2024/03/29 09:03

Wątek otwarty (26)

Niniejszym otwieram.

Tymczasem zasięg pokrywy lodu dryfującego Antarktyki nadal bardzo niski.

Zasięg ten wynosi obecnie 9.08 mln km². Do tej pory minimum dla tego dnia wynosiło 10.15 mln km² (1986). Lód arktyczny natomiast w ostatnich dniach mocno przyrastał i w tym tempie niedługo przestanie być rekordowy, w tej chwili różnica wynosi 0.45 mln km².

Print Friendly, PDF & Email
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
156 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
konrad

GFSik z 00:00 oslabil mróz, wyż ma się trzymać mocno nawet w przyszłym tygodniu, tylko czy bedzie słonecznie czy jednak stratusowo bo temperatura na 850 hPa nie ma być jakos specjalnie niska.

ECMWF za to cały czas cieplejszy.

Morze

No cóż, szybko się z tego GFS wycofał. Czeka nas zatem termiczna zima, a na zachodzie i wybrzeżu przedzimie.

Do świąt jeszcze daleko, ale zimowych układów to nie widać za bardzo.

konrad

Dokładnie, wyzowisko ma być na południu Europy a im dalej na północ tym więcej nizowych klimatów.

Adam

Słuszna uwaga Konradzie. Zgadza się odsłony GFS z 18 i 00 UTC złagodziły mróz w ciągu dnia na wschodzie Polski od 16 grudnia, a na zachodzie Polski będzie nadal lekko na plusie.

Lucas wawa

Na razie jednak przed nami ponownie coraz więcej zimowych elementów pogodowych.
Zauważmy, że te układy wyżowe mają (będą miały) rodowód na obszarach o wyższych (a nie niższych) szerokościach geograficznych.
Tak więc, choć za kilka dni może aż tak mroźno jak wcześniej prognozował GFS nie będzie – choć z drugiej strony też nie będzie aż tak ciepło jak przy wyżach jak np. rok temu.

Arek

Rok temu w podobnym okresie czasu panowały wyże z południa i od czasu do czasu wchodziły niże z zachodu i północy które obniżały temperaturę do około +5. W tym roku Grudzień jest bardziej zimowy ciekawe co po 20.12 wyżowo czy jednak Atlantyk?

Lisi

Myślę, że jednak stratus będzie rządził – tyle pogodnych dni ile przewiduje dla Wrocławia GFS do 22 grudnia to się chyba jeszcze nigdy w tym miesiącu nie zdarzyło (statystycznie – prawie najpochmurniejszym).

Sylwester

zobaczymybjak to będzie się wszytko układać. Natomiast dobrze, że Antarktyda opiera się ociepleniu i temperatury nie chcą tam rosnąć obecnie z ale w Arktyka juz dawno stracona i tylko czekać kiedy się rozpuści. Chyba, że nagle cos się zmieni i nie będzie katastrofy, a to mało możliwe niestety. ? Modele łagodniejsze co do zimy, ale nie trzeba się martwić bo one się zmieniają każdego dnia i jeszcze wszystko jest mozliwe☺☺☺

Adam

A raptem dwie odsłony GFS zaczęły pokazywać złagodzenie mrozów od tego weekendu, a w wcześniej byla długa tendencja do trzymanywania tmax≤ minus 5°C i tmin≤minus 10°C. To GFS jest aktualnie najchłodniejszy, bo GEM i ECMWF są ciepłe. :)

Mikelis

Czyli znów tzw. pełzająca zima. A na zachodzie bezzimie.

adek

Z tego co pamiętam to długoterminówki mówiły, że prawdziwa zima przyjdzie dopiero w styczniu…i chyba ma szansę się sprawdzić.

Konrad

Przy tym wyżu ale wzrośnie zanieczyszczenie powietrza.

Lukasz160391

Według CFS, grudzień ma być lekko suchy, a pozostałe zimowe miesiące też nie mają być jakoś specjalnie mokre.
Czyżby pierwsza słoneczna zima od wielu, wielu lat? Co prawda zdarzały się ostatnio pojedyncze pogodne zimowe miesiące, jak np. grudzień 2015, luty 2014 czy grudzień 2013, ale przez całą zimę taka pogoda nie zdołała się utrzymać. Najgorsza pogoda pod względem opadów jest jednak w styczniu – ostatni słoneczny styczeń był chyba w 2009 roku.

chochlik

Rzadko się zdarza, by cała zima była b. słoneczna. Poza tym ostatnie zimy były całkiem dobre jeśli chodzi o usłonecznienie, zeszłoroczna 186h, a zima 2013/14 nawet 214h – była to bodaj najbardziej słoneczna zima od 1966 roku wg. danych Piotra:
http://meteomodel.pl/klimat/poltemp/uslonecznienie/uslonecznienie.txt

konrad

Co jak co ale GFS z 6:00 do konca prognozy non stop daje wyzowego potwora raz bliżej lub nieco dalej od nas ale caly czas w jego ogromnym zasięgu.

Lucas wawa

A trzeba dodać, że byłby to raczej mroźny, niż ciepły „potwór”. I to jego siła oraz zasięg oddziaływania po 15.12 są największą niewiadomą i zarazem przyczyną rozbieżności prognostycznych.
W terminie 5+ dni naprzód trudno o rokowania na jakie tory sprowadzi on niże atlantyckie. Na dzisiaj wcale nie jest powiedziane, że ciepło „zwycięży”…

Morze

Przydałoby się trochę suchej i słonecznej aury. Ostatnie miesiące były zbyt mokre i brakowało przyjemniejszej pogody.

Inna sprawa jak zamiast słońca będzie stratusik :???:

adek

u mnie w Białymstoku dzisiaj niestety po 13tej pojawił się stratusik

Lucas wawa

Prognoza GFS z 12’UTC na dni od 15.12 także za wyraźnymi wyżami przy lekkim/umiarkowanym mrozie lub temperaturami „przez zero”.

konrad

Ciekawe jak długo będzie trzymać ten wyż bo na paru dniach to sie raczej nie skończy.

Lukasz160391

Jeśli będą przynajmniej 4 słoneczne dni z rzędu to byłoby coś niespotykanego zimą. Nawet latem nieczęsto zdarzają się 4 z rzędu pogodne dni.

konrad

Jesli się nie zastratusi i zamgli bo warunki do tego będą niestety dobre.

Lukasz160391

W Gliwicach latem tego roku były tylko trzy takie okresy:

21.06. – 24.06.,
20.07., -24.07., oraz
23.08. do 31.08.
I tyle. Reszta okresu letniego minęła raczej pod znakiem frontów i niżów.

Inaczej było we wrześniu, ale ja tego miesiąca nie zaliczam do lata.

Arctic Haze ☀️

@konrad

Jak zwykle, zależy gdzie. W Szczecinie skończy się jutro wieczorem.

Mikelis

Między czwartkiem a poniedziałkiem lekka zima, od 20 grudnia odwilż, a jutro i w środę symboliczne opady i temperatura „przez zero”, czyli może być ślisko. GFS się ocieplił, ale poczekajmy jeszcze na dalsze obliczenia, wszak do 20. jest jeszcze daleko.

