Cyklon Debbie uderzy w Australię. Skuteczniejszy ECMWF.

Cyklon Debbie uderzy w Australię. Skuteczniejszy ECMWF.

Na koniec sezonu w północno-wschodnią część Australii uderzy za 2 dni Cyklon Debbie. Modele dość późno zaczęły prognozować wystąpienie cyklonu. Pierwsze aktualizacje mówiące o cyklonie, wysunął model ECMWF 20 marca, a 21 marca 12Z przewidywał huragan o ciśnieniu 975 hPa. Model GFS do 22 marca przewidywał jedynie płytki ośrodek niżowy. Cyklon tropikalny zaczął przewidywać dopiero 23 marca z tendencją do prognozowania coraz silniejszego cyklonu. Zatem mamy dopiero pierwszy huragan na wodach południowego Pacyfiku tego sezonu.

http://rammb.cira.colostate.edu/products/tc_realtime/loop.asp?product=4kmirimg&storm_identifier=SH132017&starting_image=2017SH13_4KMIRIMG_201703241900.GIF&ending_image=2017SH13_4KMIRIMG_201703251650.GIF

Z racji niskiej rozdzielczości, GFS nie nadaje się do prognozowania maksymalnej siły wiatru dla cyklonu tropikalnego. Jednak ciśnienie w najnowsze aktualizacji 975 hPa pozwala szacować, że byłby to cyklon o sile huraganu drugiej kategorii. Prognozy ECMWF dające 951-961 hPa, sugerują kategorie trzecią. Model HWRF przed uderzeniem w Australię przewiduje ciśnienie około 965 hPa i drugą kategorie. Oficjalne prognozy JTWC, dają kategorie górną trzecią. Poniżej prognozy modeli GFS i ECMWF i ich ewolucja przez kolejne dni.

Debbie znajduje się w strefie bardzo sprzyjających warunków. Uskoki wiatru poniżej 10 kts w połączeniu z ciepłą wodą 29 stopni mogą sprawić, że cyklon może gwałtowniej nabrać na sile, niż przewidują to modele. Potencjał energetyczny wody w strefie znajdowania się cyklonu wynosi około 50kJ/cm2. Ostatnio silny cyklon uderzył w ten region Australii w 2011 roku.

https://en.wikipedia.org/wiki/Cyclone_Yasi

Na południowej półkuli znajduje się jeszcze cyklon tropikalny, powstały niedawno Cyklon Caleb. Znajduje się w okolicy Wysp Kokosowych, w strefie mało sprzyjających warunków do rozwoju. Wody o temperaturze 25-26 stopni i niska wilgotność powietrza w regionie, nie pozwolą na większy rozwój. Uskoki wiatru poniżej 10 kts w tej sytuacji jedynie pozwolą na podtrzymanie życia formacji na kilka dni, następnie zostanie całkowicie zlikwidowana przez wyższe uskoki wiatru.

http://rammb.cira.colostate.edu/products/tc_realtime/loop.asp?product=4kmirimg&storm_identifier=SH122017&starting_image=2017SH12_4KMIRIMG_201703230610.GIF&ending_image=2017SH12_4KMIRIMG_201703251630.GIF

Średnio i długoterminowe prognozy nie przewidują kolejnych cyklonów tropikalnych. Biorąc pod uwagę dotychczasową rekordowo niską (o czym napisze za kilka tygodni podsumowując) i to że za około 3 tyg realnie sezon kończy swoją aktywność, mogą to być ostatnie cyklony tropikalne w tym sezonie.

Print Friendly, PDF & Email

3 Replies to “Cyklon Debbie uderzy w Australię. Skuteczniejszy ECMWF.”

 1. Witaj :)

  Mam pytanie: od czego zależy siła (prędkość) wiatru w huraganie/cyklonie tropikalnym? Bo zastanawia mnie, fakt, iż prognozowany jest cyklon z dość wysokim ciśnieniem w centrum, a będzie to jednak układ z huraganowym wiatrem. W Polsce niże z ciś. ok. 975 hPa nie dają stałego wiatru pow. 118 km/h. Rzadko porywy osiągają tą wartość.

  Pozdrawiam

  1. Głównie od gradientu ciśnienia. Cyklon tropikalny z ciśnieniem w centrum 975 hPa ma znacznie większy gradient ciśnienia, niż niż umiarkowanych szerokości geograficznych. Zresztą w Polsce zdarza się że niżu 990 hPa mamy większy wiatr niż z niżu o ciśnieniu 975 hPa, ponieważ w sąsiedztwie jest np silny wyż z 1030 hPa. Strefie tropikalnej ciśnienie jest generalnie jednakowe ok.1010-1015 hPa. Wszystko zależy od rozkładającego się gradientu w samym cyklonie tropikalnym. Należy pamiętać, że skala huraganów i wiatr w cyklonach podaje się średni 1min i jest o kilkanaście % wyższy niż podawany w Polsce średni 10-minutowy. Pierwsza kategoria zaczyna się gdzieś od 105km/h [10-min]

   1. Dodam tylko, że ten gradient ciśnienia bierze się z olbrzymich strumieni ciepła utajonego, pochodzącego z parowania wody o temperaturze ponad 27 C, przy silnym wietrze. Huragan tropikalny to po prostu maszyna cieplna, biorąca energię mechaniczną, przy pomocy tego właśnie strumienia ciepła, z różnicy temperatur między powierzchnią morza i szczytem troposfery.

    Czegoś takiego w naszych szerokościach nie uświadczysz, a nawet w tropikach jest to możliwe jedynie nad morzem.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com