Budowa osłony antyriadacyjnej za 15 zł

Aktualności: Prosimy o dodawanie na końcu wiadomości tagów w nawiasach kwadratowych, które pozwolą na szybsze wyszukiwanie interesującej treści.
Przykłady tagów: [2016] [pogoda] [burza] [prognoza] [grad]

Autor Wątek: Budowa osłony antyriadacyjnej za 15 zł  (Przeczytany 5826 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline SEwek22o

• Prezes
  • Miejsce pobytu: Glinik Charzewski/Podkarpacie
  • Reputacja: 218
  • Łowca burz,sympatyk pogody, fanatyk rajdów
Budowa osłony antyriadacyjnej za 15 zł
« dnia: Sierpień 11, 2015, 15:55:36 pm »
Witam ! Chciałem wam dziś opisać krok po kroku, jak zbudowałem osłonę antyriadacyjną, przydatną dla sond ( czujników) takich termometrów jak TFA LT-102, DT-2 TERMIO-25 itp .W tytule podałem cenę, ponieważ na rynku za tego typu produkt, tylko nieco lepiej wyglądający trzeba dać od 150 zł w górę.  W pierwszej kolejności dziękuję ARDO za pomysł i pomoc, gdyby nie on, pewnie dalej mierzyłbym temp w styropianie :p
Wiem że sporo o tym się pisze ale w sumie instrukcja krok po kroku na pewno komus się przyda.

Na początek powiem wam, że teraz różnica między TFA z czujnikiem w osłonie a stacją IMGW ( po uwzględnieniu stałego błędu termometru ) wynosi do max 1*C , nawet przy upale takim jak teraz obserwuję podobne wartości. Zachęceni ? To do dzieła !

Na początek materiały :
-Metalowy pręt, cena 1,5 zł długość ok 1-1,2 m

Podstawki do doniczek, ja kupiłem w sumie 10 takiej samej wielkości + 1 większa na górę, a później jeszcze jedną na bok osłony
Średnica dna podstawowych doniczek na osłonę ok 11cm

Za podstawki wyszło jakieś 7 zł :D
I najważniejsza część, czyli nakrętki na pręt - za chwilę napiszę po co, potrzebowałem ich ponad 70

Jak zrobić osłonę ?

Na początek w  9 podstawkach( z 10 standardowych ) należy wywiercić koło.
Najlepiej o średnicy 6- 6,5 cm, aby w środku był swobodny przepływ powietrza. W moich podstawkach nawet było już to zaznaczone

Niezbędna będzie pomoc 2 osoby, jedna wierci a druga trzyma podstawkę. Wierciliśmy czymś takim

trzeba znaleźć też środek podstawki i wbić lekko gwoździa, po to , żeby wiertło dobrze nam weszło. Jak zrobimy to źle, koło będzie po prostu nierówne

Warto zadbać o deskę i inne drobiazgi do majsterki :p
Teraz bardzo ważna rzecz. Kiedy już mamy wywiercone koło o średnicy ok 6 cm, w pozostałych 4-5 cm trzeba wykonać po 3 otwory, po to, aby całość można było " nałożyć" na 3 metalowe pręty. Lepiej pokaże to obrazek, mówię o tych 3 przewierceniach

Ja z tego co pamiętam w 1 podstawce zaznaczyłem w miarę równo od siebie oddalone 3 punkty a następnie wywierciłem otwór na wielkość pręta. Ważna jest pomoc 2 osoby i precyzja. Od 1 podstawki robimy resztę, czyli od 1 wiercimy dziury w 2,5 itd, aby potem wszystkie otwory były w takim samym odstępie. Warto zaznaczyć markerem z boku znak, żeby potem przy wkładaniu pręta nałożyć znaki na siebie i nie dopasowywać dziur.

Teraz trzeba pociąć pręt na 3 równe częsci. Same podstawki powinny być umieszczone 1,3-1,6 cm od siebie , dlatego powinniśmy uciąc 3 pręty o długości około 20 cm , tak, aby nam potem nie brakło .

Teraz robimy szkielet konstrukcji

Na pręcie powyżej i poniżej podstawki dajemy te nakrętki, po czym dokręcamy mocno, aby się nie zruszyły. Na 3 pręty zużyjemy 6 nakrętek na podstawkę. Dbajmy o każdy jeden milimetr, aby wyszło to równo !
Teraz możemy w ten sam sposób załatwić kolejne podstawki, pamiętamy o mocnym dokręceniu

Tu pomocniczy rysunek

Kiedy nawleczemy już 7-8 podstawek trzeba umieścić jakoś czujnik od termometru ( sondę)
Ja zrobiłem to w ten sposób :
Wziąłem kawałek linijki, wywierciłem otwór , jeden żeby nałożyć to na pręta, a drugi żeby przepuścić sondę
[/url][/img]

Potem jeszcze kilka zacisków, żeby całośc była nieruchoma i gotowe !

