2024/04/20 02:04

GFS – parallel

Od jakiegoś czasu ponownie udostępnione wyniki równoległego (parallel) modelu GFS. Związane jest to z planowaną aktualizacją modelu w połowie roku 2017.

Na tę chwilę stosunkowo ciężko określić, jakie dokładnie zmiany czekają model GFS w przyszłym roku. Wiadomo, że z obecnej wersji 13.0.2 przejdziemy do wersji 14.0. Można się jedynie przyjrzeć planowanym zmianom, z których nie wszystkie muszą ostatecznie dojść do skutku. Być może zresztą to mi nie udało się znaleźć odpowiednich informacji na ten temat – jeśli ktoś coś wie, niech napisze w komentarzu.

O części z planowanych zmian możemy przeczytać w krótkiej dokumentacji modelu. Prawdopodobnie czeka nas zmiana siatki modelu na T2046, co oznacza rozdzielczość na równiku rzędu ok. 9.8km (obecnie ok 13km). Zwiększyć się ma również pionowa rozdzielczość modelu – do 91 lub 128 warstw. Znacznym zmianom ma ulec fizyka modelu, a także model powierzchni (Noah LSM z wersji 2.7.1 do 3.3).

Wyniki modelu równoległego (PARA) i operacyjnego (PROD) można obejrzeć na poniższej stronie:

http://meteomodel.pl/para2/T2M/00

Ponieważ dane z modelu równoległego na serwerze NOMADS pojawiają się ze znacznym opóźnieniem, również moje wyniki będą znacznie opóźnione (pliki GRIB pojawiają się z ok 6 godzinnym opóźnieniem w stosunku do modelu operacyjnego, dodatkowo ponad godzinę trwa ich pobieranie). Należy oczekiwać, że dane z 00UTC pojawią się dopiero po godzinie 11 czasu lokalnego (10UTC).

Różnice

Nowy model charakteryzuje się dość różnymi wynikami dla parametrów powierzchniowych (temperatura, opad). Dla przykładu wczorajsza prognoza adwekcji ciepła w modelach z 12UTC na czas T+72h wyglądała następująco.

Wyraźnie widoczne są różnice w prognozowanej temperaturze na obszarze naszego kraju – nawet na tak krótki okres, jak T+72h. Przy adwekcji ciepła model równoległy prognozuje wyraźnie wyższe temperatury, niż model operacyjny.

Duże różnice mamy również w polu opadów na okres T+60h.

Poniżej: Prognoza T850 na czas T+60h.

Oczywiście takie różnice w początkowych terminach powodują, że w odleglejszym czasie możemy uzyskać skrajnie różne prognozy. Akurat wczoraj różnic dużych nie było, ale w terminie T+240h rozkład ciśnienia nad Europą jednak sporo się różnił.

Poniżej porównanie prognoz modeli dla Wrocławia (prognoza z wczoraj, 12UTC).

A tutaj prognoza dla 59N,35E.

Widać więc wyraźnie, że różnice w obu modelach potrafią być spore. Warto już teraz uważnie śledzić wyniki modelu równoległego, gdyż istnieje niemal pewność, że w połowie przyszłego roku stanie się on modelem operacyjnym.

Print Friendly, PDF & Email
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
6 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Greg20

A gdy zostanie on wprowadzony jako model operacyjny to też będzie tak długie oczekiwanie na wyniki wyliczeń (10h)?
Piotrze jak oceniasz sprawdzalność GFS parallel? Będzie lepsza od obecnego?

Erwin

Od soboty jest problem z pobieraniem gribów z serwera NOAA. Czy u was jest podobnie? Pozdrawiam

Arctic Haze ☀️

Przeczytałem to na liście komentarzy, bez kontekstu i zastanawiałem się o czyim ślubie piszesz 😂

Erwin Nowak

Dzisiaj po południu zaczęły się normalnie „pobierać” :)

6
0
Would love your thoughts, please comment.x