2024/03/28 12:03

Upał – 2015-07-19

W dniu wczorajszym najwyższą temperaturę odnotowano w Dobrogoszczu, gdzie po 12UTC było ok. 36.5°C. Ze stacji synoptycznych najwyższą temperaturę osiągnęła Warszawa-Okęcie (35.7°C, na Bielanach było o 0.1°C więcej).

W dniu dzisiejszym powinno być nieco chłodniej – do 34, może 35°C, towarzyszyć nam jednak będą silne zjawiska burzowe. ESTOFEX wydał na obszar Polski trzeci stopień ostrzeżenia przed ekstremalnymi zjawiskami atmosferycznymi.

png

Print Friendly, PDF & Email
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
52 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Lucas wawa

Dzisiaj, nie dość że cały czas będziemy mieli „zmagania” masy zwrotnikowej z polarną, to jeszcze na dodatek – na kolejnym zafalowaniu frontu polarnego – ma się utworzyć nowy wtórny ośrodek niżowy, którego „zalążki” widać obecnie nad Niemcami. Poza tym, po opadach jakie miały miejsce w ostatnich 24h (w Warszawie padało głównie dziś nad ranem) powietrze z pewnością jest bardziej wilgotne jak wczoraj o tej porze – co dodatkowo może utwierdzać w podanych tu prognozach nt. zjawisk ekstremalnych. Warto też zaznaczyć, że od ok. 3 dni Polska balansuje w strefie przejściowej między ciepłym (upalnym) południem, a chłodną północą Europy [ciepłym/chłodnym także… Czytaj więcej »

wrocław

@Lucas wawa
Wczoraj też IMGW zapowiadał na Dolnym Śl. potężne ulewy i wezbrania ponad stan ostrzegawczy/alarmowy, a skończyło się: zerowymi opadami w Kotlinie Kł. i zerowymi wezbraniami. Pełna kompromitacja. :lol:

wrocław

Przyszły tydzień ma być od środy/czwartku burzowo-deszczowy, ale na Dolnym Śl. opady skumulowane do przyszłej niedzieli, zapowiadane przez GFS to zaledwie kilkanaście mm. :sad: Trochę to dziwne mało, bo w piątek z S ostaniemy się pod wpływ niżu znad M.Śr.

chochlik

Wysoka wilgotność i wysokie chmury póki co mocno ograniczają wzrosty temp w Polsce centralnej. Wczoraj o tej godzinie było u mnie już ponad 28 stopni, dziś 4 mniej.

ArcticHaze

Jeśli chcecie zobaczyć prawdziwego „chemtraila” to polecam w tym filmiku od 9:10. Film jest z wczorajszego pożaru w Kalifornii, który przeszedł przez piękny odcinek autostrady I-15 na przełęczy El Cajon (wiem bo jeździłem tamtędy) paląc kilkadziesiąt samochodów (chyba nikt nie zginął). Ale pod koniec widać pięknie z góry zrzut substancji utrudniających palenie (fire retardants):

https://www.youtube.com/watch?v=BQ1FdqB7KZ0

Adrian

Nie zdziwie się jak w Małopolsce będzie dziś cieplej niż wczoraj,

o 9UTC

w Tarnowie 29.3C
w Krakowie-Balicach 28.6 C, przy czym niemal czyste niebo.

btw. biorąc pod uwagę prognozy średnio-terminowy

w Małopolsce tegoroczny lipiec może być porównywalny z 2012
a miejscami nawet z 2006 (z moich wyliczeń, w oparciu o obecne prognozy GFS oraz o dane historyczne do końca 18.07.2015 wynika, że średnia dla Krakowa, czy Tarnowa powyżej 21C, a nawet ponad 21,5C jest jak najbardziej w zasięgu ręki.

Lucas wawa

@wrocław: Ja bym nie lekceważył tych aktualnych ostrzeżeń, bo to dzisiejszy dzień ma być bardziej przełomowy. Po przejściu wczorajszego frontu docelowo (w uśrednieniu) tylko nieznacznie się ochłodziło, dzisiaj zaś nad Polską ma przemieszczać się aktywny niż wtórny… Przy okazji zwrócę uwagę m.in. na północne Mazowsze, gdzie wczoraj mieliśmy najsilniejszą „konfrontację” masy zwrotnikowej i polarnomorskiej – i tam zjawiska były dużo bardziej gwałtowne niż np. na Dolnym Śląsku. Dzisiaj i najbliższej nocy masa polarnomorska już bardziej zdecydowanie ma „zepchnąć” masę zwrotnikową na S/SE (na ok. 2 doby), a to oznacza, że gwałtowniejsze zjawiska mogą mieć miejsce na większym obszarze kraju. Poza… Czytaj więcej »

krzycho

@ Lukaswawa
Tam były lepsze warunki, trochę dywergencji w górnej troposferze, a nie konfrontacja.

