2024/03/19 06:03

A jednak zimno

Wszystko wskazuje na to, że nadchodzące ochłodzenie będzie jednak należało do głębszych, tak jak wskazywały to prognozy sprzed paru dni. Początkowo oba modele globalne – ECMWF i GFS – z prognoz dużego chłodu się wycofały, jednak w ostatnich odsłonach ponownie wskazują nawet na możliwość opadu śniegu lub deszczu ze śniegiem. Już dziś i w dniu jutrzejszym na Suwalszczyźnie temperatura w ciągu dnia wynosić może zaledwie 6°C, zaś w najcieplejszych regionach kraju należy oczekiwać co najwyżej 14-16°C.

Dziś w Suwałkach najcieplej było w nocy i nad ranem: 8°C. W chwili obecnej pada tam deszcz, a temperatura spadła do 7°C. W nocy z soboty na niedzielę i w niedzielę rano przez obszar Dolnego Śląska przesuwać się będzie strefa opadów deszczu, lokalnie o natężeniu umiarkowanym i silnym, która później słabnąc będzie się przesuwać w głąb kraju. Na Dolnym Śląsku spodziewamy się sum opadu osiągających 20-30 mm.

[xyz-ips snippet=”s2-ad”]

Nieco mniej, do 15 mm opadu widzi model ECMWF (kachelmannwetter.com):

O ile na przeważającym obszarze kraju temperatury będą znośne i mają przekraczać 10°C, o tyle na północnym wschodzie Polski będą one znacznie niższe. W poniedziałek wg ECMWF wyniosą one zaledwie 5°C:

We wtorek jeszcze chłodniej w całym kraju. W Suwałkach i we wschodniej części województwa lubelskiego nieco poniżej 4°C, ponad 10°C zaledwie na krańcach zachodnich i południowo-zachodnich.

[xyz-ips snippet=”s1s1z-ads”]

 

W województwie lubelskim we wtorek model ECMWF nie wyklucza lokalnych opadów deszczu ze śniegiem.

Jeszcze chłodniej w środę. Temperatura maksymalna we wschodniej części kraju miałaby wynieść zaledwie około 2°C.

Wieczorem i w nocy  z środy na czwartek model ten widzi opady śniegu z deszczem w województwach pomorskim i kujawsko-pomorskim. Do czwartkowego poranka opady te miałyby objąć znaczną część kraju (patrz mapy poniżej). Temperatura miałaby oscylować w pobliżu 0°C, więc przy intensywniejszych opadach nie wykluczalibyśmy pojawienia się śladu pokrywy śnieżnej (lub nawet niewielkiej pokrywy do 1-3 cm).

Jakieś ocieplenie widać dopiero na samym końcu prognozy, po 28 października. Niestety wszystko wskazuje na to, że tym razem prognozy te nie ulegną większym zmianom.

Źródłem pochodzenia map jest serwis kachelmannwetter.com.

[xyz-ips snippet=”ads-btf”]

Print Friendly, PDF & Email
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
115 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zbigniew

Patrząc na te prognozy to mamy świetne analogie do III dekady października 2012 i 2014. Wtedy również na przełomie II i III dekady było bardzo ciepło – temperatury w okolicach 20 stopni i słońce, a później w ciągu niecałego tygodnia przyszło duże ochłodzenie z temperaturami jednocyfrowymi w ciągu dnia (nawet poniżej 5 stopni w dzień) i przymrozkami nawet do minus 5-10 stopni. Różnica polega na tym, że w III dekadzie października 2012 padał śnieg i było pochmurno przy temperaturach 0-5 stopni, a w III dekadzie października 2014 były dni początkowo ze słoneczną pogodą, ale przy tmax nawet poniżej 5 stopni,… Czytaj więcej »

lavinka

Pamiętam, że w 2014 byłam na początku listopada (7-11)w Budapeszcie i w ten sposób sobie wydłużyłam piękną jesień o kilka dni. Było naprawdę ciepło, gdy w Polsce już lodówka. Powrót był bolesny. ;)

podlasianin

W 2014 roku było całkiem sporo słońca w październiku, a w tym roku tego słońca nie ma prawie w ogóle.

podlasianin

To była odpowiedź na post Zbigniewa.

Konrad

No wschód dostanie takim juz ostrzejszym powietrzem w przyszłym tygodniu, im dalej na zachód tym cieplej – GFS 12:00 znow cieplejszy dla zachody właśnie z z temperaturami po 25.10 przekraczającymi jeszcze 15 st. , chociaż później miałoby sie zepsuć juz wszędzie i 1 listopada niezbyt ciekawy, ale to jeszcze za daleko…

Lucas wawa

Jak to synoptyk ICM dobrze określił w końcówce sobotniego komentarza do prognozy ICM: „(…) już na noc z wtorku na środę prognozuje we wschodniej połowie kraju temperaturę około minus jednego stopnia, podobna prognoza jest też na kolejną noc, po czym wskazuje na stopniowy wzrost temperatury postępujący od zachodu. Jeżeli te prognozy sprawdzą się, będzie to pierwsze takie zmaganie się chłodu arktycznego z ciepłem atlantyckim już na naszym obszarze”. >>> Wygląda na to, że przed nami znamienne już dla pory chłodnej tego typu „siłowanie się” różnych mas powietrza, które to w III dekadzie października, a prawdopodobnie także i I listopada (na… Czytaj więcej »

anonim

Październik jest analogicznym miesiącem kwietnia, ale opady śniegu zdarzają się jednak rzadziej w październiku. Pomimo niższych temperatur w 2016 roku na nizinach nie odnotowano opadów śniegu ( w górach takowe zdarzają się praktycznie co roku, choć w roku 2000 chyba i w górach nie zanotowano), wcześniej miało to miejsce w 2015 roku. W 2014 roku temperatura w III dekaddzie spadła do bardzo niskich wartości poniżej 5 stopni, ale ponieważ było sucho więc śniegu nie odnotowano. w 2013 również śniegu nie było. W 2012 opady zdarzyły się w III dekadzie, w 2011 bez śniegu, najciekwsze jest jednak że w jednym z… Czytaj więcej »

SE

Pod jakim względem październik analogiczny co kwiecień??? Przecież jeśli weźmiemy kąt padania promieni słonecznych to analogiczny dla października będzie marzec i to jego pierwsza połowa… więc co konkretnie porównujesz??

