większe anomalie dodatnie od grudnia. Tylko niepotrzebnie ta zima postraszyła na początku miesiąca…

Arctic Haze ☀️

Gdzie jest Tytus?

Chciałem mu wypomnieć marzenia (?) o śniegu w jutrzejszą sobotę ?

Lucas wawa

Będzie śnieg, ale tylko/głównie w Bieszczadach.

Lucas wawa

W prognozach c.d. aury jak 'normalnie’ w listopadzie, czyli Tśr przeważnie w widełkach 0/+5*C (raz bliżej +5*C, raz bliżej 0*C) – jedynie we wtorek bardzo ciepły „wybój”, głównie w S/E części kraju, przed nadejściem frontu chłodnego. Niże atlantyckie aktywne, ale bez „czystej” cyrkulacji W – w układzie przynajmniej do weekendu 16-17.12 nie przynoszącym nam nadal aury zimowej, poza jej kolejnymi przejściowymi powiewami. Może w tygodniu przedświątecznym (18-24.12) się to zmieni, ale to jeszcze szmat czasu, więc prognozy na to wskazujące na razie można traktować jedynie jako ciekawostkę (tak jak i te wszelkie poprzednie zapowiadające już tuż, tuż zimę, a w… Czytaj więcej »

Daniel

Ale ECMWF pojechał, wiatr z N i 35mm opadu. Nie sprawdzałem map, ale pewnie jakiś gigantyczny niż nurkujący, chyba że zwykły genuan? GFS też coś tam świta z potężnym niżem. Fajnie jakby przed świętami spadło 30mm w postaci śniegu.

zaciekawiony

Na Zakarpaciu i momentami Podkarpaciu miałoby na prawdę mocno popadał. Jeśli to będzie połączone z ociepleniem, to rzeki mocno się podniosą.

chochlik

U mnie kolejna noc z dodatnią Tmin. A jeszcze wieczorne prognozy (praktycznie wszystkich modeli) zapowiadały przymrozek, ECMWF dawał nawet -3C.

Lucas wawa

Widocznie w okolicach Łodzi jest pochmurnie. W Warszawie nad ranem ok. 0*C lub nieznaczny przymrozek, czyli tyle na ile wskazywały prognozy. Ale pojawiły się rozpogodzenia.

Lukasz160391

Szkoda, że w poniedziałek i we wtorek największe uderzenie ciepła ma być w porze nocnej.

Lukasz160391

A w ogóle ktoś wie, kiedy był najsilniejszy halny w historii, wliczając w to zimę oraz późną jesień? Pisząc najsilniejszy, mam na myśli siłę wiatru oraz wzrost temperatury.

Lukasz160391

Co do śnieżnych świat – GFS 00z zapowiada na Wigilię silna odwilż…

Michał

Serio? Wigilia dopiero za 15 dni…

Lukasz160391

Wiem, dlatego nie zdziwię się, jak następna aktualizacja prognozy będzie chłodniejsza…

Fan klimatów podzwrotnikowych

A tydzień przed świętami coraz cieplejsza…

Michał

Weatheronline podaje dla Łodzi temp. maksymalną w niedzielę równą 1 st., podczas gdy w pon…13! Co ciekawe, tak duże ciepło miałoby swoje apogeum w godzinach późnowieczornych

Lukasz160391

Halny zrobi swoje.

Lukasz160391

Czy w poniedziałek i we wtorek wiatr podczas halnego będzie silniejszy niż podczas dwóch pamiętnych październikowych „orkanów”?

Lucas wawa

Prognozy nadal za nieco bardziej zimowym tygodniem przedświątecznym (od 17.12), ale bez skrajności jak np. w 1. dekadzie stycznia b.r. Tylko, czy się już one nie zmienią i zarazem, czy „wytrzymałoby” to do Świąt??? (zwłaszcza ta druga kwestia obarczona jest nadal dużą niepewnością).

kmroz

A wiec nadszedł ten wielkopostny moment. Pierwszy raz w grudniu w W-wie pojawiło sie słońce. Aż z „wielkiej” radosci musiałem o tym napisać. Znając życie pewnie na 5 minut ale zawsze cos :)

Arctic Haze ☀️

Wielkopostny??? Czemu nie od razu zielonoświątkowy?

kmroz

Wielkopomny xD autokorekta pozdrawia, teraz zreszta tez chciała zmienić…

zaciekawiony

U mnie słońce pojawiło się wczoraj, po południu się zachmurzyło. Dziś natomiast od rana pochmurnie.

Lucas wawa

Ciekawie jawi się to poniedziałkowo-wtorkowe ocieplenie – niczym wstrząs termiczny…
Prognozy dla Warszawy:
– noc 10/11.12 – Tmin ok. -1*C,
– poniedziałek 11.12 – Tmax +8/+11*C,
– noc 11/12.12 – Tmin ok. +8/10*C (!),
– wtorek – Tmax +8/+11*C,
– noc 12/13.12 – Tmin ok. 0/-1*C…
Czyli z wartości blisko normy dość szybko ociepli się o rząd 10 st., by za ok. 24h o ten sam rząd się ochłodziło.

Od środy c.d. tego co do tej pory grudzień najczęściej nam funduje – co najmniej do weekendu 16-17.12 (później być może zawita lekka zima).

Marcin

Faktycznie niezły pik na wykresie wiązek dla Warszawy http://www.mojapogoda.com/prognozy-ensemble.html
Znając życie, to następny taki wystrzał będzie w sam raz na Boże Narodzenie.

Lucas wawa

Mam jednak nadzieję, że przynajmniej w skali 30 lat nie będzie tak, że ok. 20.12 i 30.12 będziemy mieli Tśr rzędu -3/+1*C (przeważnie), a ok. 25.12 Tśr rzędu +5/+10*C. To by było już coś nienormalnego!:-)

wrocław

We Wrocławiu dzisiaj pierwsza tej zimy śnieżyca. Sypało mocno z półgodziny( 1-2 cm), ale już nic po śniegu nie widać.

Tytus

Poniżej smok czy wielbłąd? (może trochę słaby) ale próbujący galopować w kierunku SW :-)
http://www.wetterzentrale.de/maps/GFSOPEU06_252_25.png

Tytus

Diabeł tkwi w szczegółach. Pewne podobieństwo jednak jest
Gdyby zrobić przekrój po ciśnieniu np wzdłuż 50 N od -20 do 30 E prognoz za 10 dni to wnikliwy obserwator zauważy niewielki grzbiecik fali długiej nad GB

sztygar

Czyli nadal nic nie wiemy:D

Tytus

dramat to jest jak się nie ma nadziei (bądźmy szczerzy zdecydowana większość Polskiej nacji życzy sobie białych świąt)
a taki rozkład geopotencjału jej nie odbiera :-)

Arctic Haze ☀️

zdecydowana większość Polskiej nacji życzy sobie białych świąt

Podobnie jak +30 C przez cały rok i żeby nigdy nie padało.

133
0
Would love your thoughts, please comment.x