Kabel można dać między talerzyki, tak żeby wychodził bokiem.
Teraz należy skręcić pozostałe podstawki ( 9 bez środka ) na górę idzie najpierw jedna mała ale ze  środkiem, a na samą górę jedna większa żeby całośc okryć. Wtedy powstanie nam podwójna góra     

Tak wygląda efekt końcowy. Na zdjęciu nie ma jednej większej podstawki na samej górze, bo na ten pomysł wpadłem, gdy osłona mi zawyżała :

Dzisiaj wygląda to tak

Boczna podstawka zawieszona jest od strony południowej, dzięki temu chroni przed padaniem promieni słonecznych w bok osłony i się nie nagrzewa. Nie ma to zbytnio wpływu na temperaturę minimalną, bo różnica jest niewielka.
No to jeszcze pewnie jesteście ciekawi jak to powiesić - bardzo prosto. Nawet na zdjęciu wyżej widać takie druty miedziane  owinięte wokół pręta . Jeżeli wszystko było dobrze wymierzone to powinno go zostać  2 cm . Bierzemy jakiś miedziany drut, gruby i wytrzymały. Nawlekamy nakrętke, następnie owijamy wokół pręta ( najlepiej wokół każdego ) drut i dajemy na to nakrętkę, po czym mocno zakręcamy . Powinno to wyglądać tak jak na zdjęciu

Boczną podstawkę też przymocowałem drutem. Warto wykopać w ziemi dół, na ok 50-70 cm, wbić tam sprego drąga z bocznymi gałęziami i na tym powiesić całość. Ja tak zrobiłem, w efekcie pomiar jest na wysokości ok 2 metrów, a całość trzyma się stabilnie .
Zdjęcia zanim dołożyłem jeszcze 2 podstawki :p

Podsumowanie : Początkowo osłona nie sprawowała się dobrze, ale dołożenie szerszej podstawki na górę, oraz na bok sprawiły, że póki co pomiar dokonywany w osłonie jest poprawny i może być bardzo pomocny. Jeżeli jeszcze nie macie do czego schować czujnika od termometru, to bardzo polecam :D

« Ostatnia zmiana: Sierpień 11, 2015, 16:07:19 pm wysłana przez SEwek22o »

Żyję by jeździć, jeżdże po to, by żyć [size]

http://www.youtube.com/channel/UCFutOp3ebJ1VtOMQvCQI7DA/videos?view_as=public

Offline charly

• Zastrzeżona
  • Prezes
  • *
  • Miejsce pobytu: Pabianice
  • Reputacja: 44
  • One man's freedom is another man's terror
Odp: Budowa osłony antyriadacyjnej za 15 zł
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 11, 2015, 20:32:44 pm »
Dwie sprawy: błąd który Ci pozostał to efekt tego, że od spodu osłona jest odkryta! - tamtędy bezproblemowo dostaje się promieniowanie rozproszone. Druga to taka, że mocowanie musisz zrobić inne niż z drutu (nie czekaj na zimowe sztormy by dowiedzieć się dlaczego) - użyj L kształtnego kątownika i zamontuj go do dwu prętów od góry osłony, natomiast drugi bok kątownika mocuj opaską zaciskową. Polecam też dodać ze 2-3 odciągi do tego drewnianego pala.
w sieci widywany również jako aqu32 lub chochlik

Aktualne warunki na stacji meteo Pabianice:
http://www.wunderground.com/weatherstation/WXDailyHistory.asp?ID=IWOJEWDZ30

Offline Ardo

• Zastrzeżona
  • Czesław
  • *
  • Miejsce pobytu: Czarny Dunajec
  • Reputacja: 637
  • Góral kotlinowy, meteorolog
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 11, 2015, 22:48:58 pm »
Ładna zbudowana osłona jak za cenę i tak jak pisał słusznie charly, od dołu osłona powinna być zamknięta aby nie dopuścić się do środka promieniowanie rozproszone.

Offline Marcin D

• Zastrzeżona
  • Prezes
  • *
  • Miejsce pobytu: Drawsko Pomorskie
  • Reputacja: 209
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 11, 2015, 23:13:41 pm »
Potwierdzam słowa kolegów. Osłona musi być zamknięta również od dołu.

Offline SEwek22o

• Prezes
  • Miejsce pobytu: Glinik Charzewski/Podkarpacie
  • Reputacja: 218
  • Łowca burz,sympatyk pogody, fanatyk rajdów
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 12, 2015, 00:22:28 am »
Dwie sprawy: błąd który Ci pozostał to efekt tego, że od spodu osłona jest odkryta! - tamtędy bezproblemowo dostaje się promieniowanie rozproszone. Druga to taka, że mocowanie musisz zrobić inne niż z drutu (nie czekaj na zimowe sztormy by dowiedzieć się dlaczego) - użyj L kształtnego kątownika i zamontuj go do dwu prętów od góry osłony, natomiast drugi bok kątownika mocuj opaską zaciskową. Polecam też dodać ze 2-3 odciągi do tego drewnianego pala.
Z tym kątownikiem dobry pomysł, widziałem taki na orginalnych osłonach w sklepie
Co do zasłonięcia dołu - myślałem że to nie ma znaczenia, np dziś Jasionka i mój pomiar z różnicą 0,4*C, ale faktycznie czasem różnica jest większa i to może być ten stopień za dużo. Jak będzie czas spróbuję coś tam dać

Offline charly

• Zastrzeżona
  • Prezes
  • *
  • Miejsce pobytu: Pabianice
  • Reputacja: 44
  • One man's freedom is another man's terror
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 12, 2015, 08:06:20 am »
@Sewek
To jaki błąd wystąpi z tej przyczyny zależy od ilości, rodzaju oraz rozmieszczenia chmur, bo to one głównie odpowiadają za rozpraszanie światła.
w sieci widywany również jako aqu32 lub chochlik

Aktualne warunki na stacji meteo Pabianice:
http://www.wunderground.com/weatherstation/WXDailyHistory.asp?ID=IWOJEWDZ30