Arctic Haze ☀️

Nie ma dobrej analogii między wiosną a jesienią przez inercję termiczną spowodowaną pojemnością cieplną systemu. Dlatego wiosną i jesienią mamy zupełnie inne temperatury przy podobnym nasłonecznieniu.

Fan klimatów podzwrotnikowych

Analogiczny do października okres pod względem usłonecznienia i nasłonecznienia to 10 luty-10 marca.

anonim

To prawda wiosną jest większe nasłonecznienie październik w uogólnienieniu sytuuje się między lutym a marce. Jednak będę się upierał. Po Pierwsze średnia temperatura października i kwietnia jest zbliżona pod drugie jeden i drugi miesiąca można nazwać przejściowymi między porą chłodną i ciepłą i na odwrót i po 3 zmiany w przyrodzie. Zwłascza jeśli chodzi konkretnie o drzewa są one najbardziej zauważalne w kwietniu i październiku. W kwietniu pod koniec miesiąca pojawia się większość liści a a w październiku liście najpierw najszybciej się przebarwiają a pod koniec miesiąca już niewiele ich zostaje, dlatego uważam jednak że jest dobre porównanie. Jednak najważniejsze… Czytaj więcej »

oliver57

Są duże podobieństwa biorąc pod uwagę średnie temperatury obu miesięcy ,średnie sumy opadów , dużą zmienność pogody . Większa zmienność pogody, chyba jednak w kwietniu i dzięki znacznie wyżej świecącemu słońcu więcej pojedynczych gorących i nawet upalnych dni (były takie w kwietniu 2012) W tym roku opady w obu miesiącach mocno odbiegają od normy ,chociaż akurat u mnie (region katowicki) w kwietniu było bardzo mokro bo około 100mm , ale w październiku na razie 40mm opadu, czyli norma . Średnie temperatury dla kwietnia i października w Katowicach to 8,7 i 8,8 stopnia C a suma opadów dla obu miesięcy identyczne… Czytaj więcej »

mottus

Modele szaleją, GFS znowu cieplejszy i nie widzi opadów śniegu (do 31.10, ale to bardzo daleko). Kolejny dowód na to, że na prognozy ponad 3 dni naprzód trzeba podchodzić z dystansem.

Lucas wawa

Ale 24.10, a zwłaszcza 25.10, przynajmniej na E Polski będzie zimny (z porannymi przymrozkami). I to już pewne.
Jakieś ocieplenie w ostatnich 5-6 dniach października będzie, co nie zmienia faktu, że od 25.10 GFS w odsłonie deterministycznej w sobotę wieczorem obrał najcieplejszą opcję (wiązkę).

Generalnie jednak prognozy nie pozostawiają złudzeń, że wkraczamy w okres z pierwszymi (poza górami) zimowymi elementami pogodowymi – oczywiście przy cyrkulacji ze składowymi N i/lub E.

chochlik

Prognozy na najbliższe dni teraz znów jakby cieplejsze – wyż rosyjski tylko przez chwilę ma o nas zahaczyć, problem zaczyna się mniej więcej od 28 października, gdzie co odsłona to zupełnie inny scenariusz.
Anomalie GFS wciąż na plusie:
comment image
ECMWF zaszalał z niżem pod koniec października – ciśnienie sporo poniżej 960 hPa nad Finlandią to powiem szczerze nie pamiętam czy kiedykolwiek widziałem:
http://www.meteociel.fr/modeles/ecmwf/runs/2017102200/ECM1-192.GIF?22-12

Lucas wawa

„Prognozy na najbliższe dni teraz znów jakby cieplejsze”

… a przy tym znowu jakby coraz bardziej wilgotne (mokre) – przy dość szybkim przejściu z cyrkulacji bardziej E na bardziej W i to częściej ze składową N.
A to oznacza jedno: przewagę późnojesiennej aury w ostatniej dekadzie października (co ma już zresztą miejsce obecnie), okresami już z termicznym przedzimiem. Oby tylko takowa nie dominowała przez kolejnych 5 miesięcy…

chochlik

Dla mnie w porze chłodnej deszcz to jednak mniejsze zło niż poranno-nocne zimno. Byle to nie były anomalie tak jak wrzesień 2017 czy październik 2016 – rzędu 300-500% normy.

podlasianin

Dzisiaj na wschodzie jest już bardzo zimno-taka typowa przedzimowa pogoda.

grzeg8

Temperatury są już zimowe choć masz racje takie przedzimie -brakuje śniegu w tym roku(w porównaniu choćby poprzedniego roku ) na naszym kontynencie : https://meteomodel.pl/BLOG/snieg/

Fan klimatów podzwrotnikowych

No to teraz nie pozostaje Wam nic innego jak uzbroić się w cierpliwość i czekać do czerwca.

podlasianin

Bez przesady, byle do III dekady marca/I dekady kwietnia zwykle wtedy przychodzi pierwsze plus 18-20 stopni.

Fan klimatów podzwrotnikowych

Ale potem trzeba czekać 1,5 miesiąca na następne :-)

Lucas wawa

Jak ktoś nie przepada za zimową zimą to ma „przechlapane” – bo statystycznie przez ok. 80% czasu w porze chłodnej czeka nas aura późnojesienna (częściej w wilgotnym wydaniu) lub zimowa lub pośrednia między nimi (z temp. „przez zero”).

