Autor Wątek: Ciekawostki pogodowe  (Przeczytany 101638 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline adass

• Zastrzeżona
  • Super Member
  • *
  • Miejsce pobytu: Krotoszyn
  • Reputacja: 98
Odp: Ciekawostki pogodowe
« Odpowiedź #765 dnia: Marzec 03, 2017, 12:00:50 pm »
Wysłany przez: Robert93
« dnia: Luty 28, 2017, 16:26:39 pm

No i stało się. Seria przerwana. Temperatura w Suwałkach przekroczyła +10°C po raz pierwszy od 148 dni

Na mojej stacji conrad od 5 października do chwili obecnej temperatura 2 razy doszła do 10*C a było to 18 listopada 10.4*C i 27 lutego 10.1*C.Niestety mam czujnik za blisko szołerka około 40 cm ale tam nigdy nie dochodzi slońce. Tylko ,że jak odczytuję temperaturę na DT-2 ,który jest w innym miejscu to i temp.max.oraz temp.minimalna jest przeważnie o ponad 1 stopień niższa więc na to wychodzi ,że na Kaszubach od 5 października do obecnej chwili temperatura mogla nie dojść do 10*C.
Ale posiadasz dane pomiarowe z DT-2 z tego 18listopada i 27lutego ?
Hmm sam jestem ciekaw czy gdyby stała u Ciebie profesjonalna klatka meteo czy bys mial w tych dniach >10. Jesli w tych dniach bylo czesciowo zachnurzone niebo to promieniowanie rozproszone sprawiło ze nawet czujnik bedacy w glebokim cieniu pokazywal za duzą wartosc. Z,drugiej strony w czasie calkowicie bezchmurnej aury termomometr umieszczony w glebokim cieniu moze zanizsc w porownaniu z klatką ktora powinna stac w miejscu do ktorego promienie sloneczne docieraja najdluzej. Sam to widze u siebie np termonetr zaokienny (sprswdzalem i jest dokladny) umieszczony przy pólnocnym oknie potrafi latem w czasie bezchmurnej pogody pokazywać 2"C mniej niz termometr w klatce ktora stoi jakies 15metrow dalej ale na sloncu. Pamoetasz jaka aura panowala w tych dniach u Ciebie ? Glownie chodzi o zachmurzenie.
Z tego co pamoetam mieszkasz w Egiertowie. A sa w okolicy moze jeszcze jakies wyzej polozone miejscowosci które mogą byc jeszcze odrobine chlodniejsze od twojej?

Offline adass

• Zastrzeżona
  • Super Member
  • *
  • Miejsce pobytu: Krotoszyn
  • Reputacja: 98
« Odpowiedź #766 dnia: Marzec 03, 2017, 12:57:50 pm »
Z ciekawości poszukałem informacji o najwyżej położonych miejscowościach niżu polskiego.  Nie wiem tylko jak to jest liczone czy brany jest pod uwagę najwyższy punkt leżący na terenie danego miasta czy może jakieś inne kryterium. Przewija się glownie miejscowość Mojusz, sprawdziłem to rozciąga się ona na obszarze połozonym miedzy 250 ,a 265 m.n.p.m. Wysoko tez jest położony Szymbark.  Domy leżące na wschodnich obrzeżach tej miejscowości stoją na ternie położnym nawet na 270m.n.p.m

Offline Jan Twardowski

• Super Member
  • Miejsce pobytu: Kaszuby
  • Reputacja: 146
« Odpowiedź #767 dnia: Marzec 03, 2017, 13:18:32 pm »
Wysłany przez: adass
« dnia: Dzisiaj o 12:00:50

Z tego co pamiętam mieszkasz w Egiertowie. A są w okolicy może jeszcze jakieś wyżej położone miejscowości które mogą być jeszcze odrobinę chłodniejsze od twojej?

