Atlantyk

Atlantyk

Jak widziałem niektórzy zwrócili uwagę na sporą ujemną anomalię SST w północnej części Atlantyku. Na mapach OISSTv2 wygląda ona tak:

sstnaPojawiły się przy tym sugestie, że wpłynie to na temperatury panujące u nas latem. Powstaje więc pytanie, kiedy podobna anomalia się pojawiła i co się wtedy działo?

Aby przyjrzeć się anomaliom, które w ubiegłych latach pojawiały się w trakcie takiego rozkładu SST na Atlantyku zaktualizowałem mapy ERRST v3b, które można obejrzeć tutaj. Od razu przyjrzyjmy się mapie kwietniowej, kiedy owa anomalia była już doskonale widoczna:

glb.201404Dość podobnie było w maju 2009:

glb.200905W 2004:

glb.200405W 2003:

glb.200305W 2002:

glb.200205Wyjątkowo chłodno w tym rejonie Atlantyku było w 1997:

glb.199705Już na pierwszy rzut oka staje się jasne, że stosunkowo ciężko określić, czy i jak taka “plama chłodu” na Atlantyku wpłynie na pogodę latem w naszym kraju. Bardzo podobnie było zarówno w 2009, jak i w 2003. W pierwszym przypadku po chłodnym czerwcu, lipiec i sierpień były ciepłe. W 2003 lato było gorące, szczególnie w zachodniej części kraju – w Europie Zachodniej było rekordowo gorąco. Bardzo ciepłe lato panowało również w 2002, za to lato 2004 było odczuwalne jako chłodne – wysoka anomalia dodatnia panowała jedynie w sierpniu. W 1997 lato do chłodnych nie należało, ale jak wiemy doświadczyliśmy wtedy wyjątkowo silnej powodzi – przy czym wiosną 1997 “plama chłodu” na Atlantyku miała większe rozmiary, niż obecnie.

A może ktoś ma odpowiednią wiedzę, by “zaprognozować”, cóż może dla nas oznaczać taki rozkład SST na Atlantyku?

Print Friendly, PDF & Email

16 Replies to “Atlantyk”

 1. Większego wpływu tego typu anomalii na pogodę w lecie w Polsce dopatrywałbym się analizując sytuację na Morzu śródziemnym.

 2. Ja tu widzę bardzo podobną sytuację tylko w 2003 roku. Reszta z mojego punktu widzenia zbyt mocno się różni, chociaż na pierwszy rzut oka tego nie widać. Ciekawe czy sprawdzą się upały na zachodzie. Moim zdaniem jak najbardziej tak.

 3. @kslawin
  Wez chlopie zajmij sie swoimi mapkami a nie silisz sie na zlosliwosci, ktore nic nie wnosza nowego do dyskusji.

 4. @Ricardo75
  Jak tak rzucasz teoriami, to powiedz jaka ,cyrkulacje będziemy mieli za 2 tygodnie, bo ja nie wiem.Podejrzewam, że ta anomalia to efekt silnej cyrkulacji strefowej na Atlantyku, przez co z okolic Grenlandii zostało wypchnięte bardzo dużo zimnej wody, ale powierzchniowej. Proponowałbym zajrzeć głębiej, bo powierzchnia w zasadzie nie ma znaczenia. Latem 2012 roku pojawiła się silna ujemna anomalia w okolicach Islandii , wynikała ona prawdopodobnie z monotonnego przepływu powietrza z N i NE. Nie doszukiwałbym się sensacji w tym.

 5. @Ricardo75
  weź chłopie wytłumacz coś sensownie, bo jak na razie to dajesz linki do stron w jęz. włoskim na których dodatkowo za możliwość zobaczenie mitycznych obrazków trzeba płacić.
  Póki co nic, ale to dosłownie nic z Twoich pseudoprognoz nie sprawdziło się i jak znam życie to nic się nie sprawdzi, bo de facto nawet nic nie jesteś w stanie zaprognozować.

