2024/04/25 00:04

Różnica w równoległej prognozie GFS

Jak zapewne wszyscy wiedzą, obecnie model GFS jest uruchomiony w trybie „równoległym” (parallel). Obok prognozy produkcyjnej możemy również obejrzeć sobie prognozy w „nowej wersji” modelu (która stanie się produkcyjną najpewniej 11 maja 2016). Warto porównywać oba te modele, aby wyrobić sobie jakieś zdanie na temat ich sprawdzalności. Poniżej przykładowa różnica w temperaturze T850hPa pomiędzy obiema prognozami. Model z 06UTC okazał się być stosunkowo ciepły, jednak jego wersja równoległa na ostatni termin prognozy daje temperatury znacznie niższe. Wiele to zresztą mówi o sensie patrzenia na prognozy powyżej 7 dni.

aMapy porównawcze można znaleźć tutaj.

Print Friendly, PDF & Email
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
15 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Lucas wawa

Co by nie mówić odnośnie takich czy innych rozdań GFS (w obu odmianach), jak i innych modeli, trend prognostyczny ku niższym anomaliom (a nawet wartościom bezwzględnym temperatury) w przyszłym tygodniu jest zauważalny: http://www.mojapogoda.com/prognozy-ensemble.html Ale na resztę ocen z tym związanych (w tym, czy pojawią się przymrozki, czy dla odmiany będzie to bardziej mokra wersja ochłodzenia, bez przymrozków) na razie oczywiście za wcześnie. Ba, nie wiadomo nawet jeszcze, czy i gdzie w najbliższych dniach Tmax może przekroczyć +20 st. (np. jutro, czy w weekend), gdyż – w odróżnieniu od ocieplenia sprzed 7-9 dni – tym razem niewykluczona będzie konwekcja (z uwagi… Czytaj więcej »

spec

Wystarczy popatrzeć na rozstawienie ośrodków ciśnienia, z 06z jest przesunięcie wyżu na południe, z 12z siedzi wszystko na płn. i spada anomalia w dół.

skjgvsjgbvsiugviseurg

Tak w kwestii technicznej: czym się różni ta nowa wersja GFSu, która ma wejść w maju, od aktualnie prezentowanej?

seba

Moim skromnym zdaniem to można byłoby dać co 1h do 120h tak jak pisze na stronie. Lub też powiedzmy na 48h co 1h. A później normalnie co 3h. Oraz moja sugestia usunąć mapy powyżej 192h. Bo wiadomo czym dalej tym więcej fusów.
A wiadomo ile czasu więcej zajęłaby aktualizacja ?

Lucas wawa

Do dzisiaj nie zapomnę dnia, gdy pod koniec kwietnia (chyba przed rokiem, albo maks. dwoma?) notowaliśmy w Polsce różnicę temperatury ponad +20 st. :!: Podczas, gdy na Podlasiu zalegała jeszcze masa bardzo ciepła z temperaturą popołudniu ok. +25 st., to nad W Polskę napłynęła już masa bardzo chłodna i przy temperaturze +1/+2 st. miejscami (na Dolnym Śląsku – poza górami, czy Ziemi Lubuskiej) padał śnieg…

Tak więc różnice w prognozach nie muszą mieć przesłanek czysto obliczeniowych (algorytmicznych).

ru

To był 2013r. Pamiętam jak wyjeżdżaliśmy z Krakowa w krótkich spodenkach przy temp.powyżej 20st. Po 5h przyjechaliśmy do Jeleniej Góry, a tam 4st i deszcz ze śniegiem.

Lucas wawa

Chyba to był raczej rok 2014 lub 2015, bo zdarzyło się to w końcówce miesiąca (28.04? lub 29.04?) – zaś w roku 2013 mieliśmy zimowy początek i letni koniec kwietnia…

ru

No tak było, ale ten napływ zimna na W Polski w końcówce kwietnia był mocny.
Sprawdziłby mi ktoś synopy na ogimecie z 28.04.2013 dla Jeleniej i Krakowa dla powiedzmy 16 albo 18 UTC? Bo mi cały czas coś takiego wyskakuje:
#Sorry, Your quota limit for slow queries rate has been reached

Anonimek

Parametr 'hora’ ustawiony na 18
Jelenia Góra: 8.6 5.8 7.4
Kraków: 19.6 10.4 13.7

ru

Dzięki. Czyli różnica była, ale nie aż taka, jak mi się wydawała.

zaciekawiony

Gdy próbuję sprawdzić prognozę dla Terespola wyskakuje -1 na czwartek i tyle.

lubelak

Ale gdzie sprawdzasz?

15
0
Would love your thoughts, please comment.x