2024/04/25 07:04
Subscribe
Powiadom o
44 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
wrocław

W sumie we Wrocławiu spadło 32 mm, ale na trawnikach na Nowym Dworze nie widać tego opadu. Tak intensywny deszcz skutkował niestety tym, że chyba większość wody spłyneła do studzienek i lokalnych rzek. Lepiej może być w parkach, lasach, ogródkach działkowych, łąkach oraz ewentualnie ugorach z ziemią piaszczystą.

wrocław

Jak oceniasz Piotrze prognozowaną sytuację syn. na czwartek? Wg http://www.wetteronline.de/?pid=p_modell_expert&ireq=true&src=modell/vermarktung/wom/analyse/analyse2wom/knmi/2015/07/20/knmi_p084_2015072000_small.jpg ma to tak wyglądać. Jako laik interpretują to tak, że centrum jednego niżu nad środkową Polską i drugiego gdzieś nad Bałkanami sprzyjać będzie pompowaniu gorącego i wilgotnego powietrza na E Polski, a chłodniejsze spłynie na W. Gdzieś te masy powietrza się zderzą i dadzą potężne ulewy. Prognozuję: Dolny Śl. Opolszczyzną ,Śląsk.

Marcin S.

W pamięci mam wrocławską burzę (choć samych wyładowań atm. nie było wówczas wiele) z 30 maja 2005 roku. Podejrzewam , że wczorajsza była najintensywniejsza od czasu tamtej, biorąc pod uwagę łącznie wiatr, opad oraz skutki jakie spowodowała. Mimo to, skutki tej sprzed 10 lat były dramatyczniejsze – 3 ofiary we Wrocławiu i okolicach, większa ilość drzew wyrwanych z korzeniami, czy uszkodzeń budynków i infrastruktury miejskiej).

chochlik

B. dobre materiały, także w kontekście edukacyjnym – miejmy nadzieję, że zobaczy je jak najwięcej ludzi. Przede wszystkim chodzi tu o skutki kontynuowania jazdy podczas silnej nawałnicy bądź podczas warunków szkwałowych. Łamane drzewa oraz gałęzie, a także porażenia piorunem to obecnie większość wypadków przy okazji burz. Dlatego w obu przypadkach nie powinno się zbytecznie kusić losu. Wydaje mi się, że wczorajsza 3 od Estofexu (powielona zaktualizowaną prognozą od PŁB) przysłużyły się poprawie bezpieczeństwa, głównie poprzez ich dość duży rozgłos w internecie (a później także w stacjach radiowych). Telewizja nieco zaspała, prawdopodobnie nieco za sprawą IMGW. IMGW wczoraj o 10 rano… Czytaj więcej »

Marcin S.

Wiele osób istotnie bagatelizuje nadciągające burze. Widok dostojnie przechadzających się po ulicy spacerowiczów w chwili gdy błyski na niebie wzmagają się do rzadkości nie należy. Chyba kłania się pobożno-życzeniowe: „Cóż, jakoś to będzie…”, ewentualnie „Jeszcze przecież nie pada”.

ArcticHaze

Żeby to tylko spacerujących po ulicy. Gorzej jak pływają łódkami po jeziorze patrząc na fajne czarne chmury :shock:

Lucas wawa

Należę do tych osób, które – na ile się tylko da – planując każdą podróż (zwłaszcza tą dalszą) uwzględniam zapowiedzi pogodowe. Po co igrać z losem, zwłaszcza gdy się ma kochającą się Rodzinę… :?: :wink:

Lucas wawa

Czwartek 23.07 kolejnym bardzo niebezpiecznym pogodowo dniem :?: Coraz więcej prognoz wskazuje na to, że tak…

wrocław

Duże cape w czwartek w Beskidach.Tym razem tam mogą być największe opady nawalne.Dobrze, że stany rzek niskie.

Lucas wawa

@wrocław:
Z tym, że w czwartek bardzo aktywny front ma przechodzić przez cały kraj (a przy tym znowu szykuje się spory kontrast termiczny).
Piątek spokojniejszy, zaś w najbliższy weekend niewykluczone, że pogoda zafunduje nam kolejne (nie)ciekawe „atrakcje”…

Konrad

GFS rzucil na pierwsze dni sierpnia wyzami a to brytyjskim, a to skandynawskim, a to rosyjskim, moze jakis wal sie utworzy, tylko wtedy nize z poludnia moga wszystko rozwalac.

