2024/04/19 23:04
Subscribe
Powiadom o
48 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Arek

Ta a od wtorku coraz to chłodniej i majówka przeciętna suuuper

wrocław

Taka różnica temperatur we wtorek skutkować ma w W Polsce, również na Dol.Śl. burzami i ulewami ( do 20 mm) ? http://pogodynka.pl/przewidywanie Dobrze, jakby się to sprawdziło, bo sucho.

Ardo

To ciekawe, na wschodzie ma być dużo cieplej niż w Słubicach. :wink:

wrocław

ICM znowu zmienił prognozę dla Wrocławia i zapowiada aktualnie ulewy na dzisiaj na popołudnie http://www.meteo.pl/um/php/meteorogram_list.php?ntype=0u&fdate=2015042606&row=436&col=181&lang=pl&cname=Wroc%B3aw Może się sprawdzi, bo coś idzie na Wrocław
Ardo 2015/04/26 at 12:39

„To ciekawe, na wschodzie ma być dużo cieplej niż w Słubicach. ”
To nic wyjątkowego, zwłaszcza w ciepłej połowie roku.

Lucas wawa

Jeszcze 2-3 doby temu wydawało się, że wtorek 28.04 w znacznej części kraju będzie już chłodniejszy. A tymczasem, wg. najświeższych prognoz (różnych modeli), zapowiadany na ten dzień front chłodny ma przemieszczać się nad wschodnią Polską (w tym Warszawą) dopiero w godzinach popołudniowo-wieczornych. Ciekawe, czy – w związku z tym – w tej części kraju możemy spodziewać się gwałtowniejszych zjawisk atmosferycznych, tzn. silniejszych opadów i burz)… :?: Zanosi się przy tym na imponujący kontrast termiczny za i przed frontem – być może nawet rzędu 15-18 st. (!) na przestrzeni do 200 km…. Majówka, jak i w ogóle pierwsze dni maja, już… Czytaj więcej »

iceman

Taki kontrast termiczny to nic w porównaniu ze zmianami wyników GLB.Ts+dSST.txt. Przez ostatni miesiąc około 40% wartości zostało zmienione!
Dla klimatologów tylko przeszłość jest niepewna :))

iceman

Oczywiście i moje zdanie jest takie:
Lata temu do wyrysowanego przebiegu średniej globalnej temperatury przyłożono kij hokejowy w sposób najbardziej go pokrywający. Zauważono, że wyszedł łamaniec, więc dane muszą być niepełne bądź błędne. Kij hokejowy jest jedynym, prawdziwym odzwierciedleniem przebiegu globalnej temperatury, więc punkty z nim rozbieżne należy poprawiać, aby dążyły do kija. Celem jest, aby wykres był w pełni kijowy ;)

ArcticHaze

@iceman

Zapytam jak zawsze w takich przypadkach:

1) Czy lepiej znać przeszłość na podstawie mniejszej czy większej ilości danych?

2) Czy lepiej poprawiać znalezione błędy w danych i ich interpolacji czy nie?

To w gruncie rzeczy pytania retoryczne. Ale narzekać i próbować siać dezinformację, zawsze można, prawda?

ArcticHaze

A dla fanów obserwacji średnich temperatur na terenie przydzielonym nam w 1945 roku przez zwycięskie mocarstwa podam, że znów nie będzie chłodnego kwietnia. Już dla danych obejmujących okres 1-23 IV mamy w NCEP/NCAR wszędzie dodatnie anomalie.

Lucas wawa

:

To będzie jeszcze zależało od tego jaki przyjmiemy okres referencyjny. Bo jeżeli ostatnie 3 pełne dekady (tj. 1981-2010) to w części kraju być może będziemy mieli nieznacznie ujemną „anomalię”. Jednak w skali całego kraju kwiecień powinien wypaść z dodatnią „anomalią”, prawdopodobnie także względem okresu 1981-2010.

