Mapy GFS – ankieta

Mapy GFS – ankieta

Z pewnością wielu z was zauważyło, że od dłuższego czasu generowanie map modelu GFS trwa bardzo długo. Przyczyną tego faktu jest m.in. to, że oprogramowanie tworzące mapy dość długo przetwarza zmiany projekcji geograficznej, jakie są dokonywane w skryptach. Ominięcie tego przetwarzania najprawdopodobniej pozwoliłoby na znacznie szybsze generowanie map. Niestety, jeśli wykonamy taką operację, zmianie ulegnie również format map.

Przedstawiamy więc trzy różne mapy T2M:

Wersja obecna:

Po zmianie, wariant 1 (lat/lon):

Po zmianie, wariant 2 (lat/lon, tylko Polska):

Po zmianie, wariant 3, (nps):

Po zmianie, wariant 4 (nps, rozszerzony):

Z racji szczegółowości nam najbardziej podoba się wariant 3, który dodatkowo ogranicza brzydkie, białe paski po bokach domeny. Ale ostateczny wybór należy do was. Poniższa ankieta będzie aktywna do końca jutrzejszej doby.

Który wariant map wybierasz

 • Wolę wariant 4 (nps, rozszerzony) (40%, 103 Votes)
 • Wolę wariant 3 (nps, Polska) (38%, 98 Votes)
 • Wolę wariant 2 (lat/lon, tylko Polska) (12%, 30 Votes)
 • Chcę, by zostało tak jak jest, mimo dłuższego czasu tworzenia map. (8%, 22 Votes)
 • Wolę wariant 1 (lat/lon) (3%, 7 Votes)

Total Voters: 260

Loading ... Loading ...
Print Friendly, PDF & Email

19 Replies to “Mapy GFS – ankieta”

 1. Jestem jedynym, który zagłosował za wariantem #1.

  Ja po prostu lubię widzieć sytuację w większej skali niż wewnątrz arbitralnych granic politycznych. jeśli się bada procesy to jest to jedyne sensowne podejście.

  PS. Mój drugi wybór to wariant #4 rozszerzony.

  1. P.S.
   Jeśli w istocie proces tworzenia map ulegnie przyspieszeniu, wrócą mapy Europy, więc problem zasięgu tej mapy zostanie rozwiązany.

 2. A może coś pomiędzy wariantem 3 a 4? Jakby wariant 3 został poszerzony o jeden grid w każdą stronę, byłoby na pewno lepiej. Nienawidzę sytuacji, gdy coś takiego jak prognoza pogody (w sensie wynik działania modelu) kończy się tuż przy samej granicy. A to choćby z uwagi na to, że model wyrzuca swoje wyniki, a rzeczywistość to weryfikuje. To na ogół oznacza, że wynik działania modelu nie sprawdza się z dokładnością co do kilometra. Z tego względu niewielki margines wokół Polski, chociażby te 30-40 km, powinien zostać zachowany.

     1. @ Arctic Haze wielkie dzięki:
      za fajnie po prostu na dworze jest by siedzieć na necie ale to się w najbliższym czasie zmieni

   1. Jeszcze nie cała Polska Strefa Ekonomiczna na Bałtyku jest objęta tym obszarem. Patriotyzm nakazuje powiększyć obszar na północ,szczególnie w 100-ą rocznicę odzyskania Niepodległości!

    Tak poważnie to prosiłbym o to z bardziej merytorycznych powodów 🙃

    1. No ale jednak zwróć uwagę, że dla oceny ogólnej sytuacji w Europie służyły mapy Europy. Ponieważ jednak mapy, które w zamyśle miały przedstawiać sytuację tylko i wyłącznie w Polsce zaczęły zamulać, mapy Europy zostały wyłączone.

 3. Podoba mi się wariant 4, ale jest zbyt mocno zagęszczona temperatura, dlatego wybrał bym mix 3 i 4 :)

  A jeśli już mowa o o sposobie prezentacji na mapach to zmieniłbym kolory skali przy niektórych mapach, np. SBCAPE -zbyt mocno rozciągnięta skala, kolor żółty powinien być już w okolicach 1800, może 2000 J/kg; DLS – wartość 28-30 to już dość sporo, a na skali kolor zielony

 4. Mi w sumie odpowiada zarówno opcja 3, jak i 4 – choć trochę pod innymi względami. W drodze kompromisu może być opcja 3,5:-)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com