2024/04/20 13:04

Co dalej z ENSO?

El Niño w zasadzie już trwa dłuższy czas, choć jak do tej pory raczej umiarkowane. Niektóre prognozy sugerują jednak znaczne jego wzmocnienie już w najbliższym miesiącu.

Na dzień dzisiejszy wyniki z ERSSTv3b wskazują na wartość anomalii SST (SSTA) w regionie Niño 3.4 równą nieco ponad +1.6K. Dość podobnie wychodzi to w ostatniej analizie NOAA.

enso

sstaanim

Model CFSv2 nie odpuszcza i dalej sugeruje wzrost SSTA w regionie 3.4 przekraczającą +3.0K, choć nie ma to trwać długo.

nino34MonCo ciekawe, w ostatnich dniach znacznemu obniżeniu uległ również 30-dniowy indeks SOI:

soiOstatnio wartości SOI niższe od -20 mieliśmy w 2010 roku.

soibWięcej na temat tego indeksu można przeczytać pod tym adresem:

http://www.bom.gov.au/climate/glossary/soi.shtml

Trochę inna metodologia jest pokazana tutaj:

https://www.ncdc.noaa.gov/teleconnections/enso/indicators/soi/

Miesięczne wartości SOI (BOM):

http://www.bom.gov.au/climate/current/soihtm1.shtml

Znaczne obniżenie się SOI może sugerować dalszy wzrost SSTA w regionie 3.4, chociaż nie koniecznie aż tak ekstremalny, jak chciałby tego CFSv2. Nieco bardziej powściągliwy w swoich prognozach jest model używany przez brytyjskie MetOffice.

nino34_anom_20150701Z kolei wyniki ECMWF są bardziej zbliżone do CFS.

get_legacy_plot-atls05-95e2cf679cd58ee9b4db4dd119a05a8d-SnYP7A

Sądzę, że należy spodziewać się miesięcznych wartości SSTA sięgających +2.5K, raczej nie więcej. Choć niespodzianka oczywiście może się zdarzyć. Bardziej bym jednak skłaniał się ku wynikom MetOffice. W zeszłym roku lipcowa prognoza wyszła im nieźle.

nino34_anom_20140701Ekstremalnie silne El Niño wpłynęło by na dalszy wzrost anomalii temperatury globalnej. W zasadzie już teraz jest niemal pewne, że w seriach NOAA i GISTEMP rok 2015 będzie rokiem rekordowo ciepłym. Zaskoczyć tez mogą serie satelitarne (i to pomimo ciągłych obniżeń wartości jednej z tych serii), ponieważ w silnych epizodach El Niño wartości anomalii temperatury uśrednione dla dolnej troposfery są wyższe, niż bezpośrednio mierzonej przy ziemi.

Print Friendly, PDF & Email
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
6 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Pawel
Pawel

I najprawdopodobniej będziemy mieli rekord temp globalnej w 2015 jak i 2016. Poza tym wszelkie ekstrema związane z El Ninio mogą być silniejsze niż w 97/98, z racji jak pisałem wyżej świat jest cieplejszy niż wtedy. Nieciekawie może być np w Indonezji gdzie susza spowoduje ryzyko pożarów lasów i torfowisk na ogromną skalę.

ArcticHaze

Jeśli w drugiej połowie 2016 zrobi się La Nina to może być chłodniej niż w 2015 (gdzie rekord jest prawie murowany).

Pawel

La Ninia będzie z dużym prawdopodobieństwem, zależy jak silna i jak szybko. W drugiej połowie 1998 mieliśmy La Nina a jednak temperatury były wysokie do końca roku, energia uwolniona podczas el ninio daje o sobie znać jeszcze przez kilka miesięcy także stawiam, że teraz mamy tylko przygrywkę do tego co będzie w 2016. Pewnie przymknęlo by to usta denialistom ale pewnie powiedzą że jest ciepło bo El Ninio wyjątkowe :D

Lucas wawa

@Pawel:
Ale chyba właśnie o to chodzi, aby w ocenie GW (AGW) uniezależniać się od anomalii typu El Nino, czy La Nina… :?:

ArcticHaze

@Lucas wawa

Najlepszą taka analize zrobił parę lat temu Foster i Rahmstorf (2011). Po oczyszczeniu globalnych temperatur z wpływu ENSO wyszła im prawie prosta, lekko odchylająca się w górę pozostałość. Właśnie efekt wymuszeń antropogenicznych.

Tu można to poczytać: http://www.ualberta.ca/~eec/Foster.pdf

6
0
Would love your thoughts, please comment.x