Konrad

Nagle GFS z 6:00 wyczarował na 1 listopada do 15 st. – ehhh mogłyby się te prognozy utrzymywać dalej to już moglibyśmy podejrzewać jak będzie a tu nadal co odsłona to jak ruletka, na kogo wypadnie na tego bęc.

chochlik

I do tego jeszcze bardziej podwyższył anomalię:
comment image
W takiej sytuacji październik prawdopodobnie utrzyma miano bardzo ciepłego – do tego potrzeba anomalii +1,02C w stosunku do normy 1960/90. Ale do anomalnie ciepłego to już aż +1,96C. Aktualnie mamy +1,67 w stosunku do 1980/10, czyli +1,81 do 1960/90.

Zbigniew


Zauważ też, że ta odsłona prognozuje noce bez przymrozków do końca października. Dni 26 i 27 października mogą przynieść średnią temperaturę dobową powyżej 10 stopni w większości kraju.

Zbigniew

Widzę, że odsłona GFS z 6 UTC wycofała się z przymrozków i ma nie być ich do końca października (fajnie by było, ale to nie jest pewne). Niestety, ale coś za coś. Za brak przymrozków zapłacimy oczywiście całkowitym zachmurzeniem i deszczem. Także ta odsłona znowu złagodziła ochłodzenie od 24-25 października – ma być 5-10 stopni w dzień w większości Polski, na zachodzie cieplej. Poniżej 5 stopni w dzień może się trafić nad NE Polski. Dodatkowo widać możliwość utworzenia się pokrywy śnieżnej na Podlasiu 25 października. Mimo, że październik jest już bardzo mokry w ponad połowie Polski to jeszcze dopada. Sprawdziłem… Czytaj więcej »

Morze

I tym samym w Lęborku jest to 4 miesiąc z rzędu z sumą miesięczną ponad 100 mm:
Lipiec – 159,3
Sierpień – 156,2
Wrzesień – 105,8
Październik – 104,3
Jeszcze ciekawej było w Cewicach:
Czerwiec -108,7
Lipiec – 203,4
Sierpień – 136,6
Wrzesień – 114,2
Październik -99,9
Z dzisiejszym opadem będzie już ponad 100 mm. 5 miesiąc z rzędu.

alewis27

U mnie dzisiaj paskudna, późnojesienna szaruga z opadami, ale temperatura jeszcze nie jest bardzo niska – tmax przekroczyła 10*C, tmin wynosiła niecałe 4*C jeszcze w pierwszej części nocy. I z tego co widzę w prognozie, to w przyszłym tygodniu będzie się utrzymywała na podobnym poziomie, a od środy-czwartku może być nieco cieplej, nawet koło 15-16*C. To już z pewnością nie polecie jak pięć dni temu (u mnie ok 22*C przez trzy dni z rzędu), ale jak na koniec października to już nienajgorsza temperatura. Większe ochłodzenie jawi się w okolicach Wszystkich Świętych, temp. maksymalna mogła by spaść do ok. 5 stopni,… Czytaj więcej »

Przemek

Na tę chwilę w Bydgoszczy za październik 2017 mamy już 82 mm

mottus

Modele dzisiaj zawyżyły temperaturę w województwie podlaskim: miała być tmax 8-9 st, a skończyło się na ledwie 5. To dość spora wpadka.

adek

niestety, ale ochłodzenie rozpoczęło się dzisiaj zamiast we wtorek, jestem ciekaw czy przypadkiem rzeczywiście nie będzie za parę dni 2-3 st. zamiast prognozowanych 5-6.

Konrad

Jeżeli sprawdzą się obecne prognozy GFS to w przyszły weekend czekają nas wichury.

Lucas wawa

Jeździłem przez weekend trochę po Mazowszu. Generalnie jest mokro, a poziom wód wysoki. A przed nami miesiące z coraz to słabszym parowaniem. Najlepiej, gdyby było przeważnie ciepło i pogodnie. Ale nawet scenariusz chłodniej i pogodniej (w tym bez opadów) byłby lepszy od tego w jaki ponownie „wykręcają” prognozy na ostatnie dni października i pierwsze listopada… Wyż z NE Europy właściwie będzie oddziaływał dość krótko, by w połowie tygodnia ponownie oddać „pole” kolejnym niżom znad N Atlantyku. Przy czym, ocieplenie ok. 26.10 będzie raczej krótkotrwałe, bo jednak w ostatnich dniach października ma dominować chłodniejsza cyrkulacja WNW, przy aktywnych i z czasem… Czytaj więcej »

Lucas wawa

Jeszcze w kontekście tego co napisałem wyżej odnośnie prognoz…
Nietypowo głęboki i aktywny wydaje mi się ten układ niżowy zmierzający znad N Atlantyku począwszy od połowy tygodnia, przy równoczesnych prognozach ujemnego NAO (i AO również). Chyba, że ujemne NAO/AO przejawią się dopiero późniejszym osłabieniem „strefówki” i spływem chłodu z NW (?).

adam

zalamany jestem ze nikt nie zastanawia sie jak to jest mozliwe ze nie potrafimy przewidziec pogody dlugo i krotko termiowej. a wiec ponizej prose znalezc moja prognoze oparta na słońcu, księżycu oraz kosmicznych eventow i oczywiscie historii bo jak wiecie 'historia lubi sie powtarzac’ i „polak nie madry po szkodzie” dodam dla wszytskich ktorzy to przeczytaja ze ucze sie dopiero tej metody i prognoza moze sie rozjechac o 1-2 dni w obydwie strony….. korzystam z angielskich map bo brak mi solidnych danych w ojczysty jezyku … 24-28 października 2017 Bardzo wietrznie, bardzo z dużym gradem i dużym ryzykiem tornado ze… Czytaj więcej »

Tytus

Barwne, próbując tłumacząc na nasz język – powiedzieć chciał że od soboty będziemy mieli napływ z NW czystego powietrza bez stratusów ;-)

Arctic Haze ☀️

W części o Małej Epoce Lodowej można jedynie wzruszyć ramionami bo mówić o niej w sytuacji gdy ostatni trzy lata są globalnie najcieplejsze od początku meteorologii to tak jakby mówić o początku zimy w czerwcu. Z tym, że w przeciwieństwie do zimy (o której wiemy w przybliżeniu kiedy nadejdzie), w wypadku klimatu dobrze wiemy dlaczego nie należy się spodziewać zmiany trendu zanim nie przestaniemy spalać paliw kopalnych.