Poza tym, dla mnie istotny jest też trend z samych ostatnich lat – a w tej mierze da się jednak zauważyć pewne zmiany względem 3 poprzednich dekad…

kslawin

@Lucas wawa Proponuję zacząć wyszukiwać kwietnia chłodniejszego od normy już na poziomie pojedynczych miejscowości. Od pewnego czasu obserwuję tu oraz, szczególnie na TP tendencję do kombinowania na siłę „jak tu zrobić, żeby pokazać, że jednak było poniżej normy”. A to zaczyna się dobierać taki okres referencyjny żeby wyszła anomalia ujemna, albo pisze się np. tak: „co z tego, że w skali kraju miesiąc wyszedł ciepły, skoro na moim zadupiu wyszedł chłodny, a skoro u mnie wyszedł chłodny to jak można pisać, że był ciepły”. Po cholerę tak naginać rzeczywistość? Klasyfikujemy odchylenia w pierwszej kolejności dla Polski, a w drugiej dla… Czytaj więcej »

ArcticHaze

Najlepiej byłoby jako okres referencyjny wziąć najcieplejszy kwiecień w historii. Niestety nawet to nie chroni przed nowym rekordem, gdy takowy nadejdzie :mrgreen:

Lucas wawa

:
Przecież możemy pisać (dyskutować) w nieco spokojniejszej „atmosferze”… :?::wink:
Tym bardziej, że przed nami prawdopodobnie „niespokojny” front chłodny…

Lucas wawa

@Piotr Diaków:

Ciekawi mnie skąd mogą brać się te przeszacowania lub niedoszacowania w reanalizach… :?:
Poza tym, wydaje mi się, że przeszacowania mamy częściej, gdy przeważa adwekcja z kierunków „ciepłych”; zaś niedoszacowania – gdy przeważa adwekcja z kierunków „ciepłych”. Ale nie jestem tego pewien… :?:

Lucas wawa

, :

Jeszcze jedna sprawa…
Myślę, że dokonywanie ocen względem okresu 1981-2010 jest już na tyle powszechne, że nie ma sensu dopatrywania się w tym jakiegoś „głębszego dna” (przecież można to robić równocześnie z ocenami np. względem okresu 1961-1990…).
Tym bardziej, gdy czyni to osoba niekwestionująca faktu ocieplenia klimatycznego… :smile:

mehow89

Może średnio związane z tematem, ale tutaj na blogu nie raz było rzeczowo i argumentami obalane wszelakie teorie.. Przy okazji miało to też formę rozrywki. Wydaje mi się że ten blog chyba zrezygnował z tego treści..
Ale wstawiam tutaj coś co zrobili zwolennicy teorii chemitrials… brak słów
http://i.imgur.com/APvjHuZ.jpg

kslawin

@Lucas wawa
Coś pokręciłeś w ostatniej wypowiedzi :sad:
przeszacowania mamy częściej, gdy przeważa adwekcja z kierunków “ciepłych”; zaś niedoszacowania – gdy przeważa adwekcja z kierunków “ciepłych”

Lucas wawa

:

Oczywiście, że miałem napisać:
„Poza tym, wydaje mi się, że przeszacowania mamy częściej, gdy przeważa adwekcja z kierunków “CHŁODNYCH”; zaś niedoszacowania – gdy przeważa adwekcja z kierunków “ciepłych”.

I nad tym się zastanawiam, tzn. czy jest to jakaś reguła (tendencja)… :?:

Dzięki za uwagę. :smile:

Dzięki

zaciekawiony

Świnoujście +7; Krzyż Wlkp. +22; Kórnik +24.

ArcticHaze

Myślę, że duża część różnicy między reanalizą a pomiarami ze stacji pochodzi z rzadkiej siatki reanalizy.

A okres bazowy jaki ja używam to 1981-2000 (czyli w sumie podobny do 2981-2010). Zacząłem przed rokiem 2010, a potem nie chciało mi się zmieniać :grin:

Lucas wawa

@zaciekawiny:

Dzisiaj tak duży kontrast termiczny utrzymuje się tylko na krańcach NW naszego kraju. Jutro w tej mierze Polska będzie wyraźnie podzielona. Niewykluczone, że będą miejsca (i to w części nizinnej), gdzie w ciągu dnia jednocześnie notować będziemy temp. +25 st. i +5 st….

Robert93

@ Piotr Djaków
Te anomalie kwietnia względem 1961-1990 i 1981-2010 to tyczą się stanu miesiąca obecnie, czyli norm za 26,5 dnia czy norm dotyczących całego miesiąca?