 6. Nie ja tylko Filip (Cloover) analityk CMT ma teorie.
  Piotr na końcu artykułu zadał pytanie. To podesłałem linka.

  ps. Prognozy amerykańskich modeli wiele osób zna.
  Z mniejszych, mniej znanych jako ciekawostkę Konsorcjum Lamma przewiduje na okres maj-lipiec najczęsciej typ pogody 2,5,7 (wybrać okres letni). Z komentarzem ogólnym.

  http://translate.googleusercontent.com/translate_c?depth=2&hl=pl&ie=UTF8&prev=_t&rurl=translate.google.com&sl=it&tl=pl&u=http://www.lamma.rete.toscana.it/en/meteo/previsioni-stagionali&usg=ALkJrhj3l27b4NV9zaTS_3BES5-MmlnXdg

 7. @Ricardo75
  A czy możesz to co linkujesz opisać własnymi słowami i zamieścić do tego mapy?
  Czytanie po translatorze doprowadza do szału, a konieczność donacji aby zobaczyć mapy jest po prostu śmieszna.
  jeśli chcesz aby sensownie z Tobą dyskutowano to zrób to o co proszę.

 8. @kslawin Piotr pewnie to przeanalizuje i moze cos opisze.
  I nie pisz bzdur, ze nic sie nie sprawdzilo. Ochlodzenia z poczatku kwietnia, kolejne w polowie kwietnia i ostatnie z poczatku maja (gdzie skasowales moje posty) chyba przespales. Ogolnie Filip i inni z CMT sa zadowolenie z swojej analizy.

 9. @Ricardo75
  Jakoś nie potrafisz logicznie wykazać związków przyczynowych pomiędzy “teoriami z translatora”, a rzeczywistością.
  Pdjakow wyraźnie ci też pisał, że się nic nie sprawdziło.
  Cóż, jeśli nie potrafisz opisać tych teorii, normalnym językiem to Twoja strata.
  Masz rację w jednym – samozadowolenie twórców “teorii z translatora” jest najważniejsze :twisted:

 10. Prognoza z typu chybił trafił, ochłodzenie zawsze może się zdarzyć.A chłodniejsza woda to skutek , a nie przyczyna.Wody w Atlantyku będą rekordowo ciepłe, a zima będzie rekordowo mroźna.Woda chłodniejsza o 3 stopnie nie ma żadnego znaczenia.
  http://meteomodel.pl/sst/img/2014/01/04/sst.png, twoja teoria czy kogoś tam innego sypie się gruzach, bo w tamtym rejonie woda była chłodniejsza przez cala zimę.A jaka mieliśmy zimę każdy wie.http://meteomodel.pl/sst/img/2014/01/16/sst.png

 11. Taki układ temperatur, ale nie wiosna a latem ma ponoc wieścić dodatnie NAO następnej zimy. Tak przynajmniej wynika z artykułu Rodwell, Rowell i Folland 1999 z brytyjskiego MetOffice opublikowanego w Nature. Hindcast korzystający ze znalezionych przez nich korelacji trzech regionów Atlantyku latem z NAO następnej zimy (dla regionu Prądu Północnoatlantyckiego, tego zimnego na w/w/ rysunkach, jest to antykorelacja).

  Czyli jeśli to się utrzyma do sierpnia to możemy mieć ciepłą zimę (z prawdopodobieństwem 2/3).

 12. Prognoza z typu chybił trafił, ochłodzenie zawsze może się zdarzyć.A chłodniejsza woda to skutek , a nie przyczyna.Wody w Atlantyku będą rekordowo ciepłe, a zima będzie rekordowo mroźna.Woda chłodniejsza o 3 stopnie nie ma żadnego znaczenia.
  http://meteomodel.pl/sst/img/2014/01/04/sst.png, Twoja teoria, czy kogoś tam innego sypie się w gruzach, bo w tamtym rejonie woda była chłodniejsza, przez cala zimę.A jaka mieliśmy zimę, każdy wie.http://meteomodel.pl/sst/img/2014/01/16/sst.png

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com