Fan klimatów podzwrotnikowych

Tromby?:D :D :D :D

lavinka

Moje stare kości mówią, że po chwilowym ochłodzeniu i mokrej szmacie jeszcze się zrobi przyjemnie. :)

Max

Uuuups!! WTF?? :D

adam

poczekajmy zobaczymy … nie spodziewalem sie otwartych ludzi : ] mimo to …napisalem co wiem, co uzywam i co sie zadziwiajaco sprawdza…. oczywiscie tej metody nie odkrylem ja jest znana jak swiat… jest tez jeden znany astrofizyk ktory smieje sie w twarz METOFFICE UK, https://weatheraction.wordpress.com https://www.youtube.com/watch?v=6R26PXRrgds https://www.youtube.com/watch?v=YZLkN8F0Q14 nie chce nikogo obrazac, szanuje wszytskich jak leci, ale moze czasem warto wyjsc z kliki wzajemnej adoracji komputerowych modeli, mamy rok ’17 i nie wydaje sie wam dziwne ze nie potrafimy przewidziec pogody? ? ????? >>>>> co do epoki lodowcowej — to rowniez zachecam samemu zaglebic sie w odczyty ze slonca i historie… Czytaj więcej »

Arctic Haze ☀️

Panie kolego, ja przeczytałem na temat klimatu parę tysięcy artykułów naukowych. To się nazywa nauką.

A kolega ma jakie wiadomości na ten temat? Ciekaw jestem usłyszeć, kto zna się na klimacie lepiej niż naukowcy zajmujący się klimatem. Bo astrofizyk to dość marny przykład. Szczególnie jeśli mówimy o tym samym astrofizyku, który wbrew faktom twierdzi, że mała epoka lodowa już się zaczęła:
http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/B9780128045886000173

Jest to tak dziwaczne twierdzenie, że nie wiem czy nie rekomendowałbym autorowi spotkania z jakimś dobrym specjalistą od kolan. Bo na leczenie głowy może być już za późno.

Arctic Haze ☀️

Dodam jeszcze (po po co w kółko pisać to samo) co na ten temat pisze Nauka o Klimacie:

http://naukaoklimacie.pl/fakty-i-mity/mit-nadchodzi-globalne-ochlodzenie-77

Data napisanie tego tekstu (2013) niech Was nie dziwi bo Abdusamatow tez niż nowego nie powiedział przez ostatnie parę lat, które były zresztą, wbrew jego prognozom, najcieplejsze w historii pomiarów. Jedno jest u niego ciekawe, ze po porażce swoich prognoz ochłodzenia (pierwotnie chyba od roku 2012), zamiast odroczyć ich nadejście, jak robią inni autorzy pseudonaukowych prognoz, Abdusamatow raczej po prostu ogłosił, że mimo wszystko Mała Epoka Lodowa już trwa.

Arctic Haze ☀️

Ach widzę teraz, że tym wspaniałym uczonym mądrzejszym od wszystkich klimatologów jest Piers Corbyn. A to niespodzianka bo to ani naukowiec astrofizyk (zrobienie magisterki to, szczególnie w systemie brytyjskim, jeszcze za mało aby zwać się naukowcem) ani klimatolog. To raczej zepsuty termometr wskazujący zawsze za małą temperaturę. Bo błędne przewidywanie co roku największej zimy wszech-czasów to żaden powód do chwały.

https://skepticalscience.com/winter-2014-15.html

PS.Nawet denialista Anthony Watts uważa go za rodzaj szarlatana (chociaż pisze to w ostrożnych słowach bo to „kolega sceptyk”):
https://wattsupwiththat.com/2012/07/05/putting-piers-corbyn-to-the-test/

Arctic Haze ☀️

Zwolennikom tezy, ze obecny październik będzie zapamiętany jako zimny zwracam uwagę, że pozostałe 9 dni miesiąca (łącznie z dniem dzisiejszym) musiały by mieć średnio po -4.05 C anomalii aby sprowadzić średnią miesiąca do normy z trzydziestu dość niedawnych lat (1981-2010).

Lucas wawa

Obraz tegorocznego października znacznie zmienił ubiegły tydzień. Niestety wygląda na to, że na krótko, bo jednak opcja „ciepło + sucho/pogodniej” przeważać będzie tylko przez tydzień….

adek

dla mnie tegoroczny październik jest deszczowy, pochmurny i chłodny…jedynie tamten tydzień – od poniedziałku do czwartku był „znośny”….bo tak naprawdę porządny był tylko poniedziałek i środa, bo we wtorek i czwartek słońca było tyle co kot napłakał….

