Będzie chłodniej

Będzie chłodniej

Już wczoraj w południowo-wschodniej części kraju dobowe anomalie temperatury powietrza przyjęły wartości ujemne, a dodatnią anomalię krajową zawdzięczamy ciepłej (tym razem) części północnej. W następnych dniach należy oczekiwać dalszego ochłodzenia, szczególnie od 17 maja.

Dzisiaj wg modelu ICON na przeważającym obszarze naszego kraju temperatury sięgać mają około 20°C. Niskie temperatury panować będą na krańcach południowych – tam model widzi nawet poniżej 15°C.

Jutro ciepło w centralnej i zachodniej Polsce, gdzie temperatura wzrośnie do 20-22°C. Chłodno zrobi się ponownie na południowym wschodzie kraju, gdzie spodziewać się należy około 12-14°C.

Niemal w całym kraju chłodniej się zrobi w czwartek, kiedy na znacznym obszarze kraju temperatura spadnie poniżej 15°C.

Nieco bardziej łaskawy jest poranny GFS, który przynajmniej dla zachodniej części Polski codziennie daje temperatury nieco powyżej normy, a 22 maja miałoby się zrobić cieplej niemal w całym kraju. Rewelacji tych jednak nie potwierdzał wczorajszy model ECMWF.

Print Friendly, PDF & Email

18 Replies to “Będzie chłodniej”

 1. Czyli przerywamy wyraźną “passę” wyraźnie dodatnich anomalii w Polsce (i naszej części Europy) jaka z krótkimi przerywnikami trwa od 6 tygodni. A wraz z nią od razu pojawią się wyraźniejsze sumy opadowe – na razie gł. w dniach 16-17.05. Ciekawe jak długo taki stan przeważy, tzn. czy będzie niezbyt długim (np. tygodniowym) przerywnikiem, czy też zdominuje całą II połowę maja, a może i jeszcze początek meteorologicznego lata?

  Zwrócę jeszcze uwagę, że podstawowym warunkiem, aby w porze ciepłej temperatura była u nas niezbyt wysoka (w ‘normie’ lub niższa) jest częstsze/dłuższe oddziaływanie niżów także na E od Polski – i to zarówno tych wkraczających z wyższych, jak i z niższych szerokości geograficznych.

  1. Na razie wygląda to na tygodniowy przerywnik. Niemalże wszystkie modele a także prognozy wiązek wskazują na ocieplenie i powrót letnich klimatów zwłaszcza po niedzieli 20.05. Tylko trwała odbudowa cyrkulacji strefowej mogłaby przynieść nam dłuższy okres z tempereturami w pobliżu normy a nawet poniżej.
   Z drugiej strony cieszy fakt że popada i to bardziej na większym obszarze kraju niż dotąd.

   1. A niektórzy i tak będą psioczyć, co to za jesień co to za jesień tylko, ze nie rozumieją, ze non stop sloneczna pogoda nie zdaje egzaminu i co jakiś czas pogorszenia pogody są nawet mile widziane.

 2. Najważniejsze, aby w miejscach z niedostatkiem opadów pojawiły się w tym tygodniu porządniejsze sumy.

  Tym bardziej, ze w fusach co jakiś czas przebąkuję się o powrocie letnich klimatów z temperaturami do a nawet powyżej 30 st. (wg GFS z 00:00) – jednak jak to się wszystko rozkręci pożyjemy zobaczymy.

 3. A i np. u mnie w Wielkopolsce od piątku zapowiada się na kolejne wyżowe klimaty, wiec u mnie tylko dzis, jutro i w czwartek szansa na porządne lanie, bo potem znów moze być mizeria.

 4. Pomimo tego ochłodzenia które i tak nie będzie jakoś specjalnie duże cieszy mnie że najprawdopodobniej unikniemy w maju dużych spadków poniżej 10 stopni ( poza górami, choć trzeba pamiętać że takowe są możliwe w ekstremalnie zimne dni jeszcze w czerwcu), oraz że jak do tej pory mamy w maju dużo słońca a ochłodzenie i tak jest/będzie niemal nieuniknione. Maj 2018 zaś nadal ma znacznie większe szanse na bycie miesiące powyżej normy niż poniżej i to być może znacznie bo prognozy narazie na III dekadę zapowiadają gorące a nawet upalne dni.

 5. Oby więcej opadów panowie, bo na Opolszczyźnie jest źle w lasach i na polach. Temperatura mnie mało interesuje byle nie było przymrozków.

  1. Do Rafanoxa- Ciekawe bo jak przegladalem radary opadow i burz to w wojew.” S” od pocz maja co 2-3 dzien mamy przel deszcze i burze. Chyba ze wystepuja punktowo.

 6. Patrzę na prognozy – one są coraz gorsze…od czwartku do niedzieli 18 st. i przelotne opady, a ocieplenie jest zapowiadane ale dopiero w połowie przyszłego tygodnia i wcale nie będzie takie duże…. moim zdaniem teraz czeka nas kolejny, dłuższy okres z taką pogodą “unormowaną”, zobaczycie.

  1. No faktycznie prognozy coraz gorsze. Cała 3 dekada w “fusach” gorąca miejscami nawet 30 stopni. Prognozy tak coraz gorsze ale dla lasów

  2. 18 stopni w połowie maja. Normalnie koszmar. ;)
   Unormowana pogoda jest najlepsza, czyli temperatury przeciętne i regularne (ale nie codzienne) opady.

 7. Kwestię temperatury podczas tego ochłodzenia mamy już wyjaśnianą a jak z kwestią sumy opadów? Niektóre portale pogodowe jak Twoja Pogoda straszą ulewami i podtopieniami (ma spaść 30-50 mm deszczu) np. Na S i SE Polski.

 8. Po ostatnich chłodniejszych 2 dobach na SE kraju, C Mazowsze przejmuje miano najcieplejszego (na dzisiaj) obszaru Polski – tzn. z najwyższą bieżącą T-avg za maj.
  Natomiast najwyższe anomalie mamy na N/NE kraju:
  https://meteomodel.pl/BLOG/aktualny-miesiac/

  Z tym, że teraz już wszędzie temperatury będą bliższe ‘normie’, a opadów najwięcej będzie tam, gdzie w ostatnich 6 tygodniach zaczęła najbardziej dawać się we znaki posucha. Liczę, że tym razem aura nie zrobi psikusa i także nad C Mazowszem spadnie z 20-30 mm wody – szkoda, że jednak w dużym stopniu mają mieć one charakter konwekcyjny…
  Natomiast weekend 19-20.05 powinien przynieść ponowną poprawę pogody:-)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com