Lucas wawa

I tak w sensie temperatury ma przeważać bardziej zimowa, niż późnojesienna/przedzimowa aura – zwłaszcza we E części kraju i bliżej gór.

Niewykluczone jednak, że będzie to mróz bez śniegu lub z symboliczną pokrywą (chyba, że w środę 14.12 częściej będzie padał śnieg, niż deszcz).

PS.
A najbliższa noc i jutrzejszy poranek, moim zdaniem, przyniosą niższe temperatury niż w prognozach modeli, tzn. na zdecydowanym obszarze kraju Tmin poniżej -5°C, miejscami poniżej -10°C, a na mrozowiskach być może nawet -15/-20°C.

Mikelis

GFS podtrzymuje ocieplenie po 18 grudnia. Wróci termiczne przedzimie i święta raczej nie będą białe. Jak zwykle…

Adam

Dzisiaj w Suwałkach tylko maksymalnie minus 6 stopni w ciągu dnia, czyli o 2 stopnie mniej niż zapowiadali to w radiu czy telewizji. Czy to pierwszy dzień w tym sezonie na NE kiedy średnia temperatura dobowa spadła poniżej minus 5 stopni?

Lukasz160391

W Gliwicach rano też dziś było 6 stopni, ale na plusie. :)

Andrzej

Witam

Pani Piotrze, będzie Pan przygotowywał w tym roku prognozę sezonową na zimę, jak w poprzednich latach ?

Pozdrawiam

Arctic Haze ☀️

No to skoro meteorolodzy (poniekąd słusznie) odmawiają robienia prognoz sezonowych to oddajmy głos góralom. Znalazłem Googlem następujące wypowiedzi górali o zimie (wszystkie były tytułami artykułów prasowych):

– Górale przepowiadają: „Zima będzie fest mocno, długo i moc śniegu” (2011/12)

– Górale ostrzegają przed srogą zimą (2014/15)

– Górale potwierdzają: czeka nas bardzo ciężka zima (2015/16)

Rzecz w tym, że wszystkie te zimy były łagodne, natomiast przed prawdziwymi zimami (2009/10 i 2012/13) górale jakoś nie ostrzegali. A ponieważ nie ostrzegali najwyraźniej także w tym roku to nie wiem czy nie należy zacząć zbierać chrustu ;)

kamiltatry

@Arctic Haze, zimy 2014/15 i 2015/16 oczywiście były łagodne, nawet bardzo łagodne. Natomiast zimy 2011/12 wbrew pozorom nie ma co wrzucać do tego samego worka, zwłaszcza jak chodzi o góry (bo dla górali w istocie była to ciężka przeprawa). Zima 2011/12 (grudzień – luty) co prawda w skali całej Polski miała dodatnią anomalię temperatury +0,47 K (względem lat 1961-90, dane poltemp), ale za to już w Małopolsce jej anomalia wyszła ujemna -0,49 K (o 0,55 K zimniejsza od zimy 2012/13). Co więcej zima 2011/12 szczególnie ostra była w samych górach, np. na Kasprowym Wierchu ze średnią temperaturą (grudzień – luty)… Czytaj więcej »

Arctic Haze ☀️

Ale nie zmienia to faktu, że raczej w te góralskie prognozy nie należy wierzyć.

Nawet jeśli raz na trzy razy prognoza „fest” zimy im się uda ;)

Andrzej

A dlaczego, w zeszłym roku się sprawdziło, mówił Pan że 3 modele na 10 dają poniżej normy czyli 70% za ciepłą zimą. I się sprawdziło :razz:

Arctic Haze ☀️

A tak poważnie gdybym miał dać swoją własną prognozę, to już od października dawałbym zimę umiarkowaną do ciepłej. A bazuję na metodologii MetOffice, który opisał ją w artykułach naukowych ale… nie publikuje prognoz opartych na nich. Jednak jesli się wie na jakich elementach oparta jest ich metoda to da się stwierdzić w która stronę one pokazują: – temperatury Atlantyku: + (plus) – temperatury Pacyfiku (La Nina): + – kwazi-dwuletnia oscylacja (QBO): + – siła wiru polarnego jesienią: neutralne – lód na morzu Kara: – (minus) Tylko ostatni z tych wskaźników działa na minus, ale prognozy oparte wyłącznie o niego spektakularnie… Czytaj więcej »

AX3

I ja po raz wtóry obstawię swój „bet” o którym już wspominałem w listopadzie:

wg amatorsko-chałupniczego-stochastyczno-statystyczno-heurystycznego modelu druga połowa stycznia będzie bardzo ciepła.

Lucas wawa

@AX3
Jak się to sprawdzi rozumiem, że się odezwiesz:-) A jeżeli nie, to jak to skomentujesz?

Ja prognoz na okres na więcej niż 1-2 tygodnie naprzód się nie podejmuję (bez względu na wskazania jakichkolwiek modeli), bo po prostu są one mocno ryzykowne – zwłaszcza w sytuacji, gdy na niemałej powierzchni Eurazji i Ameryki N (inaczej, niż w „sezonówkach”) mamy ujemne anomalie termiczne, miejscami nawet bardzo silne.

AX3

@Lucas

Jeśli się sprawdzi … to powiem, że to łut szczęścia, jesli nie …. nie będę lał krokodylich łez.

Co do powodów, które podajesz – dokładnie tak jak piszesz, zgadzam się.

Lucas wawa


Ale te prognozy (modeli) sprawdziły się tylko dlatego bo… zima była ciepła. A jak zima będzie chłodna (bardziej mroźna, mroźno-śnieżna) to lepiej sprawdzać się będą prognozy… górali:-)

Lucas wawa

Obecnie w prognozach dla naszej części Europy dominują okresy z lekkim mrozem (przeważnie 0/-5°C) – z przejściowymi lekkimi odwilżami, jak i Tmin poniżej -5°C.
A przy tym, z wyjątkiem kolejnych ok. 48h, pogoda ma być „wyżowa”.

Na dość dużą stabilność termiczną, przy zdecydowanej przewadze suchej aury wskazują także prognozy wiązek:
http://www.mojapogoda.com/prognozy-ensemble.html

Ciekawe, czy taka aura „wytrzyma” do Świąt BN, czy też jednak po 20.12 zaczną się jakieś wyraźniejsze zmiany (i w jakim ewentualnie kierunku)…?

Adam

Przeważnie będzie lekka zima z odwilżami, a nie taka solidna, czyli „prawdziwa” jak by chcieli fani zimy z temperaturami poniżej minus 10 stopni dnia, śnieżycami i pokrywą śnieżną rzędu nawet 30-50 cm. A domyślam się, że są takie osoby, które tęsknią za takimi warunkami jakie wymieniłem.

Arctic Haze ☀️

Na zachodzie i wzdłuż morza będzie powyżej zera, jak przez większość zimy 2012/2013. Właściwie na zachodzie już jest, tzn. nawet w dni gdy na wschodzie był mróz.

Lucas wawa


A dziwi Cię to, że ludzie mają różne preferencje pogodowe? Bo mnie nie:-)

Osobiście ucieszyłoby mnie, gdyby przy takich przeważnie lekko-zimowych termicznie i zarazem „wyżowych” zapowiedziach (po krótkiej przerwie jutro) przynajmniej w 30-50% niebo było pogodne:-)

Andrzej

Adam, jakbyś zgadł. Tęsknienie za taką zimą jak chyba przełom 2008/2009

Arctic Haze ☀️

Dla osób, które zimą męczy nie tyle temperatura, a krótkość dnia (czyli takich jak ja), mam dobrą wiadomość.

