2024/03/29 00:03

Atlantyk

Jak widziałem niektórzy zwrócili uwagę na sporą ujemną anomalię SST w północnej części Atlantyku. Na mapach OISSTv2 wygląda ona tak:

sstnaPojawiły się przy tym sugestie, że wpłynie to na temperatury panujące u nas latem. Powstaje więc pytanie, kiedy podobna anomalia się pojawiła i co się wtedy działo?

Aby przyjrzeć się anomaliom, które w ubiegłych latach pojawiały się w trakcie takiego rozkładu SST na Atlantyku zaktualizowałem mapy ERRST v3b, które można obejrzeć tutaj. Od razu przyjrzyjmy się mapie kwietniowej, kiedy owa anomalia była już doskonale widoczna:

glb.201404Dość podobnie było w maju 2009:

glb.200905W 2004:

glb.200405W 2003:

glb.200305W 2002:

glb.200205Wyjątkowo chłodno w tym rejonie Atlantyku było w 1997:

glb.199705Już na pierwszy rzut oka staje się jasne, że stosunkowo ciężko określić, czy i jak taka „plama chłodu” na Atlantyku wpłynie na pogodę latem w naszym kraju. Bardzo podobnie było zarówno w 2009, jak i w 2003. W pierwszym przypadku po chłodnym czerwcu, lipiec i sierpień były ciepłe. W 2003 lato było gorące, szczególnie w zachodniej części kraju – w Europie Zachodniej było rekordowo gorąco. Bardzo ciepłe lato panowało również w 2002, za to lato 2004 było odczuwalne jako chłodne – wysoka anomalia dodatnia panowała jedynie w sierpniu. W 1997 lato do chłodnych nie należało, ale jak wiemy doświadczyliśmy wtedy wyjątkowo silnej powodzi – przy czym wiosną 1997 „plama chłodu” na Atlantyku miała większe rozmiary, niż obecnie.

A może ktoś ma odpowiednią wiedzę, by „zaprognozować”, cóż może dla nas oznaczać taki rozkład SST na Atlantyku?

Print Friendly, PDF & Email
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
16 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
tomek

Większego wpływu tego typu anomalii na pogodę w lecie w Polsce dopatrywałbym się analizując sytuację na Morzu śródziemnym.

Lukasz160391

Wydaje mi się, że obecna plama chłodu na Atlantyku jest nawet większa niż ta z 1997 roku.

kjsawin

Ten znowu z tymi swoimi teoriami, których on sam nie potrafi nawet w zarysie wytłumaczyć :evil:

Sebastian

Ja tu widzę bardzo podobną sytuację tylko w 2003 roku. Reszta z mojego punktu widzenia zbyt mocno się różni, chociaż na pierwszy rzut oka tego nie widać. Ciekawe czy sprawdzą się upały na zachodzie. Moim zdaniem jak najbardziej tak.

ricardo75


Wez chlopie zajmij sie swoimi mapkami a nie silisz sie na zlosliwosci, ktore nic nie wnosza nowego do dyskusji.

krzycho

@Ricardo75
Jak tak rzucasz teoriami, to powiedz jaka ,cyrkulacje będziemy mieli za 2 tygodnie, bo ja nie wiem.Podejrzewam, że ta anomalia to efekt silnej cyrkulacji strefowej na Atlantyku, przez co z okolic Grenlandii zostało wypchnięte bardzo dużo zimnej wody, ale powierzchniowej. Proponowałbym zajrzeć głębiej, bo powierzchnia w zasadzie nie ma znaczenia. Latem 2012 roku pojawiła się silna ujemna anomalia w okolicach Islandii , wynikała ona prawdopodobnie z monotonnego przepływu powietrza z N i NE. Nie doszukiwałbym się sensacji w tym.

kslawin

@Ricardo75
weź chłopie wytłumacz coś sensownie, bo jak na razie to dajesz linki do stron w jęz. włoskim na których dodatkowo za możliwość zobaczenie mitycznych obrazków trzeba płacić.
Póki co nic, ale to dosłownie nic z Twoich pseudoprognoz nie sprawdziło się i jak znam życie to nic się nie sprawdzi, bo de facto nawet nic nie jesteś w stanie zaprognozować.