Lukasz160391

Natomiast obecny GFS z 12Z jest nawet niezły w prognozie na maj, chłodno będzie jedynie na długi weekend. Pora, żeby w końcu był jakiś ciepły maj – w ostatnich 10 lat jedynie maje z 2007 i 2012 roku były udane. A tak to mieliśmy popierdółki kwietniowe w maju a nie prawdziwą, majową pogodę.

Konrad

Temperatura od środy w całym kraju będzie bardziej umiarkowana niż ta obecnie z temp. do +25 st., ma być ok. +15, miejscami nieco mniej / nieco więcej. W długi weekend tak samo – źle nie będzie.

Natomiast coraz pewniejsze jest ocieplenie od 4 maja na powrót z temperaturami w przediale +20 do +25 st. :)

zaciekawiony

Mam nadzieję że prognozy się sprawdzą – u mnie może być nawet 26. A teraz ciepła noc – spadło do +15 i teraz lekko się ociepliło.

Lucas wawa

To fakt, że dzisiejsze prognozy na I dekadę mają są w ogólności o kilka stopni cieplejsze jak np. wczorajsza ranna odsłona modelu GFS (do której to nawiązują medialne 16-dniówki).
Wiele w tej mierze będzie zależało od ułożenia się frontu polarnego, tzn. czy przeważnie będziemy po jego cieplejszej S-E stronie, czy też chłodniejszej N-W stronie… :?:
Na większą jednoznaczność prognoz w tej mierze musimy jeszcze poczekać, choć najważniejsze, że maleje prawdopodobieństwo wydłużenia się „majówkowego” ochłodzenia na dni od 04.05. :smile:

chochlik

@Piotr
Tyle, że znó zarówno reanaliza GFS jak i kriging z depesz Synop pokazują niemal tę samą średnią. Jesteś przekonany, że interpolacja poltemp jest najbardziej zbliżona do rzeczywistej?

Lucas wawa

Zanosi się na to, że I dekada maja powinna być raczej termicznie umiarkowana – bez ekstremów w żadną stronę. W obecnych prognozach wiązek (dla Warszawy) brak skrajności z Tmin 25 st.
Zobaczymy, czy będziemy mieli przy tym więcej regularnych i przelotnych opadów – na zmianę z okresami pogodnymi – niż w ostatnich miesiącach :?: A takowe by się najbardziej teraz przydały…

Lucas wawa

ERRATA: Oczywiście zagapiłem się ze znakami większości i mniejszości (we wpisie z 7:19)… Oto właściwy tekst:

Zanosi się na to, że I dekada maja powinna być raczej termicznie umiarkowana – bez ekstremów w żadną stronę. W obecnych prognozach wiązek (dla Warszawy) brak skrajności z Tmin mniejszą od 0 st. i Tmax większą od 25 st.
Zobaczymy, czy będziemy mieli przy tym więcej regularnych i przelotnych opadów – na zmianę z okresami pogodnymi – niż w ostatnich miesiącach ❓ A takowe by się najbardziej teraz przydały…

temist

Czy ktoś potrafi policzyc z rozbiciem na miesiące, albo zna link gdzie to jest podane w przystępnej formie! średnią temperaturę dla każdego miesiąca dla Budapesztu z lat 1950-1980 i dla Warszawy z lat 1980-2010?

ArcticHaze

Natomiast NINO34 za ostatni tydzień ma już anomalię +1.0

Marcin D

Jak widać „lata świetlne” dzielą Warszawę z 1981-2010 i Budapeszt 1951-1980. Nie tylko w lipcu… Nie mamy klimatu Węgier z dawnych lat jak tu piszą niektórzy (Chochlik chyba to pisał). Nie piszcie mi tylko, że w 2000-2015 izoterma lipca w Warszawie zbliża się do 20c. Oceniamy 30-lecia a nie 15-lecia.
Zresztą nawet jak ocenicie ostatnie 15 lat to i tak pewno okaże się, że sporo nam brakuje. Zwłaszcza w pozostałych miesiącach. Ciekawe byłoby takie porównanie.

temist

Wydaje mi się ze niekoniecznie ludzie oczekują cieplejszego lata, raczej mniej mroźnych zim, dłuższego ciepła na jesieni i na wiosnę. I mam nadzieje, że klimat Polski zmierza w tym kierunku.