Dzisiaj jest najwcześniejszy zachód słońca. Będziemy jeszcze tracić dzień rano, aż do Nowego Roku (dlatego najkrótszy dzień jest w pół drogi między tymi przełomowymi datami) [1]. Ale przynajmniej po południu będzie już tylko lepiej!

[1] Dokładniej 29 grudnia, a (13 + 29) / 2 = 21

Darek Baranów

Dokładnie tak – najgorszy jest ten deficyt światła. Najtrudniej dotrwać do Świąt – potem już z górki, pomimo że jądro ciemności (zimy) jeszcze przed nami.

Sylwester

Modele przewidują naprawdę różnie i trzeba brać na dystans prognozy dalsze niż tydzień.

AX3

@Arctic Haze

>>[1] Dokładniej 29 grudnia, a (13 + 29) / 2 = 21

A cóż to za wzór? Skąd ten wynalazek?
Ani krzywe charakterystyki wschodów i zachodów nie mają liniowego charakteru jak sugeruje wzór, ani tym bardziej nie są symetryczne(nawet jako funkcje nieliniowe).
To czysty przypadek, że wzór zadziałał. Pańskie przybliżenie funkcjonuje tylko dlatego, że jest to aproksymacja w szerokim zakresie i „celuje” w dzień. Gdyby w ten sposób celować w minuty, przestrzał byłby spory wobec precyzyjnego początku astronomicznej zimy 21 grudnia godz 11:44

Arctic Haze ☀️

@AX3 To, że najpóźniejszy wschód Słońca i najwcześniejszy zachód nie wypadają tego samego dnia wynika z eliptyczności orbity Ziemi, a zatem z nierównej długości dób słonecznych (czasu między południami słonecznymi). Oczywiście, że jest to nieliniowe. Jednak w skali dwóch tygodni gwarantuję Panu że nieliniowość będzie minimalna. Nawiasem mówiąc to że najkrótszy dzień wypada równo w połowie okresu między najwcześniejszym zachodem, a najpóźniejszym wschodem (wszystkie trzy sprawdziłem w kalendarzu astronomicznym) jest dowodem wprost na to, że w tej skali nieliniowość nie ma znaczenia. I żadne pisanie tłustymi literami, ani tupanie tego nie zmieni. PS. Wykres poprawki jaką trzeba wziąć między czasem… Czytaj więcej »

AX3

Wie Pan, że dzwonią (to dobrze), ale nie do końca w którym kościele. Wzór, który Pan … wymyślił nie tylko jest nieprawdziwy, ale też nie ma żadnego sensu.(Poza tym że trafia w daty, czysty przypadek tu akurat „trafia” w twierdzenie o wartosci średniej). Trafia bo jak wspomniałem przybliżenie liniowe pozwala na to w skali dnia, ale w skali astronomii ten wzór tylko sieje dezinformację, bo sugeruję jakąś symetrię i liniowość. Co do doby słonecznej (owe dzwony) tak zgadza się, tyle że doba słoneczna ma określoną długość w funkcji czasu (na przestrzeni roku) dla danej długości geograficznej. (w ciągu roku waha… Czytaj więcej »

Arctic Haze ☀️

Kiedyś już Pana pytałem jakie ma Pan wykształcenie i nie odpowiedział Pan. Ewidentnie żadne w którym musi się stosować przybliżenia. Bo jak się stosuje to się wie, ze dla funkcji cyklicznych o okresie 52 tygodni (roku), a nawet 26 tygodni (pół roku), dwa tygodnie to okres, w którym funkcje cykliczne zachowują się prawie liniowo. A jesli się wie, że peryhelium wypada koło nowego roku to jest oczywiste, że długość dnia słonecznego w grudniu i styczniu zmienia się bardzo powoli, za zatem poprawka czasu będzie praktycznie liniowa. Mianowicie w tym okresie doba słoneczna dłuższa jest od zegarowej o około 30 sekund… Czytaj więcej »

AX3

Myli się Pan.
Już Panu mówiłem, to nie zmienność doby słonecznej, nie ta skala.
Bo przeciez „zmienność doby słonecznej” w czasie roku powoduje „ucieczkę” tych samych momentów w ten sam sposob danego dnia, południa, zachodu i wschodu, z różnicą paru sekund ale w tę samą stronę czyli in plus albo in minus.
A tu mamy cos innego dnia ubywa przy wschodzie, a już przybywa na zachodzie.

Wie Pan dlaczego?

Jeśli się Pan poddaje to mogę napisać.

Arctic Haze ☀️

Znowu kopie się Pan z nauką światową. Moje wytłumaczenie jest identyczne jak np. to:
http://earthsky.org/earth/winter-solstice-and-late-sunrise

Wyjaśniłem już Panu dokładnie jak to działa i widzę, ze pan nie zrozumiał.

AX3

@Arctic Haze

Mała podpowiedź dla Pana …. precesja.

No i drugi czynnik, też Panu dobrze znany…. wystarczy skojarzyć.

Arctic Haze ☀️

Precesja???

Pan trolluje, czy naprawdę jest Pan kompletnym nieukiem? Precesja obraca oś Ziemi z okresem 26000 lat. Jak to moze powodować jakiekolwiek zmiany w skali czasu dni?

Mam wrażenie, ze marnuję czas na uczenie idioty. Przepraszam, ale inaczej tego nie mogę ująć. Dobranoc.

AX3

Dobra napiszę.

1. Kąt miedzy osią Ziemi a prostą równoległą do osi krótkiej ekliptyki
2. Kształ Ziemi.

Ad 1. Gdyby ten kąt wynosił 90 stopni (jest nieco mniejszy – to wlasie precesja )
oraz

Ad 2. Ziemia była idealną kulą, a nie elipsoidą obrotową
to nic by nie dała eliptyczność orbity, przyrosty szły by równo na wschodzie i
zachodzie. Doba słoneczna wnosiła by raptem sekundy zwiazane z tym ze Słońce spadłoby lub wzniosło sie nieco na orbicie ekliptyce.

Zjawisko o ktorym Pan pisał zasadniczo zawdzieczamy tym dwu czynnikom.

AX3

Arctic Haze

>>Pan trolluje, czy naprawdę jest Pan kompletnym nieukiem?

Znowu Pan mnie obraża, i pewnie bedzie sie Pan domagał kolejny raz od Pana Piotra usunięcia postu.

A wystraczyłoby gdyby Pan po prostu napisał że na czymś sie Pan nie zna i sie nadyma.

Tak jak pisałem, wie Pan że dzwonią ale nie wie w ktorym kościele.

pozdrawiam,
AX

AX3

@Arctic Haze

>>Mam wrażenie, ze marnuję czas na uczenie idioty.

A ja zaś mam wrazenie, że dyskutuję z kimś bardzo zarozumiałym, kto myśli, że na wszystkim się zna, łatwo obraża innych, a jednocześnie nie umie sobie wyobrazić prostych zjawisk na elipsie.