Ricardo75

Nie ja tylko Filip (Cloover) analityk CMT ma teorie.
Piotr na końcu artykułu zadał pytanie. To podesłałem linka.

ps. Prognozy amerykańskich modeli wiele osób zna.
Z mniejszych, mniej znanych jako ciekawostkę Konsorcjum Lamma przewiduje na okres maj-lipiec najczęsciej typ pogody 2,5,7 (wybrać okres letni). Z komentarzem ogólnym.

http://translate.googleusercontent.com/translate_c?depth=2&hl=pl&ie=UTF8&prev=_t&rurl=translate.google.com&sl=it&tl=pl&u=http://www.lamma.rete.toscana.it/en/meteo/previsioni-stagionali&usg=ALkJrhj3l27b4NV9zaTS_3BES5-MmlnXdg

kslawin

@Ricardo75
A czy możesz to co linkujesz opisać własnymi słowami i zamieścić do tego mapy?
Czytanie po translatorze doprowadza do szału, a konieczność donacji aby zobaczyć mapy jest po prostu śmieszna.
jeśli chcesz aby sensownie z Tobą dyskutowano to zrób to o co proszę.

ricardo75

Piotr pewnie to przeanalizuje i moze cos opisze.
I nie pisz bzdur, ze nic sie nie sprawdzilo. Ochlodzenia z poczatku kwietnia, kolejne w polowie kwietnia i ostatnie z poczatku maja (gdzie skasowales moje posty) chyba przespales. Ogolnie Filip i inni z CMT sa zadowolenie z swojej analizy.

kslawin

@Ricardo75
Jakoś nie potrafisz logicznie wykazać związków przyczynowych pomiędzy „teoriami z translatora”, a rzeczywistością.
Pdjakow wyraźnie ci też pisał, że się nic nie sprawdziło.
Cóż, jeśli nie potrafisz opisać tych teorii, normalnym językiem to Twoja strata.
Masz rację w jednym – samozadowolenie twórców „teorii z translatora” jest najważniejsze :twisted:

krzycho

Prognoza z typu chybił trafił, ochłodzenie zawsze może się zdarzyć.A chłodniejsza woda to skutek , a nie przyczyna.Wody w Atlantyku będą rekordowo ciepłe, a zima będzie rekordowo mroźna.Woda chłodniejsza o 3 stopnie nie ma żadnego znaczenia.
http://meteomodel.pl/sst/img/2014/01/04/sst.png, twoja teoria czy kogoś tam innego sypie się gruzach, bo w tamtym rejonie woda była chłodniejsza przez cala zimę.A jaka mieliśmy zimę każdy wie.http://meteomodel.pl/sst/img/2014/01/16/sst.png

ArcticHaze

Taki układ temperatur, ale nie wiosna a latem ma ponoc wieścić dodatnie NAO następnej zimy. Tak przynajmniej wynika z artykułu Rodwell, Rowell i Folland 1999 z brytyjskiego MetOffice opublikowanego w Nature. Hindcast korzystający ze znalezionych przez nich korelacji trzech regionów Atlantyku latem z NAO następnej zimy (dla regionu Prądu Północnoatlantyckiego, tego zimnego na w/w/ rysunkach, jest to antykorelacja).

Czyli jeśli to się utrzyma do sierpnia to możemy mieć ciepłą zimę (z prawdopodobieństwem 2/3).

krzycho

Prognoza z typu chybił trafił, ochłodzenie zawsze może się zdarzyć.A chłodniejsza woda to skutek , a nie przyczyna.Wody w Atlantyku będą rekordowo ciepłe, a zima będzie rekordowo mroźna.Woda chłodniejsza o 3 stopnie nie ma żadnego znaczenia.
http://meteomodel.pl/sst/img/2014/01/04/sst.png, Twoja teoria, czy kogoś tam innego sypie się w gruzach, bo w tamtym rejonie woda była chłodniejsza, przez cala zimę.A jaka mieliśmy zimę, każdy wie.http://meteomodel.pl/sst/img/2014/01/16/sst.png

16
0
Would love your thoughts, please comment.x