2024/04/19 20:04

A tymczasem…

…zespół japońskich naukowców z Atmosphere and Ocean Research¹ Institute w Tokyo opublikował ostatnio na łamach Nature Geoscience pracę, z której wynika że najprawdopodobniej zanik pokrywy lodowej w Arktyce jednak wpływa na mroźność zim w Eurazji. Szereg przeprowadzonych symulacji wskazał, że w scenariuszach, w których zakładano zmniejszony zasięg lodu arktycznego na Morzu Barentsa i Morzu Karskim na początku okresu zimowego, prawdopodobieństwo pojawienia się blokady atmosferycznej rosło dwukrotnie. Więcej tutaj.

¹) Jest zasadnicza różnica pomiędzy „researchem” a „riserczem” ;)

Print Friendly, PDF & Email
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
12 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
zaciekawiony

„zespół japońskich naukowców… opublikowali” zespół opublikował.

iceman

czyli w tym roku prawdopodobienstwo to powinno byc mniejsze niz zazwyczaj.

kslawin

Ostatnio japońscy naukowcy zaczynają pokazywać swój potencjał także i w innych tematach, np.: http://wyborcza.pl/1,75400,16872674,Koty_swietnie_rozpoznaja_glos_swoich_wlascicieli_.html#CukGW :lol:

Łowca Tomasz

A tak aktualnie Japończycy wróżą Grudzień-Styczeń-Luty 2014/2015. Między innymi wyraźne El Nino oraz chłodniejsza część Skandynawii… http://ds.data.jma.go.jp/gmd/tcc/tcc/products/model/probfcst/7mE/fcst/fcst_gl.php

Tomek

Czy to błąd, czy w Szczecinku zanotowano dzisiaj przy gruncie -14 stopni? Informacja za weatheronline.pl

ArcticHaze

Zeszła zima była po lecie z największym zasięgiem lodu arktycznego od paru lat. Więc jej łagodność była zgodna z hipotezą Japończyków (i nie tylko bo w tej kwestii jest duża literatura). W tym roku też nie było rekordowo mało lodu więc nie spodziewałbym się rekordowo ujemnych wartości NAO (zakładam dla dobra dyskusji, że hipoteza jest prawdziwa). Zresztą lód arktyczny to tylko jeden z kilku czynników wpływających na zimy w Europie poprzez znak NAO. Rozkład temperatur Północnego Atlantyku też ma znaczenie (w tym roku jednak trudno powiedzieć co pokazuje). Według niektórych także aktywność słońca, chociaż inni temu zaprzeczają opierając się na… Czytaj więcej »

chochlik

@Arctic Haze
Poprzednia zima Japończykom nie wyszła jeśli chodzi o prognozy sezonowe JMA, a nie w kontekście tezy z artykułu.
@Łowca Tomasz
Trochę bez sensu ta prognoza, trochę za dużo niebieskich kolorów w strefie umiarkowanej półkuli północnej. Jeśli zima w Kanadzie, na Grenlandii i na płn Atlantyku miałaby być poniżej normy to niemal automatycznie Europa powinna się zaświecić na czerwono.

chochlik

Dla kontrastu CFSv2 ostatnio ostro sypie czerwienią:
na zimę :
http://origin.cpc.ncep.noaa.gov/products/people/wwang/cfsv2fcst/imagesInd3/glbT2mSeaInd2.gif
a na listopad to już z lupą szukać ujemnych anomalii w strefie umiarkowanej:
http://origin.cpc.ncep.noaa.gov/products/people/mchen/CFSv2FCST/monthly/images/CFSv2.T2m.20141028.201411.gif

Lucas wawa

:
Mało prawdopodobne, aby w uśrednieniu wszędzie na półkuli N zima była (bardzo) ciepła (oczywiście w sensie „anomalii”), tzn. zarówno w Europie, Azji, Ameryce N, jak i w samej Arktyce.
To by była anomalia pisana już bez cudzysłowu…

ArcticHaze

@Lucas

To się rzeczywiście zimą nie zdarza. Hansen miał takie obrazki w jednym z ostatnich artykułów, pokazując że zmienność międzyroczna zimą przekracza nadal globalne ocieplenie kilka razy. Latem jest inaczej i może być wszędzie cieplej niż historycznie.

12
0
Would love your thoughts, please comment.x