Jesli moje argumenty nie przekonaly Pana że sama eliptycznosci orbity nie wystarcza to polecam porozmawiac z zawodowymi astronomami albo zrobić sobie z drutu model.

AX3

@Arctic Haze >>Precesja??? >>Pan trolluje, czy naprawdę jest Pan kompletnym nieukiem? Precesja obraca oś Ziemi z >>okresem 26000 lat. Jak to moze powodować jakiekolwiek zmiany w skali czasu dni? Nie umiał Pan skorzystać z podpowiedzi, nie chodziło o tempo precesji, ono oczywiscie jest duże , tysiace lat. Ale gdyby sie Pan zatrzymał i zastanowił logicznie, zamiast emocjonalnie nazywać mnie idiotą, to może zakumałby Pan, że za 13 tys lat w grudniu, przed Bożym Narodzeniem bedzie sytuacja odwrotna, przed Wigilią dzien bedzie sie wydłużał na wschodzie, a koło Nowego Roku będzie się mówiło „na Nowy Rok ubywa dnia na barani skok”.… Czytaj więcej »

Arctic Haze ☀️

No dobrze ostatni raz. Tu ma Pan pięć kolejnych stron, które to tłumaczą dokładnie tak jak ja:
http://www.larry.denenberg.com/earliest-sunset.html
https://www.timeanddate.com/astronomy/equation-of-time.html
http://curious.astro.cornell.edu/physics/161-our-solar-system/the-earth/day-night-cycle/183-why-doesn-t-the-earliest-sunset-occur-on-the-shortest-day-of-the-year-advanced
http://www.idialstars.com/eass.htm
http://www.askamathematician.com/2010/12/q-why-isnt-the-shortest-day-of-the-year-also-the-day-with-the-latest-sunset/

Pisane są, jak widać, przez astronomów i matematyków. Żadna nie wspomina o precesji, a wszystkie o długości doby słonecznej.

Czy przyzna Pan, ze nie ma Pan o tym bladego pojęcia, czy dalej będzie Pan z siebie robił błazna?

Arctic Haze ☀️

Panie AX3, może Pan po angielsku nie rozumie? No to mam ósmą stronę na ten temat, tym razem po polsku:
http://news.astronet.pl/index.php/2009/12/13/n6370/

Nieco po łebkach to tłumaczą, ale tu też jest zmienna długość doby słonecznej. Czy naprawdę Pan uważa, ze wszyscy astronomowie świata się mylą, a Pan jest nowym Kopernikiem?

AX3

@Arctic Haze

>>Czy przyzna Pan, ze nie ma Pan o tym bladego pojęcia, czy dalej będzie Pan z siebie robił błazna?

Pan umie obrażać innych, ale z wyobraźnią geometryczną ma kłopoty, może ten rysunek pomoże nieco:

AX3

@Arctic Haze

>>Czy przyzna Pan, ze nie ma Pan o tym bladego pojęcia, czy dalej będzie Pan z siebie robił błazna?

Pan umie obrażać innych, ale z wyobraźnią geometryczną ma kłopoty, może ten rysunek pomoże nieco:

comment image

AX3

@Arctic Haze

Na rysunku który podałem Ziemia w pozycji 124 kya i 130 kya jest umieszczona w róznych porach roku (miejsacach na orbicie – bo po prostu nie da sie narysować w tym samym miejscu). Jednak naprawdę istotny jest kąt wynikający z precesji. (on na tym rysynku jest „przerysowany” jak na 6 tys) Jednak widać jak na dłoni, że co mniej wiecej połowę cyklu precesyjnego (13 tys lat) zmienia się omawiane zjawisko.

Obserwator

Nie przetłumaczysz AX3. Tutaj zawsze wszystko wszystko wiedzą lepiej. Im dalej w Las tym więcej drzew.

AX3

@Obserwator
No niestety :)

A wystarczy obejrzeć rysunki z artykułu o precesji:

https://en.wikipedia.org/wiki/File:Earth_axial_precession.svg

Arctic Haze ☀️

To co robi AX3 to typowa projekcja. Sam ma problemy z wyobraźnią przestrzenną dlatego nie rozumie dlaczego długość doby słonecznej jest tu kluczowa. I nie odpowiedział mi dlaczego wszyscy astronomowie „mylą” się dokładnie tak samo jak ja, a dałem mu 7 przykładów stron tłumaczących to długością doby słonecznej [1]. Oczywiście nie zajrzał do żadnego. Zamiast tego proponuje zjawisko za wolne o pięć rzędów wielkości i się przy tym upiera wbrew całemu światu. Jeśli to nie jest trollowanie, to co nim jest? A ponieważ to jest trollowanie to szanse na przekonanie AX3 są zerowe. Ale zapytam jeszcze raz: Panie AX3, jakie… Czytaj więcej »

Arctic Haze ☀️

Skoro AX3 nie umie lub nie chce klikać linków skopiuje mu tę ósmą stronę z wytłumaczeniem tutaj: Najkrótszy dzień Międzynarodowego Roku Astronomii to 21 grudnia, jednak najwcześniejszy zachód Słońca wypada już dzisiaj [datowane 13 grudnia 2009 r.]. Dlaczego tak się dzieje? Gdy zbliża się przesilenie zimowe, dzień skraca się nierównomiernie, bardziej rano niż wieczorem. W tej chwili każdego ranka Słońce wychyla się zza horyzontu mniej więcej minutę później niż poprzedniego dnia. Tymczasem wieczorem zachody praktycznie przestały zdarzać się coraz wcześniej, a począwszy od jutra będą się już opóźniać o kilka sekund każdego dnia (do końca roku tempo wzrośnie do około… Czytaj więcej »

AX3

@Piotr Djakow >>Jakoś się zgubiłem. Może dlatego, że jest rano. Ale nie wiem, jaki związek ma precesja z tym, że w chwili obecnej najwcześniejszy zachód słońca nie wypada tego samego dnia, co najpóźniejszy jego wschód. Zadam więc pytanie, czy precesja za 13 tys lat spowoduje, że będzie się to zdarzać tego samego dnia? No to niech Pan się obudzi Panie Piotrze, Gdyby nie było precesji, czyli powolnego ruchu „bączka” osi ziemi względem płaszczyźny ekliptyki to najpóźniejszy wschód i najwcześniejszy zachód wypadały by dokładnie w dniu przesilenia. [Notabene taka sytuacja ma miejsce raz na klka tysięcy lat kiedy oś precesji kładzie… Czytaj więcej »

AX3

@Arcitc Haze
>>Jeśli AX3 jest trollem to na pewno się nie podda i dalej będzie opowiadał o precesji. Zobaczymy :)

Zacytowana przez Pana informacja (o obliczeniach w Łodzi ) jest prawdziwa. Problem jednak w tym że ma Pan za mało wyobraźni by zrozumieć konsekwencje tej informacji.

Wystarczy przeprowadzić te same obliczenia dla przesilenia zimowego za 13 tys lat z uwzględnieniem precesji. I wyjdzie sytuacja odwrotna z przyrostami na wschodzie i zachodzie.

AX3

@Arctic Haze

Gardłuje Pan i rzuca inwektywy a z braku wyobraźni nie umie Pan sobie zadać prościutkiego pytania:

– dlaczego (obecnie) moment peryhelium i aphelium nie jest zgodny z chwilami zimowego i letniego przesilenia (solisticium) ?