Zbigniew

@Lucas Wawa Masz rację. Niestety po za II dekadą października, która była bardzo ciepła, dość pogodna ze słońcem i dość sucha to tegoroczny październik jest bardzo podobny do ubiegłorocznego jeśli chodzi o dużą ilość niskich chmur i częstych opadów (tyle, że temperatury maksymalne są trochę wyższe). I dekada października była chłodna, pochmurna i bardzo mokra. W III dekadzie października co widać w prognozach znowu wraca dominacja niskich chmur i opadów. Po za północnym wschodem w dniach 24-25 października to w prognozach nie widać przymrozków do końca października – bardzo ciekawa sytuacja. Wysokie temperatury minimalne przy czasami niskich temperaturach maksymalnych w… Czytaj więcej »

Zbigniew

Dzisiaj już tylko 3-5 stopni na Podlasiu przy niskich chmurach i opadach deszczu. Niewiele brakuje do tego aby deszcz przeszedł w deszcz ze śniegiem. Nad Polską mamy okluzję chłodną, a Podlasie obrywa chłodem z NE Europy. Z tego co widzę w prognozach to niestety tegoroczny październik będzie chciał dorównać temu z 2016 pod względem sumy opadów, bo widać przewagę chmur i deszczu do końca października. Zaskakujące jest, że do końca października nie widać przymrozków w prognozie, ale wszystko zależy od zachmurzenia-ubiegłoroczny październik też słynął z tego, że były takie miejsca gdzie nie było przymrozków. Z tego co widzę to ostatnie… Czytaj więcej »

Zbigniew

A na Podlasiu dzisiaj już tylko 3-5 stopni przy niskich chmurach i opadach. Bardzo niewiele brakuje aby deszcz przeszedł w deszcz ze śniegiem.

Lucas wawa

A tereny na N i E od Polski już coraz częściej z termicznym przedzimiem, a nawet zimą…

Zbigniew

Niewykluczone, że i w Polsce właśnie na Podlasiu -jutro albo pojutrze popada śnieg – tak bynajmniej straszy model GFS.

alewis27

Podlasie takie już jest, zima tam trzyma najdłużej i przychodzi najwcześniej. Nawet ciepłe sezony przynoszą tam sporo dni z mrozem i pokrywą śnieżną. Zima taka jak np. zima 2006/7 czy 2013/4 w Katowicach (tj. śniegu tyle co nic i zaledwie kilka dni z całodobowymi mrozami w ciągu 3 najzimniejszych miesięcy) dla mieszkańcow Podlasia to raczej sfera marzeń ściętej głowy.

Fan klimatów podzwrotnikowych

Podlasie ma jeden plus – w miarę czyste powietrze zimą.

podlasianin


Wbrew pozorom nie jest to prawda. Zimą moje miasto jest bardzo zanieczyszczone i jedynie w czasie silnego Atlantyku da się jako tako oddychać. Czysto może jest na Suwalszczyźnie i w Puszczach na skraju regionu.

Bianka

Norma w Suwałkach obecnie to 9-10 st za dnia. Te 3-5 to sporo poniżej normy.

Fan klimatów podzwrotnikowych


Tu jest mapka:
comment image

A najbardziej rozbraja mnie ta – stężenie benzoalfapirenu w
w Europie :D
http://www.focus.pl/uploads/media/default/0001/14/b546bb3af7e6316632970ac382784c8666d94d98.jpeg

adam

pytanie do szanownego grona uczonych…. czy mozna przewidywac trzesienia ziemi?? : ] czy mozna przewidywac gdzie powstana tajfuny ?huragany i czy beda silne? mozna … jezeli tkos ttwierdzi ze nie >> zapraszam ..http://quakewatch.net open source >> poniewaz swiat nauki nie dopusci niczeggo nowego czego sam nie odkryl do uzytko publicznego :] TAKI SWIAt.. Piers nie wazne czy ma 1 fakultetow paszport polsatu i medal usmiechu …wazne czy jest skuteczny- chyba sie zgodzimy? na jego stronie macie jego cala historyczna pogode ktora wysyla firma audytorskim ……(firme mozecie sobie sprawdzic ja oczywiscie sprawdzilem] jak juz to zrobicie to moze warto sie zastanowic… Czytaj więcej »

Piotr Djaków

„Odkrył niezawodną metodę przewidywania trzęsień ziemi, sejsmolodzy go nienawidzą!!! Kliknij i naucz się przewidywać trzęsienia ziemi w dwie godziny!”

Arctic Haze ☀️

Jeśli nie widzisz, że to szarlataństwo czystej wody to nie ma dla ciebie nadziei.

Nawiasem mówiąc gdyby on naprawdę potrafił przewidywać trzęsienia ziemi to zarabiałby na tym dosyć aby nie musieć pobierać po $2 miesięcznie od swoich wyznawców:
http://quakewatch.net/membership-account/membership-levels/

A jeśli to jest nauka, jak twierdzi twórca „metody”, to gdzie są artykuły naukowe z wynikami?

zaciekawiony

Znam faceta. Wskazuje w kolejnych prognozach obszary stref uskokowych o rozmiarach circa 1000 km, od czasu do czasu trafi i twierdzi że oto przewidział wstrząs, tylko nie był w stanie przewidzieć siły i konkretnego miejsca. Ma też dziwaczną teorię, że trzęsienie nie powstają z powodu naprężeń tylko z powodu przewodnictwa elektrycznego skał. Na przykład teraz wyświetla ostrzeżenie trzęsienia dla obszaru od południowych Chin po Nową Gwineę, co jest tak dużym obszarem jak ostrzeżenie dla terenu od północnej Norwegii aż po Grecję, i jeśli gdzieś w tym dużym obszarze, który znany jest z tego że jest sejsmiczny, powstanie wstrząs, to będzie… Czytaj więcej »

Arctic Haze ☀️

On te same metody stosuje dla „potwierdzenia” swoich bardzo szerokich prognoz meteo (parę piorunów w jednej miejscowości potwierdza rzekomo prognozę silnych burz w połowie USA). Pisze nawet o tym jego sojusznik Anthony Watts w wpisie, który jest ciągiem dalszym tego jaki poprzednio linkowałem:

https://wattsupwiththat.com/2012/07/15/willis-on-why-piers-corbyn-claims-such-a-high-success-rate/

adek

Niestety, ale jest o wiele zimniej niż zapowiadali. Dzisiaj zaledwie 4-5 stopni i deszcz. A to dopiero początek ochłodzenia. Nie zdziwię się jak pewnego dnia w tym tyg. ujrzymy maksymalnie 1-2 stopnie za dnia. Co z anomalią października? Czemu ona jest identyczna jak wczoraj?