Tymczasem w ciagu najblizszych 10 dni miejscami mialoby spasc sporo deszczu, rzedu ok. 100 litrow. No zobaczymy. Prognozy ciekawe i bardzo niestabilne – klasyka ;)

wrocław

Ciekawe, że ICM w modelu UM przewiduje na dzisiaj opady konwekcyjne ponad 30 mm dla Wrocławia; a w okresie ścierania się różnych mas powietrza w czwartek tylko do południa – dużo mniejsze. :???:

Lukasz160391

Spójrzcie na komentarze pod tym artykułem – http://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje-pogoda/swiat,27/tegoroczny-czerwiec-najcieplejszy-od-1880-roku,174227,1,0.html

Sądząc po nich, w Polsce mamy niski poziom inteligencji. Wiele osób nie odróżnia podsumowania czerwca na świecie od podsumowania czerwca w Polsce! ;]

Lukasz160391

Czerwiec w Polsce był niespecjalny, to fakt, ale ten artykuł z TVN Meteo mówi o czerwcu w skali całego świata!

wrocław

@Konrad
W modelu GFS z odsłony z 6h wycofał się z dużych opadów w Polsce do końca tygodnia, ale bruzda niskiego ciśnienia znad M.Śr. będzie do nas sięgać, czyli jeszcze wszystko jest możliwe.

ArcticHaze

@Lukasz

Przeciętny Polak uważa, że to jeśli wczoraj było zimno w jego miejscowości to nie ma globalnego ocieplenia. Z tym niestety się trzeba pogodzić.

Marcin D

Może ktoś się odnieść do komentarza napisanego pod linkowanym artykułem?
http://naukaoklimacie.pl/fakty-i-mity/mit-ekstremalne-zjawiska-pogodowe-nie-wiaza-sie-z-globalnym-ociepleniem-26

Lucas wawa

:
Wiele osób nie rozróżnia zmian w pogodzie od zmian w klimacie, a przy tym miesza dane lokalne z globalnymi…

Lukasz160391

Wygląda na to, że obecna fala upałów będzie wyjątkowo długa. Zaczęła się w piątek 17 lipca, a skończy się w sobotę 25 lipca! Tylko wczoraj nie było upału, ale było i tak gorąco – i nie wiem, czy przez ten jeden dzień bez upału ma spowodować, żeby podzielić tę falę upałów na dwie osobne (17 – 19 lipca oraz 21 – 25 lipca), czy połączyć te wszystkie dni w jedną falę upałów?

Lukasz160391

Powracając do tematu komentarzy z TVN Meteo – oto trzy ostatnie komenty z tamtego artykułu: Co za bzdury Pamiętam cieplejsze dni między 2000-2015 globalne ocieplenie to ściema! ! Kity wciskają! !! ~hah /2015-07-21 15:51 Tegoroczny czerwiec najcieplejszy od 1880 roku what what what???? Pamiętam jak w na początku lat 90-tych chodziłem do podstawówki to było lato. Cały czas dzień w dzień można było spędzać nad woda. Ciągłe słoneczne i ciepłe dni po burzy znowu wychodziło słonce a dziś, żeby trafić na ciepłe dni w urlop trzeba mieć wielkie szczęście. Gdzie te ocieplenie pytam? ~Kamil /2015-07-21 15:02 prawie caly czas jest… Czytaj więcej »

Marcin D

@Piotr Djaków

A co z innymi rzeczami, które tam wypisuje na temat ekstremalnych zjawisk pogodowych, które niby nie wiążą się z globalnym ociepleniem? Jeżeli ten człowiek pisze głupoty to powinien zostać wypunktowany akapit po akapicie. To raczej zadanie dla ludzi ze strony nauka o klimacie, ale tutaj też chyba możemy popisać?

Lukasz160391

Okresy letnie w latach 90 były tak „ciepłe”, że jedynie lata z 1992, 1995 i 1999 (oraz pojedynczy lipiec 1994) zasługują na uwagę. Więc komentarz tej osoby, który podam poniżej, jest błędny.

„Pamiętam jak w na początku lat 90-tych chodziłem do podstawówki to było lato. Cały czas dzień w dzień można było spędzać nad woda. Ciągłe słoneczne i ciepłe dni po burzy znowu wychodziło słonce a dziś, żeby trafić na ciepłe dni w urlop trzeba mieć wielkie szczęście. Gdzie te ocieplenie pytam?”

Lukasz160391

A w XXI wieku zimne okresy letnie w Polsce były jedynie w 2004, 2005 i 2014 roku.

krzycho

Pewnie chodziło mu o 1992 , wtedy faktycznie było upalnie.