Odpowiada za to właśnie precesja. I z tego wynika omawiane zjawisko.

Niech Pan sobie obejrzy wykresy tych 4 zjawisk jak ich miejsce w roku zmienia sie na przestrzeni tysięcy lat i moze Pan zrozumie.

Arctic Haze ☀️

@AX3 Co do precesji i 13 tysięcy lat temu to oczywiście, że peryhelium wypadało wtedy w innym miesiącu (chyba w marcu, patrz nizej) i te daty byłyby zupełnie inne. Ale co to ma do wytłumaczenia dlaczego dzisiaj, gdy peryhelium jest zimą i doby słoneczne są dłuższe od zegarowych, mamy to co mamy? Nic. Pan próbuje udawać, że od początku wiedział Pan o co w tym chodzi podczas gdy widać, ze powoli coś zaczyna Panu świtać ale się Pan nie przyzna do błędu. A błądził Pan gdy wyśmiewał się Pan ze zmian „o parę sekund dziennie” bo właśnie te zmiany powodują… Czytaj więcej »

AX3

@Arctic Haze Powtórzę jedynie pytanie z poprzedniego postu: Gardłuje Pan i rzuca inwektywy a z braku wyobraźni nie umie Pan sobie zadać prościutkiego pytania: – dlaczego (obecnie) moment peryhelium i aphelium nie jest zgodny z chwilami zimowego i letniego przesilenia (solisticium) ? Odpowiada za to właśnie precesja. I z tego wynika omawiane zjawisko. Zaś to o czym Pan pisze czyli zmienna długość doby słonecznej występuje zawsze (II prawo Keplera) i nie jest powodem omawianego zjawiska czyli przyrostów dnia na zachodzie jeszcze przed zimowym przesileniem i ubywania przy wschodzie jeszcze przez parę dni po przesileniu To, że nazwie mnie Pan nieukiem,… Czytaj więcej »

AX3

@Arctic Haze >>To, że najpóźniejszy wschód Słońca i najwcześniejszy zachód nie wypadają tego samego dnia wynika z eliptyczności orbity Ziemi, a zatem z nierównej długości dób słonecznych (czasu między południami słonecznymi). Jest to zdanie fałszywe. Niestety, nie zdałby Pan egzaminu. Wiem że takie opinie można znaleźć w internecie, ale jest to zdanie zasadniczo fałszywe. Zmienna długość doby slonecznej da efekt w skali raptem paru sekund o czym wspominałem w poprzednim poscie. Natomiast zjawisko że dzien wydłuża się przy zachodzie w Polsce od 13 grudnia, zaś przy wschodzie od około 29 grudnia w skali minut wynika z dwu innych powodów. Czy… Czytaj więcej »

Obserwator

@AX3
Tutaj bardzo często jest nadużywane pojęcie „trollingu” jeżeli ktoś przedstawia dla kogoś niewygodne fakty dla adminów czy niektórych przemądrzałych forumowiczów.
Termin troll bywa nadużywany na dyskusyjnych forach internetowych[2]. Niektóre osoby mianem tym określają dyskutanta, który przedstawia zagadnienia dla kogoś niewygodne lub za trudne do merytorycznego, szerszego omówienia. Nie każda bowiem kontrowersyjna, poruszająca trudne zagadnienia i mogąca kogoś bulwersować wypowiedź jest formą trollingu.

Arctic Haze ☀️

Ale jak nazwać wygłaszanie poglądów bez żadnego sensu? Wyjaśniłem dokładnie jak to działa. Z mojego wyjaśnienia nawet da się zrozumieć dlaczego dzień najwcześniejszego zachodu słońca będzie różny na różnej szerokości (im dalej na południe tym mniejsze zmiany długości dnia, zatem zmiana o jedną minutę na dzień musi być dalej od 21 grudnia). Przedstawiłem sześć różnych stron tłumaczących to tak samo jak ja. A co AX3 ma w odpowiedzi? Precesję? Obawiam się poważnie, że on nawet nie wie co to znaczy. Naprawdę dochodzimy do czasów gdy obiektywna prawda nie będzie miała znaczenia. Jeśli AX3 powie, że 2+2=75000000 (a w sumie coś… Czytaj więcej »

Greg20

Arctic Haze
Nie ma się co przejmować prowokacjami ze strony osób, które mało wiedzą na ten temat a się przechwalają wiedzą.
Chciałbym Ci podziękować za dużą dawkę wiedzy w Twoich postach, można się naprawdę wiele nauczyć :)

temist

najbliższe 10 dni to wygląda na temperaturową nudę w Warszawie

Lucas wawa

Może szaleństw nie będzie, ale i tak wahania temperatury mogą być większe, niż np. przez sporą część pochmurnego października.
Przykładowo, jutro za dnia Tmax ma wzrosnąć do ok. +2°C, a w nocy 16/17.12 i/lub 17/18.12 może ponownie spaść do ok. -6/-8°C.

Lucas wawa

Uzupełnienie…
Pisząc o ponownym spadku temperatury po 15.12 podane wartości dotyczyły oczywiście Tmin.

Mikelis

Lepsza taka nuda, niż potężna wichura urywająca w cudzysłowie głowę :)

Obserwator

No i dobrze. Im dłużej stabilna pogoda tym lepiej. Siarczystych mrozów, śniezyc na szczęście nie widać. Obecnie już mamy 3 miesiąc z rzędu chłodny i bardzo mokry.

temist

ten to akurat jest ciepły, przynajmniej w Warszawie

Mikelis

Chłodny? Bzdury piszesz, gdyż było olbrzymie ocieplenie kilka dni temu. Nie pamiętasz tego już? Marny z Ciebie obserwator… Chłodny to grudzień będzie, jeśli przyjdą całodobowe mrozy, które trwać będą do końca roku. Plus 11 czy plus 14 w grudniu ciężko zniwelować kilkustopniowym mrozem, który za dnia ustępuje ciepłu, zwłaszcza tam, gdzie były te +14 stopni. Proszę Was, zastanówcie się nad tym, co tutaj piszecie i nie piszcie, że jest zimno, bo nie jest zimno. Świat się aż gotuje od tego ciepła, które tak kochacie i chwalicie. Pozdrawiam.