Lukasz160391

Dane nie zostały zaktualizowane

Lukasz160391

Wygląda na to, że na Wszystkich Świętych będzie tak samo brzydko jak 1 listopada 2006 – czyli deszcz, wichury i jednocyfrowa temperatura.

Lucas wawa

W ogóle prognozy na przełom października i listopada zdecydowanie za pogodą już późnojesienną/przedzimową. Przy prognozowanym osłabieniu „strefówki” (w praktyce ze sporą komponentą N), kto wie, czy w I dekadzie listopada nie będziemy już faktycznie mieli pierwszego zimowego epizodu i to także ze śniegiem poza górami (?).

Może zapowiedzi jeszcze się zmienią, ale na razie najczęściej wskazują na zimną i „niżową” (pochmurną, mokrą, wietrzną, ze skokami ciśnienia) aurę…

chochlik

Za to wieczorna prognoza ECMWF za dużym ociepleniem na 1-2 listopada.

adam

ja naprawde rozumiem ze mozecie sie niezgadzac – super biore to na late ale wypadaloby chociaz wejsc i poczytac: ]

to nie boli … wtedy smialo obrazajcie mnie i wysmiewajcie… pelen luz.

ale dalej bedziecie zgadywac pogode i nie bedziecie rozumiec co sie do okola was dzieje i dlaczego … czyli tak zwane waste of life :]

dla dociekliwych Dr Kongpop U-Yen :
Evidences of Space Weather Induced Natural Disasters
https://www.youtube.com/watch?v=y8EE0p9kx5o
Solar system Formation, Quantum vibration, and Natural disasters
https://www.youtube.com/watch?v=OuL9t2UYmyI

licze na to ze moge ktos w koncu poswieci pare minut i wtedy podzieli sie wiedza : ]

Arctic Haze ☀️

To nie są źródła naukowe. Jeśli ktoś odkrywa coś nowego to publikuje to w recenzowanym czasopiśmie. Abdusamoatow przynajmniej tego próbował i stąd wiem jaki to bezsens. Tu się dowiem jedynie jak ktoś reklamuje swoje pomysły bez podawania jakichkolwiek szczegółów pozwalających zweryfikować ich prawdziwość. Naprawdę szkoda na to mojego czasu. To zresztą nie jest już Corbyn, ale jest jeden z wielu „reformatorów” fizyki. Każdy zawodowo pracujący fizyk otrzymuje korespondencje od takich. Ja też dostawałem. Większość z nich jest inżynierami z dość ograniczoną znajomością współczesnej fizyki. Ten (Kongpop U-Yen) też.

Grzybiarz

Górale od lat świetnie przepowiadają pogodę i zawsze się im sprawdza. Brzmi to tak: „Na świętego Hironima jest pogoda albo ni ma”. ;-) ;-))))))))

mottus

Model WRF-EMS pokazuje nocne rozpogodzenia na NE PL i lekki mróz, a jutro ma być ładna, słoneczna pogoda. Za to UM pokazuje więcej chmur i bez mrozu, za to mniej słońca w dzień. Jestem ciekawy, który model się sprawdzi.

mottus

Jednak tylko na Suwalszczyźnie był mróz, oprócz Suwałk, poniżej zera było w Różanymstoku. A bardziej na południe czyli na Podlasiu bez mrozu i przejaśnień dzisiaj.

Lucas wawa

Suwalszczyzna na granicy obszaru z przymrozkami od NE, która to objęła m.in. niemalże całą Litwę. Także kolejnej nocy wzdłuż E pogranicza możliwe będą niewielkie przymrozki.
Chłód ten będzie się jutro wycofywał, choć pewni zupełnego braku przymrozków i/lub opadów stałych/mieszanych w Polsce (poza górami) możemy być tylko do soboty.

alewis27

Na podlasiu się rozpogodziło i temp faktycznie spadła poniżej zera na 2m. U mnie nie było chłodniej niż 7 stopni ale zachmurzenie niestety całkowite. Słońce ostatni raz widziałem w sobotę i nie zanosi się, bym prędko je zobaczył na dłużej niż chwilę – prognozy mowią o przewadze aury typowo późnojesiennej z temp. poniżej 10 za dnia (tylko przejściowo odrobinę cieplej) i niemal ciągłymi chmurami na niebie. Teraz przez kilka miesięcy tak będzie. W I połowie listopada jeszcze dość często zdarza się spóźniona słoneczna jesień, ale w II połowie XI i później zazwyczaj towarzyszy nam ołowiane niebo przez >80% dni. Ten… Czytaj więcej »

Lucas wawa

W zaistniałej sytuacji wolałbym ujrzeć więcej pogodnego nieba już nawet bez względu na temperaturę (czyli także przy temp. niższych od 'normy’). Od jutra/czwartku ma się ocieplić na 1-3 dni do poz. nieco ponad 10°C, tyle tylko, że okraszone ma to być ponownie zdecydowaną przewagą pochmurnego nieba, okresowymi opadami i wietrzeniem. A chłodzenia (umiarkowanego?) około najbliższego weekendu i tak nie unikniemy. Na TP pojawił się wczoraj artykuł z porównaniem stopnia zaawansowania jesieni fenologicznej w kolejnych rocznikach. I co się okazało? W tym roku jesień jest nieco przyspieszona względem 'normy’, natomiast znacznie przyspieszona względem chociażby roku ubiegłego. A przecież (poza sytuacjami lokalnymi… Czytaj więcej »

Tytus

„Na TP pojawił się wczoraj artykuł z porównaniem stopnia zaawansowania jesieni fenologicznej w kolejnych rocznikach” też to wczoraj widziałem – fenologia dział nauki nie mniej ciekawy od meteo. Powiem że z liśćmi (ich kolorem) jest jak z grzybami :-) Nie ma do końca w tym temacie mądrych. Ja ( i sporo innych) mam swoje przemyślenia na ten temat: o terminie odbierania chlorofilu decyduje korzeń ( temperatura gleby np na 20cm) Najszybciej i najefektowniej (dla naszych oczu) odbywa się to wtedy gdy już zimna temp. gleby a na poziomie liści ciepło. Stąd to tak ładnie współgra z pojęciem Złotej Polskiej Jesieni… Czytaj więcej »

Fan klimatów podzwrotnikowych

To prawda, musi być wysoka temperatura żeby liście zdążyły się przebarwić.

