2024/03/29 14:03

Prognozy na jutro

Modele nadal nie mogą się zdecydować z jaką jutro temperaturą będziemy mieli do czynienia.

GFS sugeruje maksymalne temperatury do 36°C w Wielkopolsce i tyle samo w Brandenburgii.

Extr_14

NAE (model UM, źródło: WeatherOnline) sugeruje lokalne maksimum na poziomie 37°C:

13062018_2_1900

Wg kanadyjskiego GEM będzie „zaledwie” 34°C:

T2M_14

ECMWF (źródło WeatherOnline, yr.no) jest jeszcze chłodniejszy i daje głównie 33°C, lokalnie 34°C.

13062015_2_1900

Model NAVGEM (następca NOGAPS) jest w ogóle dziwny. Daje 37°C, ale na Dolnym Śląsku – rozkład temperatury jest zupełnie inny, niż przedstawiają to inne modele.

T2M_11

Australijski ACCESS-G sugeruje 35°C

T2M_14

WRF, w zależności oczywiście od konfiguracji, widzi nawet 37°C:

T2M_45

Lub nieco ponad 35°C (źródło: pogoda.wroclaw.pl)

50

Polski model GEM (źródło: http://www.meteo.is.pw.edu.pl/index.php/pl/mapa-dolna-u-t) widzi ponad 34°C, ale mniej niż 36°C. Najpewniej w okolicy 35°C:

TT_UU_SFC_045_hour

Model UMPL (ICM) daje temperatury bardzo wysokie. Lokalnie około 38°C na granicy Polski i Niemiec, w Berlinie około 39-40°C.

T+WH_0000.0_0U_2013061900_039-00

Model BOLAM: 36°C (źródło: http://www.isac.cnr.it/dinamica/projects/forecasts/bolam/)

t02m_012

MM5-MEDARD (http://www.medard-online.cz/) daje do 34°C.

getimage.php

WRF z WetterZentrale to zaledwie nieco ponad 32°C

Rmwrf391

Na tym koniec. Niektóre modele, np. UMPL, sugerują że wysokie temperatury pojawią się nieco poniżej Słubic, np w Gubinie. Niestety nie mamy tam posterunku klimatologicznego, ani tym bardziej stacji meteorologicznej. W takim wypadku polecam dane z Brandenburgii z MeteoMedia. Powstaje jednak pytanie, co zrobić w przypadku gdyby w Guben zarejestrowano +39°C ;)

Print Friendly, PDF & Email
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
17 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Michał

Pewnie maksymalnie będzie coś w przedziale 35-36 nie więcej.

Lukasz160391

Moim zdaniem wszystkie modele zawyżają temperaturę. Jutro w Gliwicach prognozują 34 stopnie, ale wątpię, żeby tyle było. Dziś miało być 30 stopni w Gliwicach ale tyle nie będzie, bo od kilku godzin temperatura albo stoi w miejscu albo wolno rośnie. A Ty jak sądzisz Piotrze, jakie temperatury mogą być dziś i jutro w Gliwicach?

chochlik

Ciekawy przegląd przez modele. Nieczęsta to sytacja, kiedy akurat UM daje najwyższe prognozy. Gdybym nie obserwował często tego modelu, pewnie drogą dedukcji logicznej odrzuciłbym jego prognozy. Z drugiej jednak strony zazwyczaj dla krótkich terminów to on radzi sobie najlepiej, ze względu na swoją charakterystykę i gęstość siatki. A utwierdza mnie wwtym przekonaniu Twój niedawny artykuł z analizy sytacji i prognoz z rekordowego sierpnia zeszłego roku w Czechach. GFS w swoich prgnozach zaniżył tam Tmax okrutnie. Podobnie w kwietniu zeszłego roku u nas. Jeszcze dzień przed nadejściem upałów sympatycy meteorologii zastanawiali się na ile realne jest przekroczenie granicy +30*C, a tymczasem… Czytaj więcej »

mativonjuning

lubuskie idzie na rekord :D

Ojcon

Jest jeszcze WRF z modellzentrale (siatka 4km) temp. MIN/MAX

Ojcon

http://www.modellzentrale.de/WRF4km/00Z/Text/Tmax_39h_dtl.png – we wcześniejszym poście coś się link nie wyświetlił

chochlik

Piotr, czemu 'aktualna pogoda’ działa obecnie nieproawidłowo? Od 2 dni pokazuje w większości nieaktualne temperatury dla Europy. Wygląda jakby posypał się skrypt lub źródła danych.

Łukasz

Mam pytanie do fachowców. Czy mógłby mi ktoś wytłumaczyć z czego wynika fakt że najczęściej rekordowo wysokie temperatury występują na zachodzie Polski a nie np.: na południu. Ja np.: mieszkam w Krakowie gdzie dni naprawdę upalnych jest bardzo mało w porównaniu do innych regionów.

Łukasz

W sumie też myślałem o tym że problemem może byś ukształtowanie terenu. Zwrotnikowe powietrze nie łatwo może przebić się przez tatry i dociera do Krakowa Kotlinami: „Oświęcimska” „brama krakowska” „sandomierska”. Na zachodzie nie ma tego problemu Sudety są niższe i zwrotnikowe masy powietrza swobodniej płyną na Północ.

Bianka

a na północnym wschodzie taki rozstrzał temp. od 27 aż do 35 ? :???: Te 35 to w ogóle realne?

Adrian

Akurat co do Krakowa to nie wydaje mi się, by było nadzwyczaj mało dni upalnych – może gdyby porównywać z niedalekim Tarnowem. W przeciągu moich lat studiowania i pracy w Krakowie (od 2007) łącznie dni upalnych (przynajmniej w latach: 2007, 2009, 2011, 2012) było chyba więcej niż w Zielonej Górze, z której pochodzę, jak i temperatura max. z tego okresu wyższa była w Krakowie (35.5 w lipcu 2007, a w Zielonej Górze w tym czasie było „tylko” 35.3). Dla mnie natomiast interesujące, jest to na ile stacja w Balicach jest reprezentatywna dla Krakowa, szczególnie w porównaniu z innymi stacjami i… Czytaj więcej »

Łukasz

Dokładnie z tymi stacjami pomiarowymi to ciekawy wątek. Warto zauważyć że jeśli byśmy zmierzyli rozpiętość Krakowa od zachodniej granicy miasta (np.: okolice Balic) do wschodniej (Nowa Huta) to pewnie będzie około 25 kilometrów i w tym przypadku Nowa Huta leży na skraju Kotliny sandomierskiej, która jest jednym z cieplejszych rejonów Polski Wracając jeszcze do mojego głównego wątku czy można znaleźć jakieś opracowania dotyczące położenia Polskich miast i ich wpływu na temperatury maksymalne? Bo jednak powiedzmy sobie szczerze rekord temperatury wszechczasów dla Krakowa (37, 4 C) jest dość marny w porównaniu do miast położonych na zachodzie Polski a nawet i w… Czytaj więcej »

adrian

Dzisiaj zas to balice w nocy i o 6 utc. Cieplejsze od innych stacji tj. Libwertow, igolomia, wola justowska (najbardziej na zachod). Stacja w ogrodzie cieplejsza od nich wszystkich ale to pewnie. Wplyw. Miejskiej wyspy ciepla

17
0
Would love your thoughts, please comment.x