chochlik

@Łukasz160391 Kiedy wreszcie nauczysz się, by oceniając dany okres patrzeć dalej niż wyłącznie przez pryzmat swoich Gliwic (względnie Górnego Śląska)? Przecież tutaj pisząc o klimacie (i nie podając regionu) praktycznie w 99,9% przypadków mamy na myśli obczar całej Polski, a nie jej wybrany fragment. Przykładowo wg Ciebie lato 2014 był.. zimne?! Co, gdzie, kiedy?! http://meteomodel.pl/BLOG/wp-content/uploads/2014/09/poltemp.png http://meteomodel.pl/BLOG/wp-content/uploads/2015/07/poltemp_boxrank.png Podobnie dziwiłeś się jakoś niedawno ludziom piszącym, że mają zimne lato na północy – w rzeczywistości może nie jest one zimne, ale chłodne jak najbardziej. Czerwiec na północy był chłodny, natomiast lipiec jest tam póki co w normie (lekko ciepły w zach. części, lekko… Czytaj więcej »

azg

Pewnie wielu tu piszących ma podobne doświadczenia, ale mam wrażenie, że mój region (dokładnie pomiędzy Kaliszem a Koniniem) jest wyjątkowy. Mało która burza do nas w ogóle dochodzi, zwykle kończy się na samym tylko deszczu. Silne burze zawitają do mnie może raz na dekadę, ja przynajmniej nie pamiętam silnej burzy. Podczas ostatnich burz u mnie była krótkotrwała ulewa, podczas gdy w Koninie były już powyrywane i połamane drzewa, zalane ulice. Jaką trajektorią by nie szły nawałnice, tak na 95% mój region ominą:(

chochlik

@azg
A nie uważasz, że w gruncie rzeczy taki stan rzeczy raczej powinien Cię cieszyć, a nie martwić?

Lukasz160391


Sorry – faktycznie przesadziłem.
Zauważyłem, że jak się więcej i częściej pisze, tym łatwiej się pisze głupoty ;]
A lato 2014 może faktycznie jeśli chodzi o średnią było powyżej normy, ale nie zmienia to faktu, że na ten stan rzeczy zapracował jedynie… LIPIEC.

PS. Dzięki za linka do poltemp’a.

Lukasz160391

W Gliwicach najcieplejszy dzień w tym roku był 5 lipca w niedzielę – były wtedy 34 stopnie. Dzisiaj jest szansa na równie upalny dzień. A jak nie dzisiaj, to kolejna szansa będzie jeszcze w sobotę – dzień przed wkroczeniem frontu atmosferycznego. Wtedy według GFS-a może być nawet 35 stopni. A jak sobota też nie wypali (na przykład z tego powodu, że front wkroczy wcześniej) to jeszcze pozostanie cały sierpień, a według portalu Twoja Pogoda ma być on najgorętszym miesiącem okresu letniego ;)

ArcticHaze

^^

Co oczywiście nie musi się sprawdzić, tak jak nie sprawdzały się lamenty niektórych nad końcem lata, sprzed 2 tygodni.

Lucas wawa

Warto zwrócić uwagę na sporą różnicę „anomalii” temperatury za tegoroczny lipiec między Polską S/SW a N/NE, sięgającą obecnie aż ok. 4 st. :!:
Oddaje to zresztą dobrze sytuację termiczną nad Europą, jakże odmienną od tej sprzed roku.

Wobec prawdopodobnie chłodniejszej końcówki miesiąca, obszar z ujemną „anomalią” nad Polską może się jeszcze nieco rozszerzyć na S/SW, ale przypuszczalnie nie dalej jak do Kujaw i Mazowsza. Większa część kraju prawdopodobnie zachowa dodatni bilans termiczny (wzgl. poprzednich dekad).

Lucas wawa

@Piotr:
Zauważyłem, że najbardziej ciepłym w lipcu rejonem Europy są tereny wokół Alp. Najchłodniej jest zaś tam, gdzie w ostatnim czasie bywało najcieplej, czyli na W Rosji.
Różnica w „anomaliach” za lipiec między tymi obszarami może sięgać nawet rzędu 12/15 st. :!:, co jak na porę letnią i Europę jest bardzo imponującym wynikiem :wink: .

Lukasz160391

Dziś lokalnie na południowym zachodzie Polski może być 35 stopni

Adrian

„Dziś lokalnie na południowym zachodzie Polski może być 35 stopni”

Opole 34.6 C o 15UTC

„Region Bratysławy stara się o rekordowo ciepły lipiec. Blisko.”

@Piotr,

a na ile poważnie oceniasz szanse na rekord (powiedzmy powojenny, wysokie wartości w lipcu 1834 mogłyby być spowodowane niedoskonałościami w pomiarze temp. w Krakowie) na krańcach pd. Polski,

w których najupalniejsze lipce (jak 2006) były relatywnie chłodne (i np. Gdańsk w 2006 r. miał wyższą śr.temp lipca, niż Kraków, w Nowy Sącz miał zbliżoną temp. do Olsztyna) ?

Adrian

@Piotr,

Chodzi mi o szanse w tym roku ->

liczba dni upalnych jest już dość spora (w Opolu dzisiaj 10 dzień upalny, w wielu miastach na pd. Polski – 9 dzień upalny)

średnie zbliżają się pod 21 C w wielu miejscach

a i prognoza średniej temperatury wg. GFS na najbliższe dni (okres do końca lipca) jest w granicach 21-22C a nawet miejscami powyżej

44
0
Would love your thoughts, please comment.x