I dzięki Piotrze za odpowiedź.

wrocław

Prawdopodobnie okaże się, przynajmniej dla Wrocławia, że mamy jednak kolejny miesiąc , który nie jest poniżej normy. Może chociaż latem doczekamy takiego?

Lucas wawa

@temist: Różnice wynikające z ocieplania się klimatu są naprawdę nieznaczne w porównaniu z „anomaliami” jakich doznajemy na co dzień. Ludzie źle reagują przede wszystkim na szybkie/częste/duże zmiany pogody w skali lokalnej (tak w sensie czasowym, jak i przestrzennym). Sama zaś zmiana średnich (Tmean) wieloletnich na poziomie jaki doznajemy za naszego żywota to wobec tego lokalnego sporego zróżnicowania pogodowego przysłowiowy „mały pikuś” (chyba, że mówiąc o zmianach klimatu mamy na myśli coś więcej jak tylko i wyłącznie uśredniony wzrost Tmean…). PS. Myślę, że więcej osób wolałoby zimą śnieg przy Tśr rzędu -2/-4 st., niż na przemian zamarzającą i topiącą się „brej”… Czytaj więcej »

Lukasz160391

Tefałen Meteło prognozuje chłodne i deszczowe lato. A raczej nie on, tylko CFS v.2 z wcześniejszych aktualizacji – obecna prognoza tego modelu daje nadzieję nawet na niezłe lato.

http://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje-pogoda/polska,28/zapowiada-sie-deszczowe-i-chlodne-lato-synoptyk-komentuje-ciekawe-prognozy,166415,1,0.html

Lucas wawa

:

Te prognozy będą się jeszcze nieraz zmieniały. Gdyby od nich miał zależeć np. los (życie) jakiegoś człowieka, z pewnością nie brane byłyby one pod uwagę (na poważnie)…

Lukasz160391

Pamiętam przełom maja i czerwca 2006. Wszyscy straszyli nadchodzącym zimnym latem, bo były niekorzystne prognozy. Bardzo się tym martwiłem… a było takie lato, że po raz pierwszy kupiłem wentylatory :razz: Druga połowa czerwca 2006 oraz lipiec 2006 były super!

Lucas wawa

I mamy niemalże 20 st. (!) kontrast termiczny nad Polską.
Dane z godz. 17’CEST:
– Białystok: 24c,
– Gorzów Wlk.: 4,5c.

W Warszawie front już zaczyna dawać znać o sobie burzami i coraz wyraźniejszym spadkiem temperatury (przed godz. 15. jeszcze ok. 23c, zaś o godz. 17. – ok. 17 st. z dalszą tendencją spadkową). A przy tym, opady pojawiły się niemalże idealnie jak prognozował to UM.

Adrian

Jako ciekawostka:

W Gorlitz (tuż przy polskiej granicy)
i to wcale nie w górach:

śnieg :P i 1.1 C

http://www.weatheronline.pl/weather/maps/current?LANG=pl&CEL=C&SI=kph&MAPS=over&CONT=euro&LAND=DL&REGION=0001&WMO=10499&UP=0&R=310&LEVEL=140&NOREGION=1

chochlik

D
Średnie temp. za ostatnią dekadę – stacja Warszawa Okęcie (dane WeatherOnline):
styczeń: -2
luty: -1,5
marzec: 3,1
kwiecień: 9,7
maj: 14,3
czerwiec: 17,7
lipiec: 20,5
sierpień: 18,9
wrzesień: 14,6
październik: 9,1
listopad: 4,9
grudzień: 0,1

Więc Warszawie (głównie za sprawą lutego i marca) deko jeszcze do Budapesztu brakuje.

ArcticHaze

Pani Uton-Pyziołek głośno myśli nad wpływem El Nino na letnie opady w Polsce:
http://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje-pogoda/polska,28/zapowiada-sie-deszczowe-i-chlodne-lato-synoptyk-komentuje-ciekawe-prognozy,166415,1,0.html

W sumie (słusznie) tego nie potwierdza ale i tak 95% czytelników tak to zapamięta. To znaczy 95% tych, którzy w ogóle coś z tego zrozumieją.

48
0
Would love your thoughts, please comment.x