Obserwator

Przyzwyczaiłem się już do tego, że niektórzy forumowicze tutaj robią dobrą minę do złej gry i odwracają kota ogonem. Wrzuć na luz chłopie i nie spinaj się, bo widzę, że jesteś spięty. Tak jest w twoim przypadku. Doskonale pamiętam ocieplenie, ale nie było takie „olbrzymie” jak ty to hiperbolizujesz. Rok temu było bardziej znaczące ocieplenie niż to co w tym roku. Perspektywa oceny termicznej tegorocznego grudnia zależy od tego, gdzie ktoś mieszka mądralo. Jeżeli jesteś z zachodu Polski to śmiało możesz mówić, że u Ciebie jest ciepły lub bardzo ciepły grudzień, a ja jestem ze wschodu Polski i u mnie… Czytaj więcej »

Obserwator

Ale co do sumy opadów to będzie to 3 miesiąc bardzo mokry z rzędu i nie ma co zaklinać rzeczywistości. :D

oliver57

Zależy gdzie bo w Aglomeracji śląskiej (Katowice, Chorzów… Gliwice) nie. Mokry,owszem październik bo 70-80mm opadu przy średniej 45-50mmm. Listopad już tylko 30-40mm a średnia to 50-55mm . Do 14 grudnia 20-25 mm opadu i w prognozach do końca miesiąca tylko 10-15mm.Średnia suma grudnia dla Katowic to 50mm.

konrad

Dyskoteki ciag dalszy… Po 20-ym GFS daje nadal nijaką pogodę, przy czym ECMWF i GEMik zwiększyły mrozy zwłaszcza dla wschodniej Polski.

konrad

A co mu sie stalo, jakas niedyspozycja ? ;)

wrocław

”Czy to już koniec globalnego ocieplenia. Patrząc na najnowsze dane opublikowane przez Brytyjską Służbę Pogodową to całkiem możliwe. Dane z Hadcrut4 wykazuj rekordowy, globalny spadek temperatury o pół stopnia między wiosną a końcem października – takiego ochłodzenia nie odnotowano już od kilkudziesięciu lat – grzmią specjaliści.” http://www.sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/transmisje.xsp?unid=A549954AEE3EA107C125808400393758#
Co o tych rewelacjach sądzicie?

Mikelis

Myślę, że to propaganda kogoś, kto nie zna się na meteorologii i klimatologii. Ta sama osoba już odtrąbiła kilka dni temu swój sukces, gdyż modele wycofały się z mrozów. Ja jednak widzę te mrozy – głównie na GEM-ie, choć Piotr napisał, że to ostatnio słaby model. Ale jak można powiedzieć, że prognoza się sprawdziła na kilka czy kilkanaście dni przed jej terminem?

Arctic Haze ☀️

@wrocław Po rekordowo wysokich wynikach zwykle spadek też jest wysoki. Ale to nie spadło do niskich wartości. Poza tym na oceanach (70% planety) spadło znacznie mniej. Lata z El Nino zawsze są cieplejsze niż sąsiednie (a właśnie takowe sie skończyło) ale jeśli są rekordowo ciepłe (jak dwa ostatnie pod rząd) to już nie jest efekt El Nino bo czemu każde kolejne miałoby być samo z siebie cieplejsze niż poprzednie. Nie, to nałożenie trendu rosnącego na zmienność międzyroczną. Ten sam idiotyczny argument używano zawsze po rekordowo niskim stanie lodu morskiego latem w Arktyce. Ponieważ zimą zmienność międzyroczna jest mniejsza niż latem,… Czytaj więcej »

Arctic Haze ☀️

Tu jest jeszcze jeden pies pogrzebany. Mowa powinna być o malejącej anomalii bo jeśli mówimy o temperaturach to zawsze po lecie na półkule północnej temperatura globalna maleje bo temperatury lądów mają większą amplitudę roczną niż oceanów, a większość lądów jest na półkuli północnej.

Poza tym skąd oni biorą te dane? Dla listopada jeszcze nikt nie ogłosił danych globalnych oprócz serii satelitarnych UAH i RSS, a w tych dwóch akurat średnio globalnie w listopadzie nic się nie zmieniło. Anomalia jest o 0,5 C mniejsza niż w szczycie El Nino ale większa niż przed jego początkiem.

wrocław

Laik czytając „rewelacje” http://krolowa-superstar.blog.pl/2016/12/13/to-juz-koniec-globalnego-ocieplenia-od-lata-temperatura-na-ziemi-spadla-o-1-stopien/ może odnieść wrażenie, że globalne ocieplenie się kończy, ale na szczęście są tacy fachowcy jak Ty Arctic Haze, więc już mam jasność – manipulują.

konrad

Ale doskonale widać jak ECMWF odjechał na 1 dzień z temperaturą

http://www.mojapogoda.com/prognozy-ensemble.html

:)

Gandalf

To samo zrobił norweski ECMWF dla Warszawy:
https://www.yr.no/sted/Polen/Masovia/Warszawa/langtidsvarsel.html
-Tak mroźno przed świętami?
-Bez śniegu?
pozdrowienia, M

chochlik

Już w porannych ensembles było widać, że to tylko skrajny odchył wiązki deterministycznej ECM, co zresztą potwierdza dzisiejsza wieczorna prognoza.

wrocław

Potężne mrozy, choć nie rekordowe, na Syberii. W miejscowości Yurty prawie minus 52 stopnie. :shock: http://www.wetteronline.de/wetterticker?postId=post_201612141211798 Mam nadzieję, że taki chłód do nas nie zawita, choć jakaś część – kto wie?

Arctic Haze ☀️

To możliwe, żeby w jeden dzień tam się tak ociepliło?
https://www.worldweatheronline.com/yurty-weather/irkutsk/ru.aspx?day=0

Chyba, ze to inne Yurty (właściwie po polsku Jurty).

Arctic Haze ☀️

OK, to chyba te Jurty (Jakuckie):
https://www.worldweatheronline.com/yakutskiye-yurty-weather/sakha/ru.aspx?day=0

Anomalię dziś tam mają około -5 C. Nie jest to chyba coś niebywałego.

zaciekawiony

Morze koło Grenlandii takie ciepłe.

Lukasz160391

Chodzi Ci o Morze Baffina?
Jeśli patrzysz na analizę GFS, to coś z nią się stało i pokazuje dziwnie duże skrajności anomalii dla całego świata.

Gandalf

:
-Czy chodzi Ci o tą anomalię:
http://www.karstenhaustein.com/reanalysis/gfs0p5/ANOM2m_equir/ANOM2m_f168_equir.html
-Ona (ta anomalia)zmienia się każdego dnia, czytaj- codziennie, ponieważ to jest prognoza.
Pozdrowienia
M

Lukasz160391

Źle mnie zrozumiałeś.
Chodzi mi np. o tą mapkę –

http://meteomodel.pl/klimat/poltemp/gfs/act_glb.png

Widać, że wkradł się jakiś błąd, bo mapka pokazuje błędne anomalie. Można to zobaczyć na tych mapkach, jak bardzo się różnią pod względem anomalii –

http://meteomodel.pl/klimat/poltemp/akt_mon/synanom_total.png

oraz

http://meteomodel.pl/klimat/poltemp/gfs/act.png

zaciekawiony

Chodzi mi o anomalię SST – na dużej części morza między Grenlandią a Labradorem pokazuje +2

konrad

Druga połowa grudnia zapowiada się niezbyt ciekawie, będziemy miec sporo pogodowej nudy, a Święta mogą być ciut cieplejsze z temperaturami przekraczającymi +5 st. na zachodzie.

Do konca roku chyba trwalszej zimy (w sensie zarówno temperaturowej jak i śniegowej) chyba nie uświadczymy zwlaszcza na zachód od Wisły.

