2024/04/20 04:04
Subscribe
Powiadom o
23 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Tomek

Ekhm, na Kaszubach też jest.

Lukasz160391

W Gliwicach już prawie nie ma śniegu, oprócz płaskich dachów, ogródków działkowych czy dużych pól uprawnych. Ale na takich terenach wokół bloków śniegu jest zero.

Lucas wawa

@Dawid: Spośród osób lubiących zimę, ale bez śniegu – myślę, że jesteś w (zdecydowanej) mniejszości… :wink: Mając na względzie obecne realia pogodowe oraz „kalendarz”, teraz to już i ja nie oczekuję zimy. Po powrocie z gór (gdzie się nią choć trochę nacieszyłem) moje oczekiwania zdecydowanie skierowały się już ku przedwiośniu i wiośnie. W tej mierze prognozy na kolejne dni zdają się być dość optymistyczne. Okresy pogodne powinny przeplatać się z opadowymi (a te z pewnością też się przydadzą – zwłaszcza tam, gdzie mieliśmy niedostatek śniegu). Temperatura za dnia powinna przypominać już zdecydowanie o zbliżającej się trwalszej wiośnie, zaś nocno-poranne przymrozki… Czytaj więcej »

chochlik

Chyba warto zwrócić uwagę na odchylenie dla całego świata dla tegorocznego lutego. Aktualnie +0,440 w analizy GFS Piotra i aż +0,511 (!) wg serwisu dr Karsten Haustein
http://www.karstenhaustein.com/reanalysis/gfs0p5/ANOM2m_equir/ANOM2m_pastMTH_equir.png
zwiastują nowy (i być może b. znaczący) rekord dla lutego.

ArcticHaze

E, tam. Jak w Winnipeg będzie zimno to żaden rekord się nie liczy. :wink:

Lucas wawa

Dla mnie niezwykła jest obecna koncentracja dużego „chłodu” na Grenlandii, w Kanadzie i na wschodzie USA.
Dla odmiany, zdecydowana część Azji, a także Europa E i N – wyraźnie „ciepła”.
Rzadko się zdarza, aby – co się tyczy odchylenia temperatury od „normy” – polaryzacja między półkulą zachodnią i wschodnią (wokół bieguna północnego) była aż tak duża jak obecnie…

ArcticHaze

Gdyby był bardzo ciepły luty w tym roku to od razu postawiłoby go to w roli faworyta do rekordu bo dotychczas rekordowy rok… poprzedni miał wybitnie zimny luty.

Przypominam, że po samym styczniu obecny rok jest drugi wg. GISS, po roku 2007.

chochlik

@Piotr
a są ku temu jeszcze jakieś poszlaki?

ArcticHaze

I jeszcze ciekawe ćwiczenie. Policzyłem porównanie lat w serii GISS ale przesuniętych o miesiąc (luty-styczeń) aby porównać ostatnie 12 miesięcy z poprzednimi tak policzonymi latami.

Oto 3 najcieplejsze „lata” tego typu (II-I), w sensie aomalii względem 1951-1980:

2014/2015 +0.5975
2010/2011 +0.5584
2005/2006 +0.5559

Rok 1998/1999 był dopiero siódmy z wynikiem +0.5142. Trudno zaprawdę mówić, że globalne ocieplenie skończyło się zeszłym stuleciu :wink: A jeśli będzie teraz ciepły luty to po dodaniu jego i odjęciu tego zimnego lutego 2014, ostatnie 12 miesięcy będzie dopiero gorące!

ArcticHaze

Korekta. Coś mi się te anomalie wydawały niskie jak na GISS. I rzeczywiście miałem nie-GISSowski okres bazowy (1961:1990). Przy „ichniejszym” powinno być +0.6826 dla ostatnich 12 miesięcy i odpowiednio o 0.851 więcej dla każdego roku.

wrocław

Dla Wrocławia średnia lutego 1-21 wyniósła +1,0 C, czyli niewiele ponad normę. Jeśli prognozy się sprawdzą, a ma być powyżej normy, to luty okaże się ciepły, wbrew prognozom wcześniejszym, które zapowiadały bodajże lekko chłodny.

ArcticHaze

Może nie napisałem wyraźnie, że chodzi mi o średnie globalne.

Natomiast dla Polski luty liczony do 19-go ma wszędzie ujemne anomalie (na północy mniej ujemne) pomiędzy 0 a -2 C. Z tym, że jeśli dodać prognozy dla ostatniego tygodnia to pewnie wyjdziemy na plus. Kto tu pisał ostatnich dekadach miesiąca? :wink:

krzycho

ArcticHeize, całe szczęście że to się skończyło, bo już powstawała nowa religia,ale fakt ktoś mówił że po lutego szansa na zimę i śnieg
.

Lucas wawa

Oczywiście, że ochłodzenia w III dekadach poszczególnych miesięcy (przez ostatnie pół roku) to był zbieg okoliczności, a nie jakaś taka, czy inna reguła.
Doprawdy nie wiem komu mogło przyjść do głowy, że tak „musi” być już (niemalże) zawsze… :?:

ArcticHaze

Ale w sensie anomalii to już nie powinno być konsekwentnie zimniejszych ani cieplejszych ostatnich dekad. Oczywiście jeśli się bierze właściwe anomalie – liczone dziennie a nie miesięcznie.

Lukasz160391

Jeśli się nie mylę, to w ubiegłym roku w pierwszej jego połowie III dekada marca i III dekada czerwca były chłodniejsze od I i II dekad.

Lucas wawa

Oczywiście, że – przynajmniej ja – pisząc o jakichkolwiek ochłodzeniach w końcówce miesięcy (VIII’2014 – I’2015) miałem na myśli odchylenia od Tśr wieloletniej („anomalie”), nie zaś same wartości bezwzględne temperatury.

23
0
Would love your thoughts, please comment.x