Rośliny ciepłolubne w polskim klimacie

Aktualności: Prosimy o dodawanie na końcu wiadomości tagów w nawiasach kwadratowych, które pozwolą na szybsze wyszukiwanie interesującej treści.
Przykłady tagów: [2016] [pogoda] [burza] [prognoza] [grad]

Autor Wątek: Rośliny ciepłolubne w polskim klimacie  (Przeczytany 5805 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Jan Twardowski

• Super Member
  • Miejsce pobytu: Kaszuby
  • Reputacja: 153
Odp: Rośliny ciepłolubne w polskim klimacie
« Odpowiedź #15 dnia: Listopad 29, 2016, 14:34:21 pm »
Ładnie te palmy i bambusy wyglądają. U mnie było by gorzej utrzymać te rośliny chociaż w tej jesieni miałeś większe przymrozki. U nas za długo wiosną są przymrozki bo nawet w II połowie czerwca. Nawet pamiętam jak w czerwcu padał śnieg. Czasami zaglądam na forum Pp i widzę jakie piękne rośliny macie i ile pracy w to kładziecie.
Pozdrawiam.
Janek

Offline Marcin D

• Zastrzeżona
  • Prezes
  • *
  • Miejsce pobytu: Drawsko Pomorskie
  • Reputacja: 208
« Odpowiedź #16 dnia: Listopad 29, 2016, 17:57:31 pm »
Przymrozki nie przeszkadzają aż tak bardzo jakby mogło się wydawać. Na pewno nie przyśpieszają wzrostu, ale wielkiej krzywdy nie robią roślinie ( to nie ogórki). Dopiero mróz poniżej -11/-12c staje się problemem a taki poniżej -18c może całkowicie zabić roślinę. Pewnego czerwcowego dnia miałem o poranku około 0c a dzień był słoneczny z temperaturą około 20c. Zaznaczyłem mazakiem na wychodzącym liściu punkt odniesienia i okazało się, że liść wysunął się o 1cm przez dobę.
Mieszkam w dolinie rzecznej dlatego mam wyjątkowo niekorzystne warunki lokalne. Jednym miesiącem bezprzymrozkowym jest tylko lipiec. Jeżeli Ty mieszkasz na wzgórzu to możesz mieć wyższe minima mimo średnio chłodniejszego klimatu.

Offline Jan Twardowski

• Super Member
  • Miejsce pobytu: Kaszuby
  • Reputacja: 153
« Odpowiedź #17 dnia: Listopad 29, 2016, 19:33:04 pm »
Marcin moja działka faktycznie jest na wzgórzu no na terenie właściwie płaskim ale mam straszne przeciągi a tego takie rośliny ciepłolubne nie lubią. Sprawdziłem moje notatki i od 2000 roku miałem tylko 4 zimy z temperatura minimalna nie doszła do  - 20*C  a 3 zimy - 18.0*C  a reszta zim były mroźniejsza. W tym roku zima była łagodna ale na początku stycznia miałem minimalnie - 18.3*C. Te temperaturę mierzę właściwie w złym miejscu bo czujnik jest osadzony blisko szołerka od południowej strony aby przez cały rok był w cieniu ale wiem ,że w nocy przez to ,że jest blisko szołerka temperaturę zawyża. Zresztą zaraz napiszę spostrzeżenia w innym wątku.
Janek

Offline Marcin D

• Zastrzeżona
  • Prezes
  • *
  • Miejsce pobytu: Drawsko Pomorskie
  • Reputacja: 208
« Odpowiedź #18 dnia: Czerwiec 25, 2017, 19:59:36 pm »
Największy szorstkowiec po czerwcowej ulewie.