2024/03/29 15:03

Modele – Aktualizacja

Kilka map i wykresów dotyczących nadchodzących opadów.

GFS, 12UTC:

SOpadGEM, 12UTC

Opad_29UMPL (ICM), 12UTC – meteogram.

mgram_pict.phpNAVGEM, 12UTC

14051700_2_1312WRF 12km, do 17 maja 06UTC.

RRTOT_97WRF 3km, do 15 maja 12UTC

RRTOT_127Jak widać prognozy się mniej więcej wyklarowały. Modele globalne dają przeważnie między 150 a 200 mm opadu – mniej daje GEM. Jak zwykle modele WRF dają opad wyższy, szczególnie w szczytowych partiach Tatr, co widać (a w zasadzie z uwagi na skalę mapy nie widać) w modelu 3km.

Print Friendly, PDF & Email
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
15 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
stan

Meteogram ICM dla jakiej stacji?

chochlik

@stan
To są okolice Hali Gąsienicowej

gutek

kiedy będzie z tydzień pogody :???: siano muszę zrobić!

chochlik

prawie wszystkie modele dziś z rana ograniczyły (w niektórych przypadkach nawet mocno) sumy opadów. Powtórka z 2010 roku na tę chwilę niemal wykluczona.

m-stawski

. Oby ale należy jeszcze poczekać na dalsze aktualizację, bo sytuacja jest bardzo dynamiczna

Czytelnik

Kiepskie te prognozy, mieszkam pod Lublinem – miało już dzisiaj lać a tu nic. Co śmieszniejsze, na ICM pokazują od rana opady, choć dotychczas nie spadła ani kropelka deszczu.

ArcticHaze

@Czytelnik

Na Twoim miejscu bym się cieszył, a nie składał reklamację.

:wink:

Mikelis

Mnie ciekawi to, czy te opady znad Rumunii dotrą do Polski, czy też pozostaną tam? Lepiej, aby nie dotarły

oliver57

@chochlik Racja, na żadną powódz sie w maju nie zanosi. Do soboty 17.05 (GFS ENS z 12-tej) W Rudzie Śląskiej ma spaść około 40-50mm. Do dzisiaj zaledwie 14mm spadło w maju (dzisiaj 5mm) Sytuacja jest zupełnie inna niż w momencie nadejścia ulew w maju 2010 gdzie w chwili rozpoczecie trzydniowej ulewy (120mm w 3 doby)opad w maju wynosił juz prawie 100mm a za cały maj 2010 osiagnął 270mm!Teraz będzie on tylko z korzyscią bo od kilku miesiecy w regionie spory niedobór opadów. Chyba ,że prognozy się nie sprawdza i zamiast 50 mm w trzy dni spadnie 150mm ,ale to mało… Czytaj więcej »

chochlik

@oliver
mogłoby być nieciekawie gdyby wkrótce pojawił się drugi genuan, na co po części mogłoby wskazywać prognozowana kontynuacja blokady wyżowej na Atlantyku. Jednak z drugiej strony na kontynencie (za wyjątkiem zachodniego wybrzeża) też mają przeważać wyże, co dla nas może się oznaczać III dekadą maja z niemal lipcową pogodą. Dość nieoczekiwanie maj 2014 wciąż ma realne szanse zakończyć się jako lekko ciepły.

kamiltatry

Póki co niezły opad notuje np. stacja na Hali Ornak w Dolinie Kościeliskiej (Tatry). W obecnej dobie opadowej uzbierało się tam już ponad 80 mm (jest szansa na przekroczenie 100 mm do godz. 6 UTC, o ile opad nagle nie osłabnie).
, ten meteogram ICM obejmuje nie tylko okolice Hali Gąsienicowej, lecz znacznie większy obszar. Spory fragment Podhala + wschodnia część Tatr Polskich (wraz ze wschodnią częścią Tatr Zachodnich). Przy czym Tatry ogarnia tylko do wysokości 1896 m n.p.m.

ArcticHaze

Coś cicho się zrobiło. Wszyscy potonęli?

oliver57

Podliczyłem sumy opadów za trzy doby tj. 14,15,16 w kilku miejscowościach leżących w Beskidzie sląskim i porownałem z sumw za te trzy dni w Katowicach. Ogromna dysproporcja pomiędzy miejscowosciami góskim a rejonem Katowic. Suma opadów w Katowicach za te72 godziny to tylko 34mm (Ruda Ślaska 29mm) a np. w Bielsku – Białej aż 144mm a 150 i więcej mm w Wiśle, Szczyrku, Koszarawie i innych beskidzkich miejscowościach gdzie najczęściej bywam w zimie (narty). Fala powodziowa po takich ulewach w górach bedzie wysoka na Wiśle a tymczasem w rejonie Rudy Ślaskiej na dopływie Odry Kłodncy (200m od domu) tylko stan średni.Cztery… Czytaj więcej »

15
0
Would love your thoughts, please comment.x