Lucas wawa

„musi być wysoka temperatura żeby liście zdążyły się przebarwić”

>>> Tyle tylko, że jesień w tym roku mamy – przynajmniej jak na razie – dość ciepłą (względem normy), a liście i tak przebarwiają się szybciej…

Fan klimatów podzwrotnikowych

Przecież tak napisałem. Po za tym nie wszystkie drzewa przebarwiają się szybciej, niektóre orzechy włoskie u mnie wciąż zielone. Wynika to z tego, że w tym roku w wyniku hiperpatologiczego kwietnia i początku maja wyjątkowo późno puściły liście (20 V :o) i nie mają ochoty się z nimi rozstawać. Teraz jest już zaś za zimno by mogły się przebarwić i niebawem wciąż zielone liście zetnie przymrozek.

Lukasz160391


A najdłużej liście wisiały u mnie w 2014 roku – klony za oknem wypuściły liście już pod koniec marca i wisiały one aż do I dekady listopada. Czyli można by rzecz, że wtedy była też najdłuższa wegetacja.

Fan klimatów podzwrotnikowych

Ja też mam klona przed domem i co roku niezależnie od pogody przebarwia się w tym samym momencie :D

mottus

Rozpogodziło się tylko na Suwalszczyźnie i tam przymroziło, w Białymstoku na Podlasiu już bez mrozu.

Tytus

Trochę się nudzę dziś i stwierdzę że brakuje mi wątku otwartego. Przeproszę że tu się podpinam i napiszę krótko o co mi chodzi: Zerkam na jedną z moich ulubionych stron http://old.wetterzentrale.de/pics/Reursst.gif – od razu nie podoba mi się temp wody pd Bałtyk i pd część morza Północnego ( mam podejrzenie że strona zacięła się z 2 tyg temu) sprawdzam Bałtyk na innej stronce http://model.ocean.univ.gda.pl/php/frame.php?area=Baltyk i to mnie utwierdza że 1 link (mimo że ulubiony od kilkunastu lat) nie odzwierciedla FAKTÓW. Zerkam tu https://meteomodel.pl/sst-anomalie-temperatury-morz-i-oceanow/ i się uspakajam że dane wejściowe , źródłowe nie są skażone. Patrząc na ostatni link i różne… Czytaj więcej »

Arctic Haze ☀️

Możesz jeszcze spojrzeć na stronę SatBałtyku.

Arctic Haze ☀️

Lubię tu sobie dworować ze zwolenników zimnego października 2017. Po kolejnym dniu, tym razem z anomalią bliską zeru (+0.11), aby sprowadzić skumulowaną anomalię (średnio-dziennie +1.59) do zera w osiem dni potrzeba codziennie anomalii -4.57 C. To się robi z dnia na dzień coraz trudniejsze.

Lucas wawa

A przy tym ostatnie miesiące pokazują, że wiązanie ciepła z (najczęściej) ładną pogodą może mieć coraz rzadsze „racje bytu”. Widać wyraźnie, że przybywa nam okresy/miesięcy/pór ciepłych i zarazem „brzydkich”.

zaciekawiony

To o tej porze roku rzecz dość oczywista. W porze chłodnej słońce nie ma takiego znaczenia dla temperatury, większe ma adwekcja i radiacja. Najmocniejsza adwekcja cieplejszego powietrza, to nadejście niżu znad Atlantyku, czyli brzydka pogoda. Brzydka pogoda z pełnym zachmurzeniem to często też zachmurzone noce, co ogranicza wypromieniowanie ciepła.

Lucas wawa

Tak, ale to zdarza się coraz częściej także w porze ciepłej.

Zbigniew

@Artic Haze Ale zauważył pan, że I dekada tegorocznego października była chłodna, pochmurna i bardzo mokra? Dopiero II dekada października już była z goła odmienna – bardzo ciepła, pogodna i sucha. To właśnie II dekada października zadecydowała, że do tej pory średnia anomalia października wynosi 1,59 K. Z kolei III dekada nie jest wcale taka ciepła – średnie dobowe temperatury zawyżają dość wysokie temperatury minimalne, a temperatury maksymalne są w normie albo poniżej normy. :) Ogólnie podsumowując I dekadę października i kilka dni z III dekady to pod względem zachmurzenia i opadów (abstrahując kwestię temperatury) to widać duże prawdopodobieństwo do… Czytaj więcej »

Arctic Haze ☀️

No dobra. Przez chwilę załóżmy że termiczną klasyfikację pór roku można użyć do klasyfikowania poszczególnych dni i zróbmy to dla Polski na podstawie danych z niniejszego blogu. W październikku 2017 mieliśmy jak dotąd: – 1.10 jesień (albo wiosna bo termicznie są identyczne) – 2-5.10 polecie (a może przedlecie bo tez sa identyczne) – 6-10.10 znowu jesień lub wiosna – 11-21.10 ponownie polecie lub przedlecie – 22-23.10 jeszcze raz jesień albo może i wiosna – 24.10 jeszcze nie ma danych ale prawdopodobnie przedzimie (chyba, ze przedwiośnie bo skąd wiemy co będzie następne?) Wiem, ze sobie dworuję, ale to naprawdę jest śmieszne.… Czytaj więcej »

Lukasz160391

Najnowsza prognoza na 1 listopada zrobiła się, o dziwo, sprzyjająca – GFS z godz 0 prognozuje na Wszystkich Świętych Słońce i 11 stopni.
PS. Już teraz u mnie w Gliwicach są rozpogodzenia…

Arctic Haze ☀️

Kiedy globalne ocieplenie sprawi, że początek listopada stanie się jeszcze nieco cieplejszy, narodzi się w Polsce nowa tradycja grillowania na grobach ?