Lucas wawa

@krzycho:
OK. Ale jednak to co dzieje się bliższej powierzchni Ziemi też nie jest bez znaczenia. Jeżeli zaś wczoraj nie było „konfrontacji” mas PZ i PPm, to tylko zwiększa prawdopodobieństwo dzisiejszej potencjalnej eskalacji zjawisk, kiedy to w ciągu najbliższych 24h masa zwrotnikowa ma już wyraźnie ustępować na SE (a o czym mowa m.in. w dzisiejszym komentarzu synoptyka do prognozy ICM).

Lucas wawa

Oczywiście nie zmienia to faktu, że wolałbym, abyśmy zaznali jak najmniej niebezpieczeństw i strat – a jedynie umiarkowanych opadów, zwłaszcza tam, gdzie są one najbardziej potrzebne. :smile:

Adrian

a tymczasem na południu kraju temp. powyżej wartości notowanych wczoraj.

o 11 UTC:

33.8C – Racibórz (wczoraj 32.9C, przy maksimum 35.2C)

Tarnów: 32.3C (wczoraj 32.2C, przy maksimum 34.8C)

Kraków-Balice: 31.7C (wczoraj 31.3C, przy maksimum 33.5C)

Lucas wawa

@Adrian:
Na SE temperatura jeszcze może nico „podskoczyć”, zaś od NW kraju robić się będzie sukcesywnie chłodniej. Do godzin wieczornych kontrast termiczny nad Polską będzie więc narastał – docelowo będzie rzędu 15/20 st. :!:

zaciekawiony

Na razie najcieplej jest w Tarnowie 33,4 i w Makowie Podhalańskim 33,3. W Raciborzu opadło.

sekwoj

Cieszyn ma 33,9

ArcticHaze

W Szczecinie +14 C ;)

chochlik

zaczęło się.. widać, że burze błyskawicznie zyskują na sile. Oby jak najmniej ludzi poniosło straty.

Lucas wawa

Z reguły w drodze na wschód opady i burze traciły u nas na aktywności. Dzisiaj może być odwrotnie. Największe ostrzeżenia otrzymały rejony E/SE Polski.
Ciekawe też, którym torem docelowo przetoczą się najsilniejsze opady i/lub najgwałtowniejsze zjawiska (tzn. bardziej północnym, południowy, a może środkowym :?:), bo mamy w tej mierze niejednoznaczność zapowiedzi…

Lucas wawa

Teraz na linii „największego ognia” chyba Poznań…

ArcticHaze

Na północy już jest za zimno na porządna burzę. Teraz tam leje ale nie grzmi. Jak patrzę na radar to najbardziej na superkomórkę zbiera się temu co teraz dochodzi do Poznania.

Lukasz160391

W Gliwicach chyba nie będzie silnej burzy…

Lucas wawa

Mi by się „marzyły” jeszcze raz takie konkretne opady jak rano (w Warszawie), ale bez sum „potopowych” i zagrożeń.
Cała centralno-wschodnia Polska nadal pod tym względem jest dużą zagadką, bo w jednych miejscach komórki mogą tracić na aktywności, zaś w innych (jak obecnie np. w okolicach Kielc) nabierać impetu…

Lukasz160391

Chura burzowa, która dotarła nad Gliwice, właśnie straciła na aktywności. Prawie w ogóle nie odnotowuje się w niej wyładowań.

azg

Moja wieś w połowie drogi między Kaliszem i Koninem: chwilowy, dosłownie kilkuminutowy średniointensywny deszcz, trochę silniejszy wiatr i z oddali trochę wyładowań. Deszczu znowu nie spadło za dużo a to już raczej koniec burz w moim regionie według radaru. Kiedyś tu (albo na Doskonale Szare) pytałem się Was, dlaczego moja okolica otrzymuje tak mało opadów i burz. Ktoś mi odpowiedział, że to wpływ pradoliny Warty i – oczywiście – cienia opadowego środkowej Polski,muszę poszukać tej odpowiedzi.

Lucas wawa

Ciekawe, bo o godz. 17. we Wrocławiu było jeszcze ponad 30 st. Dla przykładu w Poznaniu już ok. 10 st. mniej. Czyżby na tym (patrząc od zachodu) faktycznie już koniec… :?:

chochlik

Front konwekcyjny w południowej jego części bardzo stracił na sile, widzę już u siebie chmury – na północy ciemno granatowe, a na południu ledwo poszarpane cumulusy i cumulostratus-y ;-)

Lucas wawa

:
Okolice Łodzi na granicy tej strefy. Podobnie może być w Warszawie… Podczas, gdy na jednym obszarze może lunąć nawet 30-50 mm, to na innym (niedaleko) nie spaść ani jedna kropla. Ach, te opady konwekcyjne…

chochlik

Na Kujawach widać nawet bow echo.

chochlik

U mnie bez burzy, nadal smaży Słońce, jest prawie 31 stopni, mam prąd, grilla i kratkę zimnego browara w lodówce.. żyć nie umierać :grin:

azg

A własnie, co to takiego to bow echo? Z zdjęć radorowych domyślam się, że to zakrzywienie (bow) lini burz. Ale jak ono powstaje i jaki ma wpływ na zjawiska burzowe?