Lucas wawa

Jak na razie prognozy są z grubsza zgodne (co do trendu, w tym termicznego) do ok. 22-23.12. To będzie okres z temperaturą zbliżoną do termicznej normy (na E i częściowo S przeważnie jednocyfrowy lekki mróz, a na W i bliżej morza częściej temp. „przez zero” lub temp. lekko dodatnia). A przy tym ma być przeważnie dość sucho, choć (niestety) niekoniecznie pogodnie – przynajmniej w najbliższych dniach, przy masie PPms. Niewielkie opady (zarówno deszczu, jak i śniegu) mogą pojawić się tylko z niżu „nurkującego” ok. 19-20.12 na E od Polski nad Morze Czarne. Natomiast od ok. 23.12 (czyli przed samymi Świętami)… Czytaj więcej »

Darek Baranów

Generalnie mamy polski standard grudniowy – szaro, buro i ponuro. W sumie lepsze to niż „ruska zima” przy -30 stopniach. To zawsze klęska dla przyrody i finansów oczywiście.

adek

ja tam nie narzekam, dzisiaj u mnie pod koniec dnia bylo piękne słońce i 0 stopni :)

Lucas wawa

Ale temperaturą -3°C za dnia przy świecącym Słońcu i przy kilku/kilkunastu cm śniegu bym nie pogardził:-)
Jak na nasze standardy klimatyczne żadnej klęski to by nie oznaczało, a po prostu „piękną” zimę:-)

Lukasz160391

Wiem, że to fus, ale GFS na 29 grudnia prognozuje na Atlantyku niespotykanie głęboki niż z ciśnieniem spadającym do 920 HPa :o
A wcześniejsze prognozy dotyczące wyżów z ciśnieniem 1050 HPa są już nieaktualne – według najnowszych prognoz ciśnienie w najbliższych dniach nie przekroczy raczej 1040 HPa, przynajmniej w Polsce.

Lucas wawa

Dla nas sama wartość ciśnienia jest mniej istotna, niż sam fakt, czy w okresie około-świątecznym będziemy bardziej pod władaniem wyżów kontynentalnych, czy niżów atlantyckich (?).

A tu sytuacja z samej końcówki roku ubiegłego, kiedy to NAO było jeszcze dodatnie, aktywność niżowa na N Atlantyku była duża, a u nas po bardzo ciepłych Świętach BN mocno się ochłodziło za sprawą mroźnego wyżu:
http://old.wetterzentrale.de/pics/archive/2015/avn/Rtavn00120151230.png

Greg20

Dawno już chyba nie było miesiąca podczas którego większość czasu występuje ciśnienie około 1030hPa

chochlik

Grudzień zeszłego roku był taki na południu Polski. Pernamentnie oddziaływał na nas wyż z południa Europy.

wrocław

Jak prognozujecie: gdzie ( województwa) będzie pokrywa śnieżna w okresie Świąt i jaka grubość / przedział np. 5-10 cm ( oczywiście poza górami)? Moja prognoza: województwa: war-mazurskie, podlaskie,lubelskie,podkarpackie: od 1-5 cm. A Wasze prognozy?

chochlik

W Wigilię wieczór poza wysokimi górami obstawiam jakąkolwiek pokrywę śnieżną jedynie dla SE Polski, czyli Bieszczady i bliskie okolice, co daje ok połowy powierzchni woj. Podkarpackiego. Plus okolice Suwałk i Białegostoku. Ale próba prognozowania tego z 8dniowym wyprzedzeniem to nadal jak wróżenie z fusów.

wrocław

Ile centymetrów?

chochlik

1-3 centymetry.

wrocław

Prognozy do konca Świąt coraz bardziej stają się bezśnieżne, nawet na tzw. polskim biegunie zimna. Chyba poza górami, tylko miejscami w podkarpackiem będzie symboliczny śnieg tj 1-3 cm. W moim regionie śniegu nie ma nawet w Szklarskiej Porębie czy Karpaczu – może jutro coś sypnie( do 3-4cm), ale czy utrzyma się do Świąt? Po cichu liczyłem, że ten grudzień w przeciwieństwie do ostatnich 3 okaże sie śnieżny. Może pozostałe miesiące to odrobią?

Lucas wawa

Lekka zima Wczoraj w Warszawie i okolicach mieliśmy znacznie więcej pogodnego nieba, niż prognozował UM. Pojawił się szron, a temperatura przez większą część doby była ujemna. Jednak nie był to silny mróz, a przy tym było niemalże bezwietrznie – a co za tym idzie przyjemnie (zwłaszcza poza ruchliwymi traktami). Dzisiaj dla odmiany jest pochmurnie, ale krajobrazy się zabieliły na skutek opadów drobnego śniegu i/lub mgły osadzającej malowniczą szadź. Pomimo zachmurzenia, jak dla mnie jest malowniczo:-) %%% Prognozy na okres (przed)świąteczny już dość stabilne. Po 20.12 mamy mieć wyż kontynentalny (ale napierający bardziej z E/SE, a więc nie aż tak mroźny… Czytaj więcej »

Arctic Haze ☀️

Przypadkiem potrzebowałem do czegoś numer przedwojennej gazety ABC z 22 lutego 1927. Na trzeciej stronie była wiadomość jako żywo pasująca do tutejszego blogu, tylko spóźniona o 90 lat: Fala mrozow. Nad całą Polską dochodzi do -31 C. Mrozy, jakie odczuwamy w Warszawie opanowały cały teren Rzeczypospolitej. Najzimniej jest w Sarnach (woj. Wołyńskie), bo -31 stopni C., potem w Białowieży -28 C., w Słonimie -27 C., Wilnie i Tomaszoie Lubelskim -26 C., Zakopanem i Pińsku -23 C., Krakowie -19 C., Lwowie -18 C., Warszawie -16 C., Gdańsku -14 C., Bydgoszczy i Cieszynie -11 C., Poznaniu -10 C. Wtedy to mieli zimy!… Czytaj więcej »

Darek Baranów

No tak, nasz „biegun zimna” był wtedy przesunięty gdzieś w okolice Dyneburga chyba.

PiotrNS

Witam wszystkich :) Mam pytanie z innej beczki. Czy ktoś z Was ma dostęp do w miarę dobrych modeli prognozowanych anomalii temperatur w poszczególnych miesiącach 2017 roku? Jestem bardzo ciekawy, czego możemy się spodziewać w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

Arctic Haze ☀️

Nic takiego nie istnieje. A gdyby istniało na pewno byśmy tego nie ukrywali.