Lukasz160391

Niewiele do tego brakowało w 2010, kiedy na Wszystkich Świętych było prawie 20 stopni :P

Lukasz160391

Bardzo często Majówki są chłodniejsze, a jak wiemy, długie weekendy słyną z grillowania

alewis27

w ostatnich latach często Wielkanoc była chłodniejsza niż… Boże Narodzenie. Zimne wielkanoce były w 2013, 2015 i 2017 (ta z 2013 była wręcz ekstremalnie zimna z Tmin nawet rzędu -10*C)…a święta BN w ostatnich 10 latach niemal rok w rok ciepłe. Nawet w chłodniejsze zimy były ciepłe święta. Ostatni całodobowy mróz w Wigilię miałem u siebie w roku 2007, a prawdziwą zimę – w 2002 (!!)

Fan klimatów podzwrotnikowych

A u mnie było 15 st. :D

PiotrNS

Romowie świętują w podobny sposób ( jedzą i piją przy grobach swoich bliskich), więc kto wie ;)

Lukasz160391

GFS 6z, nie wiem skąd, wytrzasnął nagle duże ciepło na pierwsze dwa dni listopada.

Konrad

Sytuacja rozwojowa, może jednak nie będzie tak źle i pogoda zrobi nam niespodziankę, co najważniejsze to wycofał się z prognozowanych wcześniej wichur na weekend.

Lucas wawa

Ale przed i po tym terminie jednak co najmniej umiarkowane (jeżeli nie silniejsze) ochłodzenia poprzedzone przejściem głębszych układów niżowych…

Arctic Haze ☀️

A propos zimno. Popatrzyłem dziś, jak zwykle, w trajektorie wsteczne. I są ciekawe:

W najniższych warstwach mamy powietrze, które cech nabrało gdzieś między Skandynawią, a Białorusią, a wyżej, już na poziomie 3000 m, mamy powietrze które odbyło w ciągu tygodnia niesamowitą podróż w górnej troposferze, aż znad Pacyfiku, ewidentnie w prądzie strumieniowym, zanim opadło do tego poziomu gdzieś koło Danii.

Sądzę, że wszelkie próby uważania tego za jednolitą masę powietrza w ogóle nie mają sensu, nie wspominając już o nadawaniu jej nazwy.

adam

NO I??? jest tam cos honour w was? 24-28 października 2017 Bardzo wietrznie, bardzo z dużym gradem i dużym ryzykiem tornado ze śnieżycami + *thundersnow* Scandinavia, Dania, Benelux, N Niemcy, N Polska i kraje bałtyckie. Większość Niemiec i Europy Wschodniej deszczowe (blustery) + zimno. Iberia, S Francja większość Central Eu i Med Fine suche ciepło. >>JET STREAM rozdzielony , Dodatkowo geomagnetyczne perturbacje na sloncu G1,G2 storms… chyba miedzy 24-27 OCT .28 juz sie zmienjszy zagrozenie europa pozna tez POLARNY VORTEX …ktory bedzie czesytym gościem tej limy i kolejnych min. osiemdziesięciu… #grandsolarminimum 29 października – 1 listopada 2017 generalnie rozpogodzi sie… Czytaj więcej »

Piotr Djaków

24-28 października 2017 Bardzo wietrznie, bardzo z dużym gradem i dużym ryzykiem tornado ze śnieżycami + *thundersnow* Scandinavia, Dania, Benelux, N Niemcy, N Polska i kraje bałtyckie. Przecież to wszystko było wiadome w momencie gdy to pisałeś :D Może poza tymi „tornado ze śnieżycami”, bo nic takiego nie miało miejsca :) 29 października – 1 listopada 2017 generalnie rozpogodzi sie ale w zaleznosci od tego co zafunduje nam slonce 29 Zatłukłbym chyba za tak „trafną” prognozę :D 29 października mieliśmy wichurę, pewnie tą która miała się pojawić 24-28 xD #grandsolarminimum #glupoty N Norwegia z lagodniejszym deszczem. W chwili obecnej N… Czytaj więcej »

Arctic Haze ☀️

Ja nawet nie wiem co Adam wypisuje. Czy to jego tezy czy cudze, cytowanie czy nowy tekst? Przydała by się umiejętność pisania całymi zdaniami.

Tytus

to właśnie siła tego bloga – weryfikujemy i rozliczamy się (konstruktywnie)

Arctic Haze ☀️

Z tym że ja właśnie nie wiem czy on kogoś rozlicza (kogo?), czy sam stawiam prognozy wstecz. Dla mnie to czysty bełkot.

Arctic Haze ☀️

Wrzucam tradycyjnie trajektorie wsteczne (nawiasem mówiąc powinny one być operacyjnie na stronie Poland-AOD ale od dawna to nie działa) bo znowy ciekawe (nietypowe):

Tu znowu trudno mówić o jednolitej masie powietrza gdy powietrze z a Arktyki (850 hPa) jest otoczone z dołu i z góry powietrzem z okolic Irlandii.

W sumie odkąd to robię to przypadki gdy w ogóle mamy do czynienie z jednolitą masą powietrza w dolnej troposferze są nadzwyczaj rzadkie. A nieszczęsny synoptyk IMGW i tak musi nadawać im codziennie nazwy, których sens jest jak widać pod dużym znakiem zapytania.

Tytus

Taki wykres daje więcej niż 10 stron opisu. Ale się to miesza wszystko ;-)
By nam ten grzejnik (zach część Atlantyku) nigdy nie ostygł , choć sporo znajdzie się osób ( w tym ja jako narciarz) będących za jego czasowym przykręceniem.

115
0
Would love your thoughts, please comment.x