azg

Zawsze mi się wydawało. że burze „karmią” się głównie różnicami temperatur i wilgotnością. Tymczasem tu największa intensywność burz wydaje się rosnąć, w miarę jak zbliżają się do Mazur. O wiele większa różnica temperatur jest obecnie na lini zachód – południowy wschód…

Lucas wawa

:
Dużo zależy od tego, czy temu monstrum burzowemu zacznie wydłużać się ogon (tym razem ku „dołowi”), czy też już nie… :?: :twisted:

chochlik

@azg
Tak, to łukowato wygięty front burzowy widoczny na mapach radarowych, zazwyczaj informuje o istnieniu wału szkwałowego oraz o tym, że dana komórka przekształciła się w układ mezoskalowy.

Lukasz160391

Ktoś na Polsacie powiedział, że wiatr podczas dzisiejszej burzy wiał z prędkością 90 METRÓW na sekundę…

chochlik

Na najnowszej mapie radarowej widać coś w rodzaju przecinka w okolicach miejscowości Chorzele. Może to być oznaka trąby powietrznej w tych okolicach.

Konrad

Kilometrow na godzine mial powiedziec, 90 metrow na sekunde to zmiotlo wszystko na swojej drodze.

Lucas wawa

Warszawa na skraju komórki burzowej. Po okresie dusznego „spokoju” (przy temp. 28/29 st…) zaczyna wzmagać się wiatr i słychać już grzmoty…

chochlik

W Łodzi przylało i temp spadła do ok 20 stopni, ja mieszkam dosłownie rzut beretem na południe i tutaj mam nadal Słońce i wciąż przeszło 30 stopni!

Lucas wawa

Warszawa tuż przed „bow echo”… Wygląda na to, że będzie się działo :!:

Marcin D

W Koszalinie o 19:00 11.9c.

chochlik
Lucas wawa

A na przyszły weekend modele coraz częściej przewidują niże rodem śródziemnomorskim…

Lucas wawa

W Warszawie burza była dość krótka, ale i bardzo treściwa (!)
Przez pewien czas powiało grozą (gdy pojawiło się 'bow echo’ lub inaczej szkwał). Podobnie jak i w innych rejonach Mazowsza, jak i w ogóle Polski, pewnie nie obyło się bez strat i zniszczeń…
Teraz mamy uspokojenie, choć w nocy jeszcze trochę opadów i burz w części kraju możemy się spodziewać.
Jutro dzień odpoczynku od upałów i groźnych zjawisk, choć wiele wskazuje na to, że w najbliższym czasie – w skali kraju – takowy będzie tylko jeden…

ArcticHaze

„Zawsze mi się wydawało. że burze “karmią” się głównie różnicami temperatur i wilgotnością.”

Dobrze Ci się wydawało ale trzeba jeszcze znać pionowy gradient temperatury, nie tylko poziomy.

LEVIS

W tym roku rekordu pokrywy lodowej Arktyki nie będzie , szansa jest mała. http://pamola.um.maine.edu/fcst_frames/GFS-025deg/DailySummary/GFS-025deg_NH-SAT1_SEAICE-SNOW.png http://ocean.dmi.dk/arctic/plots/icecover/icecover_current_new.png jak widzimy lodu dużo jak na ostatnie lata , kto wie możliwy nawet przyrost. Ale za to możliwy rekord lodu morskiego na Antarktydzie :lol: możliwe że będzie więcej niż rok temu. A wygląda to tak. http://pamola.um.maine.edu/fcst_frames/GFS-025deg/DailySummary/GFS-025deg_NH-SAT5_SEAICE-SNOW.png

wrocław

Przez Wrocław przeszła przed chwilą kilkunastominutowa potężna ulewa i silny wiatr.

wrocław

Odbiciowość była rzędu 100mm/h. :shock: Dobrze, że to trwało tak krótko.

wrocław

Wg http://monitor.pogodynka.pl/#station/meteo/351160424 opad 10 – minutowy wyniósł 23 mm.

wrocław

Wiatr był potężny ,a ponieważ duże okna mam na SW i z tego kierunku przyszło to uderzenie. Myślałem, że mi te okna wpieprzy do środka mieszkania. :shock:

wrocław

Najgorzej, że nadchodzący tydzień może być również b. niebezpieczny.Najpierw upały przerywane ulewami, a potem ma sięgnąć do nas niż środziemnomorski. Dobrze, że nie genueńczyk, to raczej wielkie opady nam nie grożą.

zaciekawiony

U mnie przeszły dziś trzy burze, w tym linia szkwałowa znad Warszawy. Dzień zatem całkiem udany.

wrocław

Oto krótki filmik z wrocławskiej ulewy: https://www.youtube.com/watch?v=KHwljV4JUKA&feature=youtu.be

Lucas wawa

Wszystko to piękne, co pięknie się kończy :razz:

52
0
Would love your thoughts, please comment.x