Cyklon Dineo uderzył w Mozambik. Za nami połowa sezonu na południowej półkuli.

Cyklon Dineo uderzył w Mozambik. Za nami połowa sezonu na południowej półkuli.

Po przekształceniu się Cyklonu Carlos w niż umiarkowanych szerokości geograficznych, zaczął rozwijać się kolejny cyklon tropikalny na wodach Oceanu Indyjskiego. Cyklon Dineo rozwinął się w regionie Kanału Mozambickiego, dotarł nad Mozambik, uderzając z siłą pierwszej kategorii. Jest to drugi cyklon o sile huraganu, po Cyklonie Carlos w tym regionie świata w obecnym sezonie.


Cyklon w tym regionie nie jest szczególnym zaskoczeniem. Od kilkunastu dni znajdowały się tutaj wysokie pokłady wilgotnego powietrza i duże skupiska wydajnych w opady układów niżowych. Jeden z nich po wtargnięciu nad cieplejsze niż zwykle wody w tym regionie, zaczął dość szybko rozwijać się w cyklon tropikalny. Następnie dotarł nad Mozambik wchodząc w ląd z siłą huraganu pierwszej kategorii.

http://rammb.cira.colostate.edu/products/tc_realtime/loop.asp?product=4kmirimg&storm_identifier=SH052017&starting_image=2017SH05_4KMIRIMG_201702131245.GIF&ending_image=2017SH05_4KMIRIMG_201702151400.GIF

Model GFS nie przewiduje w najbliższym tygodniu kolejnych cyklonów tropikalnych na Oceanie Indyjskim. Podobna sytuacja prognozowana jest na Pacyfiku, gdzie w tym sezonie jeszcze nie powstał cyklon tropikalny. Jedynym układem potencjalnym wydaje się MCS znajdujący się w Zatoce Karpentaria. Średnia głębokość zatoki wynosi około 50-60 m, jest to wystarczająco dużo, aby mógł powstać w tym miejscu cyklon tropikalny.

http://rammb.cira.colostate.edu/products/tc_realtime/loop.asp?product=4kmirimg&storm_identifier=SH912017&starting_image=2017SH91_4KMIRIMG_201702011715.GIF&ending_image=2017SH91_4KMIRIMG_201702161250.GIF

Sezon na południowej półkuli nadal ma szanse zostać pod każdym względem rekordowo mało aktywny. Za nami już ponad połowa sezonu, jednak jeszcze nie zanotowano silnego huraganu tego sezonu. Rekordy mogą być pobite zarówno w małej ilości cyklonów jak i w najmniejszej zakumulowanej energii. Do końca sezonu pozostało realnie 2 miesiące. Prognozy jednak są sceptyczne co do najbliższych 10 dni. Więc pozostał głownie marzec, który może jeszcze w jakiś sposób wpłynąć mocniej na przebieg sezonu. Więcej o możliwych przyczynach słabego sezonu jest napisane pod poniższym wpisem.

Rekordowo mało aktywna pierwsza część sezonu na południowej półkuli.

Print Friendly, PDF & Email

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *