2024/04/19 04:04

Cyklony tropikalne, co nas czeka w tym roku.

Sezon cyklonów tropikalnych na południowej półkuli, rzutem na taśmę był sezonem w okolicach normy. ACE wygenerowane wynosiło 209 przy normie wieloletniej wynoszącej 208. Obecnie znajdujemy się w fazie przejściowej i najspokojniejszym momencie pod względem cyklonów na świecie. Zakończył się sezon na półkuli południowej, rozpoczyna się na północnej.

CheQCQoUkAAFw6M

Mocne zakończenie sezonu na południowej części Oceanu Indyjskiego.

Na samo zakończenie sezonu pojawił się niezwykle silny jak na kwiecień i tern region Cyklon Fantala. http://meteomodel.pl/BLOG/?p=12481 Cyklon pobił rekord prędkości dla cyklonów tropikalnych. Wynosiła ona 175 mph dla średniej 1-minutowej i 155 mph dla 10-minutowej. Fantala jednak poruszał się wciąż wśród tych samych regionów, co sprawiła silne wychłodzenie wód w wyniku pobranej energii z oceanu i rozpad.

2016SH19_OHCNFCST_201604150600 2016SH19_OHCNFCST_201604220600

Przerwa na świecie i rozpoczęcie sezonu umownie na Zatoce Bengalskiej i Morzu Arabskim.

Od 27 kwietnia do 16 maja nie wystąpił cyklon tropikalny. Sezon na Zatoce Bengalskiej zwykle jest aktywny kwiecień-maj przed monsunem i październik-listopad po monsunie. Aktywność monsunu niweluje aktywność cyklonów tropikalnych. Natomiast na Morzu Arabskim przed monsunem sezon może potrwać jeszcze w czerwcu. W tym roku wody cieplejsze niż przeciętnie o 1-2 stopnie stanowią zagrożenie silnym cyklonem. 17 maja zanotowano cyklon na Zatoce Bengalskiej w okolicach Indii który się przesuwał się w kierunku Bangladeszu. Cyklonowi Roanu nie udało się osiągnąć siły huraganu.

https://en.wikipedia.org/wiki/Cyclone_Roanu

Szanse na cyklon tropikalny w Zatoce Bengalskiej maleją z każdym dniem, monsun za kilka/kilkanaście dni dotrze do Indii. Natomiast potencjalnym zagrożeniem nadal jest Morze Arabskie, obecnie jednak nie widać potencjalnych formacji aby któreś z nich powstał cyklon tropikalny.

Pacyfik w tym roku prawdopodobnie mniej aktywny niż rok temu.

Powinien się już rozpocząć sezon na Pacyfiku NW, natomiast panuje cisza. Rok temu maj był wyjątkowo aktywny i wystąpił nawet tajfun ostatniej piątej kategorii. W tym roku nie zanotowano na północnym Pacyfiku jeszcze cyklonu/tajfunu. Zanotowano jedynie wyjątkowy huragan na środku Pacyfiku w styczniu. http://meteomodel.pl/BLOG/?p=11748 Ubiegłoroczne El-Nino przyczyniło się do aktywnego sezonu. W tym roku sytuacja się zmienia, anomalia ENSO niedługo powinna być w okolicach normy, a możliwe jest że będzie ujemna. Przyczyni się do tego, że sezon na całym północnym Pacyfiku powinien być znacznie mniej aktywny. Nadal w najbliższych kilku dniach nie przewiduje się wystąpienia cyklonu/tajfunu na Pacyfiku NW.

Podobna sytuacja choć bez anomalii jeszcze panuje na Pacyfiku NE. Tutaj umownie sezon rozpoczął się 15 maja. W nie każdym roku występuje cyklon w maju, jednak tak jest najczęściej. Bardzo rzadko sezon rozpoczyna się w drugiej połowie czerwca. NHC nie przewiduje wystąpienia cyklonu w ciągu 5 dni. Prawdopodobnie ten sezon rozpocznie się w pierwszej połowie czerwca.

Ci1CwUuUoAAVwKg Ci1MwbcWYAE8E4V

Aktywniejszy Atlantyk

Po mało aktywnym sezonie w 2016 roku i wysokich uskokach wiatru, Atlantyk powinien być w tym roku bardziej aktywny. Aktywność może nadal tonować ujemny index AMO. Prognozy dla Atlantyku oscylują wokół normy wieloletniej lub nieznacznie powyżej. Atlantyk umownie rozpoczyna sezon 1 czerwca. Zdarzają się jednak sezony gdzie otwarcie realnie następuje dopiero w sierpniu. W tym roku na Atlantyku wystąpił już cyklon Alex w styczniu.

http://meteomodel.pl/BLOG/?p=11748

Print Friendly, PDF & Email
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
4 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Arctic Haze ☀️

Ten rejon Oceanu Indyjskiego na którym mamy teraz cyklon to, o tej porze roku, w sensie mas powietrza zasadniczo półkula południowa. Przecież monsun Oceanu Indyjskiego to zasadniczo przesuwanie się strefy konwergencji tropikalnej na północ (latem) i na południe (zimą).

Arctic Haze ☀️

O tu jest to ślicznie wyrysowane dla lipca:
comment image

Dla maja ITCZ (ta czerwona linia) jeszcze nie dosięga Indii ale jest już blisko. Tu można zobaczyć gdzie ITCZ (zwany na rysunku „monsoon” jest obecnie, a gdzie powinien być w sensie średniej historycznej:
http://www.imd.gov.in/pages/monsoon_main.php

Juras

Mam pytanie czy po ustąpieniu ElNino,bardziej aktywny Atlantyk „wygeneruje”trochę niżów bo jak na razie po 3 tygodniach posuchy zapowiada sie blokada strefówki a przy 29 stopniach parowanie staje się potężne

4
0
Would love your thoughts, please comment.x