Gandalf

:
-Jestem Gandalf, ale nie mam szklanej kuli.
-Stłukła mi się.
Pozostała mi laska – anomalia w 2017r globalnie będzie niższa o 0,2K.
Polska jest bardzo małym krajem, więc tym bardziej jest trudno przewidzieć, wszystko zależy od cyrkulacji.
Pozdrowienia
M

chochlik

Wieczorny ECMWF dość ciepły, w tym też na święta, które tradycyjnie miałyby już minąć pod władaniem cyrkulacji z SW. Ogólnie przez 10 kolejnych dni wiatr z kierunków południowych będzie zdecydowanie dominował, ale czy wyjdzie z tego jakiś fen w górach?

leksa

Poranny GFS dzis tez cieply. Czy zatem kolejne cieple swieta. Tradycji staje sie zadosc

Lucas wawa

Na aktualną perspektywę pogodową na zbliżające się Święta można jednak spojrzeć z dwóch stron. Otóż już niemalże na pewno aura nie będzie prawdziwie zimowa. Ale i też… to mogą być najchłodniejsze Święta w ostatnim czasie, a przynajmniej ich początek. W wielu miejscach kraju co prawda nie będzie śniegu, ale prognozowane są temperatury około-zerowe. A przecież aura w czasie ostatnich kilku tych Świąt fundowała nam Tśr rzędu +6/+8°C (na co „zapracowały” głównie roczniki 2013 i 2015). To nierealne, że taką średnią będziemy mieli już na te dni w skali powyżej 10-15 lat. Może właśnie ten rok, mimo wszystko, rozpoczyna pewną korektę… Czytaj więcej »

adek

Ja tam nie wymagam śnieżnych świąt z mrozem – chciałbym żeby było na lekkim plusie ze słoneczkiem. :) i tyle

wrocław

W ostatniej odsłonie gfs (18.12. godz.6) w 1 dzień Świąt jakichś s halny (?) odwiedzi Dolny Śląsk. Ale, jakichś kiepski. Niby dość mocno powieje z SW ( 5-10 M/S) http://meteomodel.pl/gfs-para/WIND10/WIND10_60.png T max jednak niskie na nizinach http://meteomodel.pl/gfs-para/TMAX/TMAX_60.png : 6-7 stopni C. Co dziwne, to na wysokości 1000 m jest … taka sama temperatura http://meteomodel.pl/gfs-para/T1000M/T1000M_60.png Dopiero na 2 km jest niższa; 0-2 stopnie. Gdyby to był klasyczny fen to po stronie zawietrznej powietrze opada ocieplając się zgodnie z gradientem suchoadiabatycznym (1 °C/100 m), następuje spadek wilgotności względnej. Gdyby to był klasyczny fen, to gdy na 2 km jest zero stopni, to… Czytaj więcej »

chochlik

Tyle, że trzeba brać poprawkę na GFS’a, bo ten nadal kiepsko sobie radzi zarówno z fenem jak i z nocną radiacją. Zresztą jedyny model, który temperatury przy halnym dość dobrze prognozuje to chyba tylko WRF od Juliusza.

Greg20

Tak, trzeba pamiętać że GFS to model globalny i nie zawsze dobrze prognozuje lokalne warunki. Święta zapowiadają się z bardzo przyjemnymi temperaturami (Meteomodel już dodał post na fb) :)

Darek Baranów

Media będą miały problem z szukaniem sensacji pogodowych na najbliższy czas.
Dla Sandomierza na ten przykład. Meteogram jak po sznurku. Dłużyzna panie, nic się nie dzieje :-))

chochlik

Zawsze coś znajdą, np. stały temat rezerwowy, czyli zima w USA. Szczególnie, że tam po rekordowo ciepłej jesieni co jakiś czas schodzi chłód z północy.

Adam

Czy przez najbliższe dni będziemy mieć do czynienia ze zgniłym wyżem? Modele pokazują słoneczka przy temperaturach ok 0 stopni i lekko na plusie – w co nie bardzo wierzę. Bardzo monotonna jest tak grudniowa pogoda. Na razie najchłodniejszym dniem jest 13 grudnia z tego co widzę, bo w większości kraju był całodobowy mróz.

chochlik

Jeśli chcesz wiedzieć jak będzie z niskim zachmurzeniem spójrz na UM lub WRF.

Robert93

Tak mi się wydaje, że ma być zgniły wyż, bo UM tak widzi i już dziś miał rację. Temperatury koło 0°C w dzień na wschodzie mają być, na zachodzie pewnie koło 3°C.

Lucas wawa

Dzisiaj nieco chłodniej, niż prognozowały modele. Grudzień w Polsce lekko ciepły (?) Dzisiaj mamy kolejny dzień tego grudnia w większej części kraju z pełnym zachmurzeniem. Rano mieliśmy nawet mgłę (m.in. w Warszawie). Na szczęście pogodne dni też mieliśmy:-) Po prognozach sądziłem, że za dnia ociepli się w Warszawie do ok. +2/+3°C. A tymczasem począwszy od wczorajszego popołudnia w Warszawie notujemy cały czas około 0°C. Wczoraj prószył nieco śnieg, dzisiaj siąpiła słaba mżawka, po części marznąca – na szczęście bez konkretniejszej gołoledzi. Sprawiła ona jednak, że ostały się jedynie resztki niewielkiego zabielenia z dwóch ostatnich dni. Generalnie jest ponuro:-( A w… Czytaj więcej »

oliver57

CFS ,,wrzuca” dłuższy czas prognozy dosyć mroźnego stycznia 2017 ,szczególnie w S-E części Polski. Nie zgadza się to z moimi ,,przewidywaniami” ,ale jako narciarz chętnie przyjmę . Sezon rozpoczęty ,na śniegu wyprodukowanym maszynowo (Wisła- Skolnity) W tym roku tylko polskie stoki to mroźna pogoda (-12do-2C) mile widziana. Dużo lepszy śnieg dla nart ten pochodzący z chmur.

Adam

Dziwne, bo ja tego nie widzę. Możesz podać link do tego, że styczeń 2017 ma być mroźny w SE części Polski?

adek

U mnie pada deszcz i o dziwo jest cieplej niż zapowiadali – temp. pokazuje 2 stopnie, a z tego co pamiętam zapowiadali 0-1. Do 3 stycznia raczej nie zapowiada się na mocniejsze akcenty zimowe – ma być raz „minus” raz „plus” i tak w kółko. Na początku stycznia nawet 5-6 stopni i deszcz widać na NE. Czyżby powtórka z 3 ostatnich zim nam się szykowała? Mi to trochę przypomina przełom 2013/14 wtedy jakoś też była podobna pogoda.

konrad

GFS z 00:00 z prognozą bardzo dużej wichury w II dzień świąt. Wygląda to niebezpiecznie i miejmy nadzieję, że to taki jednorazowy wyskok.

Morze

Aktualizacja z 06 również bardzo groźna, zwłaszcza dla zachodu i centrum kraju.
Na szczęście jest to dość odległy termin i jeszcze wiele może się zmienić

Konrad

Nawet wygląda jeszcze gorzej niż poprzednio, porywy powyżej 100 byłyby murowane.

white

GFS na dziś prognozował +3st zamiast tego mam -2st temp.Max ale było to do przewidzenia , przyszedł stratus i zapowiada się cały dzień z termiczną zimą , dobrze przwidział taki rozwój sytuacji model UM , dalsze dni zapowiadają się podobne .. I tu jak Koledzy u góry bardzo nie dobrze prognozy na okres świąteczny oby się nie sprawdziły ..

Adam

Po prostu typowy zgniły wyż.

pogodomierz

W Nysie (jak i zapewne w większości woj. opolskego) też minusowa temperatura, i to jeszcze z lekką pokrywą śnieżną. Co ciekawe, w odległym zaledwie o 12 km na zachód Otmuchowie nie ma ani milimetra śniegu.

Adam

A Suwaki jednym z najcieplejszych miast w Polsce tam „aż” 4 stopnie w ciągu dnia. Natomiast Dolny Śląsk i Górny Śląsk są najzimniejszymi regionami w kraju, gdzie temperatura wynosi od minus 3 st. C do 0 st. C przy stratusach i mgłach lodowych.

156
0
Would love your thoughts, please comment.x