Strona główna

                    

 Brak groźnych zjawisk na terenie Polski w danych pomiarowych.

 Nowe: GENERATOR WYKRESÓW POLTEMP 1.0H9

 

 

Poniżej znajdują się najświeższe mapy i lista groźnych zjawisk aktualnie występujących w Polsce. Z lewej strony obejrzeć można zdjęcia obrazujące stan aktualnej pogody w naszym regionie: mapa aktualnej pogody w Polsce, mapa satelitarna serwisu sat24, mapa ostrzeżeń serwisu ESTOFEX, aktualna pogoda, mapa systemu Meteoalarm, aktualne ciśnienie oraz ostatnia dobowa suma opadu. Poniżej map znajdziecie dalsze informacje o naszym serwisie.

Weather in Poland


NIEBEZPIECZNE ZJAWISKA (OSTATNIE POMIARY)

T > = 35 lub T <= -20 lub TWb >= 25 lub Poryw >= 20 lub Wiatr >= 15 lub widzialność < 200 m

Brak niebezpiecznych zjawisk (2024-03-04 19:00:00 UTC).

Przejdź do aktualnych danych


W 2008 roku stronę „Pogoda i Klimat” stworzył Piotr Djaków – pasjonat meteorologii i klimatologii. Każdy post, artykuł czy informacja są dokładnie sprawdzane. Dokładamy wszelkich starań, by informacje zawarte na naszej stronie były prawdziwe i rzetelnie opisywały aktualną sytuację. Polecamy czytanie naszego bloga, gdzie znajdziecie nie tylko ciekawe artykuły dotyczące tego co się dzieje w Polsce jak i na świecie, ale i informacje na temat nowości na stronie. Listę ostatnich wpisów na blogu można odnaleźć na dole tej strony.

Zapraszamy również do przeglądnięcia naszej prognozy pogody (opartej o dane z modelu GFS), oraz map z modeli numerycznych (w chwili obecnej dostępne są prognozy z modeli GFS, GEM, ICON, ARPEGE, HIRLAM, ECMWF). Dostępne są również aktualne dane meteorologiczne dla Polski – na przykład w postaci statystyki meteorologicznych wczorajszych temperatur ekstremalnych.

W ostatnich latach klimat w Polsce uległ znacznemu ociepleniu. Ludzka pamięć zwykle obejmuje swym zasięgiem raczej krótki czas i nie jest niestety obiektywnym źródłem informacji na temat warunków meteorologicznych panujących w zeszłych dziesięcioleciach. Pogoda i Klimat są terminami często ze sobą mylonymi, a Annual temperature anomalies in PolandGlobalne Ocieplenie jest tematem niekiedy dosyć drażliwym i wywołującym wiele dyskusji. W ramach obserwacji postępujących zmian klimatu analizujemy również zmieniające się temperatury na terenie naszego kraju. Stworzyliśmy w tym celu własną serię temperatur opartą o obserwacje z sieci pomiarowej Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego. Sieć ta obejmuje zarówno stacje synoptyczne I i II rzędu, jak i część stacji klimatologicznych. W oparciu o dane z tej sieci wyliczono obszarowe średnie temperatury powietrza i anomalie temperatury w odniesieniu do okresu referencyjnego 1981-2010 (od roku 2021 planujemy przeliczenie wszystkich danych do okresu referencyjnego 1991-2020). Już wkrótce dostęp do tych danych pojawi się bezpośrednio na naszej stronie, w chwili obecnej zapraszamy do przeglądnięcia map anomalii temperatury w tym miejscu. Przebieg rocznych anomalii temperatury powietrza w latach 1781-2016 (okres referencyjny 1961-1990) można obejrzeć na wykresie obok (dane służące do jego stworzenia są tutaj). Liczymy na to, że nasze analizy dla wielu będą bardzo pomocne w ocenie stopnia i tempa bieżącego ocieplenia na terenie naszego kraju. Szukającym szerszej wiedzy na temat Globalnego Ocieplenia możemy polecić stronę „Nauka o Klimacie” (stworzoną m.in. przez prof. dr hab. Szymona Malinowskiego z Zakładu Fizyki Atmosfery UW) oraz blog „Doskonale Szare” (poprzednią wersję tego bloga można znaleźć tutaj).

Tytuł naszej strony to „Pogoda i Klimat”, a więc poza zmianami klimatu interesuje nas również wszelka statystyka meteorologiczna i klimatologiczna. Na naszej stronie odnajdziecie historyczne analizy anomalii temperatury (SSTA) wód powierzchniowych mórz i oceanów z najnowszej serii ERSSTv5 (dane z ostatniej doby także są prezentowane). Dostępne są również analizy temperatury globalnej z serii Cowtan&Way (więcej informacji na temat tej serii można znaleźć tutaj, strona autorów dotycząca analizy temperatury globalnej znajduje się tutaj). Aktualizowane na bieżąco są też analizy temperatury globalnej publikowane przez NASA (seria GISTEMP). Dla zainteresowanych zmianami klimatycznymi zachodzącymi w regionach polarnych mamy dane dotyczące zasięgu pokrywy lodowej w Arktyce i Antarktyce (w przygotowaniu). Dane dotyczące temperatury bieżącego miesiąca można znaleźć obecnie na blogu. Jest również dostępna analiza tegorocznej temperatury w Polsce (uśrednionej obszarowo) na tle ostatnich 66 lat (od 1951), a także analiza temperatury w bieżącym miesiącu. W przygotowaniu są dane dotyczące temperatury w Polsce na wyższych poziomach (poziom izobaryczny 850hPa, reprezentujący temperaturę na wysokości około 1.5 kilometra), a także aktualizowane na bieżąco porównanie prognoz dotyczących zmian klimatu (prognoza zmian temperatury w Polsce oparta o modele GCM) z pomiarami rzeczywistymi.

 

 

Terminy aktualizacji modeli numerycznych (podane w czasie UTC)

  • GFS: 3:25, 9:25, 15:25, 21:25
  • GEM: 7:00, 19:00
  • ICON: 5:00, 10:45, 17:05, 21:55
  • HIRLAM: 3:50, 9:50, 15:50, 21:50
  • ARPEGE: 6:00, 15:10, 19:00

W czasie braku znacznego obciążenia serwera pełne wyniki modelu GFS (mapy do 240h oraz tabela) powinny się wygenerować w czasie około 1.5 godziny. W chwili, gdy serwer jest znacznie obciążony, czas generowania wyników modelu może ulec wydłużeniu. W skrajnych przypadkach wyniki z różnych odsłon mogą się na siebie nakładać – w przypadku zauważenia takiej sytuacji prosimy o kontakt za pomocą formularza umieszczonego w zakładce kontakt.

 

Jeśli masz jakieś inne pytania, informacje bądź sugestie – zajrzyj do zakładki kontakt.

Print Friendly, PDF & Email