Jest sporo miejscowości ,które na pewno są zimniejsze od mojej min. Szymbark.Kaplica.Chylowa Huta,Piotrowo oraz górny taras Rybaków te raczej należą do najzimniejszych.  Także ogólnie zimniejszych od Egiertowa jest więcej miejscowości w powiecie Kartuskim.

Niestety nie mam danych pomiarowych z DT-2 bo wystawiałem tylko jak były mrozy aby sprawdzić różnice między stacją a DT-2.Przez jakiś tylko czas miałem od kumpla pożyczoną osłonę na DT-2 aby sprawdzić czy jest taka sama temperatura jak były koło siebie no i na szczęście temperatura  była taka sama.
Można porównać zapisy temperatury z Koronek ,które są oddalone od Egiertowa około 6 km w linii prostej.
Tam jest też historia ostatnich pomiarów. Latem chcę kupić lub zrobić osłonę lub klatkę więc może wtedy pomiary będę miał lepsze.
https://www.wunderground.com/personal-weather-station/dashboard?ID=IMICHALI2
Janek

Offline Marcin D

• Zastrzeżona
  • Prezes
  • *
  • Miejsce pobytu: Drawsko Pomorskie
  • Reputacja: 208
« Odpowiedź #768 dnia: Kwiecień 07, 2017, 16:39:36 pm »
Fajna mapka aktualnej temperatury w Rumunii.
http://www.meteoromania.ro/images/clima/temperatura_orara.png

Offline Ardo

• Zastrzeżona
  • Czesław
  • *
  • Miejsce pobytu: Czarny Dunajec
  • Reputacja: 634
  • Góral kotlinowy, meteorolog
« Odpowiedź #769 dnia: Kwiecień 21, 2017, 23:23:20 pm »
Według danych SHMU słowacki rekord opadu w lutym w ciągu doby to aż 108 mm w mieście Sliač.  :o :o

Offline RobertG85

• Newbie
  • *
  • Reputacja: 0
    • Duży biust - metody
« Odpowiedź #770 dnia: Maj 18, 2017, 14:06:10 pm »
Hej,

Poszukuję informacji na temat miesiąca Maj w poprzednich latach, a konkretniej - temperatury w województwie pomorskim.
Gdzie mogę znaleźć takowe info?

Dzięki za odpowiedź.

Offline mjetek

• Ojciec Dyktator
  • Miejsce pobytu: Wola Radziszowska, woj. Małopolskie
  • Reputacja: 35
  • Nie samym Cape burza żyje.
« Odpowiedź #771 dnia: Maj 18, 2017, 19:22:02 pm »
https://dane.imgw.pl

Rejestrujesz się po czym wybierasz sobie miejscowość z listy stacji oraz rodzaj danych.

Offline Ardo

• Zastrzeżona
  • Czesław
  • *
  • Miejsce pobytu: Czarny Dunajec
  • Reputacja: 634
  • Góral kotlinowy, meteorolog
« Odpowiedź #772 dnia: Maj 25, 2017, 18:51:11 pm »

Offline charly

• Zastrzeżona
  • Prezes
  • *
  • Miejsce pobytu: Pabianice
  • Reputacja: 44
  • One man's freedom is another man's terror
« Odpowiedź #773 dnia: Maj 26, 2017, 22:42:14 pm »
Hej,

Poszukuję informacji na temat miesiąca Maj w poprzednich latach, a konkretniej - temperatury w województwie pomorskim.
Gdzie mogę znaleźć takowe info?

Dzięki za odpowiedź.

Tu masz Pomorskie. I nie tylko maj, a wszystkie miesiące + pory roku + roczna Tśr
http://meteomodel.pl/klimat/poltemp/wojew%c3%b3dztwa/13_Pomorskie.txt
w sieci widywany również jako aqu32 lub chochlik

Aktualne warunki na stacji meteo Pabianice:
http://www.wunderground.com/weatherstation/WXDailyHistory.asp?ID=IWOJEWDZ30