Absurdalnie ciepły czerwiec w północnej Rosji

Absurdalnie ciepły czerwiec w północnej Rosji

W Polsce anomalia temperatury czerwca nie należała do rekordowo wysokich, tymczasem są miejsca w Rosji, gdzie odchylenie temperatury od normy z lat 1961-1990 przekroczyło… 8°C! Tak było m.in. w Olenioku (Jakucja), gdzie średnia temperatura czerwca wyniosła 18.2°C, podczas gdy przeciętna średnia temperatura czerwca wynosi tu zaledwie 10.1°C. Miesięczny rekord ciepła został tu pobity aż o 3.3°C (14.9°C, 1941). Warto zwrócić uwagę, że był to czerwiec ciepły nawet jak na polskie standardy.

Rekordowo ciepło było na znacznym obszarze Jakucji i Kraju Krasnojarskiego. W Chatandze czerwiec był aż o 8.3°C cieplejszy od średniej z lat 1981-2010. Średnia temperatura miesięczna wyniosła tu 14.0°C, rekord z roku 1908 został pobity aż o 2.6°C. W tym wypadku wystarczy wspomnieć, że w ostatnich 70 latach tylko czterokrotnie zdarzyła się tu średnia temperatura czerwca > 10.0°C, przy czym najcieplej było w 1908 (11.4°C), 1959 (10.4°C), 1990 (10.2°C), 2001 (10.2°C) i 2002 (10.3°C). Rekordowo ciepło było również na wyspach Morza Łaptiewów, tutaj jednak rekord został pobity dość nieznacznie (Kotielnyj 2.1°C, poprzedni rekord to 1.7°C z 1969).

Print Friendly, PDF & Email

9 Replies to “Absurdalnie ciepły czerwiec w północnej Rosji”

  1. Wygląda to jak nasz kwiecień b.r. (mowa o anomaliach). Tyle, że klimat bardziej kontynentalnym co sprzyja jeszcze większym odchyleniom.

  2. Na przykładzie tej stacji z Jakucji wyraźnie widać jak zmniejszający się rokrocznie zasięg lodu arktycznego przekłada się na mniejsze występowanie zimnych miesięcy letnich. Do tego dochodzi ogólna tendencja wzrostu temperatury.

  3. To bardzo niepokojace. Pytanie jak z opadami ? Pewnie susze mieli. Ps a dla Nas znowu niepokojace prognozy Bo GFS daje duze opady nie tam gdzie najbardziej trzeba. W tum Roku jakiegos wyjatkowego pecha mam do opadow. Az modle sie intensywmie o caly miesiaca ibfitych ulew

    1. Susza w Jakucji? A coś takiego w ogóle tam występuje? Przecież to tereny wiecznej zmarzliny, gdzie gleba latem odmarza raptem na 1-2 metry i jest tam pernamentnie mokro, dopóki teren znów nie zacznie zamarzać, a ma to miejsce już we wrześniu. Myślę, że tam właśnie susza jest tym czego Ci ludzie oczekują od lata, bo im bardziej sucho tym mniejsza ilość komarów.

  4. Obszary subarktyczne i arktyczne mają najgłębsze anomalie, to chyba wie każdy co w miarę często odwiedza ten blog. I te (ogromne) zmiany klimatu które tam postępują, będą miały też spory wpływ na klimat Polski. Polska leży na stosunkowo wysokiej szerokości geograficznej i regularnie doświadcza spływów powietrza z tamtych regionów.

    U nas absurdalnie ciepły był kwiecień 2018, choć aż tak wysokiej anomalii nie miał. Jednak u mnie przekroczyła ona +6K względem starszych okresów referencyjnych (51-80, 61-90). Jedyne pozostałe miesiące, które tego dokonały to styczeń